Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Şarjlı darbeli matkap tavsiye

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam kafam gittikçe karıştı. Elektrikli mi alayım şarjlı mı? Şarjlı alacaksam 3linkten hangisini önerirsiniz? Elektrikli olacaksa stanley ve dewalt var yukarda link bıraktım. Profesiyonel kullanım olmayacak ama evde çoğu işi kendim yapıyorum bunları sağlaması lazım. İş yerinde raf sabitlemem duvara asmam gerekiyor bunları karşılayabilmeli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:14 ----------

Dostlar iki ürün arasında kaldım.

https://ty.gl/1ujflmozh

https://www.koctas.com.tr/mac-allister/b/b-206

Bu iki modelde black and decker daha bilinen bir marka olması bir avantaj. Mac ise koçtaş 5yıl garanti, 2lityum akü veriyor ve çift vites. İkisi arasında kaldım. Kafayı yedirdi bu matkap işi sabahtan beri bunu araştırıyorum.
    Şarjlı matkap size uygun değil.

Siz ürünü sürekli kullanmayacaksınız. Haliyle o makinenin batarya zamanla deşarj olacak, kullanmak istediğinizde ise batarya ya boşalmış olacak ya da işinizi yarım bırakacak. Her şekilde kullanmadan önce ve/veya sonra şarj etmeniz, bunun için de beklemeniz gerekecektir.

Her ne kadar şarjlı ürünler birçok açıdan çekici gelse de sizinki gibi her gün kullanılmayan makinelerle hobi sınıfında kullanılacak makineler için elektrikli ürünler çok daha doğru bir seçimdir.

Uzun vadede verim/maliyet hesabında da her zaman açık ara farkla elektrikli başı çeker (yukarıda bahsettiğim kullanım şartlarında). İlk alım maliyet farkı da ürünün özelliklerine göre elektriklide ciddi şekilde farkedecektir.

Yerinizde olsaydım bütçeyi:
    * Bosch(yeşil) veya Black&Decker elektrikli 550W (-50+100) bir modelden yana seçer,
    * Varsa solid kutulu modelini alır,
    * Kalan parayla da işime yarayacak ölçülerde MKE matkap(ucu da diyebiliriz), dubel, vida gibi malzemeleri alıp bunlar için de matkap kutusuna sığacak küçük bir kutu alıp hepsini bir yerde taşırdım.
    * Ayrıca 10 metrelik bir uzatma kablosu da temin ettiğimde ne şarj derdim olurdu, ne batarya bitti, ne de batarya ömrünü tüketmiş aman efendim bir matkap parasıymış da kim verecekmiş o parayı da yenisini alırım daha iyi de...

sn ero__' nun da belirttiği gibi kaliteli matkap ucu ve vidalama ucu (bits uç) temin etmeniz oldukça önemli, hatta 4mm' ye kadarki özellikle metal uçlarından en az 3 adet temin etmenizde yarar var, kolay kırılabiliyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:19 ----------

Link ve aşağıda resim.

Bunu alın, konu kapansın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Peki dostlar, arkadaşın yerine ben sormuş ve öğrenmiş olayım.

Adam 10 mm çelik beton deleyim diyor. Elektrikli 500-600w bir makine alın diyorsunuz. (Haklısınız. ŞArjlı profesyonel olmadıkça darbeli beton işinde gitmiyor.)
    Peki o makinelerin tork ayarlısı(?) var mı. Yani, vida, civata, akıllı vida falan sıkabileceğimiz olanları var mıdır. Yoksa vida sıkıldıktan sonra da vidanın üstünde haldur huldur tepinmeye devam mı edecek.

O makinaların vida sıkabileni yok, onun yanına akülü ufak vidalama mı alın diyeceksiniz.

