Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Çok Mutsuzum

Motovento
    REKLAM ALANI

Yalnız başına bu dünyada zaman geçmez, seni everme zamanı gelmiş. Hayatta detaylara takılıp kalmamak lazım, hiçbirşey göründüğü gibi kusursuz değildir, o niye öyle bu niye böyle onun o su var, bunun bu su var dediğinde zamanla insan yalnızlaşır. Herkesi hatta kendini de olduğun gibi kabul et. İnsanlara hayata bakış açını değiştir, insanlardaki, dünyadaki güzellikleri keşfet. Ne çok fazla güven, nede çok tedirgin ol her işinde orta yol devam et kafan rahat olur. Bazı şeyler nasib ile olur, Allah nasip ederse de geç, vardır bir hayır de geç, takılı kalma orada kendini yersin. Geçtiğin durumlardan hemen hemen herkesin geçtiğini unutma, insanların algılarına fazla aldanma. Gerçek saadeti ve mutluluğu arıyorsan. Ra'd suresinde Allah-u Te'ala buyuruyorki : Bilesinizki, kalpler ancak Allahı anmakla mutmain olur. Sana son diyeceğim nedir bu mutluluk trilyonerde, milyonerde, parasız pulsuzda bu mutluluğu arıyor, mutluluk kanaat de yaşadığım bir örnekten bahsedeyim, birine bir demet çiçek aldım bu ne biçim çiçek dedi hem beni hem kendini mutsuz etti, birine tek dal gül verdiler neredeyse gözleri yaşardı mutluluktan... Var gerisini sen düşün.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    İki defter alın.
    Birisi günlük olarak kullanılmalı.

Diğerine sorunlarınızı veya sizin için sorun olan şeyleri yazın.
    Tek tek, madde madde...
    Sonra dönün başa.
    Madde madde irdeleyin, çözüm yollarını yazın.

Kafanızda aynı soru veya sorunlar dolanınca dönün bakın deftere.
    Çözüm yazmış ama uygulamamışsanız, neden uygulayamadığınızı yazıp, uygulamanızı sağlayacak şeyleri yazın.

Bu yazma işini yapmazsanız habire sorunlar yumağını düşünürken bulursunuz kendinizi... Kuyruğunu yakalamaya çalışan kedi gibi, günde 5 posta çözümsüz şekilde aynı şeyleri düşünür durursunuz...

Yapabilirseniz eğer, yazmak dışında başka bir yöntem daha var...
    Hayal edin...
    Zihniniz eşsiz bir saray.
    Sizin kontrolünüzde olmayan bir fırtına sebebiyle sarayın bir iki camı kırılmış. Ortada bir yığın kağıt uçuşuyor koridor ve odalarda.
    O kağıtlar sizin hergün aklınızdan geçen, zihninizi kurcalayan, bir türlü çözüm bulamadığınız sorunları barındırıyor. İçlerinde iyi ve kötü, güzel ve çirkin anılarda var.

Yapmanız gereken, o kağıtları teker teker toplayıp, olması gerektiği odadaki, olması gerektiği çekmecenin içindeki dosyaya kaldırmak.

Eğer hiç hatırlamak istemediğiniz anılar varsa, o kağıtları bodrumdaki kolilere koyun. Bulunduğu odayı kilitleyin.
    O kağıtları yakıp yokedemezsiniz.
    Hep orada, hafızalarınızda olacaklar ama siz gidip bodrumdan çıkarmadıkça, sizi rahatsız edemeyecekler.

En sevdiğiniz, yapmaktan keyif aldığınız şeylere ait kağıtları ve resimleri, koridorlardaki duvarlara asın.
    Her an gözünüzün önünde olurlar.

Bu şekilde zihninizde uçuşan tüm kağıt, resim ve evrakları toplayın.
    Olması gereken yerlere koyun.

Sarayda ortalarda uçuşan kağıt kalmayınca, ilk yapmanız gereken şey, o kırık pencereleri onarmak.

İsterseniz önlerine suntadan levhada çakabilirsiniz.

Zihniniz duruldu. Zihninizi zırt pırt meşgul eden, ortada uçuşan kağıt ve sorunlar yok.

Ortada yok ama hala tasnif ettiğiniz çekmecedeler. Bir yere kaybolmadılar...

Bir önceki durumunuza göre tek fark var.
    Kontrolünüz dışında aklınızı meşgul eden şey yok.
    Artık zihninizde neyin nerede olduğunu da biliyorsunuz...

