Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

E-Scooter Kullanıcıları Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Martı ile iyice hayatımıza giren bu scooterları kullanan,deneyimleyen kullanıcılar için böyle bir başlık açalım istedim.

Ben bi müddet Xiomi M365 modelini kullandım.

Şehir içi trafiğin olmadığı güzergahlarda son derece eğlenceli ve pratik.

Vapura vb binerken katlayıp elinizde taşıyabiliyorsunuz.

Yaklaşık 30 km menzili var. Maksimum hızı 30 km.

İki sürüş modu var.

İlk sürüş modu size 18 km hıza kadar çıkmanıza müsade ediyor. Fakat şarjı daha uzun gidiyor. Rampalarda bayılıyor.

İkinci modda 30 km hıza kadar çıkıyor ama şarj buna paralel olarak daha hızlı bitiyor.

Telefonla entegre edip,kuracağınız bir programla sürüş bilgilerinizi takip edebiliyorsunuz.

Keyifli,pratik bir o kadar dikkat gerektiren bu scooterlar günden güne hayatımıza girecek gibi duruyor.

espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    motoru satıp 365 pro modelini almayı düşünüyorum ben de.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    İyi günler.

Resmi evraklardan da biraz bahsedebilir misiniz? Ruhsat var mı?

Trafik istediğinde gösterilmesi gereken bir belge var mı?

Yakında Ev yapımları "DIY"(Kendin yap) diye tabir edilen cihazlar çoğalacaktır. Bu bakımdan belgeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Teşekkürler.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Fotoğraftaki gibi scooterları karayolunda kullanmak yasak.

Bununla ilgili cezaya çarptırılanlar oldu.

Kask,dizlik,dirseklik bence elzem.

Bunlar dışında herhangi bir resmi evrak istenmiyor bildiğim kadarıyla.

Şehir içi trafiğin olmadığı ara sokaklarda 3-4 km'lik mesafeler için kullanılabilir.

Örnek modelde süspansiyon vs olmadığı için yoldaki en ufak engebe,çukur dengeyi bozabiliyor.

Tam kaymak asfaltlık aletler.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Bu alet hav maç kurus ?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu alet hav maç kurus ?
    M365 modeli(250 watt/h) 3000TL civarinda, M365 Pro modeli (474 Watt/h) ise 4700TL civarinda olmasi gerek, dolar/euro sebebiyle fiyat surekli artiyor.

Bu arada ilk ceza da su sanirim; https://twitter.com/benzinlitre/stat...91456844238849
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    pro2 baktım mağazada güzel alet dükkanda 5500tl dediler dün n11 de denk geldi 4700e pro2 satıyorlardı.alıcak falan varsa acele etmesin ya pro fiyatının düşmesini beklesin yada direk pro2 alsın derim.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Hem takipte kalmak adına,
    Hem de kendi deneyimimi yazmak adına bende bir yorumda bulunayım,
    ilki çok çok çokk güvensiz bir alet,
    alet baya baya gidiyor yani hele hele benim gibi 190 bir adamsanız ağırlık merkezi çok yukarıda olduğu için aşırı güvensiz geldi bana,
    zira tekerlekleri çok ufak ve benim kullandığım modelde de amortisör vs sistemi yoktu ve düşmeye aşırı müsait,
    çocukların elinde görüyorum çok riskli düştüğünde baya bir eziyet çektirir gibi geldi açıkcası.
    Hani senelerin motosiklet kullanıcısıyım bana bile bu kadar güvensiz geldiyse mlletin deli gibi buna binmesine anlam veremiyorum..
    Ayrıca bunun için de eğer ki yola vs ye çıkılacak ise ehliyetin şart olması gerekli.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Yasal düzenleme için meclise önerge verilmiş.

Buna göre;
    1) elektrikli scooterların azami hızı saatte 18 km olacak.

2) bu araçlar, otoyol, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.

3) elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise m ve a1 ehliyetine sahip olmak koşulu ile izin verilecek.

4) birden fazla kişi elektrikli scooter kullanamayacak.

5) bu araçlarda kişisel eşya haricinde eşya/yük taşınamayacak.

6) bu araçların yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.

7) elektrikli scooterların toplu taşıma araçları ile entegre olacak şekilde kullanımı sağlanacak.

8) kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.

9) elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek.

10) kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yasal düzenleme için meclise önerge verilmiş.

Buna göre;
    1) elektrikli scooterların azami hızı saatte 18 km olacak.

2) bu araçlar, otoyol, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.

3) elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise m ve a1 ehliyetine sahip olmak koşulu ile izin verilecek.

4) birden fazla kişi elektrikli scooter kullanamayacak.

5) bu araçlarda kişisel eşya haricinde eşya/yük taşınamayacak.

6) bu araçların yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.

7) elektrikli scooterların toplu taşıma araçları ile entegre olacak şekilde kullanımı sağlanacak.

8) kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.

9) elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek.

10) kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.
    Hocam detaylarina hakim degilim ancak yukarida belirttiginiz oneriler, "Paylasimli e-scooter kullanimi" ile ilgili fikirler. IBB'de buna benzer bir yonetmelik hazirliginda oldugunu belirtiyor.

Kisisel kullanim icin gecerli olacak mi o henuz belirli degil.

https://indyturk.com/node/230501/ekonomi%CC%87/elektrikli-scooterlara-d%C3%BCzenleme-i%C3%A7in-ilk-ad%C4%B1m%E2%80%A6-sekt%C3%B6r-temsilcileri-yol
    https://www.ntv.com.tr/ekonomi/e-scooter-yonetmeliginde-ilk-adim-atildi,GN1RK61p9U6oS2zG2TojJg

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam detaylarina hakim degilim ancak yukarida belirttiginiz oneriler, "Paylasimli e-scooter kullanimi" ile ilgili fikirler. IBB'de buna benzer bir yonetmelik hazirliginda oldugunu belirtiyor.

Kisisel kullanim icin gecerli olacak mi o henuz belirli degil.

https://indyturk.com/node/230501/ekonomi%CC%87/elektrikli-scooterlara-d%C3%BCzenleme-i%C3%A7in-ilk-ad%C4%B1m%E2%80%A6-sekt%C3%B6r-temsilcileri-yol
    https://www.ntv.com.tr/ekonomi/e-scooter-yonetmeliginde-ilk-adim-atildi,GN1RK61p9U6oS2zG2TojJg
    Haklısınız. Şu an bi muamma söz konusu.

Eğer önerge yasalaşırsa detaylar belli olur.

Kocaeli'de İstanbul'da olduğu gibi belediye bu işe el attı.

Giderek yaygınlaşacak gibi,hayırlısı
    [CENTER][B] Sosyal Medya Hesaplarımız[/B]

[URL="www.facebook.com/motosiklet.net"][B][COLOR="#0000FF"]MT Facebook [/COLOR][/B][/URL]

[URL="https://www.instagram.com/motosikletnet/"][COLOR="#FF0000"][B]MT Instagram [/B][/COLOR][/URL][/CENTER]

Motosikleti
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    M365 modeli(250 watt/h) 3000TL civarinda, M365 Pro modeli (474 Watt/h) ise 4700TL civarinda olmasi gerek, dolar/euro sebebiyle fiyat surekli artiyor.