Teşekkürler.
    ALİCEM bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Siz ürünü sürekli kullanmayacaksınız. Haliyle o makinenin batarya zamanla deşarj olacak, kullanmak istediğinizde ise batarya ya boşalmış olacak ya da işinizi yarım bırakacak. Her şekilde kullanmadan önce ve/veya sonra şarj etmeniz, bunun için de beklemeniz gerekecektir.
    Li-ion pil varsa bu dedikleriniz geçerli değil. Ayda %2-3 deşarj oluyorlar. Düşük şarj seviyelerinde de sağlıklı çalışabiliyorlar. Nikel piller gibi sürekli dolu olması gerekmiyor.
    Bendeki Einhell akülü vidalamaya(Einhell TC-CD 12) senede birkaç kere işim düşüyor. Çekmeceden çıkarıyorum, işimi halledip kaldırıyorum. Şarj etmeyi de unutuyorum genelde, bana mısın demiyor.
    hasmet bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Temelde üç amaç ve bu amaca özel ürünler var.
    1-Delme
    2-Vidalama
    3-Somun sıkma, açma (torklu oluyorlar)
    Hepsini tam düzgün yapmak istiyorsanız üç tane ürün almalısınız.
    Bir de biraz ondan, biraz bundan makineler var. Tipik olarak hiçbir işlevi profesyonel seviyede değildir, bir özelliği daha baskındır, amatör ihtiyaçları karşılar.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Temelde üç amaç ve bu amaca özel ürünler var.
    1-Delme
    2-Vidalama
    3-Somun sıkma, açma (torklu oluyorlar)
    Hepsini tam düzgün yapmak istiyorsanız üç tane ürün almalısınız.
    Bir de biraz ondan, biraz bundan makineler var. Tipik olarak hiçbir işlevi profesyonel seviyede değildir, bir özelliği daha baskındır, amatör ihtiyaçları karşılar.
    Aynı 1200GS gibi :D

Motosikleti
    Bn125

Her ne kadar şarjlı ürünler birçok açıdan çekici gelse de sizinki gibi her gün kullanılmayan makinelerle hobi sınıfında kullanılacak makineler için elektrikli ürünler çok daha doğru bir seçimdir.

Uzun vadede verim/maliyet hesabında da her zaman açık ara farkla elektrikli başı çeker (yukarıda bahsettiğim kullanım şartlarında). İlk alım maliyet farkı da ürünün özelliklerine göre elektriklide ciddi şekilde farkedecektir.

Yerinizde olsaydım bütçeyi:
    * Bosch(yeşil) veya Black&Decker elektrikli 550W (-50+100) bir modelden yana seçer,
    * Varsa solid kutulu modelini alır,
    * Kalan parayla da işime yarayacak ölçülerde MKE matkap(ucu da diyebiliriz), dubel, vida gibi malzemeleri alıp bunlar için de matkap kutusuna sığacak küçük bir kutu alıp hepsini bir yerde taşırdım.
    * Ayrıca 10 metrelik bir uzatma kablosu da temin ettiğimde ne şarj derdim olurdu, ne batarya bitti, ne de batarya ömrünü tüketmiş aman efendim bir matkap parasıymış da kim verecekmiş o parayı da yenisini alırım daha iyi de...

sn ero__' nun da belirttiği gibi kaliteli matkap ucu ve vidalama ucu (bits uç) temin etmeniz oldukça önemli, hatta 4mm' ye kadarki özellikle metal uçlarından en az 3 adet temin etmenizde yarar var, kolay kırılabiliyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:19 ----------

Link ve aşağıda resim.

https://productimages.hepsiburada.ne...1488351282.jpg

Bunu alın, konu kapansın
    Hocam dediğiniz mantıklı. Fakat bu ürünle veya bu seviyedeki bir ürünle vidalama gibi işleri de yapabilir miyim? Lityum pilli olanların şarjı durduğu yerde gitmiyor baya araştırdım. Mac yedek akülü geliyor dediğiniz o kısımda sorun yaşamam. Kafamı kurcalayan bu akülerin ömrünün ne kadar olduğu. Elektriklilerin örnek yukarda bıraktığım dewalt veya sizin attığınız bosch bu seviyedeki ürünlerde vidalama gibi işlerde nasık olur?

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam dediğiniz mantıklı. Fakat bu ürünle veya bu seviyedeki bir ürünle vidalama gibi işleri de yapabilir miyim? Lityum pilli olanların şarjı durduğu yerde gitmiyor baya araştırdım. Mac yedek akülü geliyor dediğiniz o kısımda sorun yaşamam. Kafamı kurcalayan bu akülerin ömrünün ne kadar olduğu. Elektriklilerin örnek yukarda bıraktığım dewalt veya sizin attığınız bosch bu seviyedeki ürünlerde vidalama gibi işlerde nasık olur?
    Mac içerisindeki piller Panasonic marka. (benim eski seri öyle idi) 1-1.5 sene içerisinde güç kaybı başladı. Gayet normal bence. Sonra içindeki pilleri daha kuvvetli bir versiyon ile değiştirip devam edilebilir.

Dediğim gibi akülü vidalama olmasına rağmen duvar dahi deldim. Uç önemli.

