Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

KOLAY ZEKAT HESAPLAMA

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hz Muhammed'in ölümünden 100 küsur yıl sonra derlenen veda hutbesi mi? Milletin aklında o kadar zaman sonra ne nasıl kaldıysa artık.
    Veda Hutbesini bırak Kuranın içeriğinin ilk indiği gibi olduğunu kim söyleyebilir.
    ero__ bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Veda Hutbesini bırak Kuranın içeriğinin ilk indiği gibi olduğunu kim söyleyebilir.
    İnananlar.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Bu ülke islam ülkesi" deyip laik demokratik cumhuriyeti tanımayanlarla uyumlu geçinmek zorunda değilsiniz zaten. Peki her müslüman böyle mi düşünüyor? Değilse müslüman olmayı niye sorun yapıyorsunuz? Sizce inanç özgürlüğü olmamalı mı? Herkes sizinle aynı inançta mı olmak zorunda?
    Zaten sorun orda .. Benim için ona inanmış buna inanmış sıkıntı yok...
    Sıkıntı müslüman olup diğer inanışlara hakir bakmakta...
    Bunu yaparlarken de kitaplarında yazdığını , peygamberlerinin söylediğinin altına sığınıyorlar...
    Ya da söylemese bile bilmem kaçıncı ayetin bilmem kaçıncı suresinde buna dalalet ediyor deyip kendi doğrularında yönlendirmeleri..
    Ve bunu da okadar zahmetsizce yapıyorlar ki , Zaten koşulsuz sualsiz biat etmekle yükümlü olduklarını zannettikleri için hemen inanıyorlar..
    eALP bunu beğendi.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

eALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya kardeşim niçün kendinizi paralayıp duruyorsunuz ki . Cevabı yine Kuran ı Kerim de
    Leküm diniküm , ve liyedin.
    Senin dinin sana , benim dinim bana .

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:59 ----------

Benim mecusilik ile , güneşe tapan ile ya da budist ile hiç bir işim olmaz. Lakin bu bahsettiğ insanlar , benim inancıma saldırmadıkları müddetçe benim düşmanım da olmazlar. Eh en azından müsaade edin de benim imanıma saldırıldığında müdafaai nefs hakkımı kullanayım.
    İlk olarak kafirundan paylaştığın ayet mekki ayettir. Yani mekke döneminde müslümanlar sayıca azken yazılmıştır(size göre inmiştir)Bir de medeni ayetleri paylaşalım istersen. Sorun inandığınız kitapta kendisine inanmayan yahudi hristiyan dinsiz......(kısacası kafir)vb. diğer inanç ve görüşlere ettiği hakaretlerdir.Bunların hepsi medine döneminde sayıca çokken yazılmaya başlanmıştır.Peki medine döneminde nasıl müslümanların sayıları artıyor. Hemen yazayım. Mekke kervanlarına baskın yaparak(örneğin islam kaynaklarında bedir savaşının müşrikler tarafından başlatıldığı yazar ancak asıl neden mekke kervanlarına saldırılılar), medine ve çevresindeki yahudi kabilelere saldırarak elde edilen ganimetlerin insanları cezbetmesi. Ganimet dediğim aklınıza altın, eşya gibi şeyler gelmesin, buna elde edilen kadın ve kızlarda dahil.
    Kısacası senin gayrimüslimlerle işin olmaz ancak inandığın kitabının işi var. Benim inancıma saldırmadan önce demişsin ama islam tarihini incele saldıran tarafın kim olduğunu görürsün.
    Din insanları iyi yapmaz. İyi insan iyidir, kötü insan kötü. Din iyi insanlara kötü şeyler yaptırır.
    alp_tunay ve Thracian bunu beğendiler.
    "Efendiler ve ey ulus biliniz ki,Türkiye Cumhuriyeti şeyhler,dervişler,müritler ülkesi olamaz.En doğru, en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır"
    Mustafa Kemal Atatürk

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnananlar.
    O zaman kuranın musaflaştırılmasını dini değilde tarihçilerden bir araştırmanızda fayda var.Nasıl süreçler yaşamış neler olmuş siyaset işin içine nasıl ve ne zaman girmiş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:09 ----------

Bire bir olması o kadar önemlide değil.Sonuçta anlatmak istediği ana fikir önemli.

