Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

500 watt PSU tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    merhaba mt ailesi; bilgisayarım için iyi bir güç kaynağı almak istiyorum;

bilgisayar donanımlarım;

+ ryzen 3 1200 işlemci .......... (65 watt)
    + amd radeon hd 7790 .......... (85 watt)
    + 1 TB HDD ......................... (10 watt)
    + 320 GB HDD ..................... (10 watt)
    + 120 GB SSD ..................... (5 watt)
    + asus prime a320m-f .......... (anakart kaç watt çeker bilmiyorum)
    + corsair 2400 mhz 8gb ram .. (ram kaç watt çeker bilmiyorum)

anakart ve ram dışında toplam 175 watt civarı bir rakam çıkıyor hepsi tam kapasite iken...

böyle bir sistemim var ve uzun süredir "everest" marka ne idiğü belirsiz bir PSU kullanıyorum ve artık korkmaya başladım, psu bozulurda anakarta yada başka parçalara zarar verirse sıkıntı olur...

500 lira bütçem var ve 450 watt iyi bir güç kaynağı almak istiyorum, +80 sertifikaya gerek yok, üzerinde yazan watt değerini verecek kalite bir güç kaynağı olsa yeter, ve çakma yada orjinal olup olmadığını nasıl ayırt edebilirim? corsair marka düşündüm ama daha iyi bir seçenek yada önerisi olan var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    80+ sertifika olsun Fatih FSP'ler sağlamdır zaten donanım dünyasını takip ediyorsan bilirsin.

https://www.hepsiburada.com/fsp-fsp6...Codegen%20Shop

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ulan sen ne tehlikeli adamsın. Çekirdek mekirdek hep bizi yemişsin Fatih. Madenci çıktın sen.

İki bitcoin atta, yolumuzu bulalım.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    FSP alabilirsiniz gayet kaliteli bir markadır. Öneririm. Everest psunuzu değiştirmeniz iyi olacak çünkü bizzat kendim 2 tane Everest Psu patlattım(yaktım daha doğrusu) Kendim şu an High Power kullanıyorum o da gayet iyidir ama sizin bütçenize en iyi bunu buldum. Orijinallik konusunda güvenilir firmalarda aldığınız sürece sorun yaşamazsınız. Attığım linkteki ürünü alabilirsiniz.
    https://urun.n11.com/guc-kaynagi/fsp...ply-P344601578

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:24 ----------

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    80+ sertifika olsun Fatih FSP'ler sağlamdır zaten donanım dünyasını takip ediyorsan bilirsin.

Başta bende ilk Hepsiburadaya baktım. Sonra bu mağazanın N11de de olduğu aklıma geldi. Attığım linkteki 25 tl daha ucuz. Belki o 25 lirayla bize bir döner ısmarlar.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı U.KALKAVAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulan sen ne tehlikeli adamsın. Çekirdek mekirdek hep bizi yemişsin Fatih. Madenci çıktın sen.

İki bitcoin atta, yolumuzu bulalım.
    yok bea daha geçen hafta BGA işlemi yaptırdım ekran kartına, şimdi adam gibi kullanmaya çalışıyorum, iyice bozulursa yenisini alamam..

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster

evet FSP iyi marka, 499 lira imiş, ne yapalım, parayı basıp alayım, PTT ile yollamasalar iyi olur..

+80 olayı elektrik tasarrufu için diye biliyorum.. öneri için teşekkürler, bu çakma ürün mü orjinal mi nasıl anlarım?

Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    FSP alabilirsiniz gayet kaliteli bir markadır. Öneririm. Everest psunuzu değiştirmeniz iyi olacak çünkü bizzat kendim 2 tane Everest Psu patlattım(yaktım daha doğrusu) Kendim şu an High Power kullanıyorum o da gayet iyidir ama sizin bütçenize en iyi bunu buldum. Orijinallik konusunda güvenilir firmalarda aldığınız sürece sorun yaşamazsınız. Attığım linkteki ürünü alabilirsiniz.

