Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Gurbetçilerin had sınırlarını aşmaları.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    birkaç mesaj önce ona da laf etmiştim. çifte vatandaşlık bile olmamalı. ya o ülkede yaşayacak burayı unutacak ya burada yaşayacak orayı unutacak.

ne güzel, euro 11 tl, adam orada 11 katımız para kazanıyor, oraya göre hayatını şekillendiriyor ama yaşamadıgı ülke hakkında karar veriyor

o pasaportu da ellerınden almak lazım.
    Buna katıldığım katılmadığım ayrı ayrı noktalar var ama bu talebe bir şey diyemem ok.
    Ama pasaport verdiğimiz adama burada oturmuyor diye oy kullanma demek doğru değil, onu demek istemiştim.

Afrika'da açlıktan ölmek üzere bir hayat yaşayan adam da yaşamadığı ülke hakkında karar verebiliyor ama onu kimse konuşmuyor kimse kızmıyor. Bundan uzattım konuyu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Çifte vatandaşlığı kaldırırsan pasaportuda ya oradan ya buradan alacak o zaman.
    Çifte vatandaşlığı kaldırmak iyimi kötümü bilemedim.
    Kurunun yanında yaşda yanmasın.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çifte vatandaşlığı kaldırırsan pasaportuda ya oradan ya buradan alacak o zaman.
    Çifte vatandaşlığı kaldırmak iyimi kötümü bilemedim.
    Kurunun yanında yaşda yanmasın.
    Doğru, çünkü daha önce almanya kaldırmıştı çifte vatandaşlığı. türkler almanyada yaşamasına rağmen alman vatandaşlığa geçmeyip TC de kalıyorlardı. Almanyada oturma izni ile zaten tüm haklara sahipler orda. (Bi almanyada oy kullanamıyorlar devlet memuru olamazlar)

Bu gün haberde gördüm, Süleyman Soyly diyor ki sınırları kapatarak denetleyerek göçü durduruamayız, Kaynağını düzeltmemiz lazım. Her ne kadar Soylunun çoğu söylemini doğru bulmasam da bu sefer haklı.

Aynı şekilde çifte vatandaşlı yasaklamak veya oy kullanmasını engellemek çözüm değil. Çözüm eğitim eğitim eğitim. Bu adamlar eğitimsiz kaldıkları sürece sıkıntı bizim için...

Ama şu da var kafa basmadığı için bu tipler TR ye yatırım yapıp aslında ülke ekonomisine yardımcı oluyorlar.... Kafası basan adamın zaten Başka ülkede doğup büyümüş olmasına rağmen gidip TR de yatırım yapmaz.
    espresso bunu beğendi.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    Yok.
    Almanya'ya gelen ilk jenerasyon ve onların çocukları artık bu saatten sonra Alman vatandaşlığı alamazlar. Yapılan değişiklikler ile vatandaş olmanız için min B1 seviyesinde Almanca bildiğinizi ispatlamaya ve vatandaslik testinden geçer not almanız gerekiyor. Çoğu Türkçe den sınava girse kalacaklar bırakın Almanca yi.
    2 jenerasyonu çocukları burada okula gittikleri ve burada doğdukları için zaten otomatik olarak Alman vatandaşı sayiliyorlar.
    Almanya da çifte vatandaşlık yok. Kaldırıldı.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Evet Almanya kaldırdı ama bizimkiler veriyor.Haa Almanya derki çifte vatandaşlığı olanı tespit edersem sınır dışı ederim o zman yaptırımı olur.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni nesli bilemem ama, şu 10-15 sene öncesine kadar ve daha eski gidenlerde, böyle ne bileyim bir arada kalmışlık var büyük kısmında: Ne tam Avrupalı olabilmişler, ne de Türk kalabilmişler. Arada bir yerlerde sıkışıp kalmışlar.
    Yıllar önce havalimanında çalışırken, Almanca mın yetmediği bir yerde, bir gurbetçi dayıdan yardım istedim, konuşamadı. Kaç senedir oradasın dedim, 28 dedi. Şimdi tam tersini düşünün; misal bizim şirkette bir sürü yabancı uyruklu çalışan var, 2. senesinde Türkçe yi sökemezse taşlıyoruz resmen.

