Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yurtdışına Göç

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam gencler.

Forumda hep birşeylerden sikayet ediyoruz, ekonomi olsun insan yapısı olsun.
    Bir süredir araştırıyorum ancak hiçbir kolay yöntem bulamadık eşimle göç edebilmek için.

Forumda yurtdışında olan arkadaşlar oldukca cok, belki bir yönlendiren cıkar.

EKonomik olarak güçlü değilim o nedenle Kanada gibi yüksek maliyetli yerleri tercih edemiyorum. Mümkün seviyede para istemeyecek şekilde göç araştırması yapıyorum.

Ben yüksek lisans mezunuyum, eşim de mühendis. İngilizcemiz orta seviye (cidden orta, başlangıc olup orta olanlarla karıştırmayın )

30 yaş üstüyüz.

Sizce nasıl bir yol izlenebilir, bu kriterleri sağlayacak hangi ülkeler var?

Bilgili abilerimiz kardeşlerimiz bi renklendirsin şu konuyu.
    espresso bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    günaydın efendim.

öncelikle benim de kardeşim amerika vatandaşı. son 5 yıldır orda. kısmet olursa bende oraya yerleşmeyi düşünüyorum ama malum amerika işte avrupa gibideğil vizesi. herneyse;

üç yöntem var hocam benim kesin olarak gördüğüm. bunları şöyle sıralayım ;

1- evlilik yöntemi; bunu size hiç anlatmıyorum.

2- yüksek miktarda para; para her kapıyı açıyor malum. para ile vatandaşlık verenler mi dersin, işletme açıp işletenler mi dersin. kısaca o ülkeye yatırım yaparsanız alırsınız vatandaşlık veya oturum izni.

3-sponsor; örneğin amerikaya veya kanadaya gitmek isterseniz bir sponsor bulmanız süper olur. bu sponsor olayıda, bir firma size iş verecek, diyecekki sizi işe aldım gel çalış. burda da tahsiliniz çok önemli yani kalifiye eleman arıyorlar. o zaman çalışma izniniz de hemen çıkıyor. avrupa ülkelerinde de işe yarar.

çok maaliyetli olmasın diyorsunuz. ben belarusa, moldovaya, bosna hersek'e gittim. tamam refah var ama türkiyenin büyük şehirinde yaşayanlar için yeterli değil. belarus bi nebze belki. gidecekseniz eğer bi tık seviye atlayıp, avrupa veya iskandinav ülkelerine gitmeye çalışın.

hala da yok diyosanız Senegal'e sınırsız vizemiz var gidin ömür boyu kalın kimse karışmaz

Alıntı ahmetmert58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    günaydın efendim.

öncelikle benim de kardeşim amerika vatandaşı. son 5 yıldır orda. kısmet olursa bende oraya yerleşmeyi düşünüyorum ama malum amerika işte avrupa gibideğil vizesi. herneyse;

üç yöntem var hocam benim kesin olarak gördüğüm. bunları şöyle sıralayım ;

1- evlilik yöntemi; bunu size hiç anlatmıyorum.

2- yüksek miktarda para; para her kapıyı açıyor malum. para ile vatandaşlık verenler mi dersin, işletme açıp işletenler mi dersin. kısaca o ülkeye yatırım yaparsanız alırsınız vatandaşlık veya oturum izni.

3-sponsor; örneğin amerikaya veya kanadaya gitmek isterseniz bir sponsor bulmanız süper olur. bu sponsor olayıda, bir firma size iş verecek, diyecekki sizi işe aldım gel çalış. burda da tahsiliniz çok önemli yani kalifiye eleman arıyorlar. o zaman çalışma izniniz de hemen çıkıyor. avrupa ülkelerinde de işe yarar.

çok maaliyetli olmasın diyorsunuz. ben belarusa, moldovaya, bosna hersek'e gittim. tamam refah var ama türkiyenin büyük şehirinde yaşayanlar için yeterli değil. belarus bi nebze belki. gidecekseniz eğer bi tık seviye atlayıp, avrupa veya iskandinav ülkelerine gitmeye çalışın.

hala da yok diyosanız Senegal'e sınırsız vizemiz var gidin ömür boyu kalın kimse karışmaz

Yurtdısındaki şirketler genel olarak belli bir alanda uzmanlaşmış kişileri istiyordur diye tahmin ediyorum ve hazır olarak ingilizcesi cok iyi olmasını beklıyordur. Ben kendimi bildim bileli yöneticiyim, uzman oldugum kısım insanları calıstırmak bu da cok dikkat cekecek birşey olmasa gerek.