Motosikleti
    Bn125
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Adam 10 mm çelik beton deleyim diyor. Elektrikli 500-600w bir makine alın diyorsunuz. (Haklısınız. ŞArjlı profesyonel olmadıkça darbeli beton işinde gitmiyor.)
    Peki o makinelerin tork ayarlısı(?) var mı. Yani, vida, civata, akıllı vida falan sıkabileceğimiz olanları var mıdır. Yoksa vida sıkıldıktan sonra da vidanın üstünde haldur huldur tepinmeye devam mı edecek.

O makinaların vida sıkabileni yok, onun yanına akülü ufak vidalama mı alın diyeceksiniz.

Teşekkürler.
    Aynı şey benim de kafamı kurcalıyor bakalım...

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Profesyonel serilerde avantaj pil bağlantı tipi standart kalıyor. Yıllar sonra aldığınız pil de elinizdeki cihaza uyuyor.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)

Teşekkürler.
    Bazılarının tetiklerinde devir ayarı olabiliyor birebir gidin satıcılara sorup almakta fayda var, tetik ayarlı olursa düşük devirde yıldız, düz, torx çeşitli bits uçları takıp vidalama da yapabilirsiniz

Motosikleti
    Bkz. İmza =>

Teşekkürler.
    Tork ayarı bildiğim kadarı ile yok, belki vardır ama ben bilmiyorum. Bunun yerine tetik düğmesi kademelidir, yani ne kadar basarsanız o kadar sıkar ki genellikle tork ayarından çok daha verimli kullanılır.

Bu makinelerin vida sıkamadığı kanısına nereden varıldı bilemiyorum, lakin her tür vidayı uygun bits uç ile sıkıp sökebilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:14 ----------

Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Li-ion pil varsa bu dedikleriniz geçerli değil. Ayda %2-3 deşarj oluyorlar. Düşük şarj seviyelerinde de sağlıklı çalışabiliyorlar. Nikel piller gibi sürekli dolu olması gerekmiyor.
    Bendeki Einhell akülü vidalamaya(Einhell TC-CD 12) senede birkaç kere işim düşüyor. Çekmeceden çıkarıyorum, işimi halledip kaldırıyorum. Şarj etmeyi de unutuyorum genelde, bana mısın demiyor.
    İki veya üç sene sonra bunu söyleyemeyeceksiniz malesef. Oysa bu tip ürünler çok uzun vadeli olarak alınır. Varsayalım ki siz 5 sene sonra yeni bir akülü vidalama almak zorunda kalırken (ki batarya masrafı nedeni ile büyük ihtimalle bu seçimi yapacaksınız) ben daha elektrikliyi %100 performansla kullanmaya devam ediyor olurum. Ve sonraki 5 sene, ardından sonraki 5 sene ve sonraki 5 sene...

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:16 ----------

Bu veya bu tip ürünle vidalama da yaparsınız, ahşap da metal de duvar da delersiniz. Uç ölçüleri makul olduğu sürece 21mm' ye kadar ahşap delme de yapabilirsiniz, isterseniz dolap kapak menteşe yuvası için aparatı da sorunsuzca uzun seneler kullanabilirsiniz. Akıllı vida, sunta vidası ve dahası için de sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Kendimi bildim bileli bu tip işleri kendi başıma yaparım. Evimde salondaki mobilya ve dolaplar ile portmanto ve ayakkabılık dahil daha birçok eşyayı kendim tasarlayarak kestirip bunun benzeri ve daha ucuz bir matkapla bütün işimi hallettim ve aynı ürünü kullanmaya devam ediyorum. Bosch marka eski tip, Skill marka yeni tip matkaplar ile bir de B&D hiltim var(hilti markadır biliyorum, ancak modelinin anlaşılması kolay olsun diye belirttim).

Belirttiğim şekilde bir kombinasyon bir ömür boyu vidalama, delme, basit zımparalama, basit cilalama gibi işlerinizin tamamını doğru uçlar ile kullanılarak yapabilecek bir makinedir.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Arkadaşlar bahsettiğiniz makine bu makine Tork ayarlı. Sağlam Profesyonel dercesinde. Tabi fiyatı da öyle.

İşyerinde (Ağır sanayii) kullanıyoruz.

