Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Barış ve Sinem’in orta direk olma hayali...

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Dediklerine katılıyorum ama Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri dini siyasete alet etmek isteyenler ve irtica sorunu vardı.Buna refleks olarak gelişen durumlar olmuştur.Doğru değildi çok acılar çekenler oldu ayrımcılığa uğrayanlar oldu.Bunları bende hoş karşılamıyor olmaması gerektiğini düşünüyorum.
    Ama sonuçta o refleks bu günkü durumu doğurdu ve bu kadar güçlü olmasını sağladı.

Acı konusunda hem fikiriz.Acı çekmeden dibi görmeden akıllanmamız zor.Din eksenli siyasi duruşun geleceği olduğunu düşünmüyorum.Yeni kuşağın hiç böyle dertleri yok.

Benim ve benden bir kaç kuşak önceki jenerasyonun seçimlerinin sonuçlarını yaşıyoruz.
    SuleymanE bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    N'olur Amerika'ya gel! Canım acaip çekiyor.

Zamanında Urfali bir arkadaş 1-2 haftada bir yapardı. Hatta Türkiye'den özel tepsi bile getirdiydi. Ben de İzmirli olaraktan balık ızgara yapardım. Şimdi o doğuda, ben batıda... Aramızda üç Türkiye var.
    Sizin sağlık sistemi pert amca, k bakma Eyropa düşünüyorum.
    espresso bunu beğendi.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dediklerine bende katılıyorum.Eski güzellemesinden ziyade eskiden bazı şeyler bunca zaman geçmesine rağmen daha iyiydi.
    Yazının sonunda eğitim ve adalet isteğinden bahsetmişsin.Eğitim ve adalet aksaklıkları olsada günümüzden daha iyiydi.Memur devletin memuruydu. Öğretmeni polisi valisi böyle değildi.Ne kurum kaldı ne kuruluş ne de devlet düzeni.
    Öyle değildi. Ben 70'li yılları hatırlıyorum , bütün memurlar siyasi görüş olarak ayrı ayrı örgütlenmişlerdi, iktidar değişir , 1 gecede kendi militanlarını memur kadrolarına doldururlardı. Adalet sistemi de çürümüştü , adamın yoksa dosyalar onlarca yıl sürünürdü, rüşvet, siyasi baskı sıradan şeylerdi. Ha ne vardı , 2 taraf da güçlü idi , kendi aralarında denge kurulurdu. Şimdiki gibi tek tarafın karşı tarafı ezebildiği kadar ezdiği bir sistem değildi. O yüzden umut hep vardı. Ya da biz gençtik , hiç umudumuzu yitirmedik. Örneğin Üniversitelerde kimsenin aklına yurtdışına kapağı atmak gelmezdi. O iş işsiz güçsüz takımının , köylülerin işi idi.
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    İnsanların siyasi görüşleri yüzünden birbirlerini vurdukları dönemlerde bile daha çok umut vardı.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Dediklerine katılıyorum ama Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri dini siyasete alet etmek isteyenler ve irtica sorunu vardı.Buna refleks olarak gelişen durumlar olmuştur.Doğru değildi çok acılar çekenler oldu ayrımcılığa uğrayanlar oldu.Bunları bende hoş karşılamıyor olmaması gerektiğini düşünüyorum.
    Ama sonuçta o refleks bu günkü durumu doğurdu ve bu kadar güçlü olmasını sağladı.
    Cumhuriyetten sonra kaç yıl geçti ama. Niyet iyi olsaydı yavaş yavaş normalleşme olurdu. Çok geç kalındı. Sonunda tepki oluşması kaçınılmazdı, oluştu da...

Malesef ciddi bedel ödemeden ilerlememiz mümkün olmayacak anlaşılan...

Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizin sağlık sistemi pert amca, k bakma Eyropa düşünüyorum.
    "Artık Obama-care var, Trump'ı da eleriz" falan diyeceğim ama, hafif bir motosiklet kazasından iki gün sonra gittiğim Danimarka'da hafif arızalanan yaram için gittiğim hastaneye elimi kolumu sallayarak girip çıkabilmem, sağlık sistemleri arasındaki farkı öğretti bana...
    Shrieker bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cok haklı bir yazı.

bir evde 2 kişi asgari ücretin 2 katı maaş ile calıssa bile yoksulluk sınırını zor geçiyorlar artık.

orta direk denen şey yok günümüzde.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    yanlış duymadıysak, sıra BES içerisinde toplanılan paralara gelmiş.