Bu arada ilk ceza da su sanirim; https://twitter.com/benzinlitre/stat...91456844238849
    Gürcan teşekkürler. Ben yine evo ya talime devam. Günün T. C. nde elindekini kaybetmediysen avantadasın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:41 ----------

Bir de şu tarafı önemli ; Bursa gibi rampası , bayırı , inişi , yokuşu çok olan şehirlerden ziyade
    Eskişehir , Konya, İnegöl gibi düz ova bölgelerde kullanıma daha uygun gibi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Yoo , yokuş falan çıkar , tam tersine oralar için daha iyi bence.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    motorumu bakım için servise bıraktığımda beşiktaştan 4.levent sanayi ye kadar yaklaşık 35-40dk kadar kullandım.
    trafiğin tam yoğun olduğu saatti, yokuş yukarı bir yol. yaz günü terlemeden gitmek çok eğlenceliydi pandemi falan derken toplu taşımaya binmemeye çalışıyorum.
    paylaşımlı bir alet kullandım, bana denk gelenin g.tü başı ayrı oynuyordu. çok hor kullanılıyor, eğlencesine 3 kişi binmeye çalışanları bile gördüm.
    parke taş, arnavut kaldırım, kasis gibi yerlerde gitmek iç organlarınızı dans ettirip yer değiştirmesini sağlıyor

fiyatı keşke biraz daha uygun olsada birtane alsam diye çok düşündüm. belli biryere kadar gidip tek otobüsle işe gitme fikri güzel. katlayıp elinize alınca fazla yer kaplamıyor.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    25 Temmuz'da ehliyeti kaptirdim, daha 3 ay var geri almaya, pandemi sebebiyle bir yerlere pek cikmayip evden calissam da paylasimli olanlardan kullaniyorum. Yaptigim en uzun mesafe Kadikoy/Hasanpasa-Kucukyali (Hasanpasa-Kiziltoprak kaldirimlardan, daha sonra sahilde bisiklet yolundan) 12.52km.

Evet taksiye gore pahali ama benim gibi taksiye binmeyi sevmeyen, pandemi sebebiyle toplu tasima tercih etmeyen birisi icin ideal bir tasit. Bisiklet kullanin diyecekler olacaktir, kendimi yormayi sevmiyorum ve kolay terliyorum. Izzmarit'in dedigi gibi pahali olmasa (maasimi dolarla almadigim icin sorun etmiyorum aslinda dolari filan ) alip kenara koyacagim.

Daha once 250watt/saat gucunde bir elektrikli bisiklet kullandim, toplamda 1250km yaptim. Bu araclar cok daha dengesiz, bazi modeller icin maksimum 30km/saat denmis ama o hizda nasil bir denge saglar bilemiyorum. Su paylasimli yesil olanlar, tabii ki guvenlik nedeniyle degil, tamamen duygusal amaclar sebebiyle, 10km/saat hiz ile sinirli o da yetmiyor bazen.

Bu arada, batarya dolu ise yokus cikabiliyor guclu olanlar hem de cok rahat cikiyor. 2-3 km mesafelerde cok mantikli araclar. Bin tren/metro istasyonuna git, inince tekrar istedigin yere git.

Ancak bence Istanbul'a cok uyumlu degil, cunku burasi sehir degil. Yolu yol degil, kaldirimi kaldirim degil, insani insan degil. Bisiklet yoluna mangal koyan, kaldirima otomobilini cikarip parkeden hoduklerin oldugu bir sehir. Ama bu sekilde yatirimlar/gelismeler olmadigi surece de bu hoduklere kalacak dunya. O yuzden destekliyorum ben her sekilde.

Deutche Welle Turkiye'nin konuyla ilgili farkli bakis acilarini sundugu kisa bir roportaj/haber videosu var.

https://www.youtube.com/watch?v=Ga-3WWUIVF4
    espresso bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Gürcan teşekkürler. Ben yine evo ya talime devam. Günün T. C. nde elindekini kaybetmediysen avantadasın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:41 ----------

Bir de şu tarafı önemli ; Bursa gibi rampası , bayırı , inişi , yokuşu çok olan şehirlerden ziyade
    Eskişehir , Konya, İnegöl gibi düz ova bölgelerde kullanıma daha uygun gibi.
    Ali abi motosiklete alışınca çok keyif vermiyor. Ama motosikletin yokluğunda gider
    bursalıali bunu beğendi.

