Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kaç para nan bir katana , haa kaç paraa ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Sizde nasiplenin diye şee ediyom , seyr etmeyen pişman olur , izlediğim sn sağlam rahatlatıcı video , bide şu doğranan materyal nedir bilgisi olan varmı acep ?

bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzel ama filmlerdeki gibi olmadıgı için rahatlamadım.

vurdugu zaman sabitlenen şey sarsılıyor, filmlerde böyle kılıçlarla vurdugunda hiç sarsmadan jilet gibi kesiyor :D
    Carbondioxid bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kestikleri maddenin bambu olması lazım.Bu arada videodaki katanaları yanlış bilmiyorsam tamamen el işçiliği ile günlerce defalarca ateş ve soğuk suya batırılarak hazırlanan özel bir çelikle yapıyorlar.Yani piyasadan para ile alınabilecek katanalar değil.
    bursalıali ve Carbondioxid bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    tommygun, fatih.met ve Carbondioxid bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bn125
    Sen atınca açtım baktım 2019 model daha 3000kmde bile olmayan motoru 125k yazmışlar. Para olsa satma düşüncesi olmasa net alınabilir bir motor. Bence tipi çok güzel. Fiyat da 125k yani şu an 600cc 0 motor parası neredeyse.

içim bileylenir

aylık 5 990

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizde nasiplenin diye şee ediyom , seyr etmeyen pişman olur , izlediğim sn sağlam rahatlatıcı video , bide şu doğranan materyal nedir bilgisi olan varmı acep ?

https://www.youtube.com/watch?v=TTeutIf-kBA
    Bamboo (bambu)

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Eskiden cesetler olurdu şimdi az bir şey modernleştiler diye urgan kullanıyorlar :D

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    1977 ile 1980 yılları arasıydı . Bursa Yeşil Cami karşısında , Bu gün Yüce Hünkar döner ve çay kahve salonları olan yerde YEŞİL AİLE ÇAY BAHÇESİ
    vardı . Bizim 1 liraya Altıparmak'da bir arsada kırmızı 250 cc kiralık JAWA lara bir tur binebildiğimiz seneler. 6 tane motorla Yeşil çay bahçesine kahve içmeye gelmişler. Birincisi İst plaka 6 silindir Suzuki Katana, 2.si 900-1000 cc 4 silindir Honda , 3. sü Bursa plaka kırmızı 250
    Jawa, diğer 3 motorun ismi - cismini hatırlamıyorum . Ömrümde ilk 6 silindir motosikleti o gün orada ,Suzuki Katana'da görmüştüm.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1977 ile 1980 yılları arasıydı . Bursa Yeşil Cami karşısında , Bu gün Yüce Hünkar döner ve çay kahve salonları olan yerde YEŞİL AİLE ÇAY BAHÇESİ
    vardı . Bizim 1 liraya Altıparmak'da bir arsada kırmızı 250 cc kiralık JAWA lara bir tur binebildiğimiz seneler. 6 tane motorla Yeşil çay bahçesine kahve içmeye gelmişler. Birincisi İst plaka 6 silindir Suzuki Katana, 2.si 900-1000 cc 4 silindir Honda , 3. sü Bursa plaka kırmızı 250
    Jawa, diğer 3 motorun ismi - cismini hatırlamıyorum . Ömrümde ilk 6 silindir motosikleti o gün orada ,Suzuki Katana'da görmüştüm.
    ben de ilk suzuki katana sandım ama okuyunca anladım.
    katana ve kılıç tarihiyle ilgili, " tarihin arka odası"n da proğram yapılmıştı.
    Japon, çin, türk kılıçları, haçlıların yenilme sebeplerinden biri olan çeliğe karşı demir vs..

