Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
12. sayfa BirinciBirinci ... 21011121314 ... SonuncuSonuncu

2021 Kuzey Avrupa Gezi planım

Motovento
    REKLAM ALANI
    inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yolculuk için doğru zaman yoktur, uygun ruh hali vardır. Yolculuğun mevsimi olmaz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hn33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6 diversion
    kışa yakalanacak

Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yolculuk için doğru zaman yoktur, uygun ruh hali vardır. Yolculuğun mevsimi olmaz.
    Bal gibi de uygun mevsimi vardır.

O senin dediğin beyefendi gore-tex ekimanların vardır.
    Sponsorların vardır (bilmem ne sıvısını lasige sık buna dünya kadar para ver tekerin hiç patlamaz okunmuş sıvılardır ) Formula X gibi sponsorun vardır.bunun gibi abuk subuk ürünlerden sponsorluk alıyorsundur ,Paran vardır.
    o zaman yolculugun mevsimi yoktur ...

yazıklar olsun böyle dünyaya böyle düzene böyle sistme ismet ağabeyi süt tozu taşımaya mecbur bırakan ekonomiye..

Mok gibi harcayacak paran ,abuk subuk şeylerin sponsorlugunda değil isen Ekonomik imkanlar kısıtlı ise gayet de yolculugun mevsimi vardır..
    Cenk Ayvaz, ufoz, Ruling ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Honda CB125 E
    kısmet değilmiş, sağlık olsun. yağmur istanbul'da havuz sezonunu bir ay geç açtırmıştı, ismet abinin gezisini de baltaladı.

bence yine güzel tur olmuştur ama ismet abinin içinde bi ukte kalacaktır. türkiye turlarında da sinop olsun ığdır olsun hakkari olsun hep uç sınır kapılarından, en kuzey noktalarından vs. özellikle bahsediyordu. o yüzden bir sonraki turunun portekiz'e/anlantik'e doğru olacağından neredeyse eminim

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı Luc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nordkapp için en doğru zaman Temmuz 2.hafta ile Ağustos 2.hafta arasıdır. Haziran başına kadar kar olur.
    En azından yol boyunca bir problem ile karşılaşmaz. O yüzden bahar zamanı çıkar diye yazdım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:55 ----------

Doğru kıyafetiniz olmaz ise kıyafetinize uygun zamanı seçmeniz gerekiyor. Dolaylı yoldan da olsa yolculuk için doğru zaman vardır.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Az önce İsmet beyle uzun uzun sohbet ettik.

Hepinize çok selamı var...

Dün gece oteldeymiş.
    Bu gecede aynı otelde konaklayacak.
    Moralide, keyfide yerindeydi.
    (Sanırım nedeni, hem dinlenmiş hemde kararını vermiş olmasından kaynaklı)

Fakat 3-4 gündür sürekli yağmurda motor kullanmak yormuş.
    Önündeki yol neredeyse bir hafta boyunca yağmurlu.
    Yine dönüşüde yağmurlu olacak görünüyor.

Ekipmanları bu yağmuru ve hava şartlarını kaldırmaya uygun değil.
    Üstelik sürekli yağan yağmurda motor kullanmaktan keyifte almadığını söylüyor.

"Eğlenmek amacıyla çıktığım bu gezide,
    hem keyif almayıp, hemde gereksiz eziyete dönüşen yola gitmektense,
    dönmek en hayırlısı" diyor ve yarın dönüş yoluna geçiyor.

Tabi biriktirdiği ilginç anılar var.
    Ben anlatıp onun ağzından dinleme keyfinizi kaçırmak istemiyorum.

------------------------------------
    Şahsi fikrime gelince, dönmesi en doğru olan.
    Zaten ilk sayfada eğlenmek amacıyla yola çıktığını ve herhangi bir zamanda, iptal edebileceğini veya rotayı değiştirebileceğini belirtmişti.

