Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

pc den anlayan ama 'anadili gibi' anlayan

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    arkadaşlar bayadır tek tek topladığım pcmi bugün sonunda bir araya getirdim.ekran kartım yok en başta bunu söyliyim.biraz canım sıkıldı açıkcası çokda kurcalamak istemiyorum tam nedenini bilmeden.ryzen 1600af b450 msi gaming plus max ana kart corsair 3000hrz ram 250m2ssd ve 500gb hard disk.öncelikle hard disk eski 2008 üretimi.sıkıntım ekrana görüntü alamıyorum.on board ekrandan takıyorum tabiki hdmi ve dvi üzerinden denedim yok.kablo değiştirdim yine yok.sonra fark ettimki ana kart üzerinde VGA ışığı yanıyor.bu neyin sorunu ne demek istiyor?baya bir araştırdım ama elle tuttulur bir şey bulamadım.parçaların hepsi 0 sadece hard disk eski.elle tutulur tek cevap bu şekilde görüntü alamazsın oldu onboard ekrandan.ama o zaman hdmi ve dvi niye arkaya koymuşlar.yada bios update mi yapsam bilemiyorum ama ryzen 3.nesile kadar uyumlu sorun olmaz diye tahmin edebiliyorum.bilen bir arkadaşımla topladık toplamada sıkıntı olucağını sanmıyorum kablolar vs kontrol ettim.varsa a dan z ye bilen anca o çözecek bu işi.olmadı arkadaştan ekran kartını söküp denicez teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Yarım saat önce konuştuk aynı sorunu.. Statik elektrikten ötürü olabilir. Fişleri çekin,düğmelerden de kapayın,bir iki saat yaklaşmayın yanına. Sonra açın bi deneyin..
    Başımıza geldiğinden söylüyorum...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Konuyu forumdonanim sitesine açarsanız daha sağlıklı cevaplar alırsınız

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:15 ----------

Cmos clear yapmayı deneyebilirsiniz.
    Anakart üzerindeki jumper lar ile...

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    2. jenerasyon ryzenlerden 2200g ve 2400 g işlemciler içerisinde entegre ekran kartı (GPU) bulunduğundan, 2. nesiller için geliştirilen b450 ve x470 chipsetli anakartlarda hdmi ve dvi çıkışları olur. ancak kullandığın işlemci (ryzen 1600) dahili grafik birimi içermiyor
    yani görüntü alabileceğin bir ekran kartı yok sisteminde, ekran kartı almalısın

Motosikleti
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yarım saat önce konuştuk aynı sorunu.. Statik elektrikten ötürü olabilir. Fişleri çekin,düğmelerden de kapayın,bir iki saat yaklaşmayın yanına. Sonra açın bi deneyin..
    Başımıza geldiğinden söylüyorum...
    Şu an deniyorum hocam komple söktüm duruyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:27 ----------

Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu forumdonanim sitesine açarsanız daha sağlıklı cevaplar alırsınız

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:15 ----------

Cmos clear yapmayı deneyebilirsiniz.
    Anakart üzerindeki jumper lar ile...
    Valla onuda okudum ama pek bilgim yok o konuda seçeneklere onuda yazdım ama pilleri çıkartıp resetleyebilirim

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu an deniyorum hocam komple söktüm duruyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:27 ----------

Valla onuda okudum ama pek bilgim yok o konuda seçeneklere onuda yazdım ama pilleri çıkartıp resetleyebilirim
    neyi deniyon bıradır, yukarıda adam diyor ki bilgisayarında GPU yok

Motosikleti
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2. jenerasyon ryzenlerden 2200g ve 2400 g işlemciler içerisinde entegre ekran kartı (GPU) bulunduğundan, 2. nesiller için geliştirilen b450 ve x470 chipsetli anakartlarda hdmi ve dvi çıkışları olur. ancak kullandığın işlemci (ryzen 1600) dahili grafik birimi içermiyor
    yani görüntü alabileceğin bir ekran kartı yok sisteminde, ekran kartı almalısın

İşte hocam en elle tutulur cevap bu.ama çokda saçma geliyor ok ekrankartı içermiyor ama dvi olsun hdmi olsun illede bir görüntü alınır bence.ekran kartsız satılan laptoplar aklıma geliyor bu durumda.işemci 1600 12nm versiyonu af modeli.vga ışığı neden yanıyor onu çözemedim.ekran kartımı tak diyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:33 ----------

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neyi deniyon bıradır, yukarıda adam diyor ki bilgisayarında GPU yok

Yok valla beynim eror veriyor bu durum karşısında allah aşkına görüntü alınmazmı ya arkadaki hdmi dvi süsmü?

