Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

CV'mi Yorumlamanıza İhtiyacım Var

Motovento
    REKLAM ALANI

Kariyer değiştirip yazılımcı olmaya karar verdim(zorunda bırakıldım). Kurslar ve örnek projeler yardımıyla kendimi geliştirdim ve artık iş başvurularına başlamayı düşünüyorum. Kendime, sıradan olmayan bir CV hazırlamak istedim ama gerçek anlamda eleştirel yorumlara ihtiyacım var. 2 sayfadan oluşuyor. İkinci sayfanın motivasyon mektubu ve/veya cover letter bölümü olmasını planlıyorum.
    .
    Google'a "CV samples" ya da "Resume generator" yazdığımda çıkan, birbirinin aynısı yüzlerce şablonla aynı olmayan, ayırt edici bir tasarım olsun istiyorum.
    .
    Fikirlerinizi bekliyorum.

~~~~~~~~
    2. SAYFA
    ~~~~~~~~

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sade olmuş ancak iş deneyimin, ehliyetin, askerlik durumunun ve medeni halinin de yazması gerekiyor.

ıvır zıvır olarak düşünme, bakılan kriterler bunlar.

ve fotoğraf.

fotoğrafsız cv ler dikkate alınmaz cogu şirket tarafından

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sade olmuş ancak iş deneyimin, ehliyetin, askerlik durumunun ve medeni halinin de yazması gerekiyor.

ve fotoğraf.

CV'ye fotoğraf koymayı ahlak dışı buluyorum. Yaptığım araştırmalarda, fotoğraf ve cinsiyet bilgisi koymanın ayrımcılığa sebep olduğu düşünüldüğü için yurtdışında belirtilmediği, hatta bu bilgileri içeren CV'lerin direkt olarak değerlendirme dışında bırakıldığını öğrendim. Bu yüzden de koymadım.

Ayrıca biri staj olmak üzere 2 iş deneyimim yazıyor. Yeni mezunum zaten, daha ne yazabilirim ki? Yaptığım projeler için zaten github hesabım ve kişisel websitemin adreslerini paylaştım.

Belirtmeyi de unuttum sanırım. Öncelikli odağım yurtdışı olmakla beraber, yurtdışında bir fırsat bulana kadar Türkiye'deki şirketlerine de başvuracağım.
    %80 yurtdışı, %20 Türkiye gibi bir başvuru sayısı olur diye tahmin ediyorum.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ve fotoğraf.

Yanlış, aksine fotograr, medeni hal filan yazmayın. Kimse sizin evli olup olmadiginizla ilgilenmemeli. Biz yazarak bu insanları bu hale getiriyoruz.

Iş tecrubelerini ve eğitimini yazmış zaten arkadaş. Ehliyet gerektiren bir iş değil frontend yazilimciligi, yazmayın onu da bence.

Açık konuşayım, bir frontend developerdan daha iyisini beklerdim, sade ancak görüntü olarak yorucu geldi bana.

Bu arada frontend yazilimci olmak için portföy en önemli şeydir. Yaptığınız işlere dair link, bilgi, proje varsa mutlaka yazın. Github linki yetmez, merak edip bakmayabilirler.

Şirketlerin kariyer günleri oluyor, mutlaka başvurun. Kolay gelsin
    pea ve espresso bunu beğendiler.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Ciddiyetsiz,
    sade ve basit her zaman iyidir.
    Beyaz bir sayfaya siyah yazı hepsi bu kadar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:13 ----------

Resim olayında haklısın.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    CV'ye fotoğraf koymayı ahlak dışı buluyorum.
    "ahlak dışı buluyorum" ifadesi sizce de çok ağır değil mi? Cinsiyetinizi belirtmenin ise ayrımcılık ile ilişkisini anlayamadım. İşveren erkek yada kadın olmanızı önemseyemez mi? Bugün bir çok iş kriterinde erkek yada kadın diye özel olarak belirtildiği oluyor. Hatta yaş dahi belirtiliyor. Bunları bir değerlendirme öğesi yapıp yapmamak işverenin, belirtip belirtmemek ise sizin tercihiniz ama ahlak dışı bulma ifadesine pek anlam veremiyorum.