Bence çoğu kişinin burun kıvırdığı Çin malı 125cc lik bir motorla, İstanbuldan kalkıp, Avrupada 5.000 km (dönüşüyle beraber 5.000 km yapar)
    yol yapmış olması takdire değer. Üstelikte tek başına.
    Luc, Osm@n, bursalıali ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Ben böyle bir motosiklet ile a şehrinden b şehrine gitmeye korkarken İsmet bey nerelere gitti.

Şapka çıkarmak lazım.

İlaveten Yamaha,Honda,Suzuki vd diğer markalar sosyal medya züppelerine sponsor olduğunuz kadar İsmet bey'e de sponsor olsaydınız ne olurdu sanki?

Ama tek teker yapmadan,apaçilik etmeden insanlar rating sağlayamıyor değil mi? Sizde haklısınız. (!)
    bursalıali, espresso ve lazer bunu beğendiler.

Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bal gibi de uygun mevsimi vardır.

O senin dediğin beyefendi gore-tex ekimanların vardır.
    Sponsorların vardır (bilmem ne sıvısını lasige sık buna dünya kadar para ver tekerin hiç patlamaz okunmuş sıvılardır ) Formula X gibi sponsorun vardır.bunun gibi abuk subuk ürünlerden sponsorluk alıyorsundur ,Paran vardır.
    o zaman yolculugun mevsimi yoktur ...

yazıklar olsun böyle dünyaya böyle düzene böyle sistme ismet ağabeyi süt tozu taşımaya mecbur bırakan ekonomiye..

Mok gibi harcayacak paran ,abuk subuk şeylerin sponsorlugunda değil isen Ekonomik imkanlar kısıtlı ise gayet de yolculugun mevsimi vardır..
    Beni yozlaşmış Youtuber'larla karıştırıyorsun galiba. Nefret püskürmene gerek yok, ben hayal ettiğim hayatı "hak ederek" yaşıyorum. Yolculuklarımda şimdiye kadar hiç bütçe sponsorum olmadı, annem babamdan bile destek görmedim. İhtiyaçlarım için firmalara yapabilirliklerim karşılığında işler yaparım. Yani sen para öder alırsın, ben emek öder alırım.

En son Orta Asya seyahatimde yaklaşık 5 ay yoldaydım, konaklama masrafım 0 (sıfır) TL. Neden? Çünkü bol param falan yok. Konaklamalarımı Couchsurfing'den ya da bulamadıysam gözüme kestirdiğim, neredeyse çoğunuzun kalamayacağı tekinsiz yerlerde bile çadır kurarak geçiririm. Yani neyse senin gibi çekememezliklere ve yozlaşmışlıklara alışkınım; fakat benim lafım İsmet Bey'i mevsimden dolayı eleştirenlereydi. Gerçekten böyle bir yolculuğun mevsimi olmaz, böyle yolculukların yakıtı "ruh halidir". Yıllık izninde memkeletine süren ya da iki sahil gezip geleyim diyen bu dediğimi anlamayabilir, çok normal.

Son olarak, 10 sene önce yolculuk tarzım nasılsa, bugün de aynı.
    10 sene önce yozlaşma nasılsa, bugün 10 kat daha fazla...
    cekalp, espresso, otopsici ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yok.
    fakat benim lafım İsmet Bey'i mevsimden dolayı eleştirenlereydi. Gerçekten böyle bir yolculuğun mevsimi olmaz, böyle yolculukların yakıtı "ruh halidir". Yıllık izninde memkeletine süren ya da iki sahil gezip geleyim diyen bu dediğimi anlamayabilir, çok normal.

Son ol
    Ben sizin belirttiginiz tarzda birisi olduğum için anlayamamisim. Ozur dilerim
    Ama uygun ekipmaniniz olmadan soguk havalardaki motor sürüşü için hangi Ruh halinde olursaniz olun o motoru surmek size keyiften çok eziyet verecektir.
    Burada sorun herhangi bir konaklamada verilmis olan ucret değil. Yanlış ekipmanla yanlış zamanda yolculuk yapmak.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    @inzel,
    Yaş kaç ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:06 ----------

İnzel,
    Profilde yazmadığı için yaşını sordum ama cevap gelmediği için beklemeyeceğim.
    Benim profilimde yazıyor. 57.
    İsmet'de 56 yaşında.

Belli bir yaşı geçince genel olarak insanlar ısı farklarına karşı daha hassas oluyorlar.

Senin ruh halin 4 mevsim bir montla, 2-4 derece arası sıcaklık ve şiddetli yağmur veren bir yere sürmeye izin veriyor olabilir.

Ama emin ol, genel olarak ben ve İsmet bey gibiler bu yağmurdan pek hoşlanmıyoruz.

Hiçmi hoşlanmıyoruz diye sorarsan, o kadarda değil.

Temmuzdaki bayram tatilinde bir günde 280km yol yaptım Ağva yollarında. Özellikle kara bulutların arasında kalmaya çalıştımki yağmurda süreyim diye.
    Ama hava sıcak, yağmur damlaları bile sıxaktı.
    Müthiş keyif aldım. 15 gün sonra aynı keyfi alırmıyorum. O sıcaklıkta hiç sanmıyorum.

Adam 2 ay önce yazmış,
    Zevkine yola çıkıyorum, gideceğim son nokta Nordcap demiş. İstersem yarıda bırakırım, istemezsem hiç gitmem, istersem bambaşka bir yere giderim demiş.

Daha neyin ispatındasın?

İki sahil süreyim geleyim diyeni niye küçük görüyorsun!!!

Çocuk uzun yola gideceğim, ne yapayım diye soruyor bana. Uzun yol dediği git gel kırk kilometre. Ne yapayım, şevkinimi kaçırayım.
    Şimdi beraber çıkacağımız 120km lik Kırklareli turunun hayalini kuruyor. Motoruna bakım yapıyor. Ne güzel şeyler bunlar.

İdrar yarışımı yapıyoruz anlamadım.
    19 yaşındayken, hemde Almanya gibi soğuk memlekette, yaz-kış,güneş, yağmur, kar demeden, her gün 50km git gel okul yapardım. Bir kasabadan diğerine
    Üstelik ekipman olarak, kafada kask, ayakta kot pantolon, üstümde annemin ördüğü kazak ve parka, elde ucuz kışlık normal eldiven, altımda, çift silindir, 125cc, iki zamanlı, 3 vitesli Motobecane, lastikler bugüne göre dandiğin dandiği naylon, çantamda okula gidince değiştirmek için yedek kilot ve pantolon (çıkardıklarımı okulun bodrumundaki kaloriferin üstüne koyup kuruturdum).

Ayaktada spor ayakkabı.

Bana sorarsan benim o hergün okula yaptığım gitgel 50km lik yol, senin 5 aylık orta asya seyahatinden daha zorluydu.

Ne oldu?
    En uzağa işeyen benmi oldum şimdi!
    bursalıali ve serif abi bunu beğendiler.

Yani çok ilginç, aramızda filtre var sanki ve size bir şey anlatamıyorum.

5 aylık Orta Asya turu örneğini sidik yarıştırmak için mi söyledim sanki?
    Birisi çıkmış sponsorlu gezmeme laf etmiş, sponsorlu gezsem 5 ay boyunca bir kere otelde kalmaz mıydım diye böyle bir örnek verdim. Tekrar okursanız anlarsınız.

Elbette yağmur çamur keyifsiz şeyler, ama uzun yola çıkan, hele ki tecrübeli biri başına gelecekleri bilir zaten.
    Adam gitmek istemiş gitmiş, yağmurun çamurun olacağını bile bile gitmiş. Keyif almamaya başlamış ruh hali ona geri dön demiş dönmüş.

Ayrıca hiçbir güzergahın mevsimi yoktur, kesinlikle yoktur.
    Bir arkadaş Nordkapp için en uygun zaman temmuz - ağustos arası demiş. Ruh halin yola düşmeye hazır değilse, o temmuz ağustos kaçar gider.

Kimsenin uzun yol anlayışını da küçümsemiyorum, ama bu tarz yolculuklar sıradan yolculuklarla bir değil.
    Gerçekten motivasyon gerektiriyor ve etraf sürekli motivasyon kıran negatif insanlarla dolu. Kısacası kim ne zaman kendini hazır hissedip yola çıkmak isterse çıksın, kalıplardan kurtulun.