Tavsiye ederim

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eskiden cesetler olurdu şimdi az bir şey modernleştiler diye urgan kullanıyorlar :D
    Hala kullaniliyor. Genelde domuz eti kullaniliyor balistik testlerde, insan bedeninin ozelliklerine yakin oldugu icin. Bir de balistik jel var, Myth Busters izlediyseniz gorebilirsiniz oralarda.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hala kullaniliyor. Genelde domuz eti kullaniliyor balistik testlerde, insan bedeninin ozelliklerine yakin oldugu icin. Bir de balistik jel var, Myth Busters izlediyseniz gorebilirsiniz oralarda.
    Öyle değil eskiden japonyada kılıç yapıldığında bazı manyak ustalar cesetleri üst üste koyup tek seferde kaç cesedi birden kesecek diye bakarlarmış :D olay o :D

Motosikleti
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de ilk suzuki katana sandım ama okuyunca anladım.
    katana ve kılıç tarihiyle ilgili, " tarihin arka odası"n da proğram yapılmıştı.
    Japon, çin, türk kılıçları, haçlıların yenilme sebeplerinden biri olan çeliğe karşı demir vs..

Tavsiye ederim
    https://youtu.be/GBM2ROKbSDk

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:42 ----------

Kendi kılıcını da yapmak istersen, fikir verebilirim .

@BursalıAliağabey , :Ağabey saygılar , bahs ettiğin tarihin ilkinde ağaçta portakal , sonuncuda ise " aguu aguu " diyebiliyordum ancak
    , ancak jawa 250'leri bilirim eski ilk versiyondan , sonradan çıkan masmavi maviş , "pam pam papampampam " diye saydıran , cinsinide

@arndiol : Seyr etmemişsin tümünü , öyle olanlarda var , tabii haklısın uzun video , ama içerikte var öyleside.

@Thracian : Bamboo imiş , işte dıştaki sushi sarma şeysi gibi olan katman kafa karıştırıyor , belki bütünlük bozulmasın diye kılıflı yapmışlar... Ve evet gerçek bi katana pahabiçilemez çeliği ise halen sır imiş..

@vandamme : Far hariç hoş makina.. nakedseveriz vesselam.

@Alicem : Haklısın.

@',' : En az 6 ay en çok 36 imiş , Jimny'den sonraki en pahalı 2. kiralık araç.. ve tek moto , ama şaşırdım demek kurumsal kiralaması varmış Suzi'nin , teşekkürler bilgi için.

@gurcanozturk : Teşekkürler.

@oldcockroach : Japon mühendisliği..

@yürekçe : Tarihin arka odası , hiç sektirmeden seyr ederdim (demek'ki sektirmişim ) nasıl oldu ise bu bölüm ve kılıçlar temas'sını ilk defa gördüm.. Yo yoo , bi bushcraft yapabilirmiyim diye zamanında araştırıp vaz geçtiğim / cesaret edemediğim konu (neticede pars2 n690 edinmeme sebeb olan hobby şeysi , iyide olmuş , kafii.)

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    gecen sene Tokyo'da ki samuray museum'u gezerken icim gitmisti muzede ayni zamanda katanalarin satisi da yapiliyordu, tabi ben seyahatime ilk japonyadan baslayinca satin alamadim cunku 6 ulke daha dolasip oyle donecektim hava ve kara sinir gecislerinde buyuk problem olacakti gezdirmek, tekrar gittigimde mutlaka aklimda.

Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gecen sene Tokyo'da ki samuray museum'u gezerken icim gitmisti muzede ayni zamanda katanalarin satisi da yapiliyordu, tabi ben seyahatime ilk japonyadan baslayinca satin alamadim cunku 6 ulke daha dolasip oyle donecektim hava ve kara sinir gecislerinde buyuk problem olacakti gezdirmek, tekrar gittigimde mutlaka aklimda.
    Büyük şans , ileride kısmet olur ise (vakit&nakit tabii sıhhat ile) ağız tadı ile yurtdışı seyahatleri planlıyorum..

Muhtemelen müze'de satılanlar elbette imitasyon ve kör ağızlıdır.. yinede sade süşsüz bi katana edinmek isterdim doğrusu.