Uçak biletine gelince, yazın charter seferler başlayınca 75-80 € lara bilet fiyatı düştüğü oluyor, ama o alaman plakalı araba ile köye girmenin keyfi paha biçilemez.

Alıntı Cenk Ayvaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Almanya'ya gelen ilk jenerasyon ve onların çocukları artık bu saatten sonra Alman vatandaşlığı alamazlar. Yapılan değişiklikler ile vatandaş olmanız için min B1 seviyesinde Almanca bildiğinizi ispatlamaya ve vatandaslik testinden geçer not almanız gerekiyor. Çoğu Türkçe den sınava girse kalacaklar bırakın Almanca yi.
    2 jenerasyonu çocukları burada okula gittikleri ve burada doğdukları için zaten otomatik olarak Alman vatandaşı sayiliyorlar.
    Almanya da çifte vatandaşlık yok. Kaldırıldı.
    Eksiden TR de TC vatandaşı olmak için Türkçe sınavına giriyordun, Türkçe bildiğini kanıtlaman gerekiyordu. Bu aslına dil konusunu Almanya'ya özel değil.

TR de sınav kaldırıldı artık sınav yok ama sözlü mülakata giriyorsun, ve karşında hatırladığım kadar en az 5-6 kişi oluyor. Değişik sorular soruyorlar, bi taraftan da Türkçeni test esiyorlar ne kadar bilip bilmediğini. O mülakat sonrasında vatandaş olabiliyorsun TR de.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:44 ----------

Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni nesli bilemem ama, şu 10-15 sene öncesine kadar ve daha eski gidenlerde, böyle ne bileyim bir arada kalmışlık var büyük kısmında: Ne tam Avrupalı olabilmişler, ne de Türk kalabilmişler. Arada bir yerlerde sıkışıp kalmışlar.
    Yıllar önce havalimanında çalışırken, Almanca mın yetmediği bir yerde, bir gurbetçi dayıdan yardım istedim, konuşamadı. Kaç senedir oradasın dedim, 28 dedi. Şimdi tam tersini düşünün; misal bizim şirkette bir sürü yabancı uyruklu çalışan var, 2. senesinde Türkçe yi sökemezse taşlıyoruz resmen.

Uçak biletine gelince, yazın charter seferler başlayınca 75-80 € lara bilet fiyatı düştüğü oluyor, ama o alaman plakalı araba ile köye girmenin keyfi paha biçilemez.

Hocam o 70-80 ya olan biletler alamancılar için denk gelmiyor. Şöyle ki AB de genelde Ağustos ayında tatile çıkıyorlar 1 aylık. O yüzden aşırı bi talep oluyor uçak biletlerine. 1 ağustosta Almanya TR 200-300 avro iken 1 ağustosta TR den almanya ya 50 avro bile oluyor. Ama alamancıların dönüşü 30 ağustosta TR den almanya yine 200-300 avro iken ağustos sonunda Almanya'dan TR ye 50-100 avro..

Hava civa tabi ki var sebepleri arasında ama ciddi manada uçak biletleri de pahalı oluyor.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru, çünkü daha önce almanya kaldırmıştı çifte vatandaşlığı. türkler almanyada yaşamasına rağmen alman vatandaşlığa geçmeyip TC de kalıyorlardı. Almanyada oturma izni ile zaten tüm haklara sahipler orda. (Bi almanyada oy kullanamıyorlar devlet memuru olamazlar)

Bu gün haberde gördüm, Süleyman Soyly diyor ki sınırları kapatarak denetleyerek göçü durduruamayız, Kaynağını düzeltmemiz lazım. Her ne kadar Soylunun çoğu söylemini doğru bulmasam da bu sefer haklı.

