Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sunu bana acikliyan varmi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    saykoshey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-12R, Hayane?
    Nokia yeni cep telefon cikardi, N73. Tam aradigim gibi telefon, kucuk, kibar ve marifetli.

Bu hafta daha yeni satisa sundular.

Hollanda'da fiyati 469 euro (%19 KDV dahil)
    http://www.online-systems.nl/index.p...ction=prodinfo

Turkiye'de fiyat 636 euro (%18 KDV dahil)
    http://www.genpatech.com/_urun_sayfa...I0WE13WXpNUA==

Bu fiyat farki nerden geliyor? Hadi bi 50 euro falan fark olsa anlardim ama Turkiyede ayni urun nerdeyse %50 daha pahali.
    HER TÜRK ASKER DOĞAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    abi iyi bir konuya değindin
    özel bir sony pc vardı cep teli boyunda
    yurtdışında kdv dahil 1900 dolardı
    tr satışı 5 milyar buda şu demek
    toptancıların kar marjını düşün
    mesela adam lar bu üç ay kur yükselmişti %30 eski kurdan satış yapıyorlardı
    ithalatçıların karını sen düşün

salihgureli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O vergisi bu vergisi, ayak bastı parası, başlık parası yüz görümlülüğü falan...........!!
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
    www.ataturk.com

nautilus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GRAND EAGLE 250
    Kardan ziyade yurda giriş yapan mallardan alınan vergi yüzünden bu fiyat farkı oluşuyor.Tıpkı BMW nin ya da herhangi bir arabanın Türkiye'deki fiyatı ile yurt dışındaki fiyatı arasındaki fark gibi yani...

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı nautilus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardan ziyade yurda giriş yapan mallardan alınan vergi yüzünden bu fiyat farkı oluşuyor.Tıpkı BMW nin ya da herhangi bir arabanın Türkiye'deki fiyatı ile yurt dışındaki fiyatı arasındaki fark gibi yani...
    öyle diyorsunda abi
    son 3 ayda dolar 1350den 1700e çıkmıştı
    adamlar eski kurdan ürün satıyordu
    zararına vercekler deil ya

Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ohoooo ona gelinceye kadar neler var neler.Mesela ortak tutkumuz olan motosiklet,yurt dışı satışı ile buradaki fiyatların alakası yok denecek düzeyde...Daha neler neler var yani,bunun böyle olmasının nedeni hem devletin önüne gelen herşeyden vergi alması hemde ithalatcımızın çok da tamahkar olmaması.Düşün,ithal edenden vergi alıyor,ithal edildikten sonraki her işlem için vergi alıyor,tekrar satışta vergi alıyor,(ki bu arada taşırken aldığı benzinden,gittiği yoldan herşeyden ama herşeyden vergisini almaya devam ediyor)satıcıdan alıyor,alıcıdan alıyor alıyor babam alıyor anlayacağın.Özellikle ağır vergiler bunun bu şekilde olmasının temel nedeni.Zaten öyle olmasa neden insanlar Almanya dan,Hollanda dan gelen tanıdıklarına lazım olan şeyleri getirtsin.Takma kafana alışırsın yakında...

Motosikleti
    Alıntı nautilus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abicim sen otomobil ve motosiklet hakinda cok yanlis bilgin var. Araclar icin OTV soyle, hepsine katalog fiyatindan (yani ÖTV dahil olmayan fiyatindan) %18 KDV hesaplaniyor ve ayni katalog fiyatindan birde boyle ÖTV hesaplaniyor.

Anahtar teslim fiyat = (katalog fiyat + ÖTV) + (katalog fiyat + 18% KDV)

< 1600cc. 37%
    1600cc. - 2000cc. 60%
    > 2000cc. 84%

Hollanda'da ÖTV duz hesap ve herzaman 52,5% ve KDV 19%. Yani motor hacmi 1600'den kucukse o arabanin anahtar teslim fiyati daha dusuk, motor hacmi 1600cc ve 2000cc arasi ise hemen hemen ayni fiyata galiyor ve motor hacmi 2000cc'den buyukse daha pahaliya geliyor. Hemen hemen butun Avrupa ulkelerinde olay ayni, hatda ÖTV Almanya'da, Hollanda'dan daha yuksek.

Katalog fiyatlari ayni, hatta bir kac ay geceli motosiklet ÖTV Turkiyede 8%'di ve burda motosikletler bize gore cok ve cok ucuzdu.

Dogrusunu soylemek lazim bence Turkiyenin ÖTV uygulamasi cok daha iyi ve adaletli.