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    İşte hocam en elle tutulur cevap bu.ama çokda saçma geliyor ok ekrankartı içermiyor ama dvi olsun hdmi olsun illede bir görüntü alınır bence.ekran kartsız satılan laptoplar aklıma geliyor bu durumda.işemci 1600 12nm versiyonu af modeli.vga ışığı neden yanıyor onu çözemedim.ekran kartımı tak diyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:33 ----------

Yok valla beynim eror veriyor bu durum karşısında allah aşkına görüntü alınmazmı ya arkadaki hdmi dvi süsmü?
    onlar GPU içeren cpu takıldığında aktif olur yani en azından Ryzen 5 2400g alman gerekirdi...

eğer yakın isen sana kullanmalık ekran kartı verebilirim. ödünç... HD 5650 var elimde 1GB

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    vga ışığı neden yanıyor onu çözemedim.ekran kartımı tak diyor?
    fatih.met in de dediği gibi onlar olur da gpu (dahili grafik birimi) içeren bir işlemci alırsın diye konmuş, yani öyle bir işlemci olmadan oradan görüntü alamazsın.
    ihtiyacını ve bütçeni söylersen bir ekran kartı önerebilirim
    tarzan rıfkı bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hurdacıdan araba aldınız, bir tek motoru yok.
    "Bunun motoru yok ama egzozu var, yine de duman çıkması gerekmez mi?" diye sorar mısınız?

Motosikleti
    Valla arkadaşlar panik oldum o kadar ışık falan iş tamamdır.15 yıllık ekran kartını eski pcden söktüm buna taktım 9500gt ddr2 512mb valla çalıştı billa çalıştı.görüntü geldi bios vs açıldı overclock bile yaptım.herkese teşşekürler okumakla olmuyor sormam lazımdı kaç sayfa okudum sadece 1 tane gördüm ekran kartsız çalışmaz diyen.bu arada mayıs ayından beri topladığım pc mi ekran kartsız 2200 tl ye getirdim bekledim ama değdi bence.ryzen1600af 12nm olan msi b450 gameing plus max corsair 8 gb3000 ram corsair m2ssd250 gb thermaltake 600wt.daha iyileri sizin olsun ama acele etmeyin yavaş yavaş en iyisi olsun.kısmetse rx590 yada 1660 gt ile bu işi bitircem işallah

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Gömülü gpu yok o işlemcinin içinde onboard bu yüzden çalışmıyor , servise sizin gibi çok insan geliyor en azından görüntü alsınlar diye 1gb gibi kartlar takıp yolluyoruz :D Konuyu geç gördüm kusura kalmayın..

Motosikleti
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gömülü gpu yok o işlemcinin içinde onboard bu yüzden çalışmıyor , servise sizin gibi çok insan geliyor en azından görüntü alsınlar diye 1gb gibi kartlar takıp yolluyoruz :D Konuyu geç gördüm kusura kalmayın..
    Geç olsun güç olmasın rica ederim hocam.vga ışığının yanması benim altıma etmeme yetti.anakart kart takın diye ışık yakarmı ya arıza sandım

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:08 ----------

Bu arada arkadaki dvi hdmi çıkışı ne işe yarıyor.çünkü benim aldığım oyun serisi msi gaming max plus 800 900 liralık kart.alt serilerinde ekran çıkışını seçebiliyorsun ama bunda hepsi var ama süs yani garip geldi bana

Apu ryzenler icin o çıkışlar

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Geç olsun güç olmasın rica ederim hocam.vga ışığının yanması benim altıma etmeme yetti.anakart kart takın diye ışık yakarmı ya arıza sandım

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:08 ----------

Bu arada arkadaki dvi hdmi çıkışı ne işe yarıyor.çünkü benim aldığım oyun serisi msi gaming max plus 800 900 liralık kart.alt serilerinde ekran çıkışını seçebiliyorsun ama bunda hepsi var ama süs yani garip geldi bana
    eğer AMD işlemcilerin bazıları dahili "Grafik İşlem Birimi(Graphic Process Unit" yani GPU içermeseydi senin o elindeki anakartın arkasında monitöre dair hiç bir çıkış olmayacaktı...

çünkü o anakartın üzerinde GPU yok.

GPU nedir? GPU en basit tabir ile senin ekran kartı dediğin parçanın kendisidir. aslında ekran kartının ana bileşeni diyeyim çünkü ekran kartı ayrı bir bilgisayar gibidir bir nevi çünkü üzerinde kendine ait RAM olur, kendine ait Bios olur, kendine ait bir işlemci yani CPU olur...

yani anlayacağın üzere o anakartın arkasına koydukları o monitör çıkışları şu anda senin için süsten başka bir şey değil.

biz yine AMD ye dua edelim çünkü adamlar kullanıcı dostu, en kıytırık işlemcisine ve anakartına bile overclock desteği sunuyor ve ucuza satıyor ve bir işlemci soketine bir çok farklı model uydurulabiliyor...

gel bir de intel kısmına bak, elinde core i3 7100 işlemci var ve soket yapılarının(soket 1151) aynı olmasına rağmen core i3 8100 yada onun bir üstü 9.nesil desteklenmiyor...

anakart 1
    anakart 2

gördüğün gibi intel aynı soket içerisinde bile destek veremiyor yani buna birde aşırı değişken soket yapısını eklersen kullanıcılar için can sıkıcı bir durum...

ama buna karşın AMD çıktı AM4 soketini duyurdu ve 2020 yılına kadar 2020 yılı dahil çıkacak güncel işlemcilere destek vereceğini garantiledi...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)