Başta bende ilk Hepsiburadaya baktım. Sonra bu mağazanın N11de de olduğu aklıma geldi. Attığım linkteki 25 tl daha ucuz. Belki o 25 lirayla bize bir döner ısmarlar.
    reis şu anda 25 liramı kurtardın :D motosikletimin benzin parası cebimde kalmış oldu teşekkürler,

kütahya uzak, istanbul avrupa yakası olsaydı ikişer lahmacun yerdik, aslında ben çok üşengeç biriyim, öyle üşengecim ki son ödeme tarihi geçen ayın 31 i olan telefon faturamı bugün yatırdım. onuda şeyden ötürü; yarın 33 lira açma kapama bedeli yansıtacaklarmış, benim faturam zaten 29 lira,

aslında dün yatıracaktım ama bankamatik bozuktu, hesaba para sokamadım, yağmuru da yedim gittim eve..
    BloodyBaron bunu beğendi.

80+ verimlilik ve üzerinde yazan değeri verdiği ile ilgili bir sürü anlamı var. Bugün 80+ sertifikası olmayan hiç bir güç kaynağına üzerinde yazan değeri verdiğine güvenmem

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok bea daha geçen hafta BGA işlemi yaptırdım ekran kartına, şimdi adam gibi kullanmaya çalışıyorum, iyice bozulursa yenisini alamam..

evet FSP iyi marka, 499 lira imiş, ne yapalım, parayı basıp alayım, PTT ile yollamasalar iyi olur..

+80 olayı elektrik tasarrufu için diye biliyorum.. öneri için teşekkürler, bu çakma ürün mü orjinal mi nasıl anlarım?

reis şu anda 25 liramı kurtardın :D motosikletimin benzin parası cebimde kalmış oldu teşekkürler,

kütahya uzak, istanbul avrupa yakası olsaydı ikişer lahmacun yerdik, aslında ben çok üşengeç biriyim, öyle üşengecim ki son ödeme tarihi geçen ayın 31 i olan telefon faturamı bugün yatırdım. onuda şeyden ötürü; yarın 33 lira açma kapama bedeli yansıtacaklarmış, benim faturam zaten 29 lira,

aslında dün yatıracaktım ama bankamatik bozuktu, hesaba para sokamadım, yağmuru da yedim gittim eve..
    Eyvallah yemiş kadar oldum. Bizim burada bankamatik deyince aklıma geldi, son 2 ayda 8 tane bankamatiği kırmışlar. Amaçları ne anlamadım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok bea daha geçen hafta BGA işlemi yaptırdım ekran kartına, şimdi adam gibi kullanmaya çalışıyorum, iyice bozulursa yenisini alamam.
    He...

Taam, taam inandım, inandım taam.

Çekirdek dediğin İ9 çıktı. Madenci seni.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600

80+ sertifikası yok diyor mağaza? ama ilan başlığında 80+ yazıyor.. duyduğum kadarıyla bazı kalite markalar sertifika için para ödemek yerine resmi olarak sertifikaya sahip değil ama malzeme olarak 80+ verimliliğe sahip oluyormuş..

galiba FSP nin bu psu sunda da böyle bir durum söz konusu, gerçi verimlilik benim için önemli değil. donanımları toplasak 300 watt yaklaşmıyor bile..

Fatih bu 80+'ın sadece verimlilikle alakası yok. Satıcı da mabadından uydurmuş. Hiç bir üretici böyle saçma şey yapmaz. Böyle saçma bir bahane için kimse topa girmez.

Sana önerdiğimi zaten bir süredir kullanıyorum

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Kupon topladıysan bi 40 lira daha düşer o fiyat. Al geç FSP üzmez.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:57 ----------

[IMG][/IMG] Bu fotoğrafta olduğu gözüküyor. Gerçi o 85 yazısı başka bir şey de olabilir tam seçemedim.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Siparişi pazar günü verdim, PSU yola çoktan çıktı bile. %50 yükte iken %85 verimlilik yazıyor... Yani 300 watt civarı tüketimde prizden %15 fazlasını çeker diyor.. buda PC 300 watt çeker iken PSU prizden 345 watt çekecek anlamına geliyor.. 45 watt ısı olarak dağılacak.