Ben senegal'e gitsem şansıma 2 gün sonra malum kişi "eyy senegal sen kimsin yeaaa" der 2 güne vize iptal olur :D

Bu arada yurtdışındaki şirketlere iş başvurusunu hangi sitelerden takip etmem gerekir?

mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    3-4 ay önce sınır kapıları açılmıştı. suriyelilerin arasına karışsaydın keşke.
    splender bunu beğendi.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurtdısındaki şirketler genel olarak belli bir alanda uzmanlaşmış kişileri istiyordur diye tahmin ediyorum ve hazır olarak ingilizcesi cok iyi olmasını beklıyordur. Ben kendimi bildim bileli yöneticiyim, uzman oldugum kısım insanları calıstırmak bu da cok dikkat cekecek birşey olmasa gerek.

Ben senegal'e gitsem şansıma 2 gün sonra malum kişi "eyy senegal sen kimsin yeaaa" der 2 güne vize iptal olur :D

Bu arada yurtdışındaki şirketlere iş başvurusunu hangi sitelerden takip etmem gerekir?
    valla onu hiç araştırmadım. kardeşim amerika da bir ticaret firmasına türkçe-ingilizce çevirmen olarak işe alındı. ona erasmusta ki amerikalı bir arkadaşı yardımcı olmuştu. internetten biraz araştırmak gerekir.

Yurtiçi yurtdışı iş ilanlarının tamamına linkedin üzerinden ulaşabilirsin. İş bularak Dubai’ye gitmek kolay deniliyor ama tam bilmiyorum tabi.

valla onu hiç araştırmadım. kardeşim amerika da bir ticaret firmasına türkçe-ingilizce çevirmen olarak işe alındı. ona erasmusta ki amerikalı bir arkadaşı yardımcı olmuştu. internetten biraz araştırmak gerekir.

ah işte bi yardımcı olacak adamım olsa keşke

baktım biraz da genelde hep ileri seviye dil istiyorlar.
    Kötü değil, 2-3 ayda ileri seviyeye gelecek konumdayım da su an yetmiyor.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Öncelikle gerçekten zor bir karar.
    Bildiklerimizi yazalım umarım yardımı olur.

Öncelikle gidecekseniz güzel bir ülkeye gidin. Maddi anlamda değil, huzur ve refah Kalitesi anlamında. Kanada bu konuda iyi bir seçenek.
    -Yurt dışına gidenlerin birebir ağızlarından çıkan en önemli konu ilk 2-3 sene sıkıntılı olduğu.Bunu aştıktan sonra yavaş yavaş rahatladıklarını söylüyorlar.
    -Başvurularda puanlama sistemine tabi tutuluyorsunuz. Dil, Eğitim, akraba durumu, uyumluluk, 2. dil vs vs... (internette daha ayrıntılı bulabilirsiniz)
    -Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavları: IELTS, TOEFL, CAE ve PTE. Gitmek istediğiniz ülke bu sınavlardan hangisini tanıyor. Tanıdığı sınava girip Bu sınavdan geçer not almak büyük bir artı.
    Bu hususta söyledikleri en önemli şey ise O ülkedeki bir işverenin size iş teklifinde bulunması. Eğer bunu başarabilirseniz yukarıdaki çoğu maddeden muaf oluyorsunuz ve o ülkenin kapıları size sonuna kadar açılıyor. Diğer türlü diplomaların orada geçme gibi bir durumu olmadığını söylüyorlar. Yani geçerli diplomaları almak için kendilerine özgü sistemde yer bulmanız gerekiyor. Bu da bazen örneğin mühendisliği yeniden okumak anlamına gelebiliyor. Ayrıntıları konsolosluktan öğrenmek en doğrusu.
    Buradaki bilgiler gidenlerin ağızlarından çıkanlar. Youtube da ve benzeri yerlerde de bol bol bilgi var.
    Ama en önemlisi %100 karar vermek bu da o kadar kolay bir karar değil. Ek olarak 2 kişi asgari ücretle çalışırken 1 asgari ücretin giderlere diğerininde cebe kaldığını söylemişlerdi (Kanada için) Ama şuan nerede oturdukları veya yaşam biçimlerinin orta mı yüksek mi olduğunu hatırlamıyorum.

Yine başa dönersek %100 karar verdikten sonra karşınıza çıkacak engellere takılacağınızı zannetmiyorum.
    Tavsiyem şu kanalın videolarını bir izleyin. https://www.youtube.com/channel/UCdN...17yj1CgeSA5fig

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Şu karar verme işi çok zor.