Şimdi sıra, dingin zihinle, sorun olan evrakları tek tek çıkarıp, tek tek çözüm bulmakta.
    Bazısını çıkaracaksınız ama o an çözüm bulamayacaksınız.
    Sakın ortada, masada, sağda solda bırakmayın.
    Ait olduğu odadaki çekmeceye geri bırakın.
    Hiç bir sorunun yazılı olduğu kağıdı, o odadan dışarıya çıkarmayın.
    Ait olduğu odada çözün problemi...

Gerçekten isterseniz, zihninizin kontrolünü ele geçirebilirsiniz.

Hemen başlayın...

Kalın sağlıcakla...

Not : İşe yarıyormu diye sormayın.
    Yıllar, yıllar, yıllar önce benim işime yaramasaydı, şu an bunları yazıyor olamazdım...

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorununun ne olduğuna dair tahminlerim var fakat yazacaklarım tahminim doğrultusunda değil. ..Biraz dağınık olacak, fakat sen toparlarsin özet geçiyorum. ..

Fiziksel sağlığını korumalisin en fazla kafayı yersin ya da öbür tarafa işte, fazla takmaya değmez yani..
    Fiziksel sağlığını korumak için için hafif spor tempolu yürüyüş ve beslenmene bakmalısın, hele pandemi izin v.s sebebiyle duvarlar arasına tıkılıp kalma..Güneş açık hava iyidir, insan doğasında ne varsa o, uc bin yıl önceki neyse biz de oyuz aslında, gelecek ve yarın kaygının olmasin çok ve saat yönünden düzenin belli olsun..Fiziksel sağlık psikolojik sağlığını düzeltir, aynı şekilde tam tersi de mümkündür.
    İlaç elbette gereklidir fakat abarti doz alımından kaçın, yarın öbür gün bırakabilirsin kendini toparlarsan
    Iyi bir ailen varsa ailen veya yüzde yüz emin olduğun bikac arkadaşın dışında kimseye güvenme aslında güven iyi ve gereklidir..Fakat o ölçüde hayal kırıklığı olur.Is hayatında kimseye yüz de yüz güvenme merhaba merhaba.Duygusal ilişkilerinde, ise biraz matematik olduğunu unutma, bu dünyaya tek gelmedin mi? Bu işlerde de önemli olan sensin yani.

Mutlu olmaya çalışma, mutsuz olmadığında yeterlidir.Eskaza mutlu olursan da keyfini cikart Nasılsa mutsuzluk yok mis..

Tam olarak iyi hissettirecek sevdiğin tek birşey bul ve ona odaklan. İlişkide olmadığın insanlara çıkarsız ve karşılıksız yardım, hayvanlar, motosiklet, borsa, muzik, para, din, dünya barışı v.s. ne olursa.Burada on koşul maymun iştahlı olmamak..Sadece senin bilebilecegin bir seçenek işte..

Gelecek planın varsa, kasmadan, esnek ve değiştirilebilir zaman yönetimi programı yapabilirsin..Bikac yillik kalkinma plani gibi dusun..Gerçi hayat planları bozuyor ama yolunda olmak iyidir en azından mutsuz olmazsin..Çok da kasma..

Bugünün tekrarı olmadığını unutma, bugünün koftiden bile olsa koftiden oluğunu bilmek farkında olmak iyi gelecektir..

Ufak bi ekleme, dert ve sorun, hatta benimkiler hakkında bin (mecaz yok) sayfa yazabilirim.Fakat bana zarar! , ilaç kullanmıyorum, milyonda bir populasyonda gorulen durumlarım var, ve geriye dönüşsüz.Tıp motosikletlerden daha yavaş gelisiyor Fakat no problem, hayat güzel. .

Kendine iyi bak..
    Fiziksel sağlığıma çok dikkat ediyorum. Ancak kafa olarak toparlayamadığım aşamadığım sorunlarım var elbet. Bu yaşıma dek kimse için kötü düşünmedim, herkes için en güzelini istedim bana kötülüğü ya da kötü düşüncesi olsa dahi. Kısacası şu yaşıma dek ilk defa sırtımdan bile değil ya kalbimden bıçaklandım. Sırt nedir... Kaldıramıyorum.. Aileme karşı da, çevreme karşı güçlü durmaya çalışmak çok zor geliyor. İş arkadaşları için değil sadece genel olarak kimseye artık güvenemiyorum.. Çıkar ilişkisi insanı değilimdir de zaten. Paylaşabildiğim hiçkimsem yok. Bunu ben yaptım. Ben müsade ettim üstelik.