Aynı şekilde çifte vatandaşlı yasaklamak veya oy kullanmasını engellemek çözüm değil. Çözüm eğitim eğitim eğitim. Bu adamlar eğitimsiz kaldıkları sürece sıkıntı bizim için...

Ama şu da var kafa basmadığı için bu tipler TR ye yatırım yapıp aslında ülke ekonomisine yardımcı oluyorlar.... Kafası basan adamın zaten Başka ülkede doğup büyümüş olmasına rağmen gidip TR de yatırım yapmaz.
    Sormak lazım Suriye'ye çomağı kim soktu diye.
    Italian ve espresso bunu beğendiler.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sormak lazım Suriye'ye çomağı kim soktu diye.
    Soylunun söylediği Suriye için değil Afgan göçmenler içindi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tespitime göre uzak mesafeden uçakla gelmek yerine lüks aracı ile gelen herhangi bir gurbetcinin iq seviyesi max 80 civarındadır.

İşaret dili ile anlasan goril ile hemen hemen aynı seviye.
    Alman kurdu 88
    ...

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Medeni kanuna bakalım.
    Madde 19
    Madde 19-Fıkra 1 : "Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir."
    Madde 19-Fıkra 2 : "Bir kimsenin aynı zamanda birden çok yerleşim yeri olamaz...”.
    Madde 20 : "Bir yerleşim yerinin değiştirilmesi, yenisinin edinilmesine bağlıdır."
    Madde 20-Fıkra 2 : "Önceki yerleşim yeri belli olmayan veya yabancı ülkedeki yerleşim yerini bıraktığı halde Türkiye de henüz bir yerleşim yeri edinmemiş olan kimsenin, halen oturduğu yer yerleşim yeri sayılır."

Gelelim fasulyenin faydalarına...

Yukarıdaki paragraflar nüfuz vatandaşlık işlerinde de geçer.

Bir mahalle muhtarına oy verebilmek için o mahallede ikamet etmeli/oturuyor olmalısın.

Bir belediye başkanına oy verebilmek için o ilçede yerleşik olmalısın.

Bir büyük şehir belediye başkanı için o ilde yerleşik/ikametgah ediyor olmalısın.

Milletvekili seçimindede aynı şekilde.

Hülasa daimi yaşadığın yerde oy kullanmalısın.

Alamancılar (kimse kimseyi kandırmasın, artık onlar gurbetçi falan değil) nerede ikamet ediyor, nerede yaşıyor, alamanyada.
    O zaman Türkiyede hiç bir konuda oy hakkı olmamalı ve benim adıma karar verememeli.
    Neden veriyor sorusuna gelince,
    Tamamen siyasi gerekçelerle kanun maddeleri kelime ve virgül oyunlarıyla esnetilerek...

Çifte vatandaşlığa gelirsek...

Öyle moktan iş olmaz...

Vatandaş olurken yemin ediyorsun. Vatandaşı olduğun ülkenin çıkarlarını koruyacağına ve herşeyden üstün göreceğine dair...

Bu yemini başka bir ülke çıkarlarını koruma adına eden kişi benim gözümde bitmiştir.
    Bazı kanunların yorumlarına bakarsanız başka bir ülkenin çıkarlarını kendi ülke çıkarlarından üstün görmenin vatan hainliğine kadar gittiğini görürsünüz...

Karar verecek, mert olacak, ya o ülke, yada Türkiye vatandaşlığını seçecek.
    Açıkça kıçı başı oynamayacak.

Kolaymı diyen çıkabilir.

Örneği karşınızda...
    80 li yılların başlarında, başvurmadığım halde verilen alman vatandaşlığını evirio çevirip yırtıp Türkiyeye döndüm.

Bu çifte vatandaşlık ve oy verme savunucuları herkesi ikna edebilir veya kandırabilir.
    Beniyse asla...
    Cenk Ayvaz, Osm@n, Kerem34_ ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    35 senedir Almanya da yaşayan bir yakinim var,eşinin tedavisi için orada yaşamasi gerekli.

