Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

emekliliği iptal edilen gurbetçilerin tepkileri

Motovento
    REKLAM ALANI
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İslam ayrı şey, bunlar ayrı şey. Bunların yaptığıyla İslam lekelenmez, kendileri lekelenir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Şimdi bu uyanıklar naylon bir şirkette üç beş gün çalışmış gibi görünüp sonra belli bir para ödeyip emekli olmuşlar ve devlette bu naylon şirket diyerek bunların emekliliğini iptal etmiş.Bunu anladım.

Peki diyelim ki bir Almancı bir akrabasının şirketinde kendini üç beş gün çalışmış gösterip yine aynı şekilde emekli olmuşmudur. Bunlarda neden prim gün sayısı ve yaş aramıyorlar.

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    Avrupanın kaymağını yiyip Türkiye'ye toz kondurmayanlar. Şimdi az da olsa anlarsınız halimizi belki.
    Yamaha YBR-125 2008/Honda DYLAN 2008/Honda CBF-150 2011/Kawasaki ER-5 2005/Yamaha fazer8 2011/YAMAHA YZF R1 2010/YAMAHA YZF R1 2014/HONDA CBR 1000RR 2014+YAMAHA YBR-125 2012

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bu iş biraz değişik.
    İşin içinde burada yayın yapan türk televizyonları da var.
    Ekranlara çıkarttıkları avukat vs ile bu işi pompaladılar.
    Devlet taze para geliyor diye kulağının üstüne yattı.

Burada gurbetçinin yaptığı üç kağıt şu.
    Devlet belli blr para yatır seni buradan emekli edeyim diyor.
    Fakat bunu bağkur üzerinden yapıyor.
    Kurnazlık şurada.
    Bağkur yerine ssk dan emekli olursa daha çok para alacak.
    Bu da yasal fakat en az 3 ay Türkiyede sigortalı çalışma zorunluluğu var.
    Eşi dostu olan bu şirketlerde çalışıyor görünüp ssk dan emekli oldular.
    Eşi dostu olmayanlar için de bu paravan şirketler devreye girdi.

Şimdi devlet neden araştırmadı sorusu o kadar temelsiz değil.
    Fakat videodakiler doğru düzgün konuşamadıklarından doğru ifade edemiyorlar.
    Aslında sorulan şu.
    Sgk ya da başka bir kuruma işçi kaydettirmek bu kadar kolay mı?
    Kurum sen kimsin kardeşim? Belgelerin nerde diye sormuyormu?
    Yani biri ssk ya elinde kağıtlarla gidip ben x ticaretim ya da x şirketim bunlarda elemanlarım deyip sigortalı kaydettiriyor.
    Ya da bunu internet üzerinden yapıyor.
    Kimse de senin iş yerin nerede ticaret sicil kaydın var mı? Gibi sorular sormuyor.
    Enteresan

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Şirket kurmak öyle zor bir şey olmasa gerek.Hani kurmadığım için net bir bilgim yok ama Dolandırıcıların kayıp kimlikle falan başkasının üzerine şirket kurduğunu duyuyoruz.Bu firmalarda muhtemelen yasal olarak şirket kurmuşlardır ama kağıt üzerindedir sadece.

Emekli olmak isteyen insanlar muhtemelen sgk ya yaptıkları ödemeden ayrı birde bu firmalara komisyon veriyorlardır.

Sonuçta yurt dışından gelip gerçekten üç ay Türkiyede çalışsa ve sonra sgk nın istediği parayı verse emekli olma gibi bir sistem var yani.

Benim burada kazanılmış hakkımı bile gasp edip yaş yüzünden emekli etmeyecek.Üç ay çalışmış adam emekli olacak ve ben emekliliği hak ettiğim halde bu uyanıkların maaşını ödeyeceğim.