reyiz bes fonlarındaki tutarın özel sektöre kredi olarak kullandırılacağını beyan etmiş.
    özel sektörün kim olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

osmangazi köprüsü için verilen araç garantisi tutmadığından 2020 yılının ilk altı ayı için 1.750.000.000 TL ödeneceği açıklandı.
    eski para ile de yazayım da biraz daha afilli olsun; 1.750.000.000.000.000 eski tl. (reyiz diyor ya afyona 10 katrilyon yatırım yaptık, aynı hesap)

sonra arabaların ötv'si arttı, yüzlerce ürüne ek gümrük vergisi getirildi, 250 cc motor 50.000 tl oldu ...

dolar 7,50 tl
    euro 8 tl
    altın 460 tl

barış ve sinem'e iki çift lafım var, haddinizi bilin, maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz? sizin ne işiniz var mercedes ile o işe diyanet başkanı bakıyor.

afiyet olsun.
    espresso bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben bıktım artık bu konuları konuşmaktan. "Ne olcasa olsun gari" moduna girdim. Her gün konuş, her gün tartış; hiçbir faydası yok.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bugün milletin bireysel emeklilik birikimi kullanılırsa, yarın milletin döviz mevduatlari ne kadar güvende?
    Shrieker bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bugün milletin bireysel emeklilik birikimi kullanılırsa, yarın milletin döviz mevduatlari ne kadar güvende?
    O nokta gelirse artık bildiğimiz Türkiye kalmadı demektir - Allah muhafaza...

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kamu bankalarının garantisini veremem ama yabancı ortaklı özel bankalardaki hesaplara o tarz bir şey yapmaya teşebbüs ederlerse Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük ambargolarından birisini yer.Bu tarz bir söylentinin ortalıkta dolaşması bile saatler içinde Türkiye ekonomisini dibe oturtmaya yeter.Bireysel emeklilik zaten devlet kasasında olduğu için ona çekinmeden dokunabiliyorlar.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Milletin döviz mevduatı fiziksel olarak yatırdıkları bankanın kasasındamı duruyor yoksa bir şekilde merkez bankasınamı gidiyor.Yani bir yerde vatandaşın dovizi istifli şekilde duruyormu. Tüm mevduat sahipleri dövizlerini çekecek olsa Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde mevduat kadar döviz bulunuyormu.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Milletin döviz mevduatı fiziksel olarak yatırdıkları bankanın kasasındamı duruyor yoksa bir şekilde merkez bankasınamı gidiyor.Yani bir yerde vatandaşın dovizi istifli şekilde duruyormu. Tüm mevduat sahipleri dövizlerini çekecek olsa Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde mevduat kadar döviz bulunuyormu.
    Hiçbir para biriminde emisyon hacmi (basılmış ve dolaşımda olan fiziksel madeni para ve banknotlar) kaydi para hacmi kadar olamaz. Fiziksel para kaydi paranın onda biri kadar bile olsa çok çok iyi...

Dolayısıyla, herkes parasını fiziksel olarak çekmeye çalışırsa (ABD dahil) ayakta durabilecek herhangi bir ekonomi yoktur, 1929 Büyük Buhran'da olan da tam olarak budur...
    Shrieker bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Dış ortaklı bankalar için zor. Ancak kamu bankaları için durum net değil. Negatif faizle kredi dağıttılar resmen...
    En fazla beşte biri... Yani bugün insanlar gidip bankadaki dolarlarını çekmek isteseler en az yüzde seksen eli boş döner.

TL basmak mümkün, ama döviz öyle değil...

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kamu bankalarının garantisini veremem ama yabancı ortaklı özel bankalardaki hesaplara o tarz bir şey yapmaya teşebbüs ederlerse Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük ambargolarından birisini yer.Bu tarz bir söylentinin ortalıkta dolaşması bile saatler içinde Türkiye ekonomisini dibe oturtmaya yeter.Bireysel emeklilik zaten devlet kasasında olduğu için ona çekinmeden dokunabiliyorlar.
    Bedeli karşılığında dövizi zorla alma hakları var. TL. basmak senin elindeyse verirsin vatandaşın TL. sini alırsın dövizini. Karşılığını almadığını düşünen vatandaşa mahkeme yoluda açık.