Her turlu esya'da Avrupa ve Turkiye arasi artik buyuk bir fark kalmadi, sadece su elektronik esya konusunda var bu olay ve ben bunu daha cozemedim gitdi.
    HER TÜRK ASKER DOĞAR

Motosikleti
    Seyhan 125
    forrap
    gümrükte çalışan arkadaşım 500 dolardan giriyor derdide inanmazdım
    doğru galiba

Alıntı salihgureli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O vergisi bu vergisi, ayak bastı parası, başlık parası yüz görümlülüğü falan...........!!

Motosikleti
    Alıntı forrap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ohoooo ona gelinceye kadar neler var neler.Mesela ortak tutkumuz olan motosiklet,yurt dışı satışı ile buradaki fiyatların alakası yok denecek düzeyde...Daha neler neler var yani,bunun böyle olmasının nedeni hem devletin önüne gelen herşeyden vergi alması hemde ithalatcımızın çok da tamahkar olmaması.Düşün,ithal edenden vergi alıyor,ithal edildikten sonraki her işlem için vergi alıyor,tekrar satışta vergi alıyor,(ki bu arada taşırken aldığı benzinden,gittiği yoldan herşeyden ama herşeyden vergisini almaya devam ediyor)satıcıdan alıyor,alıcıdan alıyor alıyor babam alıyor anlayacağın.Özellikle ağır vergiler bunun bu şekilde olmasının temel nedeni.Zaten öyle olmasa neden insanlar Almanya dan,Hollanda dan gelen tanıdıklarına lazım olan şeyleri getirtsin.Takma kafana alışırsın yakında...
    Yok abicim hic alakasi bile yok. Olay soyle. Ithalat vergisi falan fulan hepsi katalog fiyatinda dahildir ve bunlari tuketiciye gostermezler, sadece OTV ve KDV gosterirler. Bu ithalat vergisi falan bizim ulkemize ozel degil, dunyanin her bir yaninda uyguluyorlar.

Simdi Motosiklet ve Araba ureticiler butun urunlerini bir katalog halinda bize sunarlar ve bu katalog icinde onlarin (ureticiler) onerdigi fiyatlar yazilidir. Bu sadece bir oneri, biz pazari selbest olan bir ulkede yasiyoruz ve bu nedenle herkez istedigi urune istedigi fiyati yapistira bilir. Turkiyede luks markalarda (Alman arabasi, motosiklet) daha rekabet 0, yani rekabet 0 dedigimde bayiler arasinda rekabet 0 cunku hic bayi yok. Bu nedenle bayiler istedigi fiyati yapistiriyor ve bizde bunu odemek zorunda kaliyoruz cunku baska gidecek yer yok.

Motosiklet bayiler su an Turkiyede cok iyi is goruyor. Bunu en buyuk kanati OTV yukseltmesi. Birden bire motosiklet.net'de reklamlar cikdi, OTV'yi tuketiciye yansitmiyormus.

Simdi bir insan dusunur. Bu adam bu urunu OTV daha 8% oldugu zaman satiyordu ve kar yapiyordu. Simdi OTV 34% (galiba tam olarak hatirlamiyor ama 30 gibi birseydi) ve bayiler ayni urunu ayni fiyata satiyor ve yine kar yapiyor. Urun'de veya uretimde hic birsey degismedi... ilginc demi? Yanlis anlamayin, bayileri suclamiyorum. Benim motosiklet bayim olsayda bende pazarina gore bir fiyat yapisdirirdim, sonucda orasi benim is yerim, babamin hayrina bayi acmadim herhalde. Nekadar kar yaparsam okadar kar. Bu konuda yine devleti ve ureticileri sucluyorum cunku onlar rekabet icin hic bir gayret getirmiyor.

Bu bizim ulkemize ozel degil, Amerika'da spor veya luks otomobilerde MSRP (yani ureticinin onerdigi satis fiyati) $40.000 ustu istiyen bayiler var, ama orda rekabet var ve bir bayi ile anlasamazsan bas git baskasina.
    HER TÜRK ASKER DOĞAR

cardoso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kanuni caracal 200
    bazen unuturoyuz burası türkiye bir arabanın romanyada 6 milyar olan araba türkiyede vergiler yüzünden 16 milyar oluyor burası türkiye
    Her Ne Kadar Sosyetik Olmasakta Her Genc Kizda Resmimiz Her Yerde Izimiz Vardir Cunku Biz DENİZLİLİYİZ (DENİZLİ MT)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler