Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Musilaj, deniz salyası hepimizin başına bela, Marmara denizi ölüyor!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Önce hemen size kısa bir tanım paylaşıyım:

Müsilaj nedir?

Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir. Müsilaj, biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bu yapının oluşabilmesi için suyun çok sıcak ve durgun olması gerekiyor. Bu nedenle mevsimsel düzensizliklerin de müsilaj oluşumunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu mikroorganizmalardan biri, müsilajı hareketleri için kullanan protistlerdir. Hareketlerinin yönü her zaman müsilaj salgısının tersidir. Polar bir glikoprotein ve bir ekzopolisakkarittir. Bitkilerdeki müsilaj, su ve gıdanın depolanmasında, tohum çimlenmesinde ve zar kalınlaşmasında rol oynar. Kaktüsler (ve diğer sukulentler) ve keten tohumları, özellikle zengin müsilaj kaynaklarıdır.

Müsilaj neden olur?

Denizlerimizde görülmeye başlanan müsliaj neden olur? Müsilaj mevsim normallerinden yüksek olan sularda oluşur. Bu yapının oluşabilmesi için suyun çok sıcak ve durgun olması gerekiyor. Fitoplankton dediğimiz bitkisel canlıların aşırı çoğalması ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin artmasıyla oluşur.

Müsilaj oluşumunun üç ana sebebi var:

* Bunlardan ilki Marmara Deniz'inde bir süredir sıcaklığın normalde olması gerekenden 2-3 derece yüksek olması.

* İkincisi azot-fosfor gibi organizmaları besleyen maddelere ihtiyaç var. Bunlarda denize verilen atıklardan yoğun şekilde sağlanıyor. Marmara'da büyük bir azot-fosfor yükü var.

* Üçüncüsü ise iklim değişikliğine de bağlık olarak denizde yaşanan durgunluk.

Deniz kara kadar hayatımızın en önemli parçası ve şimdi Marmara'nın ölüşünü izliyoruz arkadaşlar, bunu öldüren sadece bu yirmi yıllık iktidar değil, ondan öncekiler ve bizleriz de, ancak bu yirmi yıllık iktidar ve 25 sne de istanbul'u yönetmiş zihniyet de baya büyük bir paya sahip , avm'ler, köprüler, havaalanları, kanal- gökdelenler gibi birçoğu cep doldurma amaçlı olan bu korkunç projeler yerine ve hatta bırakın bunlara harcanan kaynakların binde birine yüzlerce arıtma tesisi yapılır bugün marmara bize hayat, yaşama sevinci verirdi, şimdi ölüyor, unutmayın bugün marmara yarın ege, karadeniz, akdeniz diye gidecektir, zaten şu an bu durum ege'ye yayılmaya da başladı.

Tam 3 aydır bu belayı an ve an görüyorum çünkü kış da dahil aktif açık deniz yüzücüsüyüm, bugün poyraz ile dağılır diye sandığım dıştan pırıl pırıl görünen denize istanbul'da girdim, gördüğüm manzarayı size izah edemem ama alttaki videolardan biri deniz dibini gösteriyor ben onu 30 cm alta bakarak bile bugün gördüm, ancak 30cm deyince yanlış anlamayın boş bir yer yok marmara denizinin içi şu an iplik iplik kimi zaman yoğun kimi zaman deniz yüzeyinde ya da altında komple musilaj ile kaplı, korku filmi gibi,aylardır görüyordum ama bu kadar çığırından çıkmış halde görmemiştim. Marmarada yaşayan her arkadaşa sesleniyorum, denizimiz ölüyor, artık bu işin fikri zikri ne olursa olsun umursamadan dikkat etmesi, bir an evvel ülke yönetimini harekete geçirmesi gerekiyor çünkü maalesef ki covid'den bile tehlikeli bir hal aldı, bu deniz ölürse marmara kokuşmuş bir lağıma döner ve milyonlarca insanı zehirler, yaşanmaz hale gelir, bu kadar tehlikeli, bana göre milyonlarca insanın bu deniz karşısında değeri yok, buna ben de dahilim, ancak bu denizi kurtaracaklar da bizi.

