Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Su arıtma cihazı önerisi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Saf su içilmez, sağlığa zararlıdır. Sonradan mineral ekleme işini bilmiyorum ama bana saçma geldi. Zaten doğal suda var olan minerali filtrelemek yanlış. Belki kimyasal işlemler yapan fabrikalar için falan gerekli olabilir saf su, ev için değildir o makinalar.
    Osm@n ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    2015 yılında kafe açma (sonra batma) deneyimim olmuştu. Espresso makinesi güzel kahve yapsın diye onun şebekeye bağlantısına araya bir su filtresi taktırmıştık. Sırf filtre sistemi 3bin küsür dolar civarındaydı. Şebeke suyunu arıtıp sonra çıkan sudan ölçüm yapıp ayarlayıp kahve için en iyi olan sertlik derecesine getirmek için mineral ekleyen ek filtreleri vardı. Bir de geriye doğru sayan sayacı vardı sıfırlanınca filtreleri değişecekti. Çıkan su gayet güzeldi ama eve alınacak ucuzlukta bir sistem değildi. Markasını unuttum şimdi 6 yıl geçmiş aradan.

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saf su içilmez, sağlığa zararlıdır. Sonradan mineral ekleme işini bilmiyorum ama bana saçma geldi. Zaten doğal suda var olan minerali filtrelemek yanlış. Belki kimyasal işlemler yapan fabrikalar için falan gerekli olabilir saf su, ev için değildir o makinalar.
    Maalesef ev tipi cihazların tamamı bu sistemi kullanıyor.
    Bir noktayı unuttum, bu cihazlar süzdükleri kadar suyu da çöpe gönderiyorlar. Dahası, servisin söylediğine göre bu atık su çiçek sulamada bile kullanılamıyor.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bizim akvaryumcu arkadaşlar düşük PH lı suda balık yetiştirenler ve üretimii yapanlar ozmoz dan çıkan suyu klozetenin rezervuarına yolluyorlardı

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    Marka falan bilmiyorum, babam ilgili bu işlerle. Benim söyleyeceğim şu, bizim ev kendimize ait ve arıtma cihazı mutfak hizasında çatının içinde kurulu. Daire içinde, mutfak tezgahında falan değil. Bu cihazların kendini temizleme işlemi arıtma yönünün tersine su basarak yapılıyor. 1 lt su arıtıyosunuz ve 2-3 lt su cihaz temizliği için kullanılıyor.( net olarak nekadar kullanıldığını bilmiyorum) Babam bu arıtmadan dönen suyu bizim su deposuna bağladı. Ortalama 1 - 1.5 haftada bir depo baya doluyor (1500 lt) Evde çamaşır yıkarken şebeke suyunu kesip depodaki suyu kullandırıyoruz, böylece suyu değerlendirebiliyoruz. Pek çok kişinin depo gibi imkanı olmadığı için bu dönüşüm suyu atık su hattına veriliyor. Su kullanımında israf beni huzursuz eden bir konu olduğu için bu durum aklımdaydı. Baya bir miktar su boşa gitmiş oluyor. Ekonomiklik yönünden durum nedir, ne kadar lt su kullanımı üstüne çıkılınca daha ekonomik olur bilemiyorum ama bu boşa giden su canımı sıkıyor. Keşke insanların bu suyu tekrar değerlendirebilme imkanı olsada su boşa gitmese.
    gurcanozturk, serif abi ve espresso bunu beğendiler.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Akvaryum hobisi bizim arıtma ile ilgili bilgilenmemizi sağladı.
    Tümü aynı şekilde aşağı yukarı dizayn olarak, siz kullanım amacı ve miktarını belirleyip firma ile görüştüğünüzde doğru ürüne yönlendirilirsiniz. (her firma dürüst değildir.)
    aşağıda link eklediğim firmadan alış veriş yapıyorum, size net olarak ihtiyacınıza göre ürün önerecektir. daha büyüğü daha iyisi diye bir şey yoktur.)
    https://www.zateksuaritma.com/

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    damacana pahali geliyorsa musluktan icin. bunyede bagisiklik da yapar. para tuzagi o aritma cihazlari. hepsinin de Allah belasini versin.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Saf su içmenin sağlığa zararı ne acaba? Bu iddiayı ilk defa duydum, biraz açar mısınız?

