Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

istanbulda ev kiralari

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kiralar cok yüksek. Ancak kiraların cok yüksek olmasının ev sahipleri ile alakası yok.

Su an bir ev almak için %80 kredi cekseniz, en kötü evin 15 yıllık kredisinin aylık ödemesi 8-9 bin tl.

20 yıl öncesinde kiranın bir tık üstüne para koyup kredi ile ev alıyorduk, hepsini geçtim kiradaki bir ev 10-15 senede kendini amorti ediyordu.

Kendimden örnek vereyim, 1800 Tl kira veriyorum, evin değeri 700bin tl. Enflasyon vs yok saysan yaklasık 35 senede amorti ediyor. Bu acıdan baktıgınızda ev sahipleri zararda.

asgari ücretin 2800 tl olması ve alım gücünün düşük olması nedeniyle "bu maaşa bu kira olur mu " kısmının sorumlusu ev sahibi değil, hükümete saydırın.

Konu sahibinin dediğine gelirsek; anladıgım kadarıyla uzun zamandır kiracı oldugu için ortalama 3500 tl olan kirayı yasal düzenlemeler sayesinde 1750 TL olarak ödüyor. Yani Tefe Tüfe 'ye göre hesaplatmış bu da yılda %8-10 civarı kiraya zam yaptıgı anlamına geliyor.

5 yılda yaklaşık olarak %50 kiraya zam yapmış demek. 2015 yılında asgari ücret 900 tl idi su an 2800 tl. Yani asgari ücret 3 kat artarken kiraya sadece %50 zam yapılmış.

Tefe tüfe'den %50 zam yaparken gerçek enflasyon acıklansaydı %250 civarı zam yapılacaktı.

Yani asgari ücret acıklanırken "veriler yalan, enflasyon bu değil" diye sikayet edip ev kirasına zam yapılacağı zaman aynı yerden gelen verilere göre hareket etmek ne kadar etik?

Üstelik ev sahibinin bariz zararda oldugunu düşünürsek.

Hele ki ev kirası ile gecinen birisi ise 5 yıl önce kiraladıgı ücret ile geçinirken muhtemel su an karnını doyuramıyordur. Yani buradan bakılırsa da kiracı vicdansız oluyor.

Serseriliği ev sahibine yapmayın, yasal haklarınız evde kalmanıza yardımcı oluyorsa elbette kullanın. Ancak kasıtlı kira geciktirmek vs. sizi kötü karakter yapar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kiralar cok yüksek. Ancak kiraların cok yüksek olmasının ev sahipleri ile alakası yok.

20 yıl öncesinde kiranın bir tık üstüne para koyup kredi ile ev alıyorduk, hepsini geçtim kiradaki bir ev 10-15 senede kendini amorti ediyordu.

Kendimden örnek vereyim, 1800 Tl kira veriyorum, evin değeri 700bin tl. Enflasyon vs yok saysan yaklasık 35 senede amorti ediyor. Bu acıdan baktıgınızda ev sahipleri zararda.
    Bu emlak piyasasinin sorunu zaten, emlak degerleri insanlarin satin alma gucunden de enflasyondan da fazla yukseldi. 20 yil oncesinde aylik_kira/satis_fiyati orani 1/180 - 1/200 idi, senin orneginde 1/388 olmus. Evinin bulundugu bolgedeki emlak degerlemelerine bak, asiri yukselmeyi goreceksin.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu emlak piyasasinin sorunu zaten, emlak degerleri insanlarin satin alma gucunden de enflasyondan da fazla yukseldi. 20 yil oncesinde aylik_kira/satis_fiyati orani 1/180 - 1/200 idi, senin orneginde 1/388 olmus. Evinin bulundugu bolgedeki emlak degerlemelerine bak, asiri yukselmeyi goreceksin.

En temele inersek ev satış fiyatlarına geliyor konu.

Bunu da aç gözlü müteahhitleri hariç tutarsak kredi tutarlarına baglıyorum. Adam 300 bin tl'lik evi kredi ile 550 bin tl'ye alıyor. birkaç sene sonra evi satmak istediğinde hesaplarken hem kredi faizini hem zamları düşünüyor hepsini karşı tarafa yansıtıyor. hepsi böyle yaptıgı içinde ya da bazıları yaptıgı için de bunu görenler ve bunu yapanlar nedeniyle piyasa yükselmeye baslıyor.

