Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Kripto para madenciliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    merhabalar,

son günlerde patlama yapan bir konu, neredeyse herkes kripto para madenciliği yapmak için bir arayış içerisine girmiş durumda.. Oyuncu bilgisayarları için ekran kartları karaborsa olmaya başladı.. bu konu o kadar yaygınlaştı ki hangi yakımı arasam arka planda milletin konuşmalarını duyuyorum, arkadaş ile konuşuyorum ve arka taraftan "ddr2 de olur ddr3 de olur fark etmez" gibi sesler geliyor... bilgisayar ile hiç alakası olmayan insanlar bile artık arix dört yüz yetmişler(RX 470) fiyat performans kartı gibi yorumlar yapıyorlar...

tabi ister istemez bende Fatih Met olarak bu işe giriştim.. şanda 5 tane "RX 570" ve 1 tame "RX 470" ekran kartım ile evde "ravencoin" kazımı yapıyorum.. kartların 120 watt güç tüketimi var, 6 kart 720 watt yapıyor ve işlemci anakart falan der iken yaklaşık 800 watt ediyor ve hata payı olarak ben 900 watt çekiyor hesaplıyorum.. günde 21 kilowatt elektrik yapar ve buda 90 kuruştan hesaplayınca günlük 22 lira elektrik tüketimi yapan bir sistemim var..

bu sistem günlük yaklaşık 105 civarı RVN isimli kripto para üretiyor ve şu anda bir adet RVN fiyatı 1 lira 16 kuruş, yani şu anki kur fiyatı ile 120 küsür lira getiri sağlıyor ve 22 lira civarı elektrik yapıyor.. aylığa vurunca 600 liraya yakın elektrik yakıyor ve 3600 lira civarı getirisi var... tabi bu kripto paralar şu zamanlarda çok hızlı yükseliyor ve düşüyor bu sebeple kazançlar sabit değil..

anakart, ekran kartları, psu ve riser parçaları ile yaklaşık 9 bin lira ödeme yaptım ve günlük 120 küsür bir gelir var şu anda merak edenler için söylemiş olayım.. şimdi aklımı kurcalayan tek şey var, önümüzdeki ay audi mi alsam yoksa bmw mi alsam onu karar veremiyorum??

.................

bu kripto para konularıyla ilgili konuşmak isteyenler için bir konu açayım dedim.. bu işi yapan benden başka kimler var onuda merak ettim.. ve bu işi merak edenlerin soruları varsa sorabilirler..

kripto para konumuz hayırlı uğurlu olsun

ve bu resimlerde benim küçük imalathanemin resimleri;

geodesy77 ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-09 SP
    Tek RTX 3070 ile ETH kazıyorum bende. Haftalık 50 dolar civarı çıkıyor. Neden ravencoin? Karı daha mı iyi?
    espresso bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kripto para dünyası ne kadar acayip yahu!

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek RTX 3070 ile ETH kazıyorum bende. Haftalık 50 dolar civarı çıkıyor. Neden ravencoin? Karı daha mı iyi?
    RVN şu anda 1 lira 16 kuruş.. 6 tane RX 570 ekran kartı günde 105 civarı rvn kazıyor ve oda 120 küsür lira yapıyor... 9 bin liraya 4 gb lik ekran kartları ile sistem kurdum ve şu anda günlük 17 dolar civarı getiriyor.. gerisini sen hesapla işte..

rtx 3070 haftada 50 dolar kazanıyor ve fiyatı 12 bin lira olarak görüyorum.. ben ise komple sistemi 9 bin liraya kurdum ve 115 dolar falan getiriyor haftada.

edit: o değilde şimdi benim sistemde dandik bir ekran kartı takılı, oyun oynarken grafikleri orta ayarlara falan çekiyorum.. yan odada bir sürü performans canavarı çalışıyor ama ben burda kısık ayarlar ile oyun oynuyorum. ne güzel... neyse önümüzde ki ay araba değil de bir ekran kartı alayım. sonraki ay araba alırım, ondan sonra da ev alırım.. sonrada artık bir hatun beğenip evlenme faslına geçeriz
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    RVN şu anda 1 lira 16 kuruş.. 6 tane RX 570 ekran kartı günde 105 civarı rvn kazıyor ve oda 120 küsür lira yapıyor... 9 bin liraya 4 gb lik ekran kartları ile sistem kurdum ve şu anda günlük 17 dolar civarı getiriyor.. gerisini sen hesapla işte..

