Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Avm de hep genç personellerin sonu ne oluyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Dikkati mi çekti sizin de çekti mi hep genç personel var bunların yaşı ilerleyince işten mi çıkarılıyor hatta avm dışında ki her mağazada var üstüne de emeklilik yaşı 65 e çıktı sen çalış prim yatır ben yiyeyim mantığı da var bir de üstüne bu eklendi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gokhanergun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200
    Avm mağazalarının çoğunda kariyer şansın olur. Satış danışmanı olarak başlayıp 10sene sonra da aynı pozisyondaysan zaten tutmazlar. Yükselen yükselir, sektör değiştirir vs.. Birçoğu zaten harçlık çıkarmak için çalışıyor ya da kendi okuduğu/ilgi alanına ait iş bulana kadar geçici iş olarak bakıyor. İşin açığı ben de 20 yaşımda mağazacılık sektörüne başladım, 9 yıl içinde mağaza müdürü pozisyonuna ulaştım, sonrası artık ya bu pozisyonda kalırsın, ya da bölge müdürü vs. pozisyonları kovalarsın.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Birkaç aradşaım bu şekilde çalıştı belirli bir süre sonra çıkarıyorlar. Üniversite mezunu olup anca torpille bölge müdürlüğüne yükseliyor. Her yerde olduğu gibi şirkette bu işlere bakan üst düzey tanıdık yoksa eleniyorsunuz

Kendi tecrübende bir kaç yıl önce bilindik iki market kariyer üzerinden bana ulaştılar bölge müdürlüğü için görüştüğümüzü söylediler fakat görüşme sonunda 5-6 yıl markette çalışıp pozisyon müsait olursa tekrar sınava ve mülakata girip bölge müdürü olabileceğimi söylediler. İkisinide reddettim. Buda değişik bir tecrübe olmuştu benim için.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Yükselmezse 34-35 te şut.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi ne kariyeri ya, inanmayın böyle şeylere.

Kadın oldugunuz zaman bebek ürünleri vs. tarzı imaj gerektirmeyen yerlerde 45-50 'ye kadar iş buluyorsunuz. tabi biraz bakımlı olmak gerekiyor.

Eğer erkekseniz avm'lerde "orta yaşlı" tipine büründüğünüz anda işiniz bitiyor. Bu görünüme kimini 30unda kimiisi 40ında bürünüyor.

Şayet orta yaşlı görünümüne kavuştugunuzda sacınız sakalınız ve kilonuz yerinde ise birazda boy pos var ise klasik giyim sektöründe 50ye kadar gidersiniz.

50den sonra iş bulmanız imkansıza yakın.

Kariyer olarak da şöyle örnek vereyim, mağaza calısan sayısı 200 olan bir türk telekom distribütör şirketinin ofis calısan sayısı 5-6 kişi. Ortalama 2-3 kişilik de dağıtım ekipleri oluyor.

Ki bu ofis calısanlarının da yaş ortalaması en fazla 35'dir.

Kısaca hizmet sektöründe hayatınızı çürütmeyin.
    M.balibey bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Arkadaşım bilindik bi markanın mağazasında çalışmaya başladı. Yükseldi yükseldi bikaç sene içinde mağaza müdürü oldu. Onlarında kendi içinde sınavları vs var. Pozisyon açılınca yükseliyorlar.

Tabi bu yükselmeninde sonu var. Saçma sapan sebepten çıkarılabiliyorlar. Daha fazla tazminat birikmesin maaş artmasın gibi sebeplerden.

Sonra mağaza müdürüyken istifa etti arkadaşım. Ailesi köydeydi. Bi bina yaptı biraz inek aldı. Hayvancılık yapıyor şimdi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Memuriyette herhangi bir yolsuzluk ve usulsüzlüğe karışmazsan ölene kadar aynı koltukta kalabiliyorsun! Hatta duydum ki bir kamu kurumunda yüksek maaş az iş pozisyonunda 65 yaş mecburi emeklilik yaşı gelmiş birisi emekli olmamak için yaşını düşürmek maksadıyla mahkemeye başvurmuş

Mağaza müdürü dediğiniz personel gibi çalışanlar mı oluyor öyleyse altı üstü 2 3 personel çalışan yerde müdür olsan ne olur bir masanda yoktur sanırım

Alıntı ahmetkaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mağaza müdürü dediğiniz personel gibi çalışanlar mı oluyor öyleyse altı üstü 2 3 personel çalışan yerde müdür olsan ne olur bir masanda yoktur sanırım
    Mağaza müdürü calıstıgın firmanın kurumsallıgına göre calısma sekli değişir. Ama kesinlikle masabaşı değildir.