20 yıl önce kira ile gecinen insanlar su an kira ile karnını doyuramıyor.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Osman hocam bilgiler için teşekkürler.
    Mr.wind kardeşim uğraş sende zepemenk le.. arkandayız...
    ahah saoglun hocam

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:50 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Su an bir ev almak için %80 kredi cekseniz, en kötü evin 15 yıllık kredisinin aylık ödemesi 8-9 bin tl.

asgari ücretin 2800 tl olması ve alım gücünün düşük olması nedeniyle "bu maaşa bu kira olur mu " kısmının sorumlusu ev sahibi değil, hükümete saydırın.

Konu sahibinin dediğine gelirsek; anladıgım kadarıyla uzun zamandır kiracı oldugu için ortalama 3500 tl olan kirayı yasal düzenlemeler sayesinde 1750 TL olarak ödüyor. Yani Tefe Tüfe 'ye göre hesaplatmış bu da yılda %8-10 civarı kiraya zam yaptıgı anlamına geliyor.

5 yılda yaklaşık olarak %50 kiraya zam yapmış demek. 2015 yılında asgari ücret 900 tl idi su an 2800 tl. Yani asgari ücret 3 kat artarken kiraya sadece %50 zam yapılmış.

Tefe tüfe'den %50 zam yaparken gerçek enflasyon acıklansaydı %250 civarı zam yapılacaktı.

Yani asgari ücret acıklanırken "veriler yalan, enflasyon bu değil" diye sikayet edip ev kirasına zam yapılacağı zaman aynı yerden gelen verilere göre hareket etmek ne kadar etik?

Üstelik ev sahibinin bariz zararda oldugunu düşünürsek.

Hele ki ev kirası ile gecinen birisi ise 5 yıl önce kiraladıgı ücret ile geçinirken muhtemel su an karnını doyuramıyordur. Yani buradan bakılırsa da kiracı vicdansız oluyor.

Serseriliği ev sahibine yapmayın, yasal haklarınız evde kalmanıza yardımcı oluyorsa elbette kullanın. Ancak kasıtlı kira geciktirmek vs. sizi kötü karakter yapar.
    gercek enflasyon aciklansa benimde sorunum olmaz, maasim enflasyon oraninda zam alirdi.

isin kotu yani kisa ve orta vadede isler daha da kotuye gidecek gibi gorunuyor. yeni insaat yok. emlakkonutun kiptasin projesi yok. Yapilsa bile yeni yapilan daireler suankilerden daha pahali olur.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçi ben evimi kiraya versem 2000 TL'den Türk aileye mi yoksa 3000 TL'den Suriyeli,Afgan,Iraklı aşiret gibi kalabalık aileye mi veririm diye düşündüğümde mültecilerle problem yaşama riskim daha fazla ve 2-3 ay kiramı alamasam zaten aradaki bakiye tutardan fazla zarar ediyorum. Düzenli ödeyen Türk aile daha iyi bir tercih olur, aç gözlülüğün alemi yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:03 ----------

İşte o riski alabilmek gerekiyor, zamanında yurtdışına giden her arkadaşım orada bir düzen oturttu. İnsan ayak uyduruyor bir şekilde. Ben de mesela geçmişte gidemediğim için çok pişmanım. Ben de Oyro kazanıp Türkiye'de harcayan "Allah Ak Parti'den razı olsun, nankörlük etmeyin, dünya lideriyiz" diyen gurbetçilerden olmak isterdim.
    Avrupa'da Oyro kazanıp Tr'de "ehonomi coh eyi" diyenin sırtına kürek ile vurup gönyesini yamultcaksın..
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Çok şükür hiç kirada oturmadım. Kendimi bildim bileli kiracılarımız var. Şimdi ev alıp ta kiraya vermek kadar saçma bir şey aklıma gelmiyor.

Allah tüm kiracıların yardımcısı olsun cidden bu ekonomik şartlarda birde kira ödemek çok zor.

Ev sahibi içinde geçerli kötü bir kiracıya denk geldin mi yanmışsın paranla kanser olursun.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok şükür hiç kirada oturmadım. Kendimi bildim bileli kiracılarımız var. Şimdi ev alıp ta kiraya vermek kadar saçma bir şey aklıma gelmiyor.

Allah tüm kiracıların yardımcısı olsun cidden bu ekonomik şartlarda birde kira ödemek çok zor.