[URL="www.facebook.com/motosiklet.net"][B][COLOR="#0000FF"]MT Facebook [/COLOR][/B][/URL]

[URL="https://www.instagram.com/motosikletnet/"][COLOR="#FF0000"][B]MT Instagram [/B][/COLOR][/URL][/CENTER]

Motosikleti
    Aslında evonun yanına bir tane fatbayk , bir de ona en az 1000 watt gücünde elektirikliyi monte.
    İyi güzel de o elektrikliyi fatbayk a çevirecek arkadaşı Bursa'da nasıl bulurum . Niçün en az 1 kw
    elektrikli derseniz , kantara çıktığımda 120 + yı gördüğümden. Niye fatbike derseniz, sebep yine aynı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:42 ----------

Bu arada yakışıklı bir fatbike fotosunu burada paylaşırsanız şimdiden teşekkür. Hele birde elektrikli
    cinsinden bulursanız çift kat kaymaklı ekmek kadayifi olur. Bu M.T. e foto yuklemeyi öbür tarafta
    öğrenecez galiba.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:50 ----------

Sanırım -- Koyunun yokluğunda keçiye Abdurrahman Çelebi derler-- ifadesi e- bike ve e - scooter icin
    söylenmiş.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Aslında evonun yanına bir tane fatbayk , bir de ona en az 1000 watt gücünde elektirikliyi monte.
    İyi güzel de o elektrikliyi fatbayk a çevirecek arkadaşı Bursa'da nasıl bulurum . Niçün en az 1 kw
    elektrikli derseniz , kantara çıktığımda 120 + yı gördüğümden. Niye fatbike derseniz, sebep yine aynı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:42 ----------

Bu arada yakışıklı bir fatbike fotosunu burada paylaşırsanız şimdiden teşekkür. Hele birde elektrikli
    cinsinden bulursanız çift kat kaymaklı ekmek kadayifi olur. Bu M.T. e foto yuklemeyi öbür tarafta
    öğrenecez galiba.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:50 ----------

Sanırım -- Koyunun yokluğunda keçiye Abdurrahman Çelebi derler-- ifadesi e- bike ve e - scooter icin
    söylenmiş.
    Ağabey senin dediğin belki şundan olabilir;

Tabi bi motosiklet parası neredeyse.

Şunların taşıma kapasitesi 150 kg'miş.

https://urun.n11.com/scooter/volta-v...kps-P442023104

Motosiklet sürücüsü kafasında düşününce ben bunlara 2 daha ekler cub alırım diye düşünüyorum

Ama eğlenceli,zevkli aletler.

Motosikleti
    Kıymetli moderatörüm nete fatbike yaz ve çıkan bisikleti gör , bir de fatbike elektrikli motor
    nasıl takılır yaz bir de onu gör. Sevgilerle.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ağabey senin dediğin belki şundan olabilir;
    https://www.citycoco.com.tr/Content/...ucts/plus1.jpg

Tabi bi motosiklet parası neredeyse.

Şunların taşıma kapasitesi 150 kg'miş.

https://urun.n11.com/scooter/volta-v...kps-P442023104

Motosiklet sürücüsü kafasında düşününce ben bunlara 2 daha ekler cub alırım diye düşünüyorum

Ama eğlenceli,zevkli aletler.
    Fotoğraftaki elektrikli bisikleti 6 ayda 1250km kullandım, muhtemelen rekor da bende oldukça güzel alet. Amortisör yoktu benimkinde, en büyük problem. Sokaklarımızın asfaltı harika olduğu için tüm titreşim belinize vuruyor.

Batarya tam dolu iken düz yolda 40km/saat hıza ulaşabiliyor. İlk kalkışta ise geçebilen olmadı.

Küçük ve düz şehirler için ideal.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)