rtx 3070 haftada 50 dolar kazanıyor ve fiyatı 12 bin lira olarak görüyorum.. ben ise komple sistemi 9 bin liraya kurdum ve 115 dolar falan getiriyor haftada.

edit: o değilde şimdi benim sistemde dandik bir ekran kartı takılı, oyun oynarken grafikleri orta ayarlara falan çekiyorum.. yan odada bir sürü performans canavarı çalışıyor ama ben burda kısık ayarlar ile oyun oynuyorum. ne güzel... neyse önümüzde ki ay araba değil de bir ekran kartı alayım. sonraki ay araba alırım, ondan sonra da ev alırım.. sonrada artık bir hatun beğenip evlenme faslına geçeriz
    Kartı geçen senenin sonlarına doğru stoklar varken 7000 liraya almıştım. Kazım hızı ravencoinde de MH/s olarak mı hesaplanıyor?

Motosikleti
    Honda CBR 500
    Peki hocam, bu ekran kartları çok ısınmıyor mu? Ekstra bir soğutma takılması gerekmez mi? Bu halde çalışırken bu kartların ömürleri ne kadar oluyor. Bunlar hakkında da ufak bilgi verirseniz çok makbule geçer.

Sizin hesabınıza göre (kur vs. katmadan) aylık net kar ortalama 3000 tl yapıyor. Bu da 3 ayda paranızın amorti etmesi demek. Peki bu kartların ömürleri ne ki, ne gibi sorunlar çıkabiliyor. Çünkü oturduğun yerden 3 ay sonra her ay sana 3000 tl para geliyor gibi bir şey oluyor.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    underclock yaparak çalıştığı için stok değerin altında bir güç tüketimi oluyor ve ısınma az oluyor... tabi hiç durmadan çalıştığı için havalanan bir yerde olacak ve yazın ise klima gerekebilir.. benim kartlar şu anda 53 ile 62 derece arasınsa değişiyor hepsi..

mining çıkması ekran kartları alınmaz diye düşünüyordum ama bu mining yapan kişiye göre değişir.. kartlar bir kaç kuruş daha az getirsin ama ömür uzun olsun diye underclock yapmak daha mantıklı... hem güç tüketimi de azalıyor...

şu anda 1 tane RX 570 modeli kart 13 mh kazım gücü veriyor ve buda günde 17 civarı rvn kazıyor ve rvn fiyatı şu anda 1 lira 16 kuruş.. yani 20 lira civarı kazandırıyor tek kart.. ama rvn fiyatı düşerse kazançta düşer.. yükselirse kazançta yükselir...

bakın buradan borsayı takip edin.. rvn 59. sırada yer alıyor. şu anda 0.15 dolar... bu gece 0.2 dolara kadar yükselebilirmiş.. işin borsa kısmındanda kazanmaya çalışıyorum..

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben değilim ama tanıdığım yapıyor.

https://ethermine.org/miners/6cd09aA...eEdd/dashboard

Motosikleti
    N/A
    Abi 3 liraya kupon yaptım 787 bin lira veriyor abi banko abi bu sefer köşeyi dönüyorum abi

fatih.met bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    2014 yılı başlarında 4 tane amd radeon r9-280x (o zamanların en üst seviye ekran kartlarındandı) yarı fiyatına ikinci el bulup 4 tane alıp girişmiştim bu işlere. Bir kaç ay içinde bitcoin ve diğer coinler düşmüştü ama ben dursun, insanlar bu ekran kartlarını alıp gutbol oyunu oynuyor ben oyundan anlamam ama bu da benim zevkim diyerek devam etmiştim. Yazın sıcakta fan sesi ev içinde rahatsız edince balkona kombi dolabının üzerine koymuştum sistemi, hem yüksekte olduu için balkonda gölgede kalıyordu hem de açık havada iyi soğuyordu. Yaklaşık 950W çeken sistemle mining yapmıştım.
    Sonra 2016 sonlarında elimde 4BTC kadar olmuştu. Sıfır xmax 250 aldım, mağazaları dolaşıp üzerime uyan ekipmanları fiyatını kasada sorarak yani rahat rahat aldım, güzel bir laptop aldım, 2017 yılı içinde hem elimdeki coinleri azar azar satıp motorun kredisini ödedim hem ekipmanları düzdüm, yani 4BTC'yi çok güzel yedim, yemeseydim şimdi 4BTC ile ne alırdım bilemiyorum ama bundan 5 yıl sonra da şimdi satanlar aynı şeyi diyecek.