CV'niz için ise söyleyebileceğim tasarım(hatta çok hoşuma gitti) hoş gözüküyor ama ehliyet, askerlik durumu gibi bilgleri işveren sizden bekleyebilir. Ben staj için verdiğim özgeçmişte sigara kullanıp kullanmadığımı bile belirtmiştim diye hatırlıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:18 ----------

Bu arada ben fotoğrafı CV'ye koymanın şart olduğunu söyleyemem tabii ki. Sonuçta yüzyüze görüşme sırasında zaten sizi görecekler. İlla fotoğraf bulunmasının bir önemi yok.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    asagıda yazdıklarım yurtiçi iş arama kısmı içindir

konu sahibi ve diğer arkadaşlara soruyorum, siz hangi ülkede yaşıyorsunuz?

Kendi etik değerlerinize uysun diye iş ararsanız bulma ihtimalinizin ne kadar düşük oldugunu biliyır musunuz?

Yeterli sayıda iş görüşmesi yapıp personel eğitimi vermiş birisi olarak asagıdaki şeyleri size belirtmek isterim.

CV sizin tanıtımınızdır, eğer gel bizle calıs talebi size firmadan gelmedi ise ya da aranan pozisyon vasfı ciddi bir mevki değil ise firmalar girip web sitenizde gezmek ile uğraşmaz.

Her iş yerinin bir calışma prosedürü vardır, kimisi sakal istemez kimisi kot pantolon istemez vs. Fotoğrafa göre yorumlamak bence de etik olmasa bile burası Türkiye. Sürpriz yumurta gibi insanı görüşmeye cagırmazlar. Cünkü önce cidddiyet aranır. Sakallı ve tişörtlü bir foto ilk eleme unsurlarından birisidir. Ahlak dışı yanlış, etik dışı demeniz gerekir. Ahlak dışı farklı birşey.

Yazılım için olmasa da evli olup olmaması bazı işleri etkiler. Bir firmanın bölgeler arası denetcisi olarak işe başvuruyorsanız seyahat nedeniyle bekar olmanız onlar için +1 puandır.

Ehliyet kısmına gelecek olur isek, acil bir aksiyon alınması gereken bir işte calısıyorsanız karşı taraf sizi şöförlük yaptırmasa bile ehliyet arayacaktır. Mesela bir grafikerin önemli bir proje için baskı atolyesine gitmesi, bir tedarikcinin kendi hatasını telafi etmek amaclı malzeme prosesini kontrol için firmaya gitmesi vb. gibi.

Yazdıklarımın bazıları yeni kariyerinize uygun bazıları uygun olmayabilir. Bu iş kolunda ehliyete hiç ihtiyac olmayabilir, ancak işveren yazılımcısının X bölgesinde başka bir yazılımcı ile ortak proje yürütmesini isterse "taksi" yerine "şirket aracı ile gider" olarak düşünür.

Burası Türkiye. Yurtdışını bilemem ancak ülkemize uygun bir cv değil.

Bu arada yazdıklarımı yanlış anlamayın, yadırgamak değil amacım. Ancak iş az iş talebi fazla oldugundan kaynaklı etik değerlerinizi bu ülkede 2. sıraya atmanız lazım.
    tommygun ve myagdi bunu beğendiler.

Motosikleti
    ...........!
    Şu Cv yi gören kişi Ege üniversitesi mezunu olduğuna inanamaz.

Yanlış anlama ama hiç hayatında CV mi görmedin acaba?

Yukarıda @Arndiol CV nin ne demek olduğunu gayet güzel açıklamış.

Cv bir amaca hizmet eder. Sizi tanıtır. Kim olduğunuzu açıklar. Hiç mi internetten CV örneklerine bakmadın acaba!