Motosikleti
    cbf1000
    Alıntı eALP adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk olarak kafirundan paylaştığın ayet mekki ayettir. Yani mekke döneminde müslümanlar sayıca azken yazılmıştır(size göre inmiştir)Bir de medeni ayetleri paylaşalım istersen. Sorun inandığınız kitapta kendisine inanmayan yahudi hristiyan dinsiz......(kısacası kafir)vb. diğer inanç ve görüşlere ettiği hakaretlerdir.Bunların hepsi medine döneminde sayıca çokken yazılmaya başlanmıştır.Peki medine döneminde nasıl müslümanların sayıları artıyor. Hemen yazayım. Mekke kervanlarına baskın yaparak(örneğin islam kaynaklarında bedir savaşının müşrikler tarafından başlatıldığı yazar ancak asıl neden mekke kervanlarına saldırılılar), medine ve çevresindeki yahudi kabilelere saldırarak elde edilen ganimetlerin insanları cezbetmesi. Ganimet dediğim aklınıza altın, eşya gibi şeyler gelmesin, buna elde edilen kadın ve kızlarda dahil.
    Kısacası senin gayrimüslimlerle işin olmaz ancak inandığın kitabının işi var. Benim inancıma saldırmadan önce demişsin ama islam tarihini incele saldıran tarafın kim olduğunu görürsün.
    Din insanları iyi yapmaz. İyi insan iyidir, kötü insan kötü. Din iyi insanlara kötü şeyler yaptırır.
    Virgülüne kadar katılıyorum... Ağzına sağlık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Bir de anti parantez açmak lazım...
    zekat malın 40 da 1 ini ihtiyaç sahiplerine vermekse eğe , günümüzde bir tane en zenngin türedi... Murat ülker diye... Geçen sene bu arkadaş 6 milyar dolar servet edinmiş...
    6 milyarın 40 da biri 150,000,000 dolar yapar..Yazıyla 150 milyon..
    Sizce gerçek müslüman o parayı verir mi ?...
    Zaten kazancının yüzde kırkını devlete vergi vermiş..Tabi vermişse...
    Bence bunu hiç vermez..
    Biz de burda islamın şsrtlarını tartışır dururuz...
    eALP ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten sorun orda .. Benim için ona inanmış buna inanmış sıkıntı yok...
    Sıkıntı müslüman olup diğer inanışlara hakir bakmakta...
    E siz yukarida dinin sadece akılsız ve vicdansız insanlar için gerekli oldugunu yazdiniz... Bu dini inanışlara hakir bakmak degil midir? Ama bazi müslümanlarin diğer inanışlara hakir bakmasini sıkıntı olarak nitelendiriyorsunuz. Bu durumda bahsettiginiz ayni sıkıntı sizde de olmus olmuyor mu? Hipokrasi degil mi bu?

Alıntı eALP adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Garip. Iyi insanlara kötü şeyler yaptırdigini iddia ettiginiz dini inanclar, tum ileri ve mureffeh ulkeler tarafindan, birakin yasaklanmayi, anayasal guvence ile koruma altinda... Ama iyi insanlara kötü şeyler yaptırabilen uyusturucu oyle degil mesela... Neden ki?

Bence sikayet ettigimiz kabahatin benzerini kendimiz isliyoruz ve farkinda bile degiliz...

Motosikleti
    cbf1000
    E siz yukarida dinin sadece akılsız ve vicdansız insanlar için gerekli oldugunu yazdiniz... Bu dini inanışlara hakir bakmak degil midir? Ama bazi müslümanlarin diğer inanışlara hakir bakmasini sıkıntı olarak nitelendiriyorsunuz. Bu durumda bahsettiginiz ayni sıkıntı sizde de olmus olmuyor mu? Hipokrasi degil mi bu?
    Garip...
    Ne söylesem , hangi görüşümü söylesem hemen bir şekilde beni yargılayıp benim de suçlu olduğuma getiriyorsunuz...
    Ne yapıcaz ?..
    Şimdi hemen kutsal kitaplara mı gidicez ?..
    Asla..
    Hani başta dedik ya, akıl ve vicdan...
    Ona başvuracağız.. Tek çözüm bu...
    Yoksa o din , bu din , o peygamber falan hikaye..
    Hepsi insanları ayrıştırmak , üstünlük sağlamak adına kullanılmış..
    Baksana, yoksullara ihtiyaç sahiplerine bile ne kadar vereceğimiz bile kalıp altına alınmış..
    Boş işler..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    40'ta bir diye bir şey yok.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yoksa o din , bu din , o peygamber falan hikaye..
    Hepsi insanları ayrıştırmak , üstünlük sağlamak adına kullanılmış..
    Baksana, yoksullara ihtiyaç sahiplerine bile ne kadar vereceğimiz bile kalıp altına alınmış..
    Boş işler..
    Evet, inanç farklılıkları insanları ayrıştırmak, üstünlük sağlamak adına kullanılmış. Milliyet ve ırk farklılıkları gibi. Burada sorun ne millette, ne ırkta, ne de inançta... Sorun, bu doğal farklılıkları ayrımcılık vesilesi yaparak suistimal eden insanda.

