Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Su arıtma cihazı önerisi

Motovento
    REKLAM ALANI

Kardeş sen beni dinle çeşme suyu en iyisi toprak çömlek al çeşme suyunu al 1 2 gün dinlensin çömlek deliktir hava alır verir bizimkiler beni DİNLEMEDİ arıtma aldı

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:20 ----------

Google ye yaz kafana görede ürettirebilirsin

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ushuaia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Halbuki sadece "cyan'a anlatır gibi" yazmak istemiştim...

Buna da ayrıca şapka çıkarıyorum.
    Kenardan dolaşın siz, soruya cevap?

Tekrarlıyorum:
    "...Bütün o maceralardan sonra kalınbağırsağıma varan o su artık saf su mudur?"

Siz saf olduğunu iddia ediyorsunuz benim anladığım. Öyleyse suyun nasıl saf kaldığını açıklamanız gerekecek...

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kenardan dolaşın siz, soruya cevap?

Tekrarlıyorum:
    "...Bütün o maceralardan sonra kalınbağırsağıma varan o su artık saf su mudur?"

Siz saf olduğunu iddia ediyorsunuz benim anladığım. Öyleyse suyun nasıl saf kaldığını açıklamanız gerekecek...
    Yok, benden pas. Sen kazandın.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    O zaman şöyle yapalım , bu aletlerin üretimini yapan firmanın sayfasına gidelim ve açıklamaları okuyalım. "Saf su" ne imiş? Nerelerde kullanılırmış? Göreceğiniz gibi burada "içmek" söz konusu bile değil. Ha evlere takılanlar bence saf su üretmiyor ama bunu belirtmeleri lazım.
    https://meridyensuaritma.com/saf-su-...de-kullanilir/

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    @drtayfun

Verdiğin linkte bunlar yazıyor
    Saf Su Zararlı Mıdır?

Kimyasal maddeler ile tepkimeye girdiği için çeşitli zararları mevcut olmaktadır. Kesinlikle içmekten kaçınılması gereken sular arasında yer almaktadır. Hipotonik özellik gösterdiği için mutlaka kaçınılması gereken sular arasında yer almaktadır. Hücre içerisine girdiği zaman hücreye çeşitli zararlar verebileceği için mutlaka uzak durmak gerekir. Hücreyi temas ettiği zaman hücre ciddi bir şişlik ile karşı karşıya kalır ve daha sonra patlama gibi bir durum ortaya çıkar.

Bu sebeple insana çok büyük bir zarar verebilir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre insan sağlığı açısından çok büyük bir zarar teşkil eden sulardan biri olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda cilde değdiği zaman da çeşitli tahriş durumları meydana geliyor. Saf suyu herhangi bir alanda kullanacaksanız mutlaka eldiven yardımı ile yapmanız gerekir. Vücudumuz ile temas etmekten kaçırdığınız gibi suyu içmekten da kaçınmanız gerekir. Saf su tüketimi sindirim sisteminde çok ciddi problemler ortaya çıkarır. Bu sebeple tüketmekten kesinlikle kaçınılması gerekir.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    İnternette 2 dakikada öğrenilecek şey için amma uzattınız ya. Sanki teori üretiliyor da "bence"ler, iddialar havada uçuşuyor.
    Zaten saf suyu nereden bulacaksınız, orası da muamma. Gerçek saf su arıtma cihazının gıda için satışı büyük olasılıkla yasaktır.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317698#risks
    https://blogs.scientificamerican.com...t-of-them-all/

Hadi özet geçeyim: Tüm gün sadece saf su içerseniz bir yerden sonra vücutta mineral kalmaz, metabolizma bozulur. En sonunda acile gidersiniz, orada da serumu dayarlar. Bitti.

@drtayfun: Bir konuda en son danışılacak kaynak, o işten para kazanandır. Mineral eklemeli su arıtma cihazı satan adam tabii ki "saf su öldürür, mineral yaşatır"a getirecek lafı. Aşırı dandik satıcı lafı buraya getirmez, direkt söyler ve yalan söylemiş olur.

dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    Ben de sabahtan beridir konuya bakıyorum ama sanırım 2 adet "Saf Su" tabiri var
    1. Benim de yıllardır satın aldığım kaplama banyolarında, akülerde vs. kullanılan iletkenliği yüksek olan Saf Su.
    2. İçme suyu arıtıcılarının arıttıkları suyu övmek amaçlı verdikleri isim Saf Su.
    drtayfun bunu beğendi.

Motosikleti
    Saf suyun iletkenliği çok düşüktür. Aküdeki kimyasalların çözünmesiyle iletkenlik oluşur.
    Saf su eklenmesinin amacı, saf olmayan(musluk) suyun hem verimsiz olması hem de içindeki diğer maddelerin aküyü bozma riski.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ve bir konunun daha ırzına nasıl geçilir görmüş olduk , konu ile ilgili cevap veren herkese teşekkurler.
    oldcockroach bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Hadi özet geçeyim: Tüm gün sadece saf su içerseniz bir yerden sonra vücutta mineral kalmaz, metabolizma bozulur. En sonunda acile gidersiniz, orada da serumu dayarlar. Bitti.
    ...
    Çok uzun yazmayacağım, sözüm size değil ilettiğiniz sitelere: bullshit.

