Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Tinnitus Yardımlaşma

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Merhabalar,

Bu konuyu Tinnitus (Kulak Çınlaması) hakkında yaşadıklarım ve sizlerden de yaşayan varsa yardımlaşmak için açtım.

Biraz uzun olabilir, bu durumu yaşayıp okumak isteyen olursa hangi yollardan geçtiğim belki kendisine teselli olur.

23.08.2019 günü akşam evde bilgisayarda takılırken, bir anda sol kulağımda basınç arttı.

“Valsalva manevrası” ile açmaya çalıştım ama çok fayda etmedi.

Ertesi gün kendi sesimi içerden duymaya başlamıştım. Dışarıdaki en ufak gürültü ise kafamda yankılanıyordu.

Ayrıca sol kulağımda işitme kaybı başlamıştı.

Devlet hastanelerinde randevu bulamayınca acile gittim.

Baktılar bir şey yok deyip damla verip gönderdiler, 1 hafta damlayı kullandım.

Kendi sesimi duyma durumu ve basınç azalarak bitti. (Damla ile ilgisi yok sanırım)

Sol kulağımda, basınç düzeldi derken yerini hışırtıya bıraktı.

1 hafta sonra ise hışırtı yerini ince bir çınlamaya bıraktı.

Tabi bu arada işitme kaybı devam ediyor, sol kulağımla kalın sesleri duyamıyordum.

1 hafta sonra devlet hastanesinden randevu buldum gittim.

Doktor baktı ama bi şey gözükmüyor. İşitme testi ve İlaçlı MR isteyeceğim dedi.

Betaserc yazdı gönderdi.

İşitme testinde; Sol kulakta, PES seslerde kayıp çıktı.

İlaçlı MR’a girdim, sonuç temiz çıktı.

Sensorinöral işitme kaybı ve tinnitus teşhisi konuldu. :(

Durduk yere olanlara bak diyorum…

Daha sonra farklı bir doktordan randevu aldım. İşitme testi istedi.

Hatta işitme testi için sıramı beklerken, yanımda benimle birlikte bekleyen birisi; Tinnitus dimi dedi ?

Evet dedim, bende yaklaşık 20 yıldır var, şuan seninle konuşurken bile o çınlamayı duyabiliyorum dedi.

Adama üzüldüm ama bi anlık mutlu oldum kendi adıma (en azından ben gürültülü ortamlarda çınlamayı duymuyordum)

Test sonucu; Bir önceki işitme testi ile neredeyse aynı idi. O da betaserc ve vastarel yazıp gönderdi.

Toplam 4 farklı doktora gittim değişen bi şey olmadı.(Sonuçları aynı olduğu için ikisini yazmadım)

İnternetten araştırmaya başladım; İlk yaşadığım şey “Östaki Disfonksiyonu” imiş. Bu tip durumlarda basınç ile başlayıp işitme kaybı ile devam ediyormuş.

Şansımı bir kez daha denemek istedim, çünkü kulağım hem çınlıyor hem de az duyuyordu.

Özel hastanede çalışan, ismini internette araştırarak randevu aldığım bir doktora gittim.

Durumu anlattım, kendisi; bu tip durumlarda ilk 3 gün çok önemli, ilk 3 gün içerisinde streoid tedavisi ile kurtarma şansımız çok yüksek dedi.

Tabi daha önce başıma gelmediği ve yaşadığım şeyin ne olduğunu bilmediğim için bunun öneminden haberim yoktu.

Benden; Kan-İdrar-Detaylı İşitme testi-Basınç Testi istedi ve bunun için bir kuruma yönlendirdi.

İstediği testleri yaptım; Testler temiz çıktı. İşitme testi sonucu sol kulakta hafif düzeyde östaki disfonkisyonu, çok az pes seslerde kayıp ve tinnitus mevcuttu.

Teşhisi; “Endolenfatik Hidrops” oldu.

Yani Endolenf emiliminin azalması veya salgısının artması endolenfatik hidrops ile sonuçlanmış.