Yani tek kelime ile "İlginç"

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Fotoğraf konabilir. Bence bir sakıncası yok.Foto koyacaksan vesikalık olsun, plajda veya yemekte çekilmiş olan değil. CV sade olmalı , rengarenk değil. Oturduğun semt önemli. Çok uzakta veya servis güzergahı dışında oturanlar genelde çağırılmaz. Okuduğun liseyi ve yabancı dilleri nerede öğrendiğini yaz. Yazılımcı olduğuna göre biraz daha teknik detaya girebilirsin. Mesela şu şu şu tekniklere hakimim , örnek çalışmalarıma/programlarıma şu siteden veya şu linkten ulaşabilirsiniz gibi. İnsanlar ne yaptığını görmek isteyecekler. "Bizde laf yok, ahanda ben bunları yaptım, daha da iyisini yaparım" de yani . Görüşmeye de iyi giyimli, traşlı , bakımlı olarak git. Bir karış sakalla, uykusuz mor gözlerle, pejmurde halde gelenleri çok gördüm. Ağırbaşlı ama enerjik gözük. Ukalalık etme , espri yapma, güleryüzlü ol. Sorarlarsa istediğin maaşı söyle ama " elbette sizde uygun görürseniz" diye de ekle. Sonuçta fazla bir iş tecrüben yok , alttan almak durumundasın. Askerlik durumunu da eklemeyi unutma. Umarım iyi bir iş bulursun.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    bende geçenlerde olağan dışı farklı bi cv hazırlamak istedim.
    fotoğrafım bile olağan dışı :D
    ama henüz kullanmaya başlamadım. ama kullanırsam bu cv yi kullanmayı planlıyorum

bir çok cv çeşidi araştırdım bu yaptığıma benzer bişey buldum biraz daha kendi dokunuşlarımı katarak bunu yaptım.

senin cv de güzel bence. minimal tasarımları çok beğeniyorum. tabi genele vurucak olursak çok basit kalmış gibi geliyor.
    sanki bişeyler eksik gibi.
    güzel bi yemek yersiniz de yemek te bişey eksik ama anlamazsınız ya.
    onun gibi sizin cv de. bişey eksik ama ne olduğunu söyleyemiyorum.
    en azından kendi bakış açıma göre

Motosikleti
    ...........!
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende geçenlerde olağan dışı farklı bi cv hazırlamak istedim.
    fotoğrafım bile olağan dışı :D
    ama henüz kullanmaya başlamadım. ama kullanırsam bu cv yi kullanmayı planlıyorum

bir çok cv çeşidi araştırdım bu yaptığıma benzer bişey buldum biraz daha kendi dokunuşlarımı katarak bunu yaptım.

senin cv de güzel bence. minimal tasarımları çok beğeniyorum. tabi genele vurucak olursak çok basit kalmış gibi geliyor.
    sanki bişeyler eksik gibi.
    güzel bi yemek yersiniz de yemek te bişey eksik ama anlamazsınız ya.
    onun gibi sizin cv de. bişey eksik ama ne olduğunu söyleyemiyorum.
    en azından kendi bakış açıma göre

https://i.hizliresim.com/B2oC20.jpg
    Dostum bu CV ile 50 bin liradan aşağı maaş istememelisin.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı Bulut_Motor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum bu CV ile 50 bin liradan aşağı maaş istememelisin.
    6 bin ve sigortamı yapsınlar yeter :D
    since 1987

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Çalıştığım ABD merkezli bir şirketin istanbul ofisinde bizim ekibe eleman alınacaktı, ABD'deki yönetici görüştükten sonra en son ekiple de bir görüştürüyordu ekip biz bununla uyumlu çalışabiliriz derse işe alınıyordu, hatt aben de işe girerken ekiple görüşmüştüm. O arkadaş gelmeden önce tam adresi ve saati teyit etmek için aradığında oradaki giyim tarzı nasıldır ona göre giyineyim demişti, giyinik ol yeter demiştik. Gayet eğlenceli bir yarım saat görüştükten sonra bizimle çalışmaya başladı ve 3 yılı geçti ekibin demirbaşlarından biri oldu hatta yeni gelen junior arkadaşlara da oldukça yardımı oluyor hala.