İlk sayfada:
    "...However, fasting for an extended period, then drinking only distilled water may be dangerous, because a person would not be replacing any of the lost minerals..."
    "...In extreme cases when a person only drinks distilled water and does not get proper nutrition, a condition called “acidosis” may occur due to the water’s more acidic pH. This condition occurs as a result of changing the pH balance of the blood. While rare, it is possible for this to occur when excessive amounts of only distilled water is ingested..." (Yani uzun bir süre yemek yemeyip sadece saf su içerseniz zararlı olabilir. Bu uzun sürenin tarifi nedir? Sadece saf su içerek yaşayan herhangi biri var mı? Size "Dioxigen Monoxide"(!) MSDS'ini ileteyim mi? Onu okursanız su içmekten vazgeçersiniz...)

İkinci sayfada:
    "...Stripping water down to an ultrapure state makes it unfit for human consumption..." (Objektif kriterler neler?)
    "...But if you were to drink ultra-pure water, it would literally drink you back. The moment it came through your lips, it would start leaching valuable minerals from your saliva...." (Puhahaha "leaching valuable minerals from your saliva", tükürüğümüzdeki değerli mineralleri çekermiş, zaten içtiğimiz suyu yutmuyor muyuz?)

Kısacası, internette bu konuda bulacağınız kaynaklar (alkali su ile ilgili olanlar dahil) tamamen saçmalık, bir kaşık suda fırtına koparmak ve dezenformasyon.

Ben 5 yıldır Waternet'ten başka su içmiyorum neredeyse (ppm değerleri aşırı düşüktür - Erikli içme suyunun 30'da biri gibi...), maaşallah taş gibi sağlamım, görenler mineralimin eksik olmadığımı teyit edebilirler. (Oğlum ve eşim de aynı şekilde...)

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    arndiol ben özet geçeyim.Basit sistemli maliyeti düşük sistemler çok verimli değil. Yedi sekiz filtreli sistemlerde ilk beş filtre arıtma sonrasında iki üç filtede mineral falan dersek.Bunların ilk kurulum fiyatları pahalı sonrasında periyodik filtre değişimlerinde çok filtre olduğundan bakımı masraflı.
    Ama diyorsanki parayı vereyim tecavüz edilmiş damacanayla su içmem diyorsan o tercih meselesi.

Ben damacana kullanmıyorum dediğim gibi 10 litrelik petlerde alıyorum suyu.
    espresso bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çeşme suyu en iyisi be tabii güvenilir ise. Bendeniz 20 yıldır çeşme suyu içiyorum. Yaşadığım yerde yer altından gelen buz gibi dağ suyu.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arndiol ben özet geçeyim.Basit sistemli maliyeti düşük sistemler çok verimli değil. Yedi sekiz filtreli sistemlerde ilk beş filtre arıtma sonrasında iki üç filtede mineral falan dersek.Bunların ilk kurulum fiyatları pahalı sonrasında periyodik filtre değişimlerinde çok filtre olduğundan bakımı masraflı.
    Ama diyorsanki parayı vereyim tecavüz edilmiş damacanayla su içmem diyorsan o tercih meselesi.

Ben ekleme yapayım; Waternet tezgah altı sistem kullanıyorum. 90₺/ay ile başladım, dolar kuru ile birlikte arta arta 270₺'ye kadar çıktı. Kızdım aboneliği sonlandırıyorum dedim. Pazarlık ede ede 170₺/ay'a kadar düşürdüm fiyatı. Zaten damacana alsam 120₺/ay maliyet olacaktı. O ekstra 50₺'yi de içtiğim suyun kalitesi, evde 7/24 içme suyu sıkıntısı olmaması gibi lüksleri için helal ediyorum kendilerine.

Kısaca; kaliteli filtre işleri pahalı. Ucuzları da ne kadar sağlıklı emin değilim; şahsen Brita tarzı filtrelemeye güvenmem, illa ki buna ek olarak ters ozmos olmasını isterim.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ve bir konunun daha ırzına nasıl geçilir görmüş olduk , konu ile ilgili cevap veren herkese teşekkurler.
    Senin actigin her konu hale geliyor, sende var bi cenabetlik :D