Meniere hastalığının bir alt versiyonu gibi düşünebilirsin dedi.

Şok olmuş şekilde dinliyorum tabi;
    Senin yaşlarında bu rahatsızlık pek görülmez aslında, rahatsızlığın direkt olarak tinnitus değil, endolenfatik hidrops sendromu sende tinnitusa neden olmuş, yani ne zaman ki endolenfatik hidrops sendromu geçer o zaman tinnitusun da geçer dedi.

Peki tedavisi nedir diye sordum; Tedavisi yok, aylarca boşuna betaserc ve vastarel kullanmışsın dedi.
    Kendiliğinden geçerse geçer, geçmez ise bununla yaşamaya alışmalısın dedi.

“Tinnitus bir hastalık değil, altta yatan bir hastalığın semptomudur.”

Üzerinden bir buçuk yıl geçti.

İşitme kaybı düzeldi çok şükür.

Ama şuan her iki kulağımda da sürekli çınlama var ve eskisi gibi hafif değil yani bariz şiddetli çınlıyor.

Eskiden, sessiz ortamlara bayılırdım kafa dinlemek için.

Şimdi gürültülü ortam olmalı ki çınlamayı duymayayım modundayım.

Motosiklet kullanıp üzerinden indikten sonra, çınlamanın en az 3 kat daha arttığını hissediyorum, rüzgâr yaramıyor bu merete.

Benim tinnitus hikâyem bu şekilde.

Bir gün kendiliğinden geçerse konuyu hortlatırım

Tinnitusunuzu maskelemek için;

Rahatlatıcı egzersizler;

Şu adamın yaptıklarını 2 hafta düzenli olarak tekrarlayınca çınlamanın şiddeti azalıyor diye yorumlar yapılmış.
    Tabi bende 2 hafta düzenli yaptım, evet az da olsa bir rahatlama oldu ama kulaklarımı ovalamaktan kulak arkası yara olacaktı neredeyse

Denemek isteyen olursa;

İbrahim Saraçoğlu - Kulak Çınlaması Sorunu Yaşayanlar İçin Kürünü denemek isteyen var ise rahatlattığını söyleyenler var(ben denemedim);

Bu linkten kulağınızın çınladığı frekansı bulup maskeleme yapabilirsiniz;
    https://www.audionotch.com/app/tune/

Terapi;

Ginkgo biloba ekstresinin çınlamaya iyi geldiği söyleniyor ama düzenli kullandığınız bir ilaç var ise dikkat edin.

Çinko ve B12 de önemli.

Ayrıca sensorinöral duyma kaybı ve ona bağlı kulak çınlaması için potansiyel bir ilaç geliştiriliyor; Fx-322
    https://www.hearinglosstreatmentrepo...e-may-21-2021/
    Tahmini FX-322 Faz 2a Çalışmasının Tamamlanma Tarihi: 21 Mayıs 2021

Tinnitus için tasarlanmış işitme ve ses maskeleme cihazları var ama kullanmadım şahsen.

Sizde ne şekilde başladı?

Ne gibi tedaviler aldınız?

Çınlamanın şiddetini hafifletmek adına, izlediğiniz yöntemler nelerdir?
    haluk23 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

https://www.vitaministe.com/urun/lipo-flavonoid-plus-ear-health-supplement-100-caplets

Bana şundan önermişti bir doktor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://st3.myideasoft.com/shop/dr/7...1qz6gq6kll.jpg
    https://www.vitaministe.com/urun/lipo-flavonoid-plus-ear-health-supplement-100-caplets

Bana şundan önermişti bir doktor.
    Kullandınız mı peki?

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Barkın abinin bununla ilgili bir videosu da var. Dakika 37:50

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Barkın abinin bununla ilgili bir videosu da var. Dakika 37:50

https://www.youtube.com/watch?v=HUch...IM8yN&index=10
    Teşekkürler Bloody.