Neden bilmiyorum fakat, arıtmadan içtiğim ne sudan nede çaydan hiç tat alamıyorum.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saf su içmenin sağlığa zararı ne acaba? Bu iddiayı ilk defa duydum, biraz açar mısınız?
    Su ve elektrolitlerin çoğu kalın bağırsaktan ozmotik basınç yardımıyla emilir. Kalın bağırsağa elektrolitsiz su gönderirsen, ozmotik basınç tersine döndüğünden kandaki elektrolitler kalın bağırsak lümenine geçip atılırlar. Kaybettiğin elektrolit cinsine ve miktarına bağlı olarak, başına ölüm dahil türlü musibet gelebilir.
    drtayfun, espresso ve Osm@n bunu beğendiler.

block - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dealim Raodwin 250 - Mondial Superboy 125i
    Merhaba, ben Rainwater su arıtıcısı kullanıyorum. Gayet memnunum. Yıllık filtrelerini değiştiriyorsunuz. Makinenin fiyat 2 ila 5 bin arası, yıllık bakım maliyeti 600 TL, suyun pH vs. ayarlıyor. Dediğim gibi çok memnunuz.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Toptancısında 10 adet 10lt alıyorum 85 tl Bana baya gidiyor içme suyu olarak.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ushuaia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Su ve elektrolitlerin çoğu kalın bağırsaktan ozmotik basınç yardımıyla emilir. Kalın bağırsağa elektrolitsiz su gönderirsen, ozmotik basınç tersine döndüğünden kandaki elektrolitler kalın bağırsak lümenine geçip atılırlar. Kaybettiğin elektrolit cinsine ve miktarına bağlı olarak, başına ölüm dahil türlü musibet gelebilir.
    Enteresanmış; su kalınbağırsağıma kadar başka hiçbir şeye temas etmeden / saf kalarak varabiliyor.

Yukarıdaki tam bir pseudoscience (sözdebilim) örneği...

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı gondors1990 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden bilmiyorum fakat, arıtmadan içtiğim ne sudan nede çaydan hiç tat alamıyorum.
    Siz de arıtmadan içmeyin hocam arıtıp için
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Enteresanmış; su kalınbağırsağıma kadar başka hiçbir şeye temas etmeden / saf kalarak varabiliyor.

Yukarıdaki tam bir pseudoscience (sözdebilim) örneği...
    Tüh yakalandım. Anlatsana gerçek bilimsel halini, ben de öğreneyim.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Arkadaşın fiziksel açıklaması yerinde, ama ozmotik olarak arada o kadar fark yoktur , daha fazla önemli olan , mineraller vücut için hayati öneme haiz, bu aletler suyu sıfırlıyor, sonra da ne olduğu bilinmeyen bir şekil ve miktarda o mineralleri tamamladığını iddia ediyor, hiç bir şekilde güvenemeyiz. Sürekli kullanımda bu minerallerin eksikliğinin ya da fazlalığının yol açtığı elektrolit dengesizlikleri kalp ve böbrekler başta olmak üzere pek çok organı etkileyecektir.
    espresso ve Osm@n bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Arkadaşın fiziksel açıklaması yerinde, ama ozmotik olarak arada o kadar fark yoktur , daha fazla önemli olan , mineraller vücut için hayati öneme haiz, bu aletler suyu sıfırlıyor, sonra da ne olduğu bilinmeyen bir şekil ve miktarda o mineralleri tamamladığını iddia ediyor, hiç bir şekilde güvenemeyiz. Sürekli kullanımda bu minerallerin eksikliğinin ya da fazlalığının yol açtığı elektrolit dengesizlikleri kalp ve böbrekler başta olmak üzere pek çok organı etkileyecektir.
    Ben saf sudan bahsettim yanlız, mineral eklenmiş sudan değil.

İçme sularındaki mineral o kadar az ki direkt ihmal edilebilir. (Şöyle düşünün; piyasada satılan en yoğun mineralli maden suyunda bile litrede 1000mg çözünmüş mineral yok.) Mineralleri sudan değil yediklerimizden alıyoruz. Dolayısıyla saf su içtiğimiz için mineral eksikliği yaşarız bana mübalağa gibi geliyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

Tüh yakalandım. Anlatsana gerçek bilimsel halini, ben de öğreneyim.
    Bilime gerek yok yahu, bilimsel"miş" gibi yazan sizsiniz. Konu basit, su içtikten sonra mideme iner (pH 1 HCl içinde çözünmüş besinler içeren bir torba), sonra oniki parmak bağırsağına iner (orada safra eklenir), sonra bilmem kaç metre (içinde yine sindirilmekte olan besinler olan) ince bağırsaktan geçer, sonra da su emiliminin yapıldığı kalınbağırsağa uğrar. Benim sorum şu: Bütün o maceralardan sonra kalınbağırsağıma varan o su artık saf su mudur?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ben saf sudan bahsettim yanlız, mineral eklenmiş sudan değil.