Yani diyeceğim o ki bizim yazılım sektöründe müşterinin ofisine gidilmeyecekse giyim kuşam kılık pek önemli değil. yazın şort ve sandaletle işe giden insanlarız. Müşteriye gidiyorsam ekstra olarak şort değil uzun kot pantalon giyiyorum o kadar, ki gittiğim müşteriler de kapısından müşteri olarak bile zor girilebilecek büyük kurumlar da olabiliyor yine de bizim sektörün bu rahatlığı var.

Yeni başlamak için her yer tecrübe istiyor falan işler zor ama github gibi yerlerde gösterecek çok işiniz olursa, hatta yalnızca kendi projeleriniz değil başka projelere de katkı yapıp tanınırsanız işiniz kolaylaşır. iş ararken yalnızca Türkiye içi de düşünmeyin. Pandemi nedeniyle sınırlar kapalı ama açılacak eninde sonunda.
    Tabi ingilizcenizi geliştirmeyi ihmal etmeyin, bizim sektörde çok önemli. Zaten her gün yeni bir şey çıkıyor, dokumanlar tercüme edilene kadar o teknoloji eskimiş oluyor.
    Ben frontend bilmem, işin backend ve sistem tarafındayım ama her gün yeni farklı bir şey karşıma çıkıyor, artık internet var, googlada arayıp ingilizce kaynakları okuyarak çözüp uyguluyoruz. Yani ne biliyor olduğundan çok kısa sürede öğrenebiliyor musun o önemli.

Tanıdığım bir universite hocası öğrencilerine github gibi yerlerden açık kaynak kodlu özgür lisanslı yazılımların hata kayıtları vb. kısımlarına girin düzeltebildiğinizi düzeltin, küçük de olsa katkınız olsun adınız geçsin şeklinde teşfik ediyor ve öğrencilerini bazıları bu sayede daha mezun olur olmaz google gibi yerlere girebiliyorlar.
    emenyasin, tommygun, SuleymanE ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Mesleğiniz hakkında bilgim yok ancak karşılaştığım, yaşadığım ve araştırdıklarım arasından birkaç şey söyleyebilirim sanırım,

Fotoğraf eklemelisin,
    Renkler çok pastel daha olgun gözüken renkler ik çalışanını olumlu yönde etkiler,
    Her yazı tipinin araştırıldığı üzere yansıttığı bir karakteristik özelliği var, cv'de 3-4 farklı yazı tipi var sanırım. Bunu düzenleyebilirsin
    Kullandığın programların ne kadar iyi kullanabildiğini belirtmelisin

2. sayfa ön yazıyı Cv içerisine cümleleri basitleştirerek sol kısıma sıkıştırıp,
    Portföy hazırlayıp yapabileceklerini paylaşsan daha iyi olur. İk sorumluları github, linkedin gibi sayfaları ilk elemeden daha çok mülakat aşamasında inceliyor.
    İlk eleme için portföy ve cv'nin göz alıcılığı önemli.

Bunlar işsizken, yeni bir iş ararken, neden sürekli biz ararız sizi kısmında kalıyorumu araştırırken edindiğim bilgiler. Genel anlamda yurt dışında da istenilen formatlar bu şekilde. Şöyle düşünün satılan hazır cv, portfolio, cover letter formatlarının hepsi ama hepsi fotoğraflı. Yurt dışına cv gönderirken aman fotoğrafsız gönderin aman fotoğraf olmasın şehir efsanesinden ibaret.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    @espresso tebrik ederim. Herkes aynı sektöre girecek kişilere böyle faydalı tavsiyeler vermeyebilir.
    espresso bunu beğendi.