Eğer ayrı bir eleman yoksa masa başı yegane işi gün sonlarında satışların ve faturaların işlenmesi oluyor.

Eksik eleman olması durumunda destek ekibi de olur, satış da yapar. Tek farkı temizliğe pek karışmazlar.

Defacto gibi büyük firmalarda müdür maaşları 6-7 bin + tl 'dir. Ancak kurumsal bile olsa genel olarak maaşlar 5bin tl dolayında gezer. Prim derler, 300 tl olur 500 olur onu da vermemek için bin takla attırır.

Şans eseri kurumsal bir firmanın büyük bir mağazasında müdür olursanız sosyal haklarınız daha iyi olur.

Onda da erkekseniz 45inize gelmeden kapıya koyarlar.

Zaten sektöre baktıgınızda hiç yaşlı olmamasının sebebi budur. Fayda/Maliyet i hesaplayıp tazminat verip şutlamanın daha iyi olacağına karar veriyorlar.

Zira sınavlara girip merkez ofislere geçseniz de bu aynı.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Aslında anahtar kelime "Kalifiye olmak" bu tip hizmet sektöründe ne gibi bir kalifiye sıfatı alınabilir, ne gibi değeriniz olabilir.

Evet bu tip sektörlerde insanların yerleri çok rahatlıkla doldurulabildiği için sürekli sirkülasyon olduğu apaçık ortada.

Yaklaşık 3 ay önce Aliağa'da Türkiye nin çok büyük şirketlerinden olan bir firmanın Fabrika müdürünün odasında, yöneticilerin aralarında geçen bir konuşmada; ..... isimli bir giysi satış firmasının çalışanlarının çoğunu covid dolayısı ile işlerine son verdiği ve bu sebeple bu .... firmasından çok başvuru geldiğini belirttiler.

Yani kısaca bir sektördeyseniz yeteneğiniz ve bilginiz dahilinde kıymetiniz olması gerekir. Yeni giren biri bile o işi yapabiliyorsa zaten işin kıymeti pek kalmıyor.

Bir işyerinde Uzman kadrosu yoksa veya şöyle yazmak gerekirse yaptığınız işin uzmanlığı yoksa pek tercih edilmemesi taraftarıyız.
    En basit anlamda eğer siz işe gelmediğinizde işlerde ciddi aksamalar meydana geliyorsa bu güzel bir pozisyondur. Değeriniz kıymetiniz vardır.

Bakın bu söylediğim pozisyonları çok büyütmeye gerek yok. Bir Forklift operatörü veya makine bakım formeni veya bakımcı veya vardiya sorumlusu yazdıklarımızın en basit örneklerdir.

Kısaca seneler geçerken sizi diğerlerinden ayırmayan tecrübe gerektirmeyen sektörlerde her zaman genç ve dinamik personel tercih edilir.
    Doğru veya yanlış bu tartışılabilir ama bu böyledir. Geri kalan ince noktaları da sağ olsun @arndiol arkadaşımız gayet güzel açıklamış.

Belki konudan biraz uzaklaştık ama kariyer yönünüzü belirlemek hayatınızdaki en kritik noktalardan bir tanesindir. Lütfen buna dikkat edelim. Zaman çok hızlı geçiyor.
    levend84 bunu beğendi.

Askerden sonra üniversite okuyan tek saf ben miyim bir okada yaramadı elimizden tutan yön veren biri yoktu

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AVM,çeşitli zincir marketler ve fastfood sektöründe çalışanların büyük çoğunluğu oraya ,boşta kalmamak,üç beş kuruş para kazanmak,geçici olarak giriyor.Çok çok azı yükselme hedefi ile giriyor onlar belli bir zaman sonra kasıtlı olarak yıldırılarak işlerin bırakıyor.Sürekli çalışan değiştirme iş verenin işine gelen birşey.Yüksek tazminatlar ve maaşlar ödemiyor.