2017 sonlarında 4 tane 280x karta 3 tane de nvidia 1070 ekledim. zaten miningden gelenlerle aldığım için masraf saymadım. 2018 ortalarında mining geliri düşüp elektrik parasını çıkarmaz olunca sistemi kapattım, kartları ikinci elde sattım, ucuza gitmiş oldular ama kaça gittiğini önemsemedim, bir tane nvidia 1070ti kartı kenarda dursun belki oyun oynarım diye kendime ayırdım.

Bu kış aralık ayı sonu soğuklar başlayınca o tek kartı çıkardım, anakart dahil bütün sistem komple 140W çekiyor wattmetre ile ölçünce, hatta wattmetre cihazında fiyat da hesaplayabiliyor, geçen ay 60 liralık elektrik yakmış ama yaklaşık 80 dolarlık ethereum kazdım.

Miningn yapılan kartlar underclock çalıştığı için aslında oyun oynanmış kartlardan daha az yıpranıyor. Mesela benim 1070ti normal ayarlarında 32mhash ethereum kazma performansı var ama 140W çekiyor tek kart bu haliyle, onu underclock edince tüketim 100W'a düşüyor ama kazma hızı 31mhash oluyor yani %40 az elektrik tüketimi ile yaklaşık aynı performansı alıyorum hem kart daha az ısınıyor fanlar daha yavaş dönüyor az gürültü çıkıyor. Kasa içinde kapalı kalmadığı için de rahat soğuyor zaten açıkta sistem.

ETH kazmak için 4GB'lık kartlar artık yetmiyor ama 4GB'Lık kartlarla da ravencoin güzel kazılıyor, zamanında ondan da kazmıştım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:11 ----------

Hangi kartın ne kadar performans verdiği ve hangi coini en karlı kazabildiği hesapları şu siteden yapılabiliyor:
    www.whattomine.com

Birkomat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vespa PX200e - Elektrikli
    ben de geçtiğimiz hafta başladım. video render'i için rtx 2070'li bir bilgisayarım var ve çoğunlukla yorucu işler yapmıyor. Dedim ki bir hesaplayayım tam da eth'in yükseldiği zaman denk gelmiş.şu an tek kartla 37-38 MH/s kazabiliyorum, yapıyorum ama hobi olarak yapıyorum diyebiliriz

bu arada rack sistemi harika olmuş eski sehpadan hehe
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Emron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki hocam, bu ekran kartları çok ısınmıyor mu? Ekstra bir soğutma takılması gerekmez mi? Bu halde çalışırken bu kartların ömürleri ne kadar oluyor. Bunlar hakkında da ufak bilgi verirseniz çok makbule geçer.

Sizin hesabınıza göre (kur vs. katmadan) aylık net kar ortalama 3000 tl yapıyor. Bu da 3 ayda paranızın amorti etmesi demek. Peki bu kartların ömürleri ne ki, ne gibi sorunlar çıkabiliyor. Çünkü oturduğun yerden 3 ay sonra her ay sana 3000 tl para geliyor gibi bir şey oluyor.
    Kartların ömürleri daha uzun oluyor çünkü mesela elimdeki nvidia 1070ti'den örnek vereyim, kendi ayarları ellenmemiş haliyle kart (anakart vb hariç) 140W çekiyor, clock hızlarını değiştirince kazım yapma performansı çok düşmeden 100W çekiyor haliyle daha az ısınıyor fanlar daha yavaş dönüyor, haliyle daha az yıpranmış oluyor. Elektronik devrelerin en büyük düşmanı sürekli çalışmak değil sıcaklık dğeişimleri, bunlar sürekli sabit sıcaklıkta çalıştıkları için lehimlerde gevşeme falan durumları da olmuyor. Bir d ekart açıkta çalışıyor iyi havalandırma ve sürekli göz önünde olunca ara sıra haftada bir fırça ile tozunu almak yetiyor temiz tutmaya, yani toz içinde çalışmış da olmuyorlar.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Birkomat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de geçtiğimiz hafta başladım. video render'i için rtx 2070'li bir bilgisayarım var ve çoğunlukla yorucu işler yapmıyor. Dedim ki bir hesaplayayım tam da eth'in yükseldiği zaman denk gelmiş.şu an tek kartla 37-38 MH/s kazabiliyorum, yapıyorum ama hobi olarak yapıyorum diyebiliriz