Kendime göre elbette yeni bir rotam yeni bir hayatım var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:03 ----------

Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnız başına bu dünyada zaman geçmez, seni everme zamanı gelmiş. Hayatta detaylara takılıp kalmamak lazım, hiçbirşey göründüğü gibi kusursuz değildir, o niye öyle bu niye böyle onun o su var, bunun bu su var dediğinde zamanla insan yalnızlaşır. Herkesi hatta kendini de olduğun gibi kabul et. İnsanlara hayata bakış açını değiştir, insanlardaki, dünyadaki güzellikleri keşfet. Ne çok fazla güven, nede çok tedirgin ol her işinde orta yol devam et kafan rahat olur. Bazı şeyler nasib ile olur, Allah nasip ederse de geç, vardır bir hayır de geç, takılı kalma orada kendini yersin. Geçtiğin durumlardan hemen hemen herkesin geçtiğini unutma, insanların algılarına fazla aldanma. Gerçek saadeti ve mutluluğu arıyorsan. Ra'd suresinde Allah-u Te'ala buyuruyorki : Bilesinizki, kalpler ancak Allahı anmakla mutmain olur. Sana son diyeceğim nedir bu mutluluk trilyonerde, milyonerde, parasız pulsuzda bu mutluluğu arıyor, mutluluk kanaat de yaşadığım bir örnekten bahsedeyim, birine bir demet çiçek aldım bu ne biçim çiçek dedi hem beni hem kendini mutsuz etti, birine tek dal gül verdiler neredeyse gözleri yaşardı mutluluktan... Var gerisini sen düşün.
    Ben, "seni seviyorum" cümlesi ile mutlu olabilen bir insanım. Kimseden bir demet gülü geçtim. Bir dal çiçek beklemedim. Teşekkür ederim, hatırlattığınız için..
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki defter alın.
    Birisi günlük olarak kullanılmalı.

Diğerine sorunlarınızı veya sizin için sorun olan şeyleri yazın.
    Tek tek, madde madde...
    Sonra dönün başa.
    Madde madde irdeleyin, çözüm yollarını yazın.

Kafanızda aynı soru veya sorunlar dolanınca dönün bakın deftere.
    Çözüm yazmış ama uygulamamışsanız, neden uygulayamadığınızı yazıp, uygulamanızı sağlayacak şeyleri yazın.

Bu yazma işini yapmazsanız habire sorunlar yumağını düşünürken bulursunuz kendinizi... Kuyruğunu yakalamaya çalışan kedi gibi, günde 5 posta çözümsüz şekilde aynı şeyleri düşünür durursunuz...

Yapabilirseniz eğer, yazmak dışında başka bir yöntem daha var...
    Hayal edin...
    Zihniniz eşsiz bir saray.
    Sizin kontrolünüzde olmayan bir fırtına sebebiyle sarayın bir iki camı kırılmış. Ortada bir yığın kağıt uçuşuyor koridor ve odalarda.
    O kağıtlar sizin hergün aklınızdan geçen, zihninizi kurcalayan, bir türlü çözüm bulamadığınız sorunları barındırıyor. İçlerinde iyi ve kötü, güzel ve çirkin anılarda var.

Yapmanız gereken, o kağıtları teker teker toplayıp, olması gerektiği odadaki, olması gerektiği çekmecenin içindeki dosyaya kaldırmak.

Eğer hiç hatırlamak istemediğiniz anılar varsa, o kağıtları bodrumdaki kolilere koyun. Bulunduğu odayı kilitleyin.
    O kağıtları yakıp yokedemezsiniz.
    Hep orada, hafızalarınızda olacaklar ama siz gidip bodrumdan çıkarmadıkça, sizi rahatsız edemeyecekler.

En sevdiğiniz, yapmaktan keyif aldığınız şeylere ait kağıtları ve resimleri, koridorlardaki duvarlara asın.
    Her an gözünüzün önünde olurlar.

Bu şekilde zihninizde uçuşan tüm kağıt, resim ve evrakları toplayın.
    Olması gereken yerlere koyun.

Sarayda ortalarda uçuşan kağıt kalmayınca, ilk yapmanız gereken şey, o kırık pencereleri onarmak.

İsterseniz önlerine suntadan levhada çakabilirsiniz.

Zihniniz duruldu. Zihninizi zırt pırt meşgul eden, ortada uçuşan kağıt ve sorunlar yok.

Ortada yok ama hala tasnif ettiğiniz çekmecedeler. Bir yere kaybolmadılar...

Bir önceki durumunuza göre tek fark var.
    Kontrolünüz dışında aklınızı meşgul eden şey yok.
    Artık zihninizde neyin nerede olduğunu da biliyorsunuz...

