Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Amerika'da neler oluyor?

Motovento
    REKLAM ALANI
    mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Bugüne kadar ırkçılık üzerine birçok film çekildi fakat ırkçılık kavramını hiç olmadığı kadar açık yüreklilikle anlatabilen oscarlı Green Book filmini izlemeyen varsa tavsiye ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @hokahey, belli ki mesele hakkinda bilgi sahibi degilsin. Bilgi sahibi olmadan da direk net fikir sahibi olma bence.

Zenciler ciddi ayrimciliga maruz kaliyor. Bu ayrimcilik her zaman kasitla olmuyor. Sadece belli noktalara ehemmiyet gostermemek bile uzucu sonuclar olusturabiliyor.

Okullarda cocuklara kendi aralarinda grup kurup organize olmalari istendiginde genelde zenciler tek baslarina kaliyor. Kucuk zenci kiz cocuklarina iki oyuncak bebek arasindan birini secmeleri istendiginde siyah degil, beyaz bebek tercih ediyorlar, "daha guzel" diye. Halbuki bebeklerin tek farki renkleri. Daha kucucuk kiz, gozlemledigi dunyadan zencilerin daha alt seviyede oldugunu ogrenmis...

Bakin yakin zamana ait reklamlardan ornekler:

GAP reklami:

https://s.abcnews.com/images/Busines...3_16x9_992.jpg

https://owned.com/media/_cache/adjus.../19986.jpg.png

DOVE reklami:

https://static01.nyt.com/images/2017...veLN-jumbo.png

NIVEA reklami:

https://i.insider.com/4e4e95ae49e2ae...jpeg&auto=webp
    Yani bir insana direkt siyahi olduğu için önyargı ile yaklaşmak doğru değil. Kendim de yapmam. Ancak işte insanlarda büyük bir önyargı mevcut. Önyargı oluşmasındaki sebepleri ortadan kaldırmak gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta bu bir günde oluşan bir şey değil.
    SlimShady1 bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Yumurta tavuk ilişkisine benziyor.Bizim ülkemizdede yapılıyor.Adam diyorki ben Sivasın doğusundan işçi çalıştırmam.Çalıştırdığımda başıma bela oldular diyor.
    O insanlara öyle davranıldığı içinmi bu insanlar ilagal işler yapıyor ilegal işler yaptıkları içinmi öyle davranılıyor.Çok kolay çözülecek işler değil.
    Her toplumun böyle sorunları var.
    hasmet ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    @okanbagiscan, aynen öyle.

Açıkçası bizim, ırk bazlı olmasa da, ayrımcılık açısından çok daha ciddi sorunlarımız olduğunu düşünüyorum. Hiç te küçümsenmeyecek oranda insan, kendisinden farklı düşüncelere (dini, sosyal, siyasi, vs.) sahip insanların baskı görmesini makul, hatta gerekli olarak görüyor, en azından bu forumdan edindiğim izlenim o.

Ciddi empati sorunumuz var.

Problemli insanlar başkalarını çok rahat aşağılayabiliyor, hatta terörist ilan edebiliyor. Ve çok da tepki oluşturmuyor bu tarz ifadeler genelde.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence insanlık son kullanma tarihini doldurdu. Meteor lazım dünyaya.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar da negatif bakmayin. Zamaninda doktoranin son senesinde is ariyorken bolum baskani yardimcisindan tavsiye istemistim. "Cinsiyetini ya da irkini degistirmen mumkun mu?" demisti

Ciddi oranda pozitif ayrimcilik uygulaniyor zencilere, ki olmasi da gerekli. Bu demek degil ki hakketmediklere pozisyonlara getiriliyorlar. Ancak buyuk bir sirkette cok az zenci varsa, olanlar da kotu pozisyondalarsa, savcilar dava acabiliyor. O yuzden tum buyuk sirketler, calisanlari arasinda kadin, zenci ve turlu azinlik gruplarindan orantisizlik olup olmadigini kontrol ediyorlar. Varsa bizzat mudahele ediyorlar. Bu guzel bir sey.

Onun disinda sahsen cok pozitif seyler yasadim Amerika'da. Sonucta yabanciyim. Agzimi actigim anda belli oluyor. 20 kusur yildir hic bir polisten negatif bir davranis gormedim. Is yerinden bir arkadas "biz kilisede her ay farkli bir dine odaklanip hakkinda bilgi edinmeye calisiyoruz. Benim senin disinda hic musluman bildigim yok. Musaitsen eger gelip islam hakkinda bilgi verir misin?" demisti. Herifler dislama bir yana, samimi sekilde anlayip ogrenmeye calisiyorlar. Bir keresinde Starbucks'ta iki hippi konusuyorken biri demesin mi "You got to admit that cihad is a very neat concept, you know, the inner fight to do the right thing." Yuh dedim icimden. Ortalikta bir suru kanal "cihad=kafa kesen musluman" yayini yaparken herif arastirip dogrusunu ogrenmis. Corona olayinda bile Newsweek hadisleri arastirip, Hz.Muhammed'in taa 1300 sene oncesinden acaip isabetli tavsiyeler verdigini yazdi, yemek oncesi ve sonrasi elleri yikama, karantina, uyaninca elleri yikama gibi... Yazan da musluman falan degil, Amerikali bir akademisyen. Trump bazi musluman ulkelerin Amerika'ya giris cikisina zorluk olusturan kural cikarmaya yeltendiginde acaip tepki aldi. Asirlik Boston kilisesi can calmak yerine ezan okundu. Havrada Cuma namazi kilindi... Bakin Yeni Zelanda katliamindan sonra mecliste Kur'an okundu.