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Arıtma cihazı suyu filtrelemekten başka bir işe yaramaz, suda oluşan bakteri ve ağır metallerden (demir, mangan vb) arındıramaz, damacana suya gelirsek çoğu fabrika filtrasyon sonrası suyu ozonlama yöntemi ile bakteri ve ağır metalden arındırıyorlar, şu an dünyada suyu bakterilerden arındırmak ve sağlık bakanlığının insani tüketim amaçlı sular yönetmeliğinde izin verdiği parametrelere uygun hale getirmek için iki yöntem var biri filtrasyon ve ozonlama diğeri ultrafiltrasyon dediğimiz daha yüksek maliyetli bir sistem, eve alacağınız arıtma cihazı ozonlama olmadan bir işe yaramaz bakteri ve kanserojen etki yapan ağır metalleri tutamaz, ozonlama dediğimiz işlem ise kısaca şöyle H2O suyun molekül yapısı iki molekül hidrojen ve bir molekül oksijenden oluşur, suya saf oksijen(O2) verildiğinde H2O3 halini alır yani O3 ozon demektir, oksijen kimyasal reaksiyonlarda yanıcı gazdır suya O2 verildiğinde yanma resksiyonu gerçekleşir ve bünyesindeki tüm mikroorganizma ve bakteriler ölür aynı zamanda ozonlama yöntemi ile ağır metaller de çökeltilebilir böylece izin verilen yönetmeliğe uygun sağlıklı su elde edilebilir. Damacana suyun tek dezavantajı geri dönüşümlü kap olduğu için müşteriden fabrikaya geri doluma gelen kaplarda kirlilik olabiliyor, toplumda depozitolu kap kullanma kültürü zayıf, bidonlara akaryakıt koyan, turşu koyan, ayran yapan ve temizlemeden geri doluma gönderenler var, bu anlamda fabrikalarda dolum öncesi damacana yıkama makinelerinin önemi çok büyük, yıkama istasyonlarının daha uzun ve sayısının daha fazla olmasını öneriyorum, Sağlık bakanlığı su fabrikalarını çok sıkı denetliyor, en ufak bir numunede bakteri tespitinde fabrika mühürlenip ruhsat iptaline kadar gidiyor iş, kısaca ambalajlı su tüketmek daha sağlıklı ev tipi cihazlardan çok üstü düzey ve pahalı bir sistem kurmadıkça sağlıklı su elde edemezsiniz.
    tommygun, espresso ve drtayfun bunu beğendiler.

Motosikleti
    @joshua Belediyelere ve altyapıya güveniyorsanız bakterinin bir sorun olmaması lazım, zira klorun amacı o zaten. Örnek:
    https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/su-kalite-raporlari
    https://www.aski.gov.tr/TR/SuAnalizSonuclari.aspx

Brita'nınki gibi basit bir filtre bile sudaki metalleri %99 filtreliyormuş.

Gene de bina/tesisat çok eskiyse risk almamak adına damacana/ambalajlı su almak daha doğru bir seçenek olabilir.
    espresso bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @joshua Belediyelere ve altyapıya güveniyorsanız bakterinin bir sorun olmaması lazım, zira klorun amacı o zaten. Örnek:
    https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/su-kalite-raporlari
    https://www.aski.gov.tr/TR/SuAnalizSonuclari.aspx

Brita'nınki gibi basit bir filtre bile sudaki metalleri %99 filtreliyormuş.

Gene de bina/tesisat çok eskiyse risk almamak adına damacana/ambalajlı su almak daha doğru bir seçenek olabilir.
    ben mesleğim gereği kulaktan dolma bilgiye güvenmem bana gelen arıtma cihazı satıcılarına şunu teklif ederim hep, gelin sistemi kurun çalıştırın suyu geçirelim idda ettiğiniz bakteri ve ağır metalleri ne kadar tutmuş bir numune alayım, halk sağlığı laboratuvararına vereyim mikrobiyolojik ve kimyasal analiz yaptıralım eğer sonuç dediğiniz gibi ise parasını ödeyeyim yoksa sökün gidin dedim kabul etmediler, basit ve ucuz filtre sistemleri kendinizi kandırmaktan öteye bir işe yaramaz.
    espresso bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne aldıysan buraya yaz :D Ben kendi evimde ya Aosmith yada ihlas kullanacağım.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

allah razı olsun hocam, en net cevap buydu.

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin actigin her konu hale geliyor, sende var bi cenabetlik :D
    valla konu acmak ıstemıyorum artık bu nedenle :D

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne aldıysan buraya yaz :D Ben kendi evimde ya Aosmith yada ihlas kullanacağım.

görünüşe göre pahalıya geleceği için damacanaya devam gibi geliyor :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Benim arıtma sistemleri ile ilgili daha önceki okuduklarım ve bu konuda yazılanlardan çıkardıklarımın özeti:

Pahalı ve düzgün arıtma yapan bir sistem olmayacaksa çok da faydası yok, pahalı olunca da paranın harcanacağı daha öncelikler var, bu yüzden içmek için damacana suya devam.

Brita filtreli sürahi şebeke suyu çok kötü olmayan yerlerde çay-kahve ve yemeklerde kullanmak için yeterli gibi. Aaa damacana bitmiş gelene kadar bir iki bardak içeyim diye acil durumda içilir de.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)