Ev sahibi içinde geçerli kötü bir kiracıya denk geldin mi yanmışsın paranla kanser olursun.
    Ev sahibi olmak-özellikle müstakil konut-her insanın hakkıdır. Dediğiniz gibi ev sahibi olmak, sürekli ev/arazi peşinde koşturmak yasaklanmalı. İnsanlar bir ömrü ev/arazi peşinde koşarak heba ediyorlar. Çoğu kimsenin hobisi yok. Hobisi olana da kötü gözle bakıyorlar. Hayatı bok gibi yaşayıp gidiyorlar.

Para kültür ve sanat ve de eğitime akmalı. Böylece hem nitelikli insan yetiştirmiş oluruz. Hem de yaşadığımız hayattan zevk almış ve kaliteli bir hayat sürmüş oluruz.
    espresso bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Beni de mağdur edecek olsa da kimse yok serbestlik yok o yok bu diye ağlamasın. 3 taneden fazla evi olandan bunu ticari bir iş gibi yapıyormuşcasına ekstra yüksek vergi alacaksın. Her insanoğluna bir yazlık, bir kışlık, bir de normal ev yeter. Hadi bir de manitaları atmaya gizli ev koyuyorum olsun en fazla dört. Millet ömrünü bir ev alabilmek için çürütüyor. En son yıl içerisinde 3 taneden fazla araç alım satımı yapandan ekstra vergi alınıyordu. Başkasının üstüne alarak yapıyor millet ama bu sebeple R25'ler daha ülkeye girmeden eşe dosta satılıyor. Onlar da sıfır fiyatının üstüne 10 yazıp sahibindene koyuyor.

3 taneden fazla evi olandan evin değeri 500.000 Tl'ye kadar olanlardan yıllık 10.000 lira alacaksın, bununla da ev kredisini fonlayacaksın ev satın almak isteyen vatandaşlar için. Adam kazanacağı 20.000 liralık kiranın 10-12.000Tl'sini vergiye verince ev almak mantıklı bir yatırım olarak gelmeyecek kendisine, çünkü değil.

Zengini bu kadar aptal başka millet çok azdır, git yatırım yap, hisse al, iş kur, şirketini büyüt. Eline 2 kuruş para geçen fukara ruhlu, hala köyünün kafasından çıkamamış, çay toplamaktan öteye gitmemesi gereken müteahhitler ya ev koleksiyonu yapmaya başlıyor ya da Avrupa'da çoluk çocuğun bindiği merso c200, bmw 3.20, 5.20 gibi arabalardan alıp binerken şeklini yapıp al sata başlıyorlar. Bir sonraki inşaatı daha iyi yapayım para ayırıp diyen yok piyasada.

Ev bu mına koyim ya, Maslow piramidinin en alt basamağındaki barınma ihtiyacının karşılığı. Tarama ve beluga havyarı alıp baget ekmekle yemek istemiyor bu insanlar, kafasını sokup çoluğu çocuğu büyüyeceği yeri istiyor
    espresso, Mr.wind, Osm@n ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beni de mağdur edecek olsa da kimse yok serbestlik yok o yok bu diye ağlamasın. 3 taneden fazla evi olandan bunu ticari bir iş gibi yapıyormuşcasına ekstra yüksek vergi alacaksın. Her insanoğluna bir yazlık, bir kışlık, bir de normal ev yeter. Hadi bir de manitaları atmaya gizli ev koyuyorum olsun en fazla dört. Millet ömrünü bir ev alabilmek için çürütüyor. En son yıl içerisinde 3 taneden fazla araç alım satımı yapandan ekstra vergi alınıyordu. Başkasının üstüne alarak yapıyor millet ama bu sebeple R25'ler daha ülkeye girmeden eşe dosta satılıyor. Onlar da sıfır fiyatının üstüne 10 yazıp sahibindene koyuyor.

3 taneden fazla evi olandan evin değeri 500.000 Tl'ye kadar olanlardan yıllık 10.000 lira alacaksın, bununla da ev kredisini fonlayacaksın ev satın almak isteyen vatandaşlar için. Adam kazanacağı 20.000 liralık kiranın 10-12.000Tl'sini vergiye verince ev almak mantıklı bir yatırım olarak gelmeyecek kendisine, çünkü değil.

