Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

istanbulda motor yıkamak için benzinlik

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende buraya bir video koyayım da sıcak motora bol su temas edince ne olmuyor muş görün. Öyle komplo teorileri ile cevap vermiyorum direk videosunu koyuyorum.merak eden bunun kadar uç olmasada dunya kadar enduro motor görebilir su içerisinde giden. Not:Havada sıcak, yağmur da yok vatandas sadece bir yerden geçebilmek için egzoz borusunun tikanmamasi için plastik boru takarak motorun stop etmesini engellemiş.

https://youtu.be/JANYxVn0O-M

[video]https://youtu.be/JANYxVn0O-M[/url]
    Yani ne bekliyorsunuz anlamak zor. Bu olunca motorun karpuz gibi çatlayacağını mı ?

Diyoruz ki motorun metal yapısı değişiyor içinde kılcal çatlaklar oluşuyor. Siz hala gözlerinizi kapatıp kendi fikrinizi savunuyorsunuz.

Tüm Saygımla söylüyorum ve Rica ediyorum. Siz yapın ama Böyle riskli bir şeyi bir şey olmaz diye Lütfen lanse etmeyin?

Lütfen.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    https://www.hepsiburada.com/akbel-ko...aza=akbelkimya

Şu pompalardan da deneyebilirsin. Şahsen bir kova köpüklü suyu yumuşak süngerle vurup üzerine 5ltlik pette su döküp kurulayarak hallediyordum motorları.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani ne bekliyorsunuz anlamak zor. Bu olunca motorun karpuz gibi çatlayacağını mı ?

Diyoruz ki motorun metal yapısı değişiyor içinde kılcal çatlaklar oluşuyor. Siz hala gözlerinizi kapatıp kendi fikrinizi savunuyorsunuz.

Tüm Saygımla söylüyorum ve Rica ediyorum. Siz yapın ama Böyle riskli bir şeyi bir şey olmaz diye Lütfen lanse etmeyin?

Lütfen.
    Bana bu konuda bilimsel bir makale bulmanız gerekiyor...

Alüminyum'un tavlama sıcaklıkları ve metodları, farklı kompozisyonlara sahip alüminyum alaşımların termal şok dayanımı vb. hangi bilgiye sahip olarak bize risklerden bahsediyorsunuz? Motosiklet üreticileri düşünmüyor mu bunları zannediyorsunuz?

Neyse, benden bu kadar... Somut verilerle konuşmadıktan sonra beyanlarımız (müştereken) anca teyyare.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana bu konuda bir makale bulmanız gerekiyor... Alüminyum'un tavlama sıcaklıkları ve metodları, farklı kompozistonlara sahip alüminyum alaşımların termal şok dayanımı vb. hangi bilgiye sahip olarak bize risklerden bahsediyorsunuz? Motosiklet üreticileri düşünmüyor mu bunları zannediyorsunuz?

Neyse, benden bu kadar... Somut verilerle konuşmadıktan sonra beyanlarımız (müştereken) anca teyyare.
    Üniversitelerin Üretim yöntemleri kitabında hepsi mevcut. Sadece zaman ayırıp okumanız yeterli.

Sadece sizi ikna edebilmek için o kadar zaman ayrılamaz. Çünkü sonunda yine bir bahane ile inanmayacaksınız.

Neyse artık size iyi günler dilerim.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üniversitelerin Üretim yöntemleri kitabında hepsi mevcut. Sadece zaman ayırıp okumanız yeterli.

Sadece sizi ikna edebilmek için o kadar zaman ayrılamaz. Çünkü sonunda yine bir bahane ile inanmayacaksınız.

Neyse artık size iyi günler dilerim.
    Yaa o kadar üniversite kitaplarına bile gerek yok. Lisede fizik dersine bedenci girmediyse insan bilir ani sıcaklık değişimlerinin metallerde çatlamaya neden olabileceğini. Universite okumuş olmaya gerek yok yani bu bilgi için.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Sorun şu ki konu lise fiziği bilgisini daha üst seviye metalürji bilimi seviyesinde - üstelik elindeki malzemenin özelliklerini bilmeden - hüküm vermek için kullanmaya çalışınca sıkıntı çıkıyor. Pseudo-science değil science konuşmalı. İki taraf da science konuşmuyor...

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Sorun şu ki konu lise fiziği bilgisini daha üst seviye metalürji bilimi seviyesinde - üstelik elindeki malzemenin özelliklerini bilmeden - hüküm vermek için kullanmaya çalışınca sıkıntı çıkıyor. Pseudo-science değil science konuşmalı. İki taraf da science konuşmuyor...
    Ani sıcaklık değişimlerinin metallerin kristal yapısında değişikliklere neden olup mikroskobik çatlaklara yolaçabileceğini ben lise fizik dersinde görmüştüm. Üst seviye metalurji bilimi dersi görmedim ama liseden aklımda kalmış. Demek bütün liseler aynı değil.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ani sıcaklık değişimlerinin metallerin kristal yapısında değişikliklere neden olup mikroskobik çatlaklara yolaçabileceğini ben lise fizik dersinde görmüştüm. Üst seviye metalurji bilimi dersi görmedim ama liseden aklımda kalmış. Demek bütün liseler aynı değil.
    Anlayamadınız, bir daha okuyunuz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:31 ----------

Anlayamadınız, bir daha okuyunuz...
    Hangi metaller-alaşımlar, hangi miktar ve hızda sıcaklık değişimleri, hangi koşullar, ...?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yok mu çaycı falan bu forumda.

bari o anlatsın konuyu
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok mu çaycı falan bu forumda.

bari o anlatsın konuyu
    Hayrola? Motoru camdan mı yapıyorlar? 3Kr bilgi ile 100TL'lik hüküm veriyorsunuz, benim dediğim o...