Israrla bir dini ve inananları hedef alıyorsunuz. Bunu yaparak kendi inancınızı da hedefe koyduğunuzu görmeniz lazım.

Adı üstünde: inanç. Doğrusu yanlışı belli değil. Kendi inancınıza mutlak doğru, başkalarının inancına "boş işler" muamelesi yaparsanız, başkaları da sizin inancınıza aynı muameleyi yapıp size ayrımcılık uygulandığında nasıl savunacaksınız kendinizi?

Onun için çözüm ayrımcılığa karşı olup, inanç özgürlüğünü desteklemekte...
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    cbf1000
    Evet, inanç farklılıkları insanları ayrıştırmak, üstünlük sağlamak adına kullanılmış. Milliyet ve ırk farklılıkları gibi. Burada sorun ne millette, ne ırkta, ne de inançta... Sorun, bu doğal farklılıkları ayrımcılık vesilesi yaparak suistimal eden insanda.

Israrla bir dini ve inananları hedef alıyorsunuz. Bunu yaparak kendi inancınızı da hedefe koyduğunuzu görmeniz lazım.

Adı üstünde: inanç. Doğrusu yanlışı belli değil. Kendi inancınıza mutlak doğru, başkalarının inancına "boş işler" muamelesi yaparsanız, başkaları da sizin inancınıza aynı muameleyi yapıp size ayrımcılık uygulandığında nasıl savunacaksınız kendinizi?

Onun için çözüm ayrımcılığa karşı olup, inanç özgürlüğünü desteklemekte...
    Şimdi şöyle açıklayayım... Daha anlaşılır olabilmek adına...
    Sizin inanç diye bahsettiğiniz dini inanç sanırım...
    Benim anlatmaya çalıştığım inanç değil fikir.. Bir şeye inanmamak inanç sayılıyorsa orasını bilemem..
    Boş işler dememdeki maksat , somut elle tutulur gözle görülür bir dayanağının olmaması..
    Bu tartışma bitmez..
    Taa en başa dönüp fikrimi atıp çıkayım..
    Aklı, vicdanı olan insanların dine ihtiyacı yoktur..
    Kesinlikle görüşüm bu şekilde..
    günümüzdeki yaşanan olaylardan sonra kendime bir aferin verip çekiliyorum..
    Sahne sizin efenim..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Virgülüne kadar katılıyorum... Ağzına sağlık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Bir de anti parantez açmak lazım...
    zekat malın 40 da 1 ini ihtiyaç sahiplerine vermekse eğe , günümüzde bir tane en zenngin türedi... Murat ülker diye... Geçen sene bu arkadaş 6 milyar dolar servet edinmiş...
    6 milyarın 40 da biri 150,000,000 dolar yapar..Yazıyla 150 milyon..
    Sizce gerçek müslüman o parayı verir mi ?...
    Zaten kazancının yüzde kırkını devlete vergi vermiş..Tabi vermişse...
    Bence bunu hiç vermez..
    Biz de burda islamın şsrtlarını tartışır dururuz...
    bodrolu çalışan olarak devlet benim kazandığımın her ay ortalama % 23 ünü alıyor ben birde kenarda olan paranın 40/1 vereceğim
    yahu zaten ben bu parayı bankaya koyana kadar her ay maaşımım yaklaşık 4 te 1 ini devlet aldı benden yasal diyorlar bu sadece kazancımın vergisi birde bunun görünmeyen kısmı var yani bir ürün alırken alınan vergiler
    devlet benden kestiği ve aldığı bütün verginin 40 ta 1 dağıtsa memlekette fakir insan kalmaz ki
    alp_tunay ve gurcanozturk bunu beğendiler.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Vergi zekattan sayılırmı konusu tartışılan bir konu.Biz maaaşın 4te1 ini veriyoruz vergi olarak keşke 40ta 1 olsa.
    Verğilendirilmiş kazanç üzerinden bir de her aldığım ürüne dolaylı vergi ödüyorum.O zaman oran nerelere çıkıyor.
    gurcanozturk bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    İnanmayan için vergi zekat mı sorusunun bir anlamı yok. İnanan için önemli. Benim görüşüm:
    Vergi zekat değildir. Zekat fakire verilir ve bireyseldir. Vergi pek çok şeye kullanılır. Yol, su, elektrik, duble yol, millet itibarı için saraylar ve uçaklar, toplum refah seviyesinin artması vs. Burada önemli kısım, devletin asli işi refahı artırma ve yoksulluğu azaltmayı toplumsal boyutta yapmaktır. Bireysel de yapmakla beraber asli işi o değildir. O nedenle, verginin zekata sayılmayacağını düşünüyorum. Vergi çokmuş, yanlış yere harcanıyormuş, onlar ayrı tartışma bence.
    bursalıali ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnanmayan için vergi zekat mı sorusunun bir anlamı yok. İnanan için önemli. Benim görüşüm:
    Vergi zekat değildir. Zekat fakire verilir ve bireyseldir. Vergi pek çok şeye kullanılır. Yol, su, elektrik, duble yol, millet itibarı için saraylar ve uçaklar, toplum refah seviyesinin artması vs. Burada önemli kısım, devletin asli işi refahı artırma ve yoksulluğu azaltmayı toplumsal boyutta yapmaktır. Bireysel de yapmakla beraber asli işi o değildir. O nedenle, verginin zekata sayılmayacağını düşünüyorum. Vergi çokmuş, yanlış yere harcanıyormuş, onlar ayrı tartışma bence.
    Şaşırmadım desem yalan olur daha önceki yazılarınıza bakarak sizden böyle bir açıklama geleceği aklımın ucundan geçmezdi.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bodrolu çalışan olarak devlet benim kazandığımın her ay ortalama % 23 ünü alıyor ben birde kenarda olan paranın 40/1 vereceğim
    yahu zaten ben bu parayı bankaya koyana kadar her ay maaşımım yaklaşık 4 te 1 ini devlet aldı benden yasal diyorlar bu sadece kazancımın vergisi birde bunun görünmeyen kısmı var yani bir ürün alırken alınan vergiler
    devlet benden kestiği ve aldığı bütün verginin 40 ta 1 dağıtsa memlekette fakir insan kalmaz ki
    Sen çok sakıncalı birisin...