Lütfen şunu unutmayalım: " Ne kadar ekmek, o kadar köfte"

[IMG][/IMG]

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Küçük hatırlatma:
    Verdiğim linkteki ürün dahil, matkabın kademeli tetiği olup olmadığını mutlaka satıcıya sorun. Aksi halde vidalamada sorun yaşayabilirsiniz.
    Vidalama yapıp yapmadığını anlamanın basit ve temel yolu ise tetiğin hemen üzerine bakmaktır. Burada sağda ve solda düğme var mı kontrol edin. Bu düğmeler matkap çalışma yönünü değiştirmeye yarayan düğmelerdir ve varlığı vidalama da yapabileceğini gösteren en basit ip ucunu verir. Buna göre linkteki ürünün vidalama da yapabilen kademeli tetikli bir ürün olduğunu var sayabiliriz, siz yine de satıcıya sorun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:29 ----------

Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bahsettiğiniz makine bu makine Tork ayarlı. Sağlam Profesyonel dercesinde. Tabi fiyatı da öyle.

İşyerinde (Ağır sanayii) kullanıyoruz.

Lütfen şunu unutmayalım: " Ne kadar ekmek, o kadar köfte"

http://<a href="https://hizliresim.c...9I.jpg</a></a>
    Ben de onu diyorum, vatandaş amatör işlerde kısa süreli kullanacak, sürekli çalışmayacak ki. Bunun için sağlam ve fonksiyonel ve uzun vadeli çalışmaya uygun bir makine edinmesi daha uygundur.

Açıkçası sürekli kullandığım halde akülü tercih etmiyorum. Fişe takarım işimi yaparım. Kalan parayla da (bu hesapla 1500 TL) bir zımpara makinesi, bir avuç taşlama, bir dekopaj testere alırım, üzerine de yol-yemek param kalır. Yedek batarya taşıyacağıma 10m kablo taşırım, zaten şarj ekipmanı ile aynı ağırlık, aynı alanı kaplıyor.
    ...

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Küçük hatırlatma:
    Verdiğim linkteki ürün dahil, matkabın kademeli tetiği olup olmadığını mutlaka satıcıya sorun. Aksi halde vidalamada sorun yaşayabilirsiniz.
    Vidalama yapıp yapmadığını anlamanın basit ve temel yolu ise tetiğin hemen üzerine bakmaktır. Burada sağda ve solda düğme var mı kontrol edin. Bu düğmeler matkap çalışma yönünü değiştirmeye yarayan düğmelerdir ve varlığı vidalama da yapabileceğini gösteren en basit ip ucunu verir. Buna göre linkteki ürünün vidalama da yapabilen kademeli tetikli bir ürün olduğunu var sayabiliriz, siz yine de satıcıya sorun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:29 ----------

Ben de onu diyorum, vatandaş amatör işlerde kısa süreli kullanacak, sürekli çalışmayacak ki. Bunun için sağlam ve fonksiyonel ve uzun vadeli çalışmaya uygun bir makine edinmesi daha uygundur.

Açıkçası sürekli kullandığım halde akülü tercih etmiyorum. Fişe takarım işimi yaparım. Kalan parayla da (bu hesapla 1500 TL) bir zımpara makinesi, bir avuç taşlama, bir dekopaj testere alırım, üzerine de yol-yemek param kalır. Yedek batarya taşıyacağıma 10m kablo taşırım, zaten şarj ekipmanı ile aynı ağırlık, aynı alanı kaplıyor.
    Katılıyorum. Bakımı kolay Tamiri kolay ve ucuz. Ben de elektrikli tarftarıyım ama konu sahibinin kendisine kalmış artık. Biz sadece tecrübelerimiz ile yolu tarif edebiliriz.
    Tabi ki de herkesin tecrübesi farklı. Konu sahibi arkadaş kendi ihtiyaçlarının listesini yapıp ona göre ihtiyacını giderecek bir makine seçimi yapacaktır.
    Bu da tetik kademe ayarlı bir matkabın görüntüsü.

[IMG][/IMG]

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Matkapla vidalama mı yapılır yahu?
    35 cm uzunlukta, 4 kiloluk, tork ayarı olmayan makinelerden bahsediyoruz.

Elektrikli darbeli matkap, yanına da ufak bir vidalama alınır. Oldu bitti. Matkapla dolap toplamaya çalışmasın kimse.

Motosikleti
    Bn125
    Dostlar yazan yardımcı olan herkese teşekkürler. Elektrikli tetik kademe ayarlı darbeli matkap alma kararı aldım. 600-800w arası bosch, stanley veya dewalt alacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:20 ----------

Dostlar aşağıda bıraktığım model profesiyonel bir seri olduğu için ve tetik kademe olduğundan çok hoşuma gitti. Fakat şu daha iyi olur diyeceğiniz bir model varsa öneriye açığım. Bosch garanti uzatma için ek para ödemem gerekiyor mu?

https://ty.gl/fqjv6ctdv

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Matkapla vidalama mı yapılır yahu?
    35 cm uzunlukta, 4 kiloluk, tork ayarı olmayan makinelerden bahsediyoruz.