Her sene 2 ögrenciye burs veriyor.
    Burada iki dairesi var,kiracilarina yillardir zam yapmiyor.
    Yetime öksüze yaptigi yardimi saymiyorum bile.

Iki oglu var ikisi de 10 sene önce buraya dönuş yaptilar,birisi mak.muh.bir firmada calisiyor,digeri esnaflik yapiyor.evlendiler düzenini kurdular.mütevazi bir şekilde yaşiyorlar.

Yillarca orada yaşamalarina rağmen kesinlikle özünu kaybetmediler.

Bu ve benzeri örnekler az ama yok değil.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Konu iyi veya kötü olmaları değil. Orada yaşayıp buradakilerin geleceği hakkında söz sahibi olmaları. Oğulları gelmiş Türkiye'ye. Oy kullanmayı sonuna kadar hakediyorlar.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vatandaş olurken yemin ediyorsun. Vatandaşı olduğun ülkenin çıkarlarını koruyacağına ve herşeyden üstün göreceğine dair...

Bu yemini başka bir ülke çıkarlarını koruma adına eden kişi benim gözümde bitmiştir.
    Bazı kanunların yorumlarına bakarsanız başka bir ülkenin çıkarlarını kendi ülke çıkarlarından üstün görmenin vatan hainliğine kadar gittiğini görürsünüz...

Karar verecek, mert olacak, ya o ülke, yada Türkiye vatandaşlığını seçecek.
    Açıkça kıçı başı oynamayacak.

Kolaymı diyen çıkabilir.

Örneği karşınızda...
    80 li yılların başlarında, başvurmadığım halde verilen alman vatandaşlığını evirio çevirip yırtıp Türkiyeye döndüm.

Bu çifte vatandaşlık ve oy verme savunucuları herkesi ikna edebilir veya kandırabilir.
    Beniyse asla...
    Öyle bi yemin falan yok...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Öyle bi yemin falan yok...
    Önce araştırmanı tavsiye ederim...

Şöyle bir googleda araştırınca, sadakat yemini, vatandaşlık yemini bulacaksın...

Önce araştırıp oku.
    Bilgi seviyelerimiz eşitlendiğinde tartışırız...
    Osm@n bunu beğendi.

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önce araştırmanı tavsiye ederim...

Şöyle bir googleda araştırınca, sadakat yemini, vatandaşlık yemini bulacaksın...

Önce araştırıp oku.
    Bilgi seviyelerimiz eşitlendiğinde tartışırız...
    2011 de vatandas oldum, hic bi yere yemin etmedim.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    2011 de vatandas oldum, hic bi yere yemin etmedim.
    Sözlü olarak etmen gerekmiyor. İmzaladığın evraklarda olabilir.

Bu arada senin etmemiş olman böyle bir yeminin olmadığı manasına gelmiyor.

Ben ülke adı vermedim.

O yüzden bir kez daha bak. Özellikle Abd ye.
    Sonra diğerlerine...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bugün yine bir tanesi gençlere çemkiriyordu. Bir gün biri sağlam bir dayak yiyecek ama dur bakalım.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Mesela Brezilya vatandaşlığı sırasında bir yemin ediliyor.
    “Vatandaşlık görevlerimi yerine getireceğim ve federal anayasaya saygılı olacağım.”

Ne alaka Brezilya bee
    Alman vatandaşlık yemini ise şöyle:
    “Anayasa ve federal yasalara uyacak ve saygı duyacağım, zarar verebilecek aktivitelerden uzak duracağım.”

İtalyan vatandaşlığı için de cumhuriyete, yasalara sadakat yemini ediliyor.

Vatanım buradır, bura her yerden yücedir falan gibi yeminler de var tabi. Macaristan, Endonezya.. hatta Endonezya’nın yemininde “dış güçler” var
    espresso bunu beğendi.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Bu hayvan burada paylaşıldı mı bilmiyorum, bu yaratığa da gurbetçi deniyor.

https://twitter.com/NoContextSag/sta...36039585308675

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)