Tıkaç hiç kullanmadım, denemek lazım.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Allah yardımcınız olsun Acil şifalar versin.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullandınız mı peki?
    Sadece 2 kutu kullandım geçmeyince bıraktım. Geçen askerimde de aynı şikayet vardı, aklıma geldi baktım fiyata oha dedim çıktım. Alıştım artık. Benim yıllar oldu işitme kaybı var sanırım ama çok az ya da ben alıştım.

Elbette şu son dönemde ağızlara maske takılınca insanların duyma problemleri ortaya çıktı. Sorun aslında maske yüzünden seslerin boğuklaşması falan değil, zaten her türlü kirliliğe maruz kaldığımız için gürültü kirliliği arasında insanlar maske takılan ağızları göremediğinden duyamadığı konuşmaları ağız hareketlerine göre artık tamamlayamıyor. Sonuçta ben duymuyorum demeye başladık ülkece ama zaten duymuyorduk
    bursalıali bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah yardımcınız olsun Acil şifalar versin.
    Amin, sağ olun.

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece 2 kutu kullandım geçmeyince bıraktım. Geçen askerimde de aynı şikayet vardı, aklıma geldi baktım fiyata oha dedim çıktım. Alıştım artık. Benim yıllar oldu işitme kaybı var sanırım ama çok az ya da ben alıştım.

Elbette şu son dönemde ağızlara maske takılınca insanların duyma problemleri ortaya çıktı. Sorun aslında maske yüzünden seslerin boğuklaşması falan değil, zaten her türlü kirliliğe maruz kaldığımız için gürültü kirliliği arasında insanlar maske takılan ağızları göremediğinden duyamadığı konuşmaları ağız hareketlerine göre artık tamamlayamıyor. Sonuçta ben duymuyorum demeye başladık ülkece ama zaten duymuyorduk
    Anladım hocam.

Çınlamaya bende alıştım sayılır,

Kahve içince, gürültüye maruz kalınca, rüzgârda, uykusuz kalınca, tuzlu-acılı-baharatlı yiyince, tansiyon yükselince, grip olunca, sesin şiddeti artıyor.

Östaki disfonksiyonu yüzünden gün içerisinden bazen kulaklarım tıkanıyor, bi tek buna alışamadım...

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun. Aynı sorun bende de var. Gittiğim doktor "bende de var" deyip gülümseyince mesajı aldım. Duymazdan geliyorum. İyi tarafı üst katta oturan görgüsüz ailenin gürültüsünü duymuyorum. Bu rahatsızlık İstanbul'da bulunmaz nimet

Motosikleti
    Forza 250
    Merhaba arkadaşlar. Ben 15 yıldır sol kulakta çınlama ile yaşıyorum. Benim ki Meniere Sendrom. Sol kulağımdaki işitme kaybı 10 senede %100 oldu. Son 5 yıldır sol kulağım eksik yaşıyorum.Ne yazık ki bir tedavisi yok çünkü işitme sinirim öldü artık. Hastalığın başlangıcı Vertigo ile çok benzer. Çok şiddetli baş dönmesi , kulakta çınlama fakat vertigodan farklı olarak işitme kaybı da var. Bu iki hastalığa çok benziyen üçüncü birisi de kristal kayması. Sıradan KBB uzmanı bunlara tanı koyamıyor, bu konularda uzman birisini bulmak gerekiyor. Tinnitus illeti için dinlemediğim müzik kalmadı, bende işe yaramıyor. Bu ilete en iyi çözüm, düzenli uyku, egzersiz, asitli, baharatlı, tuzlu yemekten kaçınmak, stresten uzak durmak, alkolü azaltmak.
    Diğer önemli olay da mutlaka gürültülü ortamlarda kulak tıkacı kullanmak. Sadece motor sürerken değil, her türlü gürültülü ortam.

Yaşamayan bilmez arkadaşlar, insana dünyayı dar eden bir hastalık.Düşmanımın başına gelmesin.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler Bloody.