Bu ve bunun gibi videoları yayar, sürekli paylaşır, sürekli kendinizi ve etrafınızı bilgilendirirseniz, belki bir umut ışığı doğar, acilen arıtma tesisleri yapımları başlar, şuan neredeyse dönülmez noktadayız. Bu denizi kirletmemiz yetmedi bir de tüm dünya iklimi değiştirdiği için, bu korkunç manzaralar her geçen gün artacak. Lütfen bilgilendirin etrafınızı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:56 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:00 ----------

Çanakkale boğazının hali!

https://twitter.com/pratik__bilim/st...056246784?s=08
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Su baslik daha aciklayici hocam, musilaj (musilage) daha genel bir terim.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sea_snot
    Metela ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Su baslik daha aciklayici hocam, musilaj (musilage) daha genel bir terim.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sea_snot
    Herkes ingilizce bilmiyor ve benim belirttiğim tanım öncelikle kendi yakın durumumuz için Marmarayı ilgilendiren tanım olması, sebep Marmarayı kirleten yönetim ve bizleriz, iklim değişikliği ise tüm dünyanın sorunu ve sonucu hızlandıran şey, yıllardır marmara ve denizlerimizi mahvediyoruz, ilk ölüm marmara ama devamı böyle giderse, önlem alınmazsa gelecek ve diğer denizlerde de göreceğiz.
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Nefes alsak Covid, suyun dibine girsek Musilage, sokağa çıksak polis evde kalsak hanım dırdırı. Allahından bul Gılıçdar.
    Metela, Osm@n, Ezio41 ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nefes alsak Covid, suyun dibine girsek Musilage, sokağa çıksak polis evde kalsak hanım dırdırı. Allahından bul Gılıçdar.
    Sen bosanmamis miydin hocam?
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam dediğinizi anlıyorum. Korkunç bir durum. Fakat daha da korkunç olan bu durumun insanların umrunda bile olmaması. İstanbul'da senelerce yaşayıp denizin yerini dahi bilmeyen milyonlarca insan var. Kime, neyi izah edeceksin?

Açıkçası ben böyle böyle devam ederek kitlesel bir yok oluşa doğru ilerlediğimizi düşünüyorum. Çok yakın bir zamanda, 100-200 yıl sonra dünya yaşanmaz biz hale gelecek. İnsan popülasyonu diğer çoğu canlılar ile birlikte yok olacak. Ancak insan nüfusu tamamen yok olursa tabiat kendini 100 veya 200 yılda toparlar.

Maalesef doğanın bu hale gelmesinin sebebi sen, ben, biziz. İnsan. Sizin gibi farkındalığı yüksek insan sayısı yok denecek kadar az.
    Metela ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam dediğinizi anlıyorum. Korkunç bir durum. Fakat daha da korkunç olan bu durumun insanların umrunda bile olmaması. İstanbul'da senelerce yaşayıp denizin yerini dahi bilmeyen milyonlarca insan var. Kime, neyi izah edeceksin?

Açıkçası ben böyle böyle devam ederek kitlesel bir yok oluşa doğru ilerlediğimizi düşünüyorum. Çok yakın bir zamanda, 100-200 yıl sonra dünya yaşanmaz biz hale gelecek. İnsan popülasyonu diğer çoğu canlılar ile birlikte yok olacak. Ancak insan nüfusu tamamen yok olursa tabiat kendini 100 veya 200 yılda toparlar.

Maalesef doğanın bu hale gelmesinin sebebi sen, ben, biziz. İnsan. Sizin gibi farkındalığı yüksek insan sayısı yok denecek kadar az.
    Ne diyordu Agent Smith ?

Dunya uzerindeki tum memeliler bulundugu cevreyle bir dogal bir denge gelistirir ama insanlar bunu yapmaz. Siz bir alana ayak basarsiniz, oradaki dogal kaynaklar bitene kadar cogalirsiniz cogalirsiniz, yasaminizi devam ettirmenizin tek yontemi de baska alana tasinmaktir. Bu gezegende bunu yapan baska bir organizma daha var. Nedir biliyor musun? Virus. Insalik bir hastaliktir, bu gezegenin kanseridir. Siz vebasiniz, biz de tedavisi.
    Metela, espresso ve fatih.met bunu beğendiler.