Motosikleti
    Bn125
    Katana değil de meslekten dolayı japon stili şef bıçaklarını tercih ediyorum. Gerçekten japonlar bu konuda benim için dünyada en iyisiler. Alman stilini sevenler illaki vardır keza onlar da oldukça güzeller. Fakat japon stili bıçakların kullanımı bile ayrı bir keyifli. Şahsen japon stili bıçakların hafif ve daha sert olmasını bir ayrı seviyorum. Bundan kaynaklı aslında alman bıçaklarına göre daha çok efor sarf edilmesi gerekse de iki stilin de avantaj ve dezavantajları birbirlerini neredeyse nötrlüyor. Az mutfakta yemek yapmayı zaman geçirmeyi seven arkadaşlara ucuzundan da olsa(mesela pirge çok ucuz) bir santoku alıp kullanmayı öğrenmelerini tavsiye ederim. Bıçak ne kadar güzel olursa insanın keyfi bir ayrı artıyor. Neden ve niçin anlattım bilmiyorum ama öyle şef bıçakları var ki adamların insan mest oluyor.
    F54 ve bursalıali bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katana değil de meslekten dolayı japon stili şef bıçaklarını tercih ediyorum. Gerçekten japonlar bu konuda benim için dünyada en iyisiler. Alman stilini sevenler illaki vardır keza onlar da oldukça güzeller. Fakat japon stili bıçakların kullanımı bile ayrı bir keyifli. Şahsen japon stili bıçakların hafif ve daha sert olmasını bir ayrı seviyorum. Bundan kaynaklı aslında alman bıçaklarına göre daha çok efor sarf edilmesi gerekse de iki stilin de avantaj ve dezavantajları birbirlerini neredeyse nötrlüyor. Az mutfakta yemek yapmayı zaman geçirmeyi seven arkadaşlara ucuzundan da olsa(mesela pirge çok ucuz) bir santoku alıp kullanmayı öğrenmelerini tavsiye ederim. Bıçak ne kadar güzel olursa insanın keyfi bir ayrı artıyor. Neden ve niçin anlattım bilmiyorum ama öyle şef bıçakları var ki adamların insan mest oluyor.
    bende mesleğim gereği japon makas kullanıyordum (kai) bi kaza sonuçu soba da yaktık
    artık alamıyorum hem pahalı hem işimi görecek boyutta olanı satılmıyor

kılıç dediğin zaman orda bi duracan bizim dirişi ertuğrulda kullanılan çelikten daha sağlam bi çelik bu japonlarda bile yok
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende mesleğim gereği japon makas kullanıyordum (kai) bi kaza sonuçu soba da yaktık
    artık alamıyorum hem pahalı hem işimi görecek boyutta olanı satılmıyor

kılıç dediğin zaman orda bi duracan bizim dirişi ertuğrulda kullanılan çelikten daha sağlam bi çelik bu japonlarda bile yok
    Katana'nın karşılığı standart Türk kılıcı değil. Karşılaştıklarında samuray esnekliği ve çabukluğuyla galip gelebilir ama çarpışırlarsa katana'nın kırılma ihtimali yüksektir.

Ben, bir yerde çin seramoni kılıcı bulup almıştım. Ne kadar gerçek bilmiyorum. Muhtemelen replika.
    Ama aklımda gerçek birşeyler yapma fikrim var yine.
    F54 bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili adaşım Pirge nin bir dükkanı ,evime 500 metre , yeni bıçakçılar çarşısıysa 150 metre . Bir sürü bıçakçı arkadaşım var . Ayrıca şehrimin
    en eski bıçakçılarından ve motorcularından FEYYAZ ustamız , şu an felç sebebiyle evinden çıkamıyor, yaşı 85 civarı . Ben 1955 doğumluyum.
    Feyyaz ağabeyde 1950 lerde Harley ve H.R.D. Wincent varmış . Bizim kabahatimizdir , felce yakalandığı 6 seneden bu güne 3 kez ziyarete gittim.
    Hem motorculukta , hem bıçakçılıkta hem de insanlıkta benzeri yoktur . Ne yazık ki bu gün yılda bir yada iki kişi ziyaretine ancak gidiyor.
    Hele de pandemi sebebiyle kapısını çalan olacağını sanmıyorum . Sağlıklı olduğu devirde bize -- bunları PİRGE ye hazırlıyorum-- derdi. Rabbim
    şifasını verir inş. Ali Cem hüzünlere boğdun beni.

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 05:31 ----------

Bu arada bir kardeşimiz bu H R D Wincent in görselini burada paylaşırsa müteşekkir oluruz.
    bursevi

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)