bu arada rack sistemi harika olmuş eski sehpadan hehe
    whattomine.com sitesine göre sizin kart çok rahat 40mh/s vermesi lazım. ayarları kurcalayın. windowsda afterburner mi ne bir şey ile görmüştüm, nvidia kartta watt power değerini azaltıp hem az ısınmasına neden oluyorsunuz hem dhaa iyi performan olabiliyor. clock ve mem değerini arttırıp watt değerini dşürerek az miktar ayarlamalarla tüketimi en az %20-30 düşürebilir ve hash değerini yükseltebilirsiniz. watt değeri ayarlayınca verdiğiniz clock değerlerini o watt değerlerine denk gelecek şekilde kendi ayarlıyor nvidia kartların ayarlaması bu yüzden daha kolay.
    mining için hiveos diye bir linux dağıtımı var. flashdiskten açılıyor ve başka disk gerekmiyor, ayarları falan kolay, eskiden bunları elle yapardık uğraştırırdı, hiveos tek makina için bedavaymış, ben denedim beğendim, tekrar mininge başlayınca linuxu falan kendim kurmakla uğraşmayım bununla devam ediyorum. windows zaten bilmem.

Yalınız, ekşi'de fena giydiriyorlar size haberiniz olsun!

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalınız, ekşi'de fena giydiriyorlar size haberiniz olsun!
    Ekran kartını oyun için kullanmakla madencilik için kullanmanın ne farkı var? Bu da benim için oyun. Ben de onlara giydiririm ne olacak, zaten internet ortamlarında bilen de yazıyor bilmeyen de.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekran kartını oyun için kullanmakla madencilik için kullanmanın ne farkı var? Bu da benim için oyun. Ben de onlara giydiririm ne olacak, zaten internet ortamlarında bilen de yazıyor bilmeyen de.
    Hayır, genel olarak coin işinin kolay para kazanmak üzerine olduğu düşüncesi hakim. Oradan giydiriyorlar.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında onların kızdıkları şey miningcilerin piyasada ekran kartı bırakmaması. Ki bundan sadece kullanıcılar değil üreticiler de rahatsız. Bence isteyen istediğini yapsın. Hatta elindeki ekran kartı Rx 580. 4 gb değil de 8gb olsaydı 4000 liradan satıp bu durumdan çok karlı çıkacaktım. 4 Gb olduğu için satacak kadar bir karım olmuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:05 ----------

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    underclock yaparak çalıştığı için stok değerin altında bir güç tüketimi oluyor ve ısınma az oluyor... tabi hiç durmadan çalıştığı için havalanan bir yerde olacak ve yazın ise klima gerekebilir.. benim kartlar şu anda 53 ile 62 derece arasınsa değişiyor hepsi..

mining çıkması ekran kartları alınmaz diye düşünüyordum ama bu mining yapan kişiye göre değişir.. kartlar bir kaç kuruş daha az getirsin ama ömür uzun olsun diye underclock yapmak daha mantıklı... hem güç tüketimi de azalıyor...

şu anda 1 tane RX 570 modeli kart 13 mh kazım gücü veriyor ve buda günde 17 civarı rvn kazıyor ve rvn fiyatı şu anda 1 lira 16 kuruş.. yani 20 lira civarı kazandırıyor tek kart.. ama rvn fiyatı düşerse kazançta düşer.. yükselirse kazançta yükselir...

bakın buradan borsayı takip edin.. rvn 59. sırada yer alıyor. şu anda 0.15 dolar... bu gece 0.2 dolara kadar yükselebilirmiş.. işin borsa kısmındanda kazanmaya çalışıyorum..
    Bende Rx 580 var. Eğer 8 gb olsaydı miningcilere satıp, parayı dövize yatırıp ekran kartı stokları gelince 1660 super alırdım. 4 gb olduğu için normalınden gene pahalı olsa da 8 gb modelin yarı fiyatına satılıyor. Gerek yok yani.