Ne diyordu Agent Smith ?

Dunya uzerindeki tum memeliler bulundugu cevreyle bir dogal bir denge gelistirir ama insanlar bunu yapmaz. Siz bir alana ayak basarsiniz, oradaki dogal kaynaklar bitene kadar cogalirsiniz cogalirsiniz, yasaminizi devam ettirmenizin tek yontemi de baska alana tasinmaktir. Bu gezegende bunu yapan baska bir organizma daha var. Nedir biliyor musun? Virus. Insalik bir hastaliktir, bu gezegenin kanseridir. Siz vebasiniz, biz de tedavisi.
    Kesinlikle dostum. Yaşadığı alanı yok eden başka bir canlı yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:36 ----------

Bizim köyde eskiden saz evler vardı. Dış tarafı saz dediğimiz kargıdan yapılır, üzeri çamurla sıvanırdı. Doğa ile iç içe. Çevreye hiçbir zararı yok.

Eskiden endüstriyel gıda yok denecek kadar az olduğu için çevreyi kirleten atık da yoktu. Yani ben çocukken derelerde ve kanallarda hiç atık çöp plastik vs. görmüyordum.

Ne olduysa seksenlerden sonra oldu. Hızla endüstriyel yaşama geçtik ve ortalık bombok oldu.
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sen bosanmamis miydin hocam?
    İsyanın sesiyim

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Evet bu dünyaya kanser olan birçok insan var etrafımızda ama halen gerçekten insan olan da var sizler gibi, insan olan zaten bu olaya tepki verir.

Alıntı Metela adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet bu dünyaya kanser olan birçok insan var etrafımızda ama halen gerçekten insan olan da var sizler gibi, insan olan zaten bu olaya tepki verir.
    Hocam o eşiği çoktan geçtik. Kimse artık toprak damda yaşayıp kara sabanla toprak sürmek istemez. Dolayısıyla kitlesel yok oluşa artan bir ivme ile yaklaşıyoruz.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Cidden bu olayları gördükten sonra bırak motosiklet kullanmayı dünyanın en büyük hazzı olsa ne yazar resmen yaşama sevincimi kaybediyorum biz nasıl kötü bir mahlukatız böyle kendi evlatlarımıza çocuklarımıza böyle bir dünya mı miras bırakacağız yazıklar olsun her şey için ve bence artık çok geç Bütün Kaynakları dibine kadar kullandık bütün su kaynaklarını tükettik, kirlettik ormanları kestik hayvanları avlayarak soylarının tükenmesine sebep olduk. İnsanın bu dünyanın daha 1 milyar yıl yaşayacağına inanası gelmiyor gerçi stephan hawking insanlığın en fazla 1000 yıl sonra Sona ereceğini öngörüyor ve bence de öyle olacak gibi...
    Metela bunu beğendi.

Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cidden bu olayları gördükten sonra bırak motosiklet kullanmayı dünyanın en büyük hazzı olsa ne yazar resmen yaşama sevincimi kaybediyorum biz nasıl kötü bir mahlukatız böyle kendi evlatlarımıza çocuklarımıza böyle bir dünya mı miras bırakacağız yazıklar olsun her şey için ve bence artık çok geç Bütün Kaynakları dibine kadar kullandık bütün su kaynaklarını tükettik, kirlettik ormanları kestik hayvanları avlayarak soylarının tükenmesine sebep olduk. İnsanın bu dünyanın daha 1 milyar yıl yaşayacağına inanası gelmiyor gerçi stephan hawking insanlığın en fazla 1000 yıl sonra Sona ereceğini öngörüyor ve bence de öyle olacak gibi...
    Hani kanser hücresi normalden hızlı büyür, tümör haline gelir ve kendi içinde bulunduğu bedenin tüm fonksiyonları durana kadar kontrolsüz bir şekilde çoğalır ya. İnsan da o hesap..
    atalayalper ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    N/A
    Susun ses etmeyin kanal İstanbul’un yapımını müsilaja yıkarlar valla çözüm diye 😂
    Osm@n ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hani kanser hücresi normalden hızlı büyür, tümör haline gelir ve kendi içinde bulunduğu bedenin tüm fonksiyonları durana kadar kontrolsüz bir şekilde çoğalır ya. İnsan da o hesap..
    @hokahey Agent Smith'mis haberimiz yok!