Istimval ne demek?
    İstimval, devletin olağanüstü bazı hallerde başvurduğu mal edinme yolları arasında yer alıyor. İstimval işleminde idare, bazı taşınır malların mülkiyetini ya da kullanma hakkını, taşınmaz malların da yalnızca kullanma hakkını iktisap edebilir.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Dış ortaklı bankalar için zor. Ancak kamu bankaları için durum net değil. Negatif faizle kredi dağıttılar resmen...

En fazla beşte biri... Yani bugün insanlar gidip bankadaki dolarlarını çekmek isteseler en az yüzde seksen eli boş döner.

TL basmak mümkün, ama döviz öyle değil...
    https://tradingeconomics.com/united-...oney-supply-m0

M0 (Nakit) / M2 (Kaydi para) oranına bakarsanız beşte birin inanılmaz bir oran olduğunu göreceksiniz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:36 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://tradingeconomics.com/united-...oney-supply-m0

M0 (Nakit) / M2 (Kaydi para) oranına bakarsanız beşte birin inanılmaz bir oran olduğunu göreceksiniz...
    1:4 gibiymiş yahu!? Skalalar farklı olunca benim kafa karıştı...

Yine de M3 denilen ve 2006'dan sonra takip edilmeyen bir istatistik var (M2 + türev piyasaları), onu katsak 1:5 iyimser kalır. (2008 krizi bu türev piyasalarından çıktı zaten...)

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Emisyon hacmi başka bir şey.O bir ülkenin kendi para biriminin piyasadaki fiziksel ve sanal oranı diyelim.
    Yurt içi döviz yerleşikleri Ağustos ayında 217 milyar dolarmış.Ülke içerisinde bir yerlerde bu kadar döviz varmı.

Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bedeli karşılığında dövizi zorla alma hakları var. TL. basmak senin elindeyse verirsin vatandaşın TL. sini alırsın dövizini. Karşılığını almadığını düşünen vatandaşa mahkeme yoluda açık.

Istimval ne demek?
    İstimval, devletin olağanüstü bazı hallerde başvurduğu mal edinme yolları arasında yer alıyor. İstimval işleminde idare, bazı taşınır malların mülkiyetini ya da kullanma hakkını, taşınmaz malların da yalnızca kullanma hakkını iktisap edebilir.
    Bu söylediğiniz kanunlar %100 sermayesi yerli bankaları ilgilendiriyor.Bugün yerli bildiğimiz ve Sabancı grubu tarafından kurulan Akbank'ın bile %49 Sabancı grubuna ait.%20 si 2007 yılında ABDli Citybnk'a satıldı,geri kalan kısmı yabancı yatırımcı tarafından bölüşüldü.Türkiye devletinin kanunları Türkiye içinde geçer yabancı yatırımcıya işlemez.Siz yabancı yatırımcının elindeki doları TL çevireceğim derseniz adam bize s.ktiri çeker.Çok zorlarsanız babalar gibi ambargoyu yersiniz.Ancak sermayesi %100 yerli olan kamu bankalarını sözünüzü geçirebilirsiniz.Yabancının malına el koymaya çalışırsanız bunun bedeli ağır olur.Ayrıca yabancı yatırım kaynaklı Türk banklarının dolar rezervlerinin önemli bir bölümünün yurt dışında olduğunu tahmin ediyorum.Siz her o bankaya el koysanır bile fiziki olarak o banka hesaplarındaki doları ele geçirmeniz imkansız gibi bir şey.Bırakın yabancı yatırımcı destekli bankaların dolar hesaplarını şu anda Türkiye'nin bile altın stoklarının ciddi bir bölümünün İngiltere'de olduğu açıklandı.Bu devletin bile kendi topraklarına güveni yok yabancı yatırıcının nasıl olsun?
    drtayfun bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Sabancı Citi Group'tan tüm Akbank hisselerini geri alalı epeyi oldu. (Ya da Citi paylarını geri satalı diyelim; iki parti halinde çıktılar diye hatırlıyorum...)

Diğer özel bankaların hepsi ya yabancı ya da önemli oranda yabancı sermayeye sahip.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sabancı Citi Group'tan tüm Akbank hisselerini geri alalı epeyi oldu. (Ya da Citi paylarını geri satalı diyelim; iki parti halinde çıktılar diye hatırlıyorum...)

Diğer özel bankaların hepsi ya yabancı ya da önemli oranda yabancı sermayeye sahip.
    Akbank'ı rastgele örnek vermiştim.Güncel olarak yeni de hisselerin sadece %49u Sabancılar'a ait.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)