Motosikleti
    Bn125
    Geçen sene 18 yaşında iken isviçreye amcamın yanına turistik vize alıp sonrasında dil kursu devamında da Almanyada üniversite okuma kararıyla hareket ettim. Parasından her şeyine hazırken İsviçre beni sen burada mülteci kalma planındasın tarzı bir sebepl reddetti. Baya üzücü bir durumdu. Tekrar denemek yerine yükseklisans veya direkt iş bulma amacıyla gitme planım var. Üniversiteyi de ing seçtim. Bakalım ilerisi nasip kısmet. Gastronomi okuyorum. Malezya gibi ülkelere gitmek rahat duruyor. Sadece siz gidip birkaö yabancı ülkede iş bulup tecrübe edinirseniz eğer Avrupanın kapıları daha rahat açılır. Unutmayın ki her şeyi doğru yapasanız da vize biraz şans işi. Umarım başarırsınız.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Hep bir tanıdığın tanıdığı ile başlayan hikayeler vardır ya, ben de öyle bir hikaye duymuştum, doğrulama şansım olmadı hiç. Bir adam düşünün çocukken ilkokulda öğretmeni tokat atıyor, bu çocuğun bir kulağı sağır oluyor. Aradan yıllar geçiyor, adam turist olarak Fransa'ya gidiyor. Fransa'dan gemiyle İngiltere'ye geçerken kimliği,pasaportu güverteden Manş Denizi'ne atıyor. Haliyle İngiltere'ye ayak bastığında adamın ibraz edecek kimliği vs olmuyor. Diyor ki "Ben siyasi görüşlerimden ötürü ülkemden kaçtım, ülkemde işkence gördüm, kulağım patladı". Adam siyasi mülteci olarak görülüp vatandaşlık alıyor. Hikaye kolpa da olabilir ama duyduğumu söyledim.
    splender bunu beğendi.

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Uçakta pasaport yırtanlar var mülteci sayılmak için bu sebeple uçuşa gelen sınır dışı edilmiş yolcuların pasaportlarına el koyuyoruz varış istasyonunda polise teslim edilmek üzere. Kısacası evet böyle bir boşluk var. Bundan faydalanmak için önce gidebilmiş olmak gerek Ztn gidince bir şekilde kör topal tutunabiliyor insanlar. Kör topal dememe bakmayın ciddi ciddi refah içerisinde yaşayanlar var.
    Hizmet sektörü Dubai bu işin en rahat yapılabileceği yer araştırın derim sayın konu sahibi. Çok fazla sayıda Türk var. Türk restoranları gırla hani yabancılık çekmezsiniz.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    cıks
    @hüseyin. adlı üyenin yurtdışına kaçmak mesajı daha dün gibi aklımda :D

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yurt dışında çalışmaya, yerleşmeye her zaman soğuk bakmışımdır. Tabi insanlar yaşamlarındaki fasit daireyi kıramadıkları için bazen istemeseler de mecbur kalıyorlar.

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650

bence uzman olduğunuz konu aksine onların dikkatini fazlasıyla çekecektir. Zira insanları çalıştırmayı uzmanlık edinmiş bir bireyin , biraz da onlar tarafından yönetilerek çalıştırılmasını izlemek onlara farklı bir tatminlik ve ego sağlayacaktır.

"Uzaman olduğum kısım insanları çalıştırmak " tabiri biraz kötü durmuş, sizin şimdi çalışma tecrübenizde yoktur.

Cok alternatif var ancak uc noktalarda yollar söylenmiş genelde , linkedin önerisi üzerine yogunlasacagım.

Teşekkürler.

Alıntı PAPAZ_39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

"Uzaman olduğum kısım insanları çalıştırmak " tabiri biraz kötü durmuş, sizin şimdi çalışma tecrübenizde yoktur.

Farklı bir ülkede mi yaşıyoruz bilmiyorum ancak kişiler altındaki bireylere ne yapıalcağını söylemez ise iş yürümez. Düşük maaş şartlarında ne yazık ki insanları calıstırmak için iteklemek zorundasın. Bu arada belirteyim altımdaki adam mesai yapıp benden cok daha fazla kazanıyor

13 senedir calısıyorum, son 5 sene hariç işçi statüsünde calıstım. EMin olun forumdaki cogu insanın yapmayı kabul etmeyeceği zor sartlarda calıstım.

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Cok alternatif var ancak uc noktalarda yollar söylenmiş genelde , linkedin önerisi üzerine yogunlasacagım.

Teşekkürler.

Farklı bir ülkede mi yaşıyoruz bilmiyorum ancak kişiler altındaki bireylere ne yapıalcağını söylemez ise iş yürümez. Düşük maaş şartlarında ne yazık ki insanları calıstırmak için iteklemek zorundasın. Bu arada belirteyim altımdaki adam mesai yapıp benden cok daha fazla kazanıyor

13 senedir calısıyorum, son 5 sene hariç işçi statüsünde calıstım. EMin olun forumdaki cogu insanın yapmayı kabul etmeyeceği zor sartlarda calıstım.
    Kendimi bildim bileli yöneticiyim gibi bir cümle kurunca , 13 senelik çalışma hayatınızın sadece son 5 yılını kapsadığını anlamak zor.

Düşük maaş şartlarında ,Birilerini itekliyorsanız ve bu insanlar fazla mesai yapıp sizden fazla alıyorsa bu size dokunmasın. Çünkü birileri tarafından iteklenmenin nasıl birşey olduğunu son 5 seneniz hariç , önceki yıllarınızdan iyi bilmeniz lazım.

Ortada acık nokta kalmaması adına belirtmek isterim, direk üretim hattı ile alakalı bir yerde calısıyorsan zaten işci statüsünde oluyorsun. Takım lideriydim üretimde, isci idim ama aynı zamanda yönetimde idim. birine birşey yaptırırken sizde farklı birinin sizden istediği farklı birşeyi yapıyorsunuz.

5 senedir de arge-planlama gibi birimlerde calısıyorum, burada statün işçi olmuyor.

Yani işci statüsü demek düz işçisin anlamına gelmiyor.

Ha düz işci oldugum zamanlarda oldu. Ve evet, ne yazık ki o zamanda birilerinin itmesi gerekiyordu hepimizi. Türkiye'nin kanunu bu. 12 saat calısıyor isek bir noktadan sonra insan salıyor kendini. Bir amirin seni iteklemesi gerekiyor.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Elde eğer geçerli bir diploma yoksa hangi statüde olursak olalım işçiyiz ve Ülkemizde patronların kölesiyiz demektir.
    İşimizde yükselmiş görülüp 3 kuruşluk artışla daha büyük sorumluluklara göğüs germek zorunda kalıyoruz. Elimize geçen tek şey ise pozisyondan kaynaklanan biraz rahatlık ama bunu da pozisyonun verdiği sorumluluk alıp götürüyor.

Eski şirketimde uluslar arası şirketlerden bakımcılar geliyordu. Sorumlu kişiler yani ekip başları ve müdürleri, bizim ülkemizdeki gibi sadece diploma odaklı değil işinde başarı sağlamış ve yükselmiş kişilerden oluşuyordu. O kadar güzel ki. Emek vermiş o kademeye yükselmiş kişiler. Ülkemizde eğer mühendis diplomanız yoksa asla çıkamayacağınız pozisyonlar.
    Şu dünyada ki en zor meslek insanlarla uğraşmaktır. Hele ki Ülkemizde asgari ücretle çalışan ekibinizdekilere gerekli motivasyonu sağlamak gerçekten çok zor.
    Tanıdığınız personel. Durumlarını biliyorsunuz. Yapılan işin önemini biliyorsunuz ama elemanınıza hak ettiği ücreti ödettiremiyorsunuz.
    Sorun tamamiyle Ülkemizdeki Patron kafalarında.
    Daha geçenlerde sendika güzel bir anlaşmaya imza attı(%20 civarı). Patron işine gelmeyince sendikalılar arasından 100 lerce kişiyi işten çıkardı. 100 lerce kişiyide sendikadan çıkmaya zorladılar.(şirket Türkiye nin en büyük şirketlerinden bir tanesi. öyle ufak tefek bir şirket değil.)
    Diyeceksiniz ki itiraz et mahkemeye ver evet verilebilir ama patron tarafının elinde o kadar çok imkan var ki işçisini çıkarmak ve rezil etmek için.
    O arkadaşlarımıza çok üzüldük.
    Maalesef Ülkemizin gerçeği bu. Ahlak kavramını her yönde yitiriyoruz. Kendi insanımız, milletine sırt çeviriyor.Birbirimizi ezdikçe eziyoruz.

Umarım gelecek nesiller daha güzel günler görür. Daha ne diyebiliriz ki...

“Çok param olduğu için iyi maaş veriyor değilim; aksine iyi maaş verdiğim için çok para kazanıyorum.” Robert Bosch

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Eğer çalıştığınız yerin sahi değilseniz ya da önemli bir oranda hisseniz yoksa işçisiniz. işçi ve patron olmanın tanımı bu. Ben mühendisim işçi değilim demesin patronlar dışında herkes işçidir.

Benim çalıştığım IT sektöründe de yurtdışına giden çok oldu. Ben de gençken gitmediğime pişmanım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)