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Sebebini bilmiyordum, sayenizde öğrendim ama Marmara'nın en az 3 5 senedir yüzülemeyecek halde olduğunu düşünüyorum. Marmara denizine çoğu yerden girmeyi denedim her türlü kötü. Karadenizin batı ve egenin kuzey tarafları da çok yüzülecek gibi değil. Doğu Karadeniz taraflarını hiç denemedim ama oralar da çok hırçın duruyor zaten. Ben havuz gibi denizleri seviyorum. Suya girince pislenmiş gibi hissediyorum. Akdeniz ve Ege'nin kesişim yerleri şu an için favorim, buralardaki yol kenarında durup rastgele bir noktada yüzmek Marmara'nın en iyi denilen yerinde yüzmekten kat kat daha iyi. İstanbula en yakın kaçamak olan Şile de baya kötü son iki yazdır, insan yüzdükten sonra pislenmiş gibi hisseder mi ya? Garip kokuyor artık.
    Metela, espresso ve drtayfun bunu beğendiler.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @hokahey Agent Smith'mis haberimiz yok!
    Simit bizim köyden halamın görümcesinin teyzesinin oğlu olur. Kara simit derler köyde ona.
    hasmet ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Şu an artık birçok insan fark etmeye, gündemine almaya başladı ancak hükümet her zaman ki gibi ayrıştırma, kutuplaşma, taksim meydanına gül suyu dökme şovu ve kendi iç kirlilikleri ile uğraşmaktan bu hayati konuya halen el atmış değil, bu durum siyaset üstü bir durum Marmara ölümünü kusuyor, bu yarın kuzey Ege'ye de ulaşacak bir durum, Karadeniz'de de görülmeye başlanmış, uyanın uyandırın artık.

Altta paylaştığım bu yazı çok çarpıcı, uzun ama cidden okunması gereken bir yazı, küçük bir alıntı durumun vahametini anlatıyor ""1989’da Marmara Denizi öldü. Bu tarihten önceki Marmara’ya yeniden kavuşmak mümkün değil. Marmara Denizi yeni bir yol bulacak. Bu yolu açmakta yardımcı olursak belki kokmayan, simsiyah olmayan, iki çeşit de olsa balığı olan bir Marmara Denizi olmasını sağlayabiliriz. Ama eski Marmara’yı tamamen unutun, o gitti, öldürüldü, dönmez."

https://birartibir.org/ekoloji/1170-...hLGEeA.twitter

espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Marmara besberraktı. İmamoğlu 2 yılda ne hale getirdi güzelim denizi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    "sende evleneceksin çoluk çocuğa karışacaksın" derlerdi ve bende "ne münasebet, ben istemiyorum, zaten dünyaya veba gibi yayılıyoruz, dünya nüfusu ciddi problem" diyordum ama bana karşı "türü zor bulunan cins biri" gözüyle bakıyordu yakınlarım..

tınlayan kim, laf anlamazlar ki, anlamayacaklar da, her zaman olduğu gibi önce hep beraber büyük sıkıntılar yaşayacağız ve ondan sonra çözüm aranmaya başlanacak...

neyse benim artık daha büyük dertlerim var, deniz salyasıymış yok efendim marmara gölü berbat olmuş sonra denize nasıl girecekmiş mişiz, Aloo! bitcoin düşmüş yarı fiyatına! siz burada müsilak falan konuşuyorsunuz. benim servetim eriyoruz servetim, gitti paracıklar.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)