Bir kaç arkadaş vasıf,deneyimden bahsetmiş.Satış işinde çalışanların bir çoğunluğu sattığı ürünün özellikleri bile doğru düzgün bilmez.Çok az bir kısmı kendini geliştirir bilgi sahibi olur.Örnek olarak geçen gün hanımla bir teknolojik ürünler satan bir zincir mağazaya gittik.Sorduk Apple ürünlerinin bütün parçalarını kendi mi üretiyor diye?Oradaki çalışan Evet bütün parçalarını kendi üretiyor.Dedim led paneli de mi kendi üretiyor.Bazı modellerini kendi üretiyor bazı modellerini Samsung'tan alıyor...

Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    AVM,çeşitli zincir marketler ve fastfood sektöründe çalışanların büyük çoğunluğu oraya ,boşta kalmamak,üç beş kuruş para kazanmak,geçici olarak giriyor.Çok çok azı yükselme hedefi ile giriyor onlar belli bir zaman sonra kasıtlı olarak yıldırılarak işlerin bırakıyor.Sürekli çalışan değiştirme iş verenin işine gelen birşey.Yüksek tazminatlar ve maaşlar ödemiyor.

Bir kaç arkadaş vasıf,deneyimden bahsetmiş.Satış işinde çalışanların bir çoğunluğu sattığı ürünün özellikleri bile doğru düzgün bilmez.Çok az bir kısmı kendini geliştirir bilgi sahibi olur.Örnek olarak geçen gün hanımla bir teknolojik ürünler satan bir zincir mağazaya gittik.Sorduk Apple ürünlerinin bütün parçalarını kendi mi üretiyor diye?Oradaki çalışan Evet bütün parçalarını kendi üretiyor.Dedim led paneli de mi kendi üretiyor.Bazı modellerini kendi üretiyor bazı modellerini Samsung'tan alıyor...

hocam belli başlı sistem özelliklerini bilmesi gerekir de teknik özellikleri bilmesine gerek yok.

Japon dediğimiz motorların parcaları full japon değil ama japon diyoruz. Apple arkasına hangi ülke diyorsa, kendi markasını yapıştırıyorsa apple malıdır. asgari ücretle calısan adama da malzeme tedarikcileri sorulmaz :D
    espresso bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam belli başlı sistem özelliklerini bilmesi gerekir de teknik özellikleri bilmesine gerek yok.

Japon dediğimiz motorların parcaları full japon değil ama japon diyoruz. Apple arkasına hangi ülke diyorsa, kendi markasını yapıştırıyorsa apple malıdır. asgari ücretle calısan adama da malzeme tedarikcileri sorulmaz :D
    Zaten az buçuk demek istediğim buydu.Satış elemanları çok ayrıntı bilmez,bilmesine de pek gerek yok.İş veren daha çok satış elemanının ağzının laf yapmasını,iyi satış yapmasını bekliyor genelde.
    espresso bunu beğendi.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten az buçuk demek istediğim buydu.Satış elemanları çok ayrıntı bilmez,bilmesine de pek gerek yok.İş veren daha çok satış elemanının ağzının laf yapmasını,iyi satış yapmasını bekliyor genelde.

hiç unutmam 6 ay kadar avea'da calısmıstım.

nokia lumia nın sanırım 810 modeli idi o güzel avanta veriyordu satıldıkca.

teknik detaylarını ögrenip satmaya basladım, samsung gelene bunu iteliyordum. baya da satmıştım.

ancak fark ettim ki ürünü 4 çekirdek diyordum fakat yanlıs bakmısım 2 çekirdekmiş. herkese 4 çekirdek diye sattım.

benden sonra 1-2 kişi gelmiş hatalı bilgi ile sattınız diye, firma aramıştı. ama ne oldu ne bitti bilmiyorum.

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    30 da şutluyorlar genelde en mantıklısı çalısmamak kesınlıkle atıyorlar genelde zaten 1 yılını doldurmdan bı sebep ıle gönderıyorlar sabıt bı kac kısı kalır sadece

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)