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Ben de hayretler içerisindeyim. Adam uğraşmış didinmiş zekatın hangi şartlarda nasıl hesaolanacağını
    anlatmış.Buradan kendisine teşekkürler ediyorum. Sanki bizler de tutup sizlerin yakanıza yapışmışız,
    zorla zekat vermenizi istemişiz gibi, MUHALEFET RAFET X MUHALEFET RAFET. Hemşerim sen zekat ve diğer
    mali ve ameli işlemler konusunda ne düşünürsen düşün. Size sormuyoruz , sizden de istemiyoruz, beklemiyoruz. Alfa zatın Beta ya Allah korkusuyla (sol cebinin haberi olmadan) verdigi, ama 3 kuruş
    ama 9993 kuruş sizleri niye rahatsız ediyor ki. İnanırsın verirsin veya durumun müsait olmadığı için
    veremezsin. 3. olasılık vermek istemezsin vermezsin. Yine geldik-- senin dinin sana , benim dinim
    bana -- olayına.
    yaşlıveacemi ve Samet Ağır bunu beğendiler.

Motosikleti
    speederbike
    Şaşırmadım desem yalan olur daha önceki yazılarınıza bakarak sizden böyle bir açıklama geleceği aklımın ucundan geçmezdi.
    Öncekilerden farklı değil yazdıklarımın altında yatan düşünce biçimi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bakmayin oyle moderen moderen yazdigina, sarikli cubbeli geziyo @watercolors, iki karis ta sakali var...

Şimdi şöyle açıklayayım... Daha anlaşılır olabilmek adına...
    Sizin inanç diye bahsettiğiniz dini inanç sanırım...
    Benim anlatmaya çalıştığım inanç değil fikir.. Bir şeye inanmamak inanç sayılıyorsa orasını bilemem..
    Boş işler dememdeki maksat , somut elle tutulur gözle görülür bir dayanağının olmaması..
    Bu tartışma bitmez..
    Taa en başa dönüp fikrimi atıp çıkayım..
    Aklı, vicdanı olan insanların dine ihtiyacı yoktur..
    Kesinlikle görüşüm bu şekilde..
    günümüzdeki yaşanan olaylardan sonra kendime bir aferin verip çekiliyorum..
    Sahne sizin efenim..
    Evet, inançtan kastim dini inanç.

Ve ateizm de bir inanctir. Cunku tanrinin var oldugunu ispatlayamadigimiz gibi yokulugunu da ispatlayamiyoruz. Tecrubelerimiz ve hislerimiz isiginda, aklimiza mantigimiza yatani tercih ediyoruz.

Iste bu noktada birbirimize musamaha gosteremezsek, bu zamanda ulke olarak refaha ermemiz cok mumkun olmaz. Cunku ulkemize faydasi olacak insanlarimizin dini inancini sorun yaparsak, bunlari sorun yapmayan ulkelerle rekabet edemeyiz.

Ve bu noktada kendinize aferin vermek yerine kendinizi sinifta birakmaniz lazim. Cunku günümüzdeki yaşanan olaylarin temeli bu ayrimciliga dayanmakta.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)