80+ sertifikada %85 verimliliğin karşılığı 80+ bronz idi sanırım. FSP övülen bir marka, sertifika olması maliyeti arttırmakta başka bir şey değildir kalitesini ve güveni garantilemiş markalarda.

Edit: 600watt PSU almam iyi oldu, ileride donanım yükseltir isem kafam rahat olur.. zaten 600 watt PSU aldım diye prizden 600 watt çekmeyecek ki, tam tersi, kapasitesi yüksek ve verimli bir PSU olduğu için daha stabil ve düşük güç çekecek.. yani ben aynı kalite 400watt bir PSU alsaydın işte o zaman daha çok elektrik yakacak idi..

Bu ayrıntı önemli, bakın burası çok önemli çokomelli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:55 ----------

Yani bu 600 watt yarı yükte tam verimli, yani 45 watt kayıp ile güç verecek... Aynı kalite 400 watt olsa zorlanıp daha çok ısınacak ve effiency %70 lere kadar düşebilir ve bu durumda benim PC 300 çeker iken 400 lük PSU prizden %30 kayıp ile 390 watt çekerdi misal, çokomelli burası.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Seltifikalı psu önermemizin asıl sebebi daha az fatura gelmesi değil, daha az ısı enerjisi daha az fan sesi ve parçaların daha az ısıya maruz kalması demek. Hem de seltifika alan bir psunun bileşenlerinin kaliteli olduğunu anlarız. En iyş seçimi yaptın hayırlı olsun hrm dediğin gibi güncellemeye dr açık olur.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Teşekkürler, sağolun.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Hayırlı olsun.
    PSU bilgisayarda çoğu zaman dikkat çekmez ama önemli parçalardan biridir. Verimlisini almak, hatta biraz fazla güçlüsünü almak lazım ki sonradan eklenen parçalar olduğunda da yetsin hem tam güçte çalışmadığı zaman daha verimli oluyorlar.
    coin mine ettiğim zamanlarda watölçer almıştım, prizden hangi alet ne çekiyor bakmaya başlamıştım, o zamandan alışkanlık olmuş şimdi laptop'un çektiği elektrik bile çok görünüyor gözüme.

PSU'da verimlilikten sonra bir de sessizlik de çok önemli, dandik PSU'lar fan sesi yüzünden bir süre sonra sinir ediyor. Ama kaliteli PSU'larda fan için sıcaklığa göre otomatik devir ayarlama özelliği var, ihtiyaçtan biraz yüksek kapasitede PSU alınca haliyle fazla ısınmıyor fanı da yavaş dönüyor fazla gürültü yapmamış oluyor.

Ekran kartların hala duruyor, tekrar miner çalıştırsam bu serin havalarda hiç olmazsa bir odayı bununla ısıtsam mı diye aklıma geldi bu konuyu görünce. 2 yıldır kutularına kaldırıp bir daha ellememiştim. 1200W PSU vardı hala gıcır gıcır.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    @espresso teşekkürler, psu geldi az önce pc ye taktım çalışıyor, masaüstü daha çabuk geldi gibi gördüm, psikolojik midir bilmem... son günlerde bilgisayarın çalışması kötüydü, sanki eski sistemmiş gibi kitlenmeler, ekranların geç gelmesi falan, halbuki toshiba ocz SSD de aldım ne ayak diyordum, PSU ile çok şey değişiyor gibi geldi...

donanıma yeterli güç gelmeyince anormal çalışmasına şaşırmamak gerek. bakalım oyundaki kitlenmeler de düzelmişmi... ya bu PSU nun fanı dönmüyor

edit: oyunda ki saçma sapan kitlenme yok oldu, en dip ayarlarda oynarken nadiren kitlenme yapıyordu, şimdi maximum ayarlara çektim ve kitlenme yok... valla demek ki son günlerini yaşıyormuş önceki PSU... tam zamanında değiştirmişim.

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Eski psunuzu askeriyede bomba niyetine kullanırlar artık.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    12v - 5v çıkışlarını ayırıp AC-DC adapter niyetine kullanırım, saatli bomba bu artık, ne zaman bozulacağı belli değil ama yakın, bozulursa bilgisayara zarar verip vermeyeceği belli değil.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)