Zengini bu kadar aptal başka millet çok azdır, git yatırım yap, hisse al, iş kur, şirketini büyüt. Eline 2 kuruş para geçen fukara ruhlu, hala köyünün kafasından çıkamamış, çay toplamaktan öteye gitmemesi gereken müteahhitler ya ev koleksiyonu yapmaya başlıyor ya da Avrupa'da çoluk çocuğun bindiği merso c200, bmw 3.20, 5.20 gibi arabalardan alıp binerken şeklini yapıp al sata başlıyorlar. Bir sonraki inşaatı daha iyi yapayım para ayırıp diyen yok piyasada.

Ev bu mına koyim ya, Maslow piramidinin en alt basamağındaki barınma ihtiyacının karşılığı. Tarama ve beluga havyarı alıp baget ekmekle yemek istemiyor bu insanlar, kafasını sokup çoluğu çocuğu büyüyeceği yeri istiyor
    Hislerime/kufurlerime tercüman olmuş bu yazı
    espresso bunu beğendi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Ben ev sahibi olsam yasal yollarla seni çıkarıp o eve geçerim. Şu an oturduğum evi de kiraya veririm.

Motosikleti
    cb250r
    @gerivites arkadaşlari ona Einstein diyor

hakettin moruk

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yav kiralık evlerin yuzde kaçı "3 ve daha fazla evi" grubundadır ? %10 bile değildir herhalde.
    Yuksek vergi alarak ev kirası düşer mi ?

İkinci el artac satışında yuksek vergi gelse arac fiyatları iner mi ?

Yuksek vergi alırsan ev yatırım aracı olmaz dediğin gibi,dolayısıyla ev sahipleri evlerini satmak isteyecebilir belki fakat ev yatırım aracı olmaktan cıktıgı için bu sefer yeni konut yapımı azalacak.

Konut fiyatları başta belkiiii biraz düşebilir ama yeni konut ve kiralık ev sayısındaki azalış(ev sahipleri evlerini satıyor veya sattı) kiracının faydasına mı sence ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:24 ----------

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkede hukuksuzluk o kadar normal hale gelmiş ki, kanunen haklı olan insanın karşısına insanlar durabiliyor. YAZIK!

Mr.Wind; ben yerinde olsam yaptıklarının üzerine en nihayetinde evden çıkarsam ve yeniden kiraya verildiğini tespit edersem vergi dairesine ve CİMER'e şikayet ederdim. Kimse zora evini kiralattırmıyor. Çok biliyorsa boş tutsun zepemenk...
    vay be yılların serbest piyassacı ero__ kardişime bakın hele

Şimdi kanun dese ki, sıfır arac alan biri aracını satarken her yıl maximum tüfe kadar arttırabilir.
    Mantıklı olur mu ?

Veya beninm her sene kiraya verdiğim 100 donum tarlam var.Sozleşme bitiyor donumune 1000 tl istediğim yere bu sefer keyif benim değil mi 5000 tl istiyorum,hakkım değil mi yani ? Kim ne karışır ya mal benim arkadaş.Zaten isterim de , ama kanun dese ki tarlayı kiralayan kişi bir sene sonra tüfe artışı kadar kirayı arttırarak tarlayı kiralamaya devam edebilir.

Mal sahibi vazgecmek istiyorsa tarlayı kendi ekip biçeecekkk hem de en az 3 yıl,yoksa tazminat öder!

Nasıl ama ?

Hala bu sacmalıkları savunuyosunuz ya,diyecek bişey yok size.Neymiş kanunmuşşş.Bari deyin ki evet cok sacma ama yapacak bişey yok.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Ben bir insanın kendi oturduğu ev dışında bir de ayrıca gelir getiren evi olmasını anlayamıyorum. Meşhur düşünür Proudhon'un "Mülkiyet Hırsızlıktır" sözünu hatırlatıyor.
    Cyan bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bir insanın kendi oturduğu ev dışında bir de ayrıca gelir getiren evi olmasını anlayamıyorum. Meşhur düşünür Proudhon'un "Mülkiyet Hırsızlıktır" sözünu hatırlatıyor.
    yav gozunu sevem yaşını başını almış bir yazılımcı kardeşimsin bak,boyle ergen devrimci lafları biraz sacma oluyor
    Benim halam var,aşır ust duzey devrimci olur kendisi bankalar bizim düşmanımız diyor

onu hatırlattın bana..