Elektrikli darbeli matkap, yanına da ufak bir vidalama alınır. Oldu bitti. Matkapla dolap toplamaya çalışmasın kimse.
    Birkaç tane yaptım ve sıklıkla da aklıma geldikçe yapıyorum. Sorun olmadı ve olmayacak da. Tork ayarı konusu vidalamada neden bu denli önemliymiş gibi göstermeye çalışıyorsunuz anlamıyorum. Burada sıkılan/sıkıştırılan malzeme genellikle vidalayan malzemeden daha düşük dirençli yani yumuşak. Sıkıştırma miktarının da yüksek hassasiyeti yok, arada conta veya sıkıştırılma miktarını hassas kılacak bir durum da yok. Vidayı suntaya salarsın, havşa başı da açtıysan yuvaya oturur, az biraz daha sıkıştırır bırakır. Çok sıktıysan malzemenin içine girer oradan zaten fazla sıkıldığı anlaşılır.

Cevap: Matkapla Vidalama Yapılır

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:56 ----------

Dostlar yazan yardımcı olan herkese teşekkürler. Elektrikli tetik kademe ayarlı darbeli matkap alma kararı aldım. 600-800w arası bosch, stanley veya dewalt alacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:20 ----------

Dostlar aşağıda bıraktığım model profesiyonel bir seri olduğu için ve tetik kademe olduğundan çok hoşuma gitti. Fakat şu daha iyi olur diyeceğiniz bir model varsa öneriye açığım. Bosch garanti uzatma için ek para ödemem gerekiyor mu?

https://ty.gl/fqjv6ctdv
    Bosch mavi ürünler profesyonel maksat için, sürekli ağır koşullara dayanıklı olarak üretilmiş ürünlerdir. Yeşil versiyonları sizin ihtiyaçlarınızı çok uzun senelerce karşılayacaktır. Garanti uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.
    ...

Motosikleti
    Bn125
    Hocam gsb modelini koçtaşta baktım. Satıcıyla da konuştum vidalamada sorun yaşamazsın kademeli tetik olduğundan dolayı dediler. Yukarıdaki mesajlardaki gibi. Almışken gsb modelini almak daha iyi olmaz mı? Bilmediğimden soruyorum. Yani fiyat farkı benim için sorun değil.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Hocam gsb modelini koçtaşta baktım. Satıcıyla da konuştum vidalamada sorun yaşamazsın kademeli tetik olduğundan dolayı dediler. Yukarıdaki mesajlardaki gibi. Almışken gsb modelini almak daha iyi olmaz mı? Bilmediğimden soruyorum. Yani fiyat farkı benim için sorun değil.
    Fiyat farkı sorun değilse Mavi ürün daha uygundur, ancak yerinizde olsaydım yeşili alır, kalan rakkamla da delici uç ve sarf malzemelerinin en iyi kalitelilerini temin ederdim. Emin olun ki kaliteli uçlar makineye verdiğiniz parayı geçebilir. Tek bir MKE 12mm uca 65 TL verip daha geçen hafta aldım. Tek uç, sanırım anlatabiliyorum

Tüm samimiyetimle, yukarıda linkini verdiğim ürün uzun seneler sizi memnun edecektir.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    İki veya üç sene sonra bunu söyleyemeyeceksiniz malesef. Oysa bu tip ürünler çok uzun vadeli olarak alınır. Varsayalım ki siz 5 sene sonra yeni bir akülü vidalama almak zorunda kalırken (ki batarya masrafı nedeni ile büyük ihtimalle bu seçimi yapacaksınız) ben daha elektrikliyi %100 performansla kullanmaya devam ediyor olurum. Ve sonraki 5 sene, ardından sonraki 5 sene ve sonraki 5 sene...
    4 senedir sorunsuz kullaniyorum. Ortalama 2-3 ayda bir isim dusuyor. Pil sarj kapasiteleri hala yerinde. LiIo pillerin belli bir sarj dolum bisalim omru var. Haliyle cok kullanilmadiginda kapasiteleri hemen azalmiyor. Sarjli olmasi pratiklik acisindan buyuk avantaj.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)