Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bilgisayardan Anlayan Beri Gelsin

Motovento
    REKLAM ALANI
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Konu başlığı trolleybüslerin başlığı gibi olsa da sorun çok ciddi ve çözümünü bulamadığım bir anakart sorunu

A1-B1-C1-D1 şeklinde takılı 32 GB RAM şu anda 16 GB olarak çalışıyor. Denemelerimde kırmızı alana takılan hiçbir RAM çalışmıyor. Anakart BIOS arayüzünde kırmızı alana takılı RAM'lar için "ubnormal" ibaresi çıkıyor ve RAM detaylarını görebiliyorum. En eski BIOS'tan en yenisine hepsini denedim düzelmedi. BIOS sıfırlama ( pil söküp 2 dk bekleyip pili geri takma) yaptım yine olmadı. Memtest86+ ile test ettim sorun çıkmadı. Komple bilgisayarı dağıtıp geri topladım yine olmadı. CPU pinleri sağlam, hiçbir devre elemanı ya da pinlerde termal macun bulaşığı yok, gözle gördüğüm kadarıyla hiçbir devre elemanında yanma, kısa devre vs yok. RAM slotlarında pin eğriliği, toz ya da başak bir şey yok pırıl pırıl. Şu anda bütün RAM'lar diğer 4 slota takılı vaziyette çalışıyor. Bütün anakarta gelen enerji kablolarını kontrol ettim sorun yok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

?
    MR.BERK bunu beğendi.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Yok Yok öyle değil her şeyi denedim :D

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok Yok öyle değil her şeyi denedim :D
    Ramlerin hepsi aynı mı? Ramler sıfır mı? Sıfır ise garantilik mi durum? Yani 2 2 takınca yine 16 gözüküyor mu? Ramlerin saat hızları farklı ise malum

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ramlerin hepsi aynı mı? Ramler sıfır mı? Sıfır ise garantilik mi durum? Yani 2 2 takınca yine 16 gözüküyor mu? Ramlerin saat hızları farklı ise malum
    Yav taa 2015 den beri kullandığım bilgisayar :D Kafayı yiyeceğim 2 slot bozulur yanar da kullanılmayan slotlar nasıl gider çıldırıyorum.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    anakart asus rampage 4 x79 black edition
    geçmişte aynı ramler ile kullandığın slotlar mı çalışmıyor? yoksa hadi bir de quad channel deneyeyim dedin de sonuç mu alamadın?
    bazen anakartların bazı slot konfigürasyonlarında bazı ramlerin uyumsuzluk yaptığı görülebiliyor
    mesela yeni anakartımın (x570 meg ace) "recommended" dediği dimm0 ve dimm2 slotlarında 2x8gb xpg gammix d30 ramlerimi kullanamıyorum, hiç görmüyor

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Konu başlığı trolleybüslerin başlığı gibi olsa da sorun çok ciddi ve çözümünü bulamadığım bir anakart sorunu

A1-B1-C1-D1 şeklinde takılı 32 GB RAM şu anda 16 GB olarak çalışıyor. Denemelerimde kırmızı alana takılan hiçbir RAM çalışmıyor. Anakart BIOS arayüzünde kırmızı alana takılı RAM'lar için "ubnormal" ibaresi çıkıyor ve RAM detaylarını görebiliyorum. En eski BIOS'tan en yenisine hepsini denedim düzelmedi. BIOS sıfırlama ( pil söküp 2 dk bekleyip pili geri takma) yaptım yine olmadı. Memtest86+ ile test ettim sorun çıkmadı. Komple bilgisayarı dağıtıp geri topladım yine olmadı. CPU pinleri sağlam, hiçbir devre elemanı ya da pinlerde termal macun bulaşığı yok, gözle gördüğüm kadarıyla hiçbir devre elemanında yanma, kısa devre vs yok. RAM slotlarında pin eğriliği, toz ya da başak bir şey yok pırıl pırıl. Şu anda bütün RAM'lar diğer 4 slota takılı vaziyette çalışıyor. Bütün anakarta gelen enerji kablolarını kontrol ettim sorun yok.

https://www.technopat.net/sosyal/ekl...li-jpg.523922/
    RAM arızalı olabilir, slotlar sorunlu olabilir, başka bir anakartta denemek lazım, ayrıca ram frekansı anakartın desteklediği frekans ile uyumlu mu ona bakmak lazım.

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    wd 40 isini cözer ram slotlarinin arasina korkmadan sıkabılirisin...

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Her şey uyumlu daha önce çalışan sistem çalışmaz oldu.Ayrıca 11 saate yakın sürdü memtest68+ yaptım sorun yok. Yerli yabacı her yere daldım sonuç yok.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    XMP profillerini kurcaladıysan ondan sorun yaşamış olabilirsin.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Hiç biri değil :D neyse bakalım buluruz bir çözüm.

Alıntı kurubuzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    wd 40 isini cözer ram slotlarinin arasina korkmadan sıkabılirisin...
    Olmaz, aradaya kalıntı toplar. En güzeli izopropil alkoldür. Lütfen WD40 sıkmayınız... (WD40 kontak spreyi değildir)

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olmaz, aradaya kalıntı toplar. En güzeli izopropil alkoldür. Lütfen WD40 sıkmayınız... (WD40 kontak spreyi değildir)
    WD40 sıkılır mı zaten arkadaş dalga geçmiş :D her derde deva wd40 :D

WD40 sıkılır mı zaten arkadaş dalga geçmiş :D her derde deva wd40 :D
    Yav ne bilim bu ara her şey çok ciddi olunca hiç şakayı aradan çıkaramıyorum

Ram ayaklarını silgi ile (daktilo silgisi tercih sebebidir) temizleyebilirsin. Çok abanmadan tabi söylememe gerenk yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)