Sıcak soguk ilişkisi ve maddenin tepkilerini konusuyoruz , motoru camdan mı yapıyorlar diye cevap geliyor.

tamam siz 100tl lik bilgi ile 100 tl lik bilgi veriyorsunuz, kralsınız. bütün herkes haksız siz süpersiniz.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıcak soguk ilişkisi ve maddenin tepkilerini konusuyoruz , motoru camdan mı yapıyorlar diye cevap geliyor.

tamam siz 100tl lik bilgi ile 100 tl lik bilgi veriyorsunuz, kralsınız. bütün herkes haksız siz süpersiniz.
    Çaycı ne anlatacaktı? Sıcak su soğuk bardak veya tersi durumunda ne olduğunu anlatmayacak mıydı? Metalden mi bahsedecekti bize? Kusura bakmayın imanızı anlamamışım...

Neyse ben artık nokta yazmam bu konuya; ilk sayfadaki ilk iki mesajım bile gayet yeterliydi. Size kendi gerçekliğinizde mutluluklar dilerim...

teşekkürler hocam size de.

ErenArslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xmax 250 abs iron max
    ne güzel bir tartışma idi zevkle okudum

ben altunizade opeti kullanıyorum 3tl su 4 tl köpük 1 tl hava.

Rahmetli barkın ağabeyin dediği gibi motorun soğumasını 15 - 20 dk bekliyorum ve ve motor kısmına direk su tutmuyorum.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    yahu tartışmayın iner inmez tazikli su tutmaz kimse zaten zamanım yoksa 15dk varsa 30dk beklerim gölge bi yerde çabuk soğur

bu konuda bu kadar yorum olucağını hiç beklemiyordum

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı ErenArslan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne güzel bir tartışma idi zevkle okudum

ben altunizade opeti kullanıyorum 3tl su 4 tl köpük 1 tl hava.

Rahmetli barkın ağabeyin dediği gibi motorun soğumasını 15 - 20 dk bekliyorum ve ve motor kısmına direk su tutmuyorum.
    Hocam naçizane tavsiyem o köpükleri güzelim motorunuzda kullanmayın.
    ErenArslan bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam naçizane tavsiyem o köpükleri güzelim motorunuzda kullanmayın.
    sade su ile çıkarmı acaba yada kendimiz yapsak o köpüğü nasıl yapabiliriz
    Sevmek için yaşlanmayı,frene basmak için yolun bitmesini bekleme..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sade su ile çıkarmı acaba yada kendimiz yapsak o köpüğü nasıl yapabiliriz
    İlla benzincide yıkayacaksanız uzaktan tutacağınız tazyikli su kiri götürür. Ancak köpüğün de psikolojik etkisi var, daha kaliteli oto şampuanı ya da sıvı bulaşık deterjanı da iş görecektir. Ucuz köpüğün içindeki kimyasal maddeden ötürü motorunuzun siyah plastiklerinde ya da blokta renk atmaları, beyaz lekeler yaratma tehlikesi var.

Motosikleti
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlla benzincide yıkayacaksanız uzaktan tutacağınız tazyikli su kiri götürür. Ancak köpüğün de psikolojik etkisi var, daha kaliteli oto şampuanı ya da sıvı bulaşık deterjanı da iş görecektir. Ucuz köpüğün içindeki kimyasal maddeden ötürü motorunuzun siyah plastiklerinde ya da blokta renk atmaları, beyaz lekeler yaratma tehlikesi var.
    bulaşık detarjanı alırım yanıma olmadı kirli yere döker öyle tutarım suyu
    Sevmek için yaşlanmayı,frene basmak için yolun bitmesini bekleme..

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    tazyikli su tabancasının ağzından çıkan soğuk su ile bu verilen videolardaki sular aynı değil,

birde olayın şu yönü var, kışın ben bazen bardağı ılık yada azcık sıcak su ile çalkalamadan çay dolduruyorum ve bardak çatlamıyor?? bu demek değil ki her seferinde yap bir şey olmaz...

soğuk suya dayanamayıp çatlayan bardakları ne yapacağız peki?

birşey olmaz diyip neden riske atıyorsunuz ve metalde yorgunluğa sebep oluyorsunuz? sağlıklı kullansanız olmaz mı? bilgiye pek saygı yok bizim memlekette malesef..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)