Şu olay başka bir ülkede olsa hükümet devrilir.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hayın hayın konuşmayın. Ararun 155'i.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    2005 senesinde proje bazlı 6 aylık bir işe girdim, 6 ay sonra proje bitince haliyle işimize son verildi. İşsizlik maaşına başvurdum ve maaşın bağlandığı ay farklı bir yerde işe girdim. Lakin İşkur'a iş bulduğumu bildirmedim ve 6 ay paşa paşa işsizlik ödeneğimi çektim. O dönemler bir çok şey kağıt kuğuttu ve online değildi. Ortamlarda da anlattım iyi b.k yemiş gibi "çift maaş alıyorum kanka" diye. Velhasıl 2 sene sonra en çok paraya ihtiyacım olduğu bir dönemde Devlet şak diye bana ödediği o parayı ve de faizini nazik bir tebligatla talep etti. Ailemden borç aldım, ödedim. Velhasıl devlet unutmuyor, bir gün bir tarafına sokuyor. Bana da "ohh" olsun, gurbetçinin çakalı olan bu agalara da "ohh" olsun. Ödeyin amk faiziyle beraber, umarım Almanya'da da emekli olamazsınız da ayazda kalmış bekçi ç.kü gibi kalakalırsınız.
    espresso, bursalıali, serif abi ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Emeklilik için başvurduğumda bir başkasının günleri benim günlerime karışmıştı. Üstüne yedek subaylık günlerimde dahil edilmemişti.
    Halbuki ben dilekçemde askerlik günlerimin birleştirilmesini, bana ait olmayan o başkasının günlerinin silinmesini istemiştim.

Neyse emekli maaşım şak diye 3 ayda bağlandı. Ama normalden fazla maaş veriyorlar. Sgk'ya gidiyorum "yapılandırmadan dolayı çok yoğunuz, sen çek maaşını" diyorlar.
    8-9 ay sürdü böyle.

Sonunda müdüre çıktım.
    "Bana almam gerekenden fazla maaş ödeniyor. Maaşta bana ait olmayan X kişi benim günlerimde göründüğü için, gün sayım fazla çıkıyor. Maaş yüksek görünüyor.
    Bir gün bu adamın günlerini silerseniz, emekliliğimi yakıp ödediğiniz bütün maaşı geriye istemeyecekmisiniz?
    Çünkü askerlik günlerimi birleştirmediniz.
    Ben bugün ölsem, ailemden bu maaşları isteyeceksiniz geriye.
    Doğrumudur?"
    Şeklinde patladım.

Müdür ısrarla emekliliğini yakıyorsun demekte.
    Sonunda gitgel sgk'da sorunu hallettirdim.
    O kadar çok gidip gelmiştimki otoparktaki adamlar beni sgk da müdür falan sanmaua başlamışlar.
    İlk başvurumda verdiğim dilekçede bana ait fazla günlerin silinmesini, adkerlik günlerimin birleştirilmesini belirttiğim için, emekliliğim yanmadı.
    Emekli maaşım yeniden hesaplandı.
    %20 kadar düştü.
    Fazla ödenen miktarları 9 taksitte emekli maaşımdan keserek geriye aldılar.

Biz yırtınıyoruz doğru düzgün emekli olalım diye.
    Elin oğlu hile, hurdayla emekli oluyor.
    O yüzden müstahaktır bu adamlara.
    espresso, bursalıali, kurubuz ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    İş kurmak , sigortalı işçi çalıştırmak bir sürü prosedür gerektiriyor , notere gideceksin , imza sirküsü çıkaracaksın , işyerine gelip kontrol edecekler falan filan , öyle kolay değil. Ama işe işçi alıp çalıştırma konusu biraz gevşek evet. Ayrıca o dönem hükumetin paraya ihtiyacı vardı sıkıntı çıkartmadı , gurbetçiler de o yüzden yağmur gibi oy verdiler zaten Hükumete. E bir yere kadar , deniz bitti şimdi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Su konu her yukarı cıktıgında heyecanla hukumet destekcısı gurbetcı trollerden bırısı yazmışmıdır diye bakıyorum.

ses yok sesssss

alooo hüstın hamburk nivyork orada mısınız

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    Doğrusu....