Rx serisi zamanında uygun fiyatlı bir karttı ama sorunlu bir kart. Öncelikle çok güç çekiyor, sıcak çalışıyor. Bu yüzden ben de oyunlarda kafam ağrımasın diye undervolt yaptım. Normal mhz değerinde düşüremedim o yüzden 1350 mhz core 1030 mV da kullanıyorum. Oyunlarda yüzde 35 fanda 65 derece falan oluyor kafam ağrımıyor. Bide meşhur Wattman hatası var.

Mining yapmayı düşünmüyorum ben. Tek kart zaten yormak istemiyorum. Ettiğim kara deyse bile az bir fark ve faturayı yüksek gören babam noluyo lan diyebilir.

Benim ekran kartında Hynix bellek mevcut. Kartları alırken bellek markasını kontrol ederek mi alıyorsunuz? Bazı Rx serisi kartlar Elpida belleklerle geliyor ve çok iyi oc olmuyor diye biliyorum.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında onların kızdıkları şey miningcilerin piyasada ekran kartı bırakmaması. Ki bundan sadece kullanıcılar değil üreticiler de rahatsız. Bence isteyen istediğini yapsın. Hatta elindeki ekran kartı Rx 580. 4 gb değil de 8gb olsaydı 4000 liradan satıp bu durumdan çok karlı çıkacaktım. 4 Gb olduğu için satacak kadar bir karım olmuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:05 ----------

Bende Rx 580 var. Eğer 8 gb olsaydı miningcilere satıp, parayı dövize yatırıp ekran kartı stokları gelince 1660 super alırdım. 4 gb olduğu için normalınden gene pahalı olsa da 8 gb modelin yarı fiyatına satılıyor. Gerek yok yani.

Rx serisi zamanında uygun fiyatlı bir karttı ama sorunlu bir kart. Öncelikle çok güç çekiyor, sıcak çalışıyor. Bu yüzden ben de oyunlarda kafam ağrımasın diye undervolt yaptım. Normal mhz değerinde düşüremedim o yüzden 1350 mhz core 1030 mV da kullanıyorum. Oyunlarda yüzde 35 fanda 65 derece falan oluyor kafam ağrımıyor.

Mining yapmayı düşünmüyorum ben. Tek kart zaten yormak istemiyorum. Ettiğim kara deyse bile az bir fark ve faturayı yüksek gören babam noluyo lan diyebilir.

Benim ekran kartında Hynix bellek mevcut. Kartları alırken bellek markasını kontrol ederek mi alıyorsunuz? Bazı Rx serisi kartlar Elpida belleklerle geliyor ve çok iyi oc olmuyor diye biliyorum.
    Kartı alırken hangi bellekle geleceği şans işi. Ben overclock etmek yerine underclock ettiğim için bellek markası farketmemişti. underclock edince elektrik tüketimi çok düşüyor ama hash performansı o kadar düşmüyor, tam güzel noktayı bulunca en karlı hali oluyor hem daha az ısınıyor.
    Mesela şu an elimde son kalan nvidia 1070ti ekran kartında hiç ayar yapmazsam 140W gibi bir tüketimi var, clock ayarlarını CORE220 MEM1200 PL100W şeklinde ayarladım, kart kendini max 100W ile sınırlandırıp core clocku ve voltajını kendi ona göre ayarlıyor ve bu hali ile hiç ellemediğim hali arasında performans farkı yok denecek kadar az var ama elektrik tüketimi 140W'dan 100W'a düşmüş oluyor haliyle dah akarlı hem de daha az ısınıyor. AMD kart kullandığım zamanlar da yine gpu, mem clock ayarlarını deneyip en uygun performans ve en az tüketim yaptığı ayarı bulup o şekilde serin serin çalıştırmıştım ki radeon r9-280x (bir zamanların efsane kartlarındandı) kartı tek başına 200W'dan çok çeken bir kart, kart başına 200W'a düşürünce güzel olmuştu.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)