Tıkaç hiç kullanmadım, denemek lazım.
    Rica ederim abi geçmiş olsun.

Denemek için 3Min kulak tıkaçlarını alabilirsin fiyatları uygun genel olarak. Benim elimde baya var yakın olsak verirdim. Eğer tıkaç kullanmaya alışabilirsen (ben alışamadım) Alpinenin motosiklet için özel kulak tıkaçları var. Biraz tuzlu ama 3m gibi sesi tamamen kesmiyor filtreliyor. Onları da önerebilirim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Aynı sorun bende de var. Gittiğim doktor "bende de var" deyip gülümseyince mesajı aldım. Duymazdan geliyorum. İyi tarafı üst katta oturan görgüsüz ailenin gürültüsünü duymuyorum. Bu rahatsızlık İstanbul'da bulunmaz nimet
    Sağ olun hocam, size de geçmiş olsun.

Tinnitus gitsin, ben üst komşunun gürültüsüne razıyım

Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar. Ben 15 yıldır sol kulakta çınlama ile yaşıyorum. Benim ki Meniere Sendrom. Sol kulağımdaki işitme kaybı 10 senede %100 oldu. Son 5 yıldır sol kulağım eksik yaşıyorum.Ne yazık ki bir tedavisi yok çünkü işitme sinirim öldü artık. Hastalığın başlangıcı Vertigo ile çok benzer. Çok şiddetli baş dönmesi , kulakta çınlama fakat vertigodan farklı olarak işitme kaybı da var. Bu iki hastalığa çok benziyen üçüncü birisi de kristal kayması. Sıradan KBB uzmanı bunlara tanı koyamıyor, bu konularda uzman birisini bulmak gerekiyor. Tinnitus illeti için dinlemediğim müzik kalmadı, bende işe yaramıyor. Bu ilete en iyi çözüm, düzenli uyku, egzersiz, asitli, baharatlı, tuzlu yemekten kaçınmak, stresten uzak durmak, alkolü azaltmak.
    Diğer önemli olay da mutlaka gürültülü ortamlarda kulak tıkacı kullanmak. Sadece motor sürerken değil, her türlü gürültülü ortam.

Yaşamayan bilmez arkadaşlar, insana dünyayı dar eden bir hastalık.Düşmanımın başına gelmesin.
    Tıbbın yetersiz kaldığı konulardan birisi, umarım bir gün tedavisini bulurlar.

Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rica ederim abi geçmiş olsun.

Denemek için 3Min kulak tıkaçlarını alabilirsin fiyatları uygun genel olarak. Benim elimde baya var yakın olsak verirdim. Eğer tıkaç kullanmaya alışabilirsen (ben alışamadım) Alpinenin motosiklet için özel kulak tıkaçları var. Biraz tuzlu ama 3m gibi sesi tamamen kesmiyor filtreliyor. Onları da önerebilirim.
    Bende alışabileceğimi sanmıyorum ama deneyeceğim.

Sağ olasın, düşünmen yeter.
    BloodyBaron bunu beğendi.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    10 yıldır bu illetle yaşıyorum. KBB uzmanı bir arkadaşım geçerse şansına demişti. Bu yüzden üstüne çok durmuyorum. Lakin bu başlığı okudugumdan beri fena çınlamaya başladı. Unuttuğum zamanlarda pek sorun olmuyor.

Sabah uyandığımda ilk işim tv açmak oluyor. Ses olsun istiyorum.
    İşitme kaybı da var. Uzun yıllar kulak tıkacı kullanmadan motosiklet kullandım. Sebebi budur belki de.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    bu ses benim kulağımda senelerdir var, bir ara düzelmişti tekrar başladı.. arka fonda sessiz şekilde çalıyor hep. ne güzel pandemi sayesinde ana yol gürültüsünden kurtuldum diye sevinirken bu sefer bu ses rahat bırakmıyor. evet, bir aralar düzelmişti.