Şimdi sıra, dingin zihinle, sorun olan evrakları tek tek çıkarıp, tek tek çözüm bulmakta.
    Bazısını çıkaracaksınız ama o an çözüm bulamayacaksınız.
    Sakın ortada, masada, sağda solda bırakmayın.
    Ait olduğu odadaki çekmeceye geri bırakın.
    Hiç bir sorunun yazılı olduğu kağıdı, o odadan dışarıya çıkarmayın.
    Ait olduğu odada çözün problemi...

Gerçekten isterseniz, zihninizin kontrolünü ele geçirebilirsiniz.

Hemen başlayın...

Kalın sağlıcakla...

Not : İşe yarıyormu diye sormayın.
    Yıllar, yıllar, yıllar önce benim işime yaramasaydı, şu an bunları yazıyor olamazdım...
    İşe yarıyor mu diye sormam. Çünkü çok fazla meditasyon yapıyorum. Youtube da var böyle yazdığınız gibi, bunu da kesinlikle deneyeceğim. Beni çok rahatlatır kesin biliyorum.. Uyuyamadığım gecelerde çok başvurduğum, üzüldüğümde hatırlamak istemediğim anlarda, hatırlamak istediğim anlarda çook başvurduğum bir yöntem. Teşekkür ederim çok.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fiziksel sağlığıma çok dikkat ediyorum. Ancak kafa olarak toparlayamadığım aşamadığım sorunlarım var elbet. Bu yaşıma dek kimse için kötü düşünmedim, herkes için en güzelini istedim bana kötülüğü ya da kötü düşüncesi olsa dahi. Kısacası şu yaşıma dek ilk defa sırtımdan bile değil ya kalbimden bıçaklandım. Sırt nedir... Kaldıramıyorum.. Aileme karşı da, çevreme karşı güçlü durmaya çalışmak çok zor geliyor. İş arkadaşları için değil sadece genel olarak kimseye artık güvenemiyorum.. Çıkar ilişkisi insanı değilimdir de zaten. Paylaşabildiğim hiçkimsem yok. Bunu ben yaptım. Ben müsade ettim üstelik.

Kendime göre elbette yeni bir rotam yeni bir hayatım var.
    Herkes hata yapar, hatani kabullenmek ve kendini affetmekle başlardım ben olsaydım.Bazen bile bile.Zaman ve yeni tecrubeler geçişi hizlandiracaktir umarim, belki bir yıl belki beş yil..

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkes hata yapar, hatani kabullenmek ve kendini affetmekle başlardım ben olsaydım.Bazen bile bile.Zaman ve yeni tecrubeler geçişi hizlandiracaktir umarim, belki bir yıl belki beş yil..
    Ne güzel dediniz, kendimi affetmek...

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ne güzel, kaybedecek bişeyin yokmuş

mutlu olmak zorunda değilsin

iyidileklerimle

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı ojo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne güzel, kaybedecek bişeyin yokmuş

mutlu olmak zorunda değilsin

https://www.youtube.com/watch?v=OXPeAS1F-1M

iyidileklerimle
    Kaybettiğim çok şey oldu.
    Teşekkür r ederim izleyeceğim.
    ojo bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    bir hobi edinmeye bakın yada yeni bir arkadaşlık bir uğraş ben askerden dönünce işsiz kaldım evde sürekli canım sıkılıyor hiçbir şey yapasım gelmiyor ara sıra ufak tefek iş çıktığında yeni insanlarla tanıştığımda bir süre sıkıntılarımı unutuyor rahatlıyorum

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir hobi edinmeye bakın yada yeni bir arkadaşlık bir uğraş ben askerden dönünce işsiz kaldım evde sürekli canım sıkılıyor hiçbir şey yapasım gelmiyor ara sıra ufak tefek iş çıktığında yeni insanlarla tanıştığımda bir süre sıkıntılarımı unutuyor rahatlıyorum
    Vay be Mertcan, askere gittin geldin he.. İnşallah en kısa sürede iş bulursun da, rahatlarsın.

tayfunley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125F
    https://www.youtube.com/watch?v=jMCjwWXGNRM

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı tayfunley adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=jMCjwWXGNRM
    Adınızın hakkını veriyosunuz Tayfun bey,
    Selahattin Özdemir ha.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay be Mertcan, askere gittin geldin he.. İnşallah en kısa sürede iş bulursun da, rahatlarsın.
    hiç hatırlatmayın cezaevi berbat yer ora aklıme gelince gene mutlu oldum bakın
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    hafta sonları bir tanıdıgınızın olduğu köye gidin... tarla tapan köy işleri ile uğraşın... insanları izleyin... kışa hazırlık yapıyorlardır...
    elim kirlendi, ayağım, üstüm kirlendi pek takılmayın öyle şeylere...
    bağlara bahçelere gidin, yazdan kalma meyveler-sebzeler vardır toplayın yiyin... tadına doyamazsınız...
    bunun sonunu bir yere bağlayacaktım ama olmadı ellaaam... siz bir gidinde bakarız