Kusura bakmayin ama biz bunlara benzer seyler yapabilir miyiz? Mumkun mu? Neden degil?
    Bu insanlar mal mi baskalarinin fikir ve inanclarina bu derece duyarli davraniyorlar?
    Biz birakin yabancilari, kendi insanimiza bile insan gibi davranmakta zorlaniyoruz yahu.

https://www.youtube.com/watch?v=IU21G1KTx4Q
    https://www.newsweek.com/prophet-pra...avirus-1492798

Eminim forumdaki yandaslari rahatsiz eder bu paylasim, damlayip "kizilderilileri katlettiler, ortadoguya demokrasi, zart zurt" muhabbeti yaparlar. Ama ben gecmis 20 yilda yasadiklarimi, ve bizzat son 5-10 sene icinde sizin de medyadan izlediginiz, izleyebileceginiz ornekler veriyorum. Olmadilar mi? Yalanlar mi? Oyleyse nereye koyacagiz bu olup biteni?

Icimizdeki bagnazliga, ve icimizdeki bagnazlara tepki vermeden zor arkadaslar...
    BIYIKLI bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Doğrusu inanılmaz nesnel düşünüyorlar , olayları düzene sokabilmek ve kendi yararlarına çevirebilmek için bulabildikleri her şeyden yararlanıyorlar. Başarılarının sırrı da burada. Neydi bizde bir videoda kadın vardı , bebeğine tek tek bez alıyormuş da , durum şöyle kötüymüş , böyle berbatmış da , sonra da "yaşasın AKP". İşte aramızdaki fark. Bizim insanımız ayrı bir gezegen.
    https://t24.com.tr/video/bez-alirken...-dortluk,29302Her seyredişimde "kurgu bu" diyorum.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mustick adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugüne kadar ırkçılık üzerine birçok film çekildi fakat ırkçılık kavramını hiç olmadığı kadar açık yüreklilikle anlatabilen oscarlı Green Book filmini izlemeyen varsa tavsiye ederim.
    Aynen güzel film.

Maalesef dünyanın her yerinde ırksal olmasa bile başka temellerde bile ayrımcılık yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Bu olaylar ilk defa olmuyor daha önce 1992'de Los Angeles olayları da olmuştu.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Üslup kışkırtıcı ama durum bu maalesef. Eklemeler de yapılabilir ama yeri değil tabii.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O kadar da negatif bakmayin. Zamaninda doktoranin son senesinde is ariyorken bolum baskani yardimcisindan tavsiye istemistim. "Cinsiyetini ya da irkini degistirmen mumkun mu?" demisti
    Icimizdeki bagnazliga, ve icimizdeki bagnazlara tepki vermeden zor arkadaslar...
    Amerika için belirtmedim açıkçası. Irkçılık değil ki tek problem genel olarak dünya sosyal dengenin azalmayı bırakın balyozla yıkıldığı bir yere dönmeye başladı. İnsanı insan yapan değerler de zaten unutuluyor. Herkes fırsatçı ve aşırı bireysel düşünüyor. Para denilen bir araç uğruna tüm doğrular itilip yalan tercih ediliyor.

Irkçılığa gelirsek İsveç firmasında çalıştım 5-6 sene kadar. Onlar da bile gördüm adamlar kendilerini üstün zannediyor. Çokta sallamıyordum işi düştüklerinde gülerek gereken cevabı veriyordum zupermenlere.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Valla İnşallah Amerika'nın ortadoğuya getirdiği demokrasi ve özgürlüğün aynısını kendi ülkelerinde yaşarlar. Şahsım adıma sevinirim.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Polis departmanı kapatılacak , hepsi işinden olacak. Ne demek olduğunu bizim gibi bir ülkede yaşayanlar anlayamaz , nasıl yani ? Hem mahkemelik olacak o polisler hem de tüm bölüm olduğu gibi işten kovulacak ? Boşverin , biz kendi batağımızda iyiyiz , duymayalım böyle şeyler.
    https://www.karar.com/george-floydun...ilacak-1567813
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Süper karar. Olması gereken de o.

Belli ki problem sistemik çünkü. 18 şikayetten sonra hâlâ doğru düzgün ceza almayıp polis olmaya devam eden çalışanın olduğu teşkilat belli ki düzgün işlemiyordur.

ABD'de şehirlerin polis teşkilatları bağımsızdır.

Bu karar, ülkedeki tüm polis teşkilatlarına vazgeçilemez olmadıklarını, "senin maaşını ben veriyorum" ifadesinin laf kalabalığı olmadığını, en önemlisi de "Bakın ya doğru düzgün işinizi yapın, ya da topunuz kapının önündesiniz" mesajını net bir şekilde ulaştırmış olur.
    espresso bunu beğendi.

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    7 sene Amerika'da yaşadım.
    Gözlemlerim : (kesinlikle ırkçı değilim belirtmek isterim)
    Zenciler kendilerini hep mazlum gösterip hep bir şeyler peşindeler.
    İnanılmaz art niyetli ve bencil insanlar.(Çoğunlula)
    Fakirim der hırsızlık yapar, esrar satar,başkasının malına göz koyar.
    Beyazlar ile kolay kolay arkadaş olmazlar.
    Zenci filmlerine bak, tüm aktörler hep zenci.

Ben Amerikalıyım deyip öyle davransa çok şeyler değişir.
    Afrikan -amerikan kelimesini uydurmuşar. Ama ayrımı yapan onlar aslında
    Eğer bir adam kendine african-american diyorsa bir karar vermeli bence.
    Çözüm aslında basit, Afrikalıysa Afrikaya, Amerikalıysa Amerikaya
    Afrikaya giderse ırkçı sorunu yaşamaz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı oktay33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zenciler zenci olduklari icin mi boyleler?

Mesela irkci oluklari icin mi beyazlarla zor arkadas oluyorlar, yoksa ayrimciliga maruz kaldiklari icin mi?
    espresso bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oktay33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ben Amerikalıyım deyip öyle davransa çok şeyler değişir.
    Afrikan -amerikan kelimesini uydurmuşar. Ama ayrımı yapan onlar aslında
    Eğer bir adam kendine african-american diyorsa bir karar vermeli bence.
    Çözüm aslında basit, Afrikalıysa Afrikaya, Amerikalıysa Amerikaya
    Afrikaya giderse ırkçı sorunu yaşamaz.
    Bravo başkan iyi gözlem yapmışsın. Aynısını bizim burada doğulu insanlar yapıyorlar. Kurallara uymayı sevmezler ama kurallara uy dersen seni ırkçı ilan ederler. Bizi sevmiyorlar, ayrımcılık yapılıyor derler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:02 ----------

Zenciler zenci olduklari icin mi boyleler?

Mesela irkci oluklari icin mi beyazlarla zor arkadas oluyorlar, yoksa ayrimciliga maruz kaldiklari icin mi?
    Zenci oldukları için doğuştan kompleks sahibi oluyorlar. Geçenlerde bir videoda gördüm, küçük bir zenci kız çocuğu ben çirkinim diyordu. Ağlamamak için zor tuttum kendimi. Küçücük çocuk ben çirkinim diyor.
    SlimShady1 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bravo başkan iyi gözlem yapmışsın. Aynısını bizim burada doğulu insanlar yapıyorlar. Kurallara uymayı sevmezler ama kurallara uy dersen seni ırkçı ilan ederler. Bizi sevmiyorlar, ayrımcılık yapılıyor derler.
    Yapiliyor cunku. Bostanli'da ev sahibi olan bir yakinim "Biz Kurt kiraci almiyoruz." dedi. "Neden?" deyince, "Kurallara uymuyorlar, aidatlari odemiyorlar." dedi.

Peki siz durust bir Kurt'sunuz. Ve ev kiralayacaksiniz, ve size "Hadi yallah, senin gibiler ev kiralamiyoruz burada" dediler. Ne dusunursunuz? Ayrimcilik mi bu?

Yoksa varsayim mi yanlis, hic durust Kurt olmaz mi?

Zor, karmasik ve hassas meseleler bunlar. Basit bir cozum veya cevap yok. Zaman, egitim, empati ve farkindalik ile cozulebilecek meseleler.

Ancak "suc onlarda" gibi kolayci ve kendini aklayici yaklasimlar kesinlikle cozum degil, bilakis yangina korukle gitmek demek...

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:11 ----------

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zenci oldukları için doğuştan kompleks sahibi oluyorlar. Geçenlerde bir videoda gördüm, küçük bir zenci kız çocuğu ben çirkinim diyordu. Ağlamamak için zor tuttum kendimi. Küçücük çocuk ben çirkinim diyor.
    Allah askina akliniz aliyor mu sizin boyle bir seyi?

Hic beyazlarla iliskisi olmamis bir kabilede dogan bir zenci kiz cocugu da ayni sekilde "ben çirkinim" deyip aglamasi lazim o zaman...

Tabii ki beyaz-siyah iliskisi, medya, kultur o cocuga cirkin oldugunu direk veya indirek olarak soyluyor...

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)