Bu yol deneyimi sadece yola çıkanı ilgilendirir.
    cekalp ve otopsici bunu beğendiler.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS

Birisi çıkmış sponsorlu gezmeme laf etmiş, sponsorlu gezsem 5 ay boyunca bir kere otelde kalmaz mıydım diye böyle bir örnek verdim. Tekrar okursanız anlarsınız.

Elbette yağmur çamur keyifsiz şeyler, ama uzun yola çıkan, hele ki tecrübeli biri başına gelecekleri bilir zaten.
    Adam gitmek istemiş gitmiş, yağmurun çamurun olacağını bile bile gitmiş. Keyif almamaya başlamış ruh hali ona geri dön demiş dönmüş.

Bir arkadaş Nordkapp için en uygun zaman temmuz - ağustos arası demiş. Ruh halin yola düşmeye hazır değilse, o temmuz ağustos kaçar gider.

Kimsenin uzun yol anlayışını da küçümsemiyorum, ama bu tarz yolculuklar sıradan yolculuklarla bir değil.
    Gerçekten motivasyon gerektiriyor ve etraf sürekli motivasyon kıran negatif insanlarla dolu. Kısacası kim ne zaman kendini hazır hissedip yola çıkmak isterse çıksın, kalıplardan kurtulun.

Psikolojiden tamamen bağımsız, Nordkapp yapmak için en iyi tarih vardır, bilimsel olarak vardır. Ortalama sıcaklık, yağış grafiğine bakarsın. Kendini o dönem için motive eder, sorun yoksa çıkarsın yola. Yapar gelirsin.

Yaş tabii ki büyük bir etmen, şu yaşımda istediğim her şeyi yaparım. Uygun ekipman olsun yeter ki. Altıma bir super tenere, bir adv sponsorluğu versinler, en minimum seviyede barınma ücreti, çadır, toplu hostellerde kalacak kadar minimum paramı, aç kalmayacak kadar yemek ücretimi versinler şimdi okulu dondururum. 3 ayda o motosikleti sıfırdan dağıtıp toplayacak kadar öğrenir, bu acemiliğimle Nordkapp'sa Nordkapp, Orta Asya ise Orta Asya, Nepal'se Nepal'e giderim. Ama 50 60 yaşımda en iyi imkanlar artı üstüne para verseler çıkmam böyle bir tura. Bazı şeyleri zamanında yaşamak, ileride torunlara anlatmak lazım. Bel fıtığıyla, tansiyonla, şekerle çekilmez böyle yollar. Bir yere varmak hedefi ile sürmek saçma. Bir yeri bu kadar görmek istiyorsam biner uçağa giderim birader, yol masrafımın yarısı tutmaz. Yolda olma hali kendi başına güzel. İnsanı yıpratacak, bezdirecek, sövdürecek yola motosikletle çıkmasının bir anlamı yok zaten. İsmet abi en güzelini yapmış, gittiğim kadar, sıkılana kadar giderim, rotayı istediğim gibi değiştirir, istediğim zaman geri dönerim demiş.

Bu mevzular para, boş zaman mevzusu. Geçen gün 1200Adv'nin hakkını veremeyen lakin bizi ezmeye çalışan bir dayıya molada denk gelince dedim. Ver motoru, kameralara da sponsor ol bir yurt dışı tur vlogu çekelim. Her bölüme sana şükranlarla başlarız, motosiklet de yol görmüş olur, açılır dedim. Konum tabii ki de Şile yoluydu, dayı kesin ileride gözlemecilere dönüp patatesli+ayran gömdükten sonra motosikleti garajda yalnızlığa terk etmek üzere dönüş yoluna çıkmıştır.

Bir yere gitmekte sıkıntı yok, yaptığı turla övünen adamın sadece özgüvenine, cesaretine saygı duyulur tek başına yaptıysa, bunu 20 motosiklet yapınca da bir anlamı yok bence.