İçme sularındaki mineral o kadar az ki direkt ihmal edilebilir. (Şöyle düşünün; piyasada satılan en yoğun mineralli maden suyunda bile litrede 1000mg çözünmüş mineral yok.) Mineralleri sudan değil yediklerimizden alıyoruz. Dolayısıyla saf su içtiğimiz için mineral eksikliği yaşarız bana mübalağa gibi geliyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

Bilime gerek yok yahu, bilimsel"miş" gibi yazan sizsiniz. Konu basit, su içtikten sonra mideme iner (pH 1 HCl içinde çözünmüş besinler içeren bir torba), sonra oniki parmak bağırsağına iner (orada safra eklenir), sonra bilmem kaç metre (içinde yine sindirilmekte olan besinler olan) ince bağırsaktan geçer, sonra da su emiliminin yapıldığı kalınbağırsağa uğrar. Benim sorum şu: Bütün o maceralardan sonra kalınbağırsağıma varan o su artık saf su mudur?
    Hocam temel olarak saf su arkadasin da bahsettigi gibi; hucresel ozmotik basinctan dolayi hucre icerisindeki tum mineral maddeler saf suya dogru gecme egilimine girecektir. Bunu gercek hayattan soyle ornekleyebiliriz; yuksel alkol almis ve fenalik geciren bir arkadasima izotonik su verildi yani serum. Izotonik su aslinda icerisine sadece tuz eklenmis saf su. Izotonik su verilerek, hucredeki alkolun ozmotik basinc sebebiyle damarlara gecmesi buradan da bobrekler vasitasiyla atmasi amaclaniyor diye biliyorum. Ancak bu kontrollu bir durum, genelde tek serum degil, biri bitince baska bir tane daha verildi, icerikleri farkli olabilir. Renkleri farkliydi bilen biri aydinlatsin (biri mavi biri beyaz idi sivilarin)

Yani saf su icerseniz vucudunuzdaki mineral maddeler ure yoluyla vucuttan atilacak ama miktarini vs bilmiyorum. Bu arada bu islem sadece kalinbagirsakta mi oluyor onu ben de bilmiyorum mesela.

bilimsel"miş" gibi yazan sizsiniz.
    Halbuki sadece "cyan'a anlatır gibi" yazmak istemiştim...

Bilime gerek yok yahu
    Buna da ayrıca şapka çıkarıyorum.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Maalesef ev tipi cihazların tamamı bu sistemi kullanıyor.
    Bir noktayı unuttum, bu cihazlar süzdükleri kadar suyu da çöpe gönderiyorlar. Dahası, servisin söylediğine göre bu atık su çiçek sulamada bile kullanılamıyor.
    1 litre içme suyu için pompasız sistem 5litre suyu lağıma gönderiyor. Pompalılarda kısma aparatı var atık azaltılabilir fakat buda içeride basınç yaptırıp membran gözeneklerinin büyümesine sebeb oluyor.

Çıkan suyu sulamada kullanbiirsiniz kendim kullanıyorum çünkü herhangi bir problem olmuyor. İçerseniz ne olur artık çeşmenize gelen su neredense onun suyunu daha yumuşak ve partikülsüz içmiş olursunuz çünkü 5 micron karbon ve 1 mikron filtreden geçip membrandan çıkan suyu içeceksiniz. Ben tadına baktım çeme suyuna göre hem kuyuda hemde belediyede daha yumuşaktı atık su tds metreye görede ppm değeri baya düşüktü fakat bu içilmek için güvenlidir demek için yeterli bir test değil

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim akvaryumcu arkadaşlar düşük PH lı suda balık yetiştirenler ve üretimii yapanlar ozmoz dan çıkan suyu klozetenin rezervuarına yolluyorlardı
    Akvaryum için ph filtresini söküp öyle takmak en mantıklısı osmozdan önce akvaryum benim kireç yaptı hala kurtulamadım camları ne kadar kazısamda kalıyor yine

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)