nasıl mı düzeldi? size çözüm yolunu söylüyorum; işe gitmeyeceksiniz, çalışmayacaksınız, gün içerisinde tansiyonunuzu fazla yükseltmeyin, müziği kısık ses dinleyin, televizyonun, bilgisayarınızın, telefon v.s. şeylerin ekran ışığını en düşük yada ona yakın kullanın, taze sebze ağırlıklı beslenin ki vitamin eksiği olmasın... geçiyor... ve o turuncu kulaklığı kullanın, bende onun hem sarısı var hem turuncusu var.. sarısının teki kayboldu diye aynısından aldım ama turuncu bulabildim... çok güzel, sesi azaltıyor ama kesmiyor yani tam ideal...

yukarıda saydığım imkanlara sahip olamıyorum, bu yüzden artık duymamazlıktan geliyorum, hatta yola çıkarken şuna benzer bir kulaklık takıyorum ve müziği yüksek ses açıyorum. iş yerine vardığımda motoru park edip kaskı-kulaklığı çıkardığımda çınlama sesi tavan yapmış oluyor ve iş yerinde sabah çayı içerken biraz azalıyor... sonra akşam paydosta kulaklığı yine takıp köklüyorum. bunu düzenli olarak hergün sabah akşam yapıyorum. umarım ileride sağır olmam.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Etraftan edindiğim izlenim: Çınlama varsa katolik nikahı ile birlikteliğiniz bakidir.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Bende bi ara baya artmıştı.Geceleri zangır zangır oluyordu.Şu an ya azaldı yada ben alıştım.Kulak tıkacı olayı %200 kullanılması gereken bişi.Uzun yolculuk sonrası kafam davul gibi oluyordu öncesinde.Ekstra olarak konser,düğün vs yerlerde garanti takın yoksa gece çok rahatsız ediyor.Kulaklıkla müziği full ses dinliyordum önceden artık %60-70 civarında.İlaç vs kullanarak geçecek bi hastalık değil arkadaşlar boşa para vermeyin bence.Geri döndürebilir bi yöntemi yok şu anlık.Kısa süreli rahatlama yaşatıyor bazı hareketler en fazla.

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Coversyl 5mg kullanmaya başlayınca çınlama azaldı.
    Bir arkadaşıma tavsiye ettim. Onda da aynı olumlu iyileşme olmuş.
    Deneyin derim.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dün akşam bilgisayar da otururken basıncın geldiğini hissettim ve başladı. Hastaneler kapalı salgın var ben böyle şansın..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün akşam bilgisayar da otururken basıncın geldiğini hissettim ve başladı. Hastaneler kapalı salgın var ben böyle şansın..
    Daha önce çınlama durumu var mıydı? yoksa ilk defa mı baş gösterdi ?

Benim de aynı şekilde pc başında basınç ile başladı. Yaklaşık 2 sene olacak hala devam ediyor.

Sadede geleyim, gittiğim doktorların söylediği şuydu; "Bu tip durumlarda ilk 3 gün çok önemlidir, 3 gün içerisinde hızlıca muayene edilip kortizon (steroid) tedavisine başlanılması gerekir."

Ve bu tedavi ile kurtulmak büyük ölçüde mümkünmüş hocam.

Eğer ilk defa yaşıyorsanız ve yeni başladı ise lütfen vakit kaybetmeyin.

Geçmiş olsun.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha önce de 2 kez oldu.
    2013'de orta kulak iltihabından oldu geçti. 2019 Kasımda da oldu e-nabızdan baktım doktor Vasoserc diye bir ilaç vermiş onla geçmişti 1-2 günde. Ama şundan yada bundan olmuştur demedi.

Ama bu sefer benim şüphelendiğim şu var sol arka tarafta azı dişlerin 2'si mefta oldu dişçiye de gidemediğimden. Şuan antibiyotik kullanıyorum apse var. Belki de bu vurdu bilmiyorum. Sağ kulakta bir şey yok sol kulakta var. Bakalım yarın kbb den randevu aldım özel hastaneden bakalım ne diyecek.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)