Aramızdaki en beceriksiz adam bile günde 200km 300km yol yapar sağlık sorunu olanlar hariç. Onun dışında yolda olmak tamamen para ve zamanla alakalı. Milletin yıllık izni 14 gün zaten, her gün ironbutt bile olsa gidip gelemiyor böyle turlara matematiksel olarak.

Ben yazıyı detaylı okumamıştım, herhalde birisi İsmet abiye, dominar400ug, vstrom250 gibi tura müsait, full ekipman falan sponsor olmuştur da öyle gitmiştir diye düşünüyordum. Adam baya yaz vakti, haftasonu şileye gider gibi, aerodinamiyi en bozacak şekilde sırtına çantaları yükleyip Nordkapp'a gitmiş. Oralarda yelken gibi olur o çantalar savurur sağa sola, Çamlıca tepesi değil adamın gittiği yer. Bol tshirt giysen uçacağın seviyede rüzgar esen güzergahlar var yol üstünde. Bu kadar gitmesine bile inanılmaz saygı duydum. Ben arkaya iki tane sırt çantasını üst üste bağlayınca lan döndü mü, tekere değer mi, takla atar mıyız diye 5 dakikada bir kontrol ediyorum. Vloglardan da izlediğim kadarıyla hiç gaz açan bir adam değil. Böyle boş yollarda yavaş gidebilmek de çok sabır isteyen bir şey.

Ben sana sponsorlu gezdin mi dedin.
    Ne dediğin belli ne yazdıgın belli .

HAtsiz edepsiz terbiyesiz ""Yani neyse senin gibi çekememezliklere ve yozlaşmışlıklara alışkınım;""Bana bunu yazmışsın... Sen kimsin ki seni çekmeyecegim ,benim kimseyi çekemez gibi davranışım olmaz iyi bir şey yaptıysan aferim derim takdir ederim kötü bir şey yapar isen de kınarım ... Bana yozlaşmış demeye senin ne cüretin var... Sen beni tanıyormusun da bu haddi cüreti kendinde buluyorsun ,edepsiz herif..

Abuk subuk şeylerin reklamını yapmıyor İsmet ağabey dedim , şu okunmuş üflenmiş cennet çıkma lastik sıvısını alırsanız moto gp pilotu gibi sürersiniz demiyor dedim , Gore-tex ekipmanları yok dedim.. Sen bu kadar tepki gösterdiğine göre demek ki yaran var gocundun...Niye gocunuyorsun abuk subuk firmaların reklamını yapmıyor isen , doğrusun der geçersin . Ben durum ortaya koyuyorum yorum veya çıkarım yapmıyorum...Demek ki yaran var bunu kaşıdık kusura bakma.

İki kör üzün yiyormuş birisi birisine tok atmış çifter çifter yeme diye , öbürü demiş ki sen kör ben kör nerden biliyorsun çifter çifter yedigimi , tokat atan demiş ki ben öyle yapıyorum da ondan ...Senin gibi yozlaşmışın dibi olmuş yozlaşmanın nirvanasına yolculuk eden birisi , KİŞİ kendinden bilir başkasını yozlaşma ile itham ediyor.. Ne olacak ...

Yazmak istemiyorum ama utanıyorum sıkılıyorum , bir yabancı görse gerçekten acınacak haldeyiz bu kadar üretim olan , bu kadar truzimi olan , bu kadar toprakları verim ülke ama ama ülkenin haline bak abiciğim canım abicigim bu yaşa gelmiş ülkesine yıllarca emek vermiş üretmiş , üretmiş üretmiş , emekli olmuş bir yılda ufak bir tatil gezi yapmak istiyor abicigim süt tozu taşımak zorunda kalıyor , koca yürekli ismet abim sogan taşımak zorunda talıyor..Sen taşıdın mı bunları TR den asya ya la git
    zaten;
    Ayrıca bir dediğin bir değini tutmuyor ,dam diyorsun darı diyorsun ne diyorsun belli değil , bir diyorsun ki benim hiç sponsorum olmadı ,sonra bir sonra ki cümlede senin para ile aldığını ben emek ile alırım diyorsun para vermem diyorsun.