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hafta sonları bir tanıdıgınızın olduğu köye gidin... tarla tapan köy işleri ile uğraşın... insanları izleyin... kışa hazırlık yapıyorlardır...
    elim kirlendi, ayağım, üstüm kirlendi pek takılmayın öyle şeylere...
    bağlara bahçelere gidin, yazdan kalma meyveler-sebzeler vardır toplayın yiyin... tadına doyamazsınız...
    bunun sonunu bir yere bağlayacaktım ama olmadı ellaaam... siz bir gidinde bakarız
    Kışlık bulgur, salça, acı biber, tarhana yaptım. Daha napayım hahahah olmüür. Herkes ilacı bırakın diyor, doktor kontrolünde kullanıyorum.

Ne güzel mesajlar, ne güzel tavsiyeler geldi. Teşekkür ederim.
    Yalnızlık ömür boyu.. Şimdi daha iyi anlıyorum.

hayatta her zaman inişler, çıkışlar var gerek maddi anlamda gerekse manevi anlamda. Maç gibi düşün hayatı bazen gole giderken tökezlersin ya da biri çelmeyi takar yerde bulursun kendini ama kalkıp devam eder yeniden yeniden denersin. O yüzden geçmişe saplanıp kalmaktansa, ileriye bakmaya çalışmalısın. Neden ben, niye benim başıma geldi gibi gereksiz sorulara takılma, herkesin başına farklı farklı bir çok şey geliyor. bugün başına gelen kötü bir olay belki ileride çok daha güzel bir olaya vesile de olabilir yeterki asla pes etme, her düştüğünde olan oldu hayat devam ediyor diyerek kalkmasını bil.

Ufaklığın canı sıkkın yine..

Dremel ile cam/metal/ahşap işleyebilir , gravür yapabilirsin. (buna uygun aparatlar/uçlar ile)

Sahil / kumsal'da mineral taş toplayıp işleyebilir (bazen tekme attığın soluk renkli bi taş , cilalanıp kesildiğinde olağan üstü görünür.) , gemoloji/mineraloji güzel hoby'dir , temel kural ise ! yalnız olmamak , gündüz ve aile bireylerin ile hafta sonları sahil'de gezinebilir toplayabilir ilgili kitap/yayım/görseller ile kategorize edecek bilgilere ulaşabilirsin.

Motosikleti
    Bn125
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ufaklığın canı sıkkın yine..

https://www.youtube.com/watch?v=DUHCXd2jeuE

https://www.youtube.com/watch?v=aSEKRE_FNaI&app=desktop

Dremel ile cam/metal/ahşap işleyebilir , gravür yapabilirsin. (buna uygun aparatlar/uçlar ile)

Sahil / kumsal'da mineral taş toplayıp işleyebilir (bazen tekme attığın soluk renkli bi taş , cilalanıp kesildiğinde olağan üstü görünür.) , gemoloji/mineraloji güzel hoby'dir , temel kural ise ! yalnız olmamak , gündüz ve aile bireylerin ile hafta sonları sahil'de gezinebilir toplayabilir ilgili kitap/yayım/görseller ile kategorize edecek bilgilere ulaşabilirsin.
    Abi aman puzzle tavsiye etme. Üsttekinin aynısını yaptım, sinir küpü oldum. Binlik bu puzzle bunlar 2li satılıyordu, o ara öyle bir hırs ettim ki bitsin diye yemeği falan bıraktım onu yaptım. Düşününce galiba işe yarıyomuş
    Carbondioxid bunu beğendi.

Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi aman puzzle tavsiye etme. Üsttekinin aynısını yaptım, sinir küpü oldum. Binlik bu puzzle bunlar 2li satılıyordu, o ara öyle bir hırs ettim ki bitsin diye yemeği falan bıraktım onu yaptım. Düşününce galiba işe yarıyomuş
    20 yıl evvel alamancı bi akrabadan rica etmiştim , 2000 parçalık bi tane meşhur grift tablonun puzzle'sini getirmiş idi.

Sonuç : 20 yıldır konuşmuyorum kendisi ile
    ALİCEM ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-25
    Co2
    Puzzle denendi başarısız
    Gemoloji sayende denenecek.

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    5 VAkit namaza başla hiç biseycigin kalmaz dünya hayatında alabilecegin en iyi huzur mutluluk burda toprakdan geldik toprak olmadan kacirma treni 👍

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)