Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motor fiyatlarını boşverin şu korkunç manzaraya bakın.

Motovento
    REKLAM ALANI
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Geçen yılın ilk çeyreğinde 25 lira civarında olan 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 85 liraya kadar yükselirken, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ham maddedeki son maliyet artışlarının henüz raf fiyatlarına yansımadığını kaydetti. Büyükhelvacıgil, "Maliyet artışına bağlı olarak yüzde 20’lik bir fiyat olacak. Bu da yağın 100 TL'ye yükselmesine denk geliyor" dedi.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Green_Beret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cafe Racer 152 - SYM Joymax 250i
    Ah Türkiyem ah eskiden yerli malı haftası yapardık kendi kendine yetebilecek sayılı ülkelerdeniz diyerek göğsümüz kabarırdı... Şimdi? Şimdi yüzlerce kalem ürünü, çekirdeği, hatta ayçiçek yağını bile (bile diyorum yalnız) ithal eder olduk...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O yok ithal edelim, bu bitti ithal edelim; şundan almamız lazım, derhal ithal edelim. Sonuç: en temel mutfak malzemesinin litresi neredeyse 20 liraya dayandı.

Yav bir kişi de çıkıp desin ithal etmek çare değildir, üretim yapanları başımızın üstüne çıkaracağız diye..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O yok ithal edelim, bu bitti ithal edelim; şundan almamız lazım, derhal ithal edelim. Sonuç: en temel mutfak malzemesinin litresi neredeyse 20 liraya dayandı.

Yav bir kişi de çıkıp desin ithal etmek çare değildir, üretim yapanları başımızın üstüne çıkaracağız diye..
    Çok yanlış politikalar uygulandı, tarım ve hayvancılık bitirildi. Yazık, hem de çok yazık. artık nüfusun çoğunluğu şehirlerde.

Not 1: Yalnız bu sıvı yağ ezelden beri süregelen bir sorunmuş bizim memlekette; oldukça uzun zamandır Türkiye'nin ürettiği tükettiğine yetmiyormuş.

Not 2: Bizim evde senede 1 litre ay çiçek yağı tüketilmez bu arada...

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok yanlış politikalar uygulandı, tarım ve hayvancılık bitirildi. Yazık, hem de çok yazık. artık nüfusun çoğunluğu şehirlerde.

Not 1: Yalnız bu sıvı yağ ezelden beri süregelen bir sorunmuş bizim memlekette; oldukça uzun zamandır Türkiye'nin ürettiği tükettiğine yetmiyormuş.

Not 2: Bizim evde senede 1 litre ay çiçek yağı tüketilmez bu arada...
    Bu sorunda ziraatin geleneksel yöntemlerle yapılması da büyük bir etken.

Elin oğlu dönüm başı 1000 kg. üretebiliyorken biz geleneksel tarım ile dönümde 500 kilo ancak üretebiliyoruz.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    artık dışardan 2 liralık patatese 10 lira istiyorlar diye kızmayacagım.

evde patates kızartsan 50 tl e denk gelıyor

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yürüyüşü de hiç değişmiyor. İşte yetenek bu.
    Kanca gibi bişey vardır ona takıyordur
    zekeriyaimam bunu beğendi.

Romalılar, şöyle bir hesap yaptım kafam karıştı:

2015 yılında asgari ücret 950 lira. Ayçiçek yağının litresi 5 lira. Yani asgari ücret ile 190 litre ayçiçek yağı alınabiliyor.

2021 yılında asgari ücret 2800 lira. Ayçiçek yağının litresi yaklaşık 15 lira. Yani asgari ücret ile 186 litre ayçiçek yağı alınabiliyor.

Ezcümle, arada küçük bir fark olsa da çok fazla değişen bir rakam değil gibi geldi bana.