computeus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO CL-X 700 Adventure
    Deneyiminiz çok az. Bunu arttırmak için deneyiminizi gösterebileceğiniz bir kaç proje yapın kendi kendinize ve bunları github'a atın.

Hala açmadıysanız bir linkedin hesabı açın. Profilinizi doldurun. İş başvurularını da linkedin üzerinden yapmaya çalışın. Çoğu firma ilanlarını linkedin üzerinden yayınlıyor artık.

İşe alımlarda hiç cover letter okumam, sadece deneyime bakarım.

Hazırlamış olduğunuz öz geçmiş çok aykırı. Sürüden ayrı olmak iyidir ama bu kadar ayrı olmak iyi değil. CV isteyen firmalara linkedin profilinizin linkini ya da pdf çıktısını gönderebilirsiniz.
    espresso bunu beğendi.

dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    Yazılım işlerinde iş tecrübeleri yazarken biraz daha detay verip yapılanlardan bahsetmek gerekir.
    Örneğin yazılan uygulama Hasta Takip Programı diyelim.
    Bunun altında hangi dil ile yazıldığı, hangi veritabanı kullanıldığı, programın işleyişi(özetle) veya proje işi ise hangi kısımların CV sahibi tarafından yapıldığı belirtilmeli.
    Az bile olsa yaptığınız işleri bence eklemelisiniz ki karşı tarafta sizin tecrübenizi fark edebilsin.

Github ve Linked eklemek güzel olmuş.

peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Yazılım sektöründe çalışıp bir süredir frontend developer arayan birisi olarak CV'ndeki en büyük eksiklik yaptığın işlerin detayları. Yani mesela Vuejs, React vs. yazmışsın okey ama ne yaptın, basit bir todo mu yaptın sadece yoksa redux, HoC gibi şeyler kullandın mı ne kadar ilerledin bunlarda bunları yazman lazım. Bu arada sen sormadan söyleyeyim, biz biraz daha medior birini arıyoruz ne yazık ki.

Bir de kariyer hedefini yazman güzel olur, benim genelde sorduğum en klasik sorulardan biri; ne yapmak istiyorsun nerede ilerlemek istiyorsun vs.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı Formation adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CV'ye fotoğraf koymayı ahlak dışı buluyorum. Yaptığım araştırmalarda, fotoğraf ve cinsiyet bilgisi koymanın ayrımcılığa sebep olduğu düşünüldüğü için yurtdışında belirtilmediği, hatta bu bilgileri içeren CV'lerin direkt olarak değerlendirme dışında bırakıldığını öğrendim. Bu yüzden de koymadım.

Ayrıca biri staj olmak üzere 2 iş deneyimim yazıyor. Yeni mezunum zaten, daha ne yazabilirim ki? Yaptığım projeler için zaten github hesabım ve kişisel websitemin adreslerini paylaştım.

Belirtmeyi de unuttum sanırım. Öncelikli odağım yurtdışı olmakla beraber, yurtdışında bir fırsat bulana kadar Türkiye'deki şirketlerine de başvuracağım.
    %80 yurtdışı, %20 Türkiye gibi bir başvuru sayısı olur diye tahmin ediyorum.
    Sarı ilan sitesindeki gibi " cinsiyet, yaş, ikametgah, askerlik, fotoğraf sormayın, keyfe keder iş arıyorum. Ve hatta maaşımı kendim belirleyebileceklem beni arasın; boş yapmaya, kafa açmaya ( ne demekse ) aramayın, kalbinizi kırarım " yazın.
    Ama siyah zemine rengarenk ve yazılım diline yakın ve hatta mümkünse yazılım diliyle yazın. Örnek : B1R, ßAÝĮN ( SaYıN ) gibi.

Farksa fark!
    Riskse risk!!!
    Öz güvense özgüven!!!

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Kariyer.net te oluşturduğum CV yi çıktı alıyorum...
    skucukyazici bunu beğendi.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)