Hadi seni dinledik kannunu koydum;kendi oturduğun ev dışında ev alamıyosun,ok.Ortada kiralık ev yok yani.Ev alamayanlar cadır da mı kalacak onerin nedir ?

cuzzi bir ucret karşılığında 15m2 daireleri devlet mı sağlayacak ?

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yav gozunu sevem yaşını başını almış bir yazılımcı kardeşimsin bak,boyle ergen devrimci lafları biraz sacma oluyor
    Benim halam var,aşır ust duzey devrimci olur kendisi bankalar bizim düşmanımız diyor

onu hatırlattın bana..

Hadi seni dinledik kannunu koydum;kendi oturduğun ev dışında ev alamıyosun,ok.Ortada kiralık ev yok yani.Ev alamayanlar cadır da mı kalacak onerin nedir ?

Moruk kendi kisisel cikarlarin ile ortüşen 1 doğruyu surekli konusup, cikarlarina ters dusen onlarca dogruyu laf kalabaligi ile bastirmaya calisiyorsun

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS

onu hatırlattın bana..

Tabi ki devlet sağlamayacak çünkü o devlet sever devrimcilerden değilim, biz devlet olsun da istemiyoruz.

Yaa napiim, konu döndü dolaştı buraya geldi. Şimdiki hal daha mı iyi?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    "Yargıtay 6. Hukuk Dairesi’nin 5 Aralık 2013 tarihli kararıyla, “Kira artışı, ÜFE’nin 12 aylık ortalaması oranında artırılır” denilerek, tartışma noktalandı. Artık ev sahipleri kiralık evlerinin zam oranında ÜFE değerini geçemiyor ve kira zamlarında ÜFE’nin son 12 aylık ortalaması baz alınıyor."

Kira artışını sınırlandıran ilk kanun değişikliği bu sanırm.2019 yılında torba yasayla bunu TÜFE ye cevirmişler.

Hani diyolar yaa,kanunnnnn bu kanunnnn,işine gelmiyorsa sattt evi.

Olm ben evimi 2012 de aldım ? Yemedim içmedim,sıktım dişimi gittim ev aldım.Sen bu kaanunla beni resmen cezalandırdın.Enflasyon doğru açıklansa hadi bir derece(o bile sacma istediğim gibi zam yapabilmeliyim,sonucta bu bir yatırım ve risk almışım)

Rezillik bu,dunyada bir tane bile orneği oldugunu dusunmuyorum.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Konut birinci derece öncelikli ihtiyaçtır. İhtiyacı haricinde konuta yatırım yapanı yatırıp "yatırım" yapmak gerekir.
    Üstelik bu iş memleket ekonomisi için de faydalıdır. Sermaye başka alanlarda iş/aş getirecek yerlerde değerlendirilmiş olur.
    Mr.wind ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konut birinci derece öncelikli ihtiyaçtır. İhtiyacı haricinde konuta yatırım yapanı yatırıp "yatırım" yapmak gerekir.
    Üstelik bu iş memleket ekonomisi için de faydalıdır. Sermaye başka alanlarda iş/aş getirecek yerlerde değerlendirilmiş olur.
    Yav yukarda Kerem34 e anlattım.

Yatırım için ev almaya yuksek vergiler getirdik, hatta yasakladık diyelim.
    Şimdi noldu kiralar düşer mi artar mı ?

Nufus artıyor,bu insanlar ya ev alacak ya da kirada oturacak.

Kiraların düşmesi istiyosan konut yapımını teşvik etmek gerekirken sen tam tersini yaptım.

Valla sizlere bir ara ekonomininin işleyişini anlatmam lazım boyle olmuyor

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Yatırım için ev almaya yuksek vergiler getirdik, hatta yasakladık diyelim.
    Şimdi noldu kiralar düşer mi artar mı ?

Nufus artıyor,bu insanlar ya ev alacak ya da kirada oturacak.

Kiraların düşmesi istiyosan konut yapımını teşvik etmek gerekirken sen tam tersini yaptım.
    Türkiye’nin konut stoku, 2021’in ilk çeyreğinde 1 milyon 543 bin 255
    Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonom...miyor-6533411/

Demek ki neymiş; açgözlü beton sevici yatırımcıyla, 4 binadan 3'ünü 1e mal edip 3e satan seri-müteahhitlerin birleştiği yerde arz-talep dengesi diye bir şey olmazmış.

Lan ben niye Hırbo'ya cevap veriyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)