Senden rica ediyorum , burada amatör ruh ile amatörce yapılan davranışlardan keyif alan insanlarız .. İsmet abi dedi kafama göre yola çıktım ..Böyle koca yürekli , ismet abin adının manası gibi (Temiz Dürüst) bir başlığı lütfen kirletme ..Kendi suplimal reklamını , kendi yayınlarında ki sponsorluklarının reklamnı vs başka başlıkta yap lütfen , çok itici oluyorsun..
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

Motosikleti
    yamaha x-max 250
    Forumu laf atışmalarıyla meşgul etmeyelim lütfen
    inzell bunu beğendi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Genc arkadasimiz sanirim biraz alganlip yapmis, normal ilerleyen yasinda bu mesajlari okuyunca ben ne yazmisim boyle diye kendine gulecek ama neyse…

Konumuz siz degilsiniz, lutfen forumu daha fazla kirletmeyin!

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Lütfen atışmayı bırakınız...

Daha önce yazmak istemedim ama sanırım elzem oldu.

Forum dışından bazı arkadaşlar "millet ne der sonra, Nordcapp dedin durma artık git"
    gibisinden baskılarla İsmet beyi gaza getirmeye çalışıyorlar.

Adam kaç defa söylesin, "zevk alamıyorum" diyor.

Benim tepkim birazda bundan kaynaklı.
    Hiç olmazsa forumda bunu yapmayalım.

@inzel tepkim ağır kaçtıysa hakkını helal et.
    Yoksa seninlede başkasıylada bir sorunum yok.

Lütfen şu aşamadan sonra İsmet beyi gaza getirici şeyler yazmayınız.
    espresso, Cenk Ayvaz ve bursalıali bunu beğendiler.

İsteyen mevsimine göre isteyen ruhuna göre yola çıkabilir.Keyif alınmayan yolculuga devam edilmesine de gerek yok.Ama bu rota için doğru zaman diye bır kavram da yok en sıcak günler Temmuz ayı ve o da 3 4 derece daha fazla.(ortalama 12 13 derece gündüzleri haftaya da 10 11 derece orası zaten ) yağmur Avrupa genelinde yaz kış olan bir durum.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Doğru hava yoktur.Doğru ekipman vardır derler.İsmet abinin ekipmanda mütevazi olduğundan çok zorlamaması daha mantıklı.
    espresso ve Cenk Ayvaz bunu beğendiler.

hn33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6 diversion
    dön ismet abi dön o motorla o ekipmanla eylülde kuzey Avrupa'ya mı gidilir ama bu zamanda ama benim zamanım var istegim var diyorsan aşagı in güney Amerika yada afrika kıtası sıcak olur rotayı 180 derece dönder

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)

Değerli arkadaşlar gereksiz yere tartışarak bu güzel konuyu kirletmeyelim lütfen. İsterseniz başka bir başlık açın orada tartışılsın ama inanın gerek yok. Temmuz-Ağustos arasını ben söyledim. Sana göre mevsim olmayabilir, ama bana göre vardır; bu tarz şeylerde mutlak doğru olmaz. Bak mesela; Trasnfaragasan, Stelvio, Timmelsjoch gibi yerlere gitmediğin nereden belli ki, yılın bazı aylarında kardan dolayı tamamen kapalı olduklarını bilmiyorsun. Yani istesende gidemezsin bazen, gerçekten beklemen gerekir bir takım şartların oluşmasını. Youtube kanalındaki son videoma bak mesela fırtına da Ankara -Sakarya arası gelmişim. Ben zevk alırım bundan, sen nefret edersin. Dolayısıyla böyle yargılamalara gerek yok.

O yüzden tartışmaya, birbirimizi kırmaya gerek yok. Lütfen konuyu burada kapatalım ve İsmet abinin seyahatine odaklanalım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

Buyrunuz gitmek isteyen arkadaşlara Nordkapp Seyahat Rehberi:

https://championtraveler.com/dates/b...t-nordkapp-no/
    Cenk Ayvaz bunu beğendi.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

REKLAM ALANI
12. sayfa BirinciBirinci ... 21011121314 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)