Sizin yorumunuz nedir?

yağlanmaz
    sa
    aşındırır

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Romalılar, şöyle bir hesap yaptım kafam karıştı:

2015 yılında asgari ücret 950 lira. Ayçiçek yağının litresi 5 lira. Yani asgari ücret ile 190 litre ayçiçek yağı alınabiliyor.

2021 yılında asgari ücret 2800 lira. Ayçiçek yağının litresi yaklaşık 15 lira. Yani asgari ücret ile 186 litre ayçiçek yağı alınabiliyor.

Ezcümle, arada küçük bir fark olsa da çok fazla değişen bir rakam değil gibi geldi bana.

Sizin yorumunuz nedir?
    Hocam bence asgari ücretle çalışan biri için fiyatlar çok fazla değişmiyor olabilir ama ülkemizin sorunu olan orta direk gittikçe daha kötü hale geliyor. Daha önceki asgari ücret konusunda da tartışılmıştı, asgari ücretin üstünde ücret alanların çoğu o oranda zam alamıyor.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanca gibi bişey vardır ona takıyordur

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Ayçiçek yağı zaten pek sağlıklı bir yağ değil ...
    Bardağın dolu tarafından bakalım.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Hadi iyiyiz yine; urunun fiyati ikinci derecede onemliymis.

https://onedio.com/haber/bitkisel-ya...56?ref=slider1

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben hep 50 liralık motor alıyorum

mesela gecen gün vidalarını aldım motorun, böyle böyle 30 senede motor yapacagım kendime

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir korkunç manzara da benden;

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sözcü o, yalancılar. Asıl grafik tam tersi olacak. Ocak'ta 16, Aralık'ta 10,5 yani.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yetmez ama EVET!!!

"Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve Çaykur ürünlerinin de online satış yapan PttAVM.com’a dahil edilerek, bu kooperatiflerin şubesinin bulunmadığı yerlerde de internet üzerinden indirimli ürün satılacak"

dmo da motosiklet satsa

süper olur

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayçiçek yağı zaten pek sağlıklı bir yağ değil ...
    Bardağın dolu tarafından bakalım.
    Kızartma için en sağlıklı seçeneklerden biri ayçiçek yağı.

Zeytinyağı yüksek sıcaklıklara çıktığında dumanlanıp kanserojen madde üretiyor. Avokado yağı çok yüksek sıcaklıklara dayanıklı ama pahalı. İkinci alternatif ayçiçek yağı. Hemen arkasından da yer fıstığı yağı geliyor. Şahsen kızartma için bu ikisinden hangisi daha ucuzsa onu tercih ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Fiyat burada da aşağı yukarı öyle...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kızartma için en sağlıklı seçeneklerden biri ayçiçek yağı.

Zeytinyağı yüksek sıcaklıklara çıktığında dumanlanıp kanserojen madde üretiyor. Avokado yağı çok yüksek sıcaklıklara dayanıklı ama pahalı. İkinci alternatif ayçiçek yağı. Hemen arkasından da yer fıstığı yağı geliyor. Şahsen kızartma için bu ikisinden hangisi daha ucuzsa onu tercih ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Fiyat burada da aşağı yukarı öyle...
    Zeytinyağından başka yağ kullanmıyorum, wokla da çok yemek pişiririm. 48 yaşıma geldim daha dumanlanan (yanan) zeytinyağı görmedim desem inanır mısınız? (Hiç rafine / ısıl işlem görmüş zeytinyağı da kullanmam, sadece soğuk sıkma zeytinyağı...) Zeytinyağı fritöz kullanımına uygun değil tabi ki, ama fritözü de zeytinyağı ile doldurmak çok abes olur zaten... (En son fritöz 20 sene falan önce kullanmıştım, annem hediye etmişti diye, birkaç kullanımdan sonra temizledim kaldırdım, sonra verdim birine gitti...)

Baktım da şimdi ay çiçek yağı dumanlanma sıcaklığı 230C, zeytinyağı 200C. Çok da fark yok arada...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)