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bu konuyla çok alakalı olduğunu düşündüğüm için buraya yazıyorum. Kitle aynı kitle çünkü.
    Geçen gün bir yetkilisiyle sohbet ettiğim bir organizasyon var. Faizsiz kredi verip konut aldırıyorlar gibi bir şey. Diyelim 100 bin lira lazım , bunlara 10 bin veriyorsunuz , sonra kura ya katılıyorsunuz , size çıkarsa parayı alıp evinizi alıyorsunuz , ödemeye devam ediyorsunuz. Bir çeşit havuz sistemi.
    Buraya yazayım silinmesin , tavukbank - çiftlikbank gibi kerizleri söğüşleme organizasyonu bu . İzleyelim bakalım.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu emekli olan kişiler, devlete sigorta primini yatırmıyor mu? bunun neresi sahtecilik anlamadım?
    sigorta primi yatırmadan mı emekli olmuşlar?

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu emekli olan kişiler, devlete sigorta primini yatırmıyor mu? bunun neresi sahtecilik anlamadım?
    sigorta primi yatırmadan mı emekli olmuşlar?
    Prim yatırıyorlar ama az yatırıyorlar. Yani az parayla çok emekli maaşı alıyorlar. Benim bildiğim kadarıyla normalde yurtdışında çalışanlar türkiyeden emekli olmak isterlerse bağkur primi ödeyip emekli olmaları gerekiyor. Ama bu alamancı üçkağıtçılar kendilerini türkiyede birkaç ay çalışmış gibi gösterip sskdan emekli olmuşlar.

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuyla çok alakalı olduğunu düşündüğüm için buraya yazıyorum. Kitle aynı kitle çünkü.
    Geçen gün bir yetkilisiyle sohbet ettiğim bir organizasyon var. Faizsiz kredi verip konut aldırıyorlar gibi bir şey. Diyelim 100 bin lira lazım , bunlara 10 bin veriyorsunuz , sonra kura ya katılıyorsunuz , size çıkarsa parayı alıp evinizi alıyorsunuz , ödemeye devam ediyorsunuz. Bir çeşit havuz sistemi.
    Buraya yazayım silinmesin , tavukbank - çiftlikbank gibi kerizleri söğüşleme organizasyonu bu . İzleyelim bakalım.
    Bu sistemi uygulayan eski kuruluşlar var ve gayette başarılı görünüyorlar.
    Bankalar pek uyanık değiller, orta ve dar gelirli vatandaşların büyük bir kısmı, bunun gibi sistemlerden ev,araba alıyor. Senetin memleketimizde büyük bir önemi var. Krediyle şunu verecem, bunu satacam reklamları pek dikkat çekmiyor. Aynı reklam senetle satışlarımız başlamıştır, deyince patlama yapıyor. 3,4 katlı bir işyerinin, 500.000 nüfusluk bir ilçenin tapularını kazandığı parayla aldığını duyunca epey şaşırmıştım. Vel hasılıkelam vatandaş çok resmiyeti sevmiyor gibi geliyor bana , yaz adama senedi ödesin borcunu...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bu dediğin organizasyonun türevleri cıktı, muhtemel dolandırıcı olanlarda vardır ancak eminevim den alan tanıdıklarım var.
    hepsi aynı değil organizasyonların.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    O su veren itfaiye hortumunu bende gondikleyim.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Arkadaşlar az ödeme diye bir şey söz konusu değil.
    Bu yasa 2008 yılında teğet geçen! krizde çıkarıldı.
    Türkiye'ye sıcak para lazımdı ve gurbetçiye el atıldı.
    O dönem kişi başı 30-35bin euro devlete para ödediler.
    Sigorta pirimi içinde değil.
    Yani devlet bir nevi sen bana şu kadar para ver bende sana her ay şu kadar ödeyeyim diye bir anlaşma yaptı.
    Şimdi hesap edin.
    700bin kişiden bahsediliyor.
    700bin x 35bin=24.500.000.000€
    Yani bu günkü para ile devlet yaklaşık 160 milyar lira para toplamış.
    O kriz nasıl teğet geçti sanıyordunuz?

Burada enteresan olan şu.
    Sigorta bana 3 ay pirim ödersen seni emekli ederim diyor mu diyor.
    Vatandaşı sigortalı yapmış mı, yapmış.
    Pirimler ödenmiş mi?
    Hem pirimler ödenmiş hem de kalan gün borcu ödenmiş.(yukarıda bahsettiğim 35bin euro)
    Yani şirket sahte olsa bile sigorta anlaşmasının yükümlülükleri yerine getirilmiş.

Burada 3 kağıt denilecek şey, vatandaş 35bin euro ödeyip ayda 1000 lira almaktansa aynı paraya 2000 lira alabilmek için kendini sigortalı göstermesi.
    Peki yasal şirketlerde sigortalı olanlar ne olacak?
    Yani sahte şirketten emekli olan yakalandı.
    Ya yasal şirketlerde kendini sigortalı gösterip emekli olanlar ne olacak?
    Onların çakallığı ile diğerlerinin çakallığı arasındaki fark ne?

Şimdi devlet ödediği parayı faiziyle geri istiyor.
    Gurbetçi de diyor ki tamam ama sende benim yatırdığım paramı faiziyle geri öde.
    O dönemde 35bin euro 90bin lira yapıyordu.
    Bugün neredeyse 200bin lira yapıyor.
    Bu iş çok karışacak!
    drtayfun bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar az ödeme diye bir şey söz konusu değil.
    Bu yasa 2008 yılında teğet geçen! krizde çıkarıldı.
    Türkiye'ye sıcak para lazımdı ve gurbetçiye el atıldı.
    O dönem kişi başı 30-35bin euro devlete para ödediler.
    Sigorta pirimi içinde değil.
    Yani devlet bir nevi sen bana şu kadar para ver bende sana her ay şu kadar ödeyeyim diye bir anlaşma yaptı.
    Şimdi hesap edin.
    700bin kişiden bahsediliyor.
    700bin x 35bin=24.500.000.000€
    Yani bu günkü para ile devlet yaklaşık 160 milyar lira para toplamış.
    O kriz nasıl teğet geçti sanıyordunuz?

Burada enteresan olan şu.
    Sigorta bana 3 ay pirim ödersen seni emekli ederim diyor mu diyor.
    Vatandaşı sigortalı yapmış mı, yapmış.
    Pirimler ödenmiş mi?
    Hem pirimler ödenmiş hem de kalan gün borcu ödenmiş.(yukarıda bahsettiğim 35bin euro)
    Yani şirket sahte olsa bile sigorta anlaşmasının yükümlülükleri yerine getirilmiş.

Burada 3 kağıt denilecek şey, vatandaş 35bin euro ödeyip ayda 1000 lira almaktansa aynı paraya 2000 lira alabilmek için kendini sigortalı göstermesi.
    Peki yasal şirketlerde sigortalı olanlar ne olacak?
    Yani sahte şirketten emekli olan yakalandı.
    Ya yasal şirketlerde kendini sigortalı gösterip emekli olanlar ne olacak?
    Onların çakallığı ile diğerlerinin çakallığı arasındaki fark ne?

Şimdi devlet ödediği parayı faiziyle geri istiyor.
    Gurbetçi de diyor ki tamam ama sende benim yatırdığım paramı faiziyle geri öde.
    O dönemde 35bin euro 90bin lira yapıyordu.
    Bugün neredeyse 200bin lira yapıyor.
    Bu iş çok karışacak!
    Bu işin sonu Gurbetçilerin oy kullanmaması için yeni bir kanun çıkarmaya kadar gidecek o halde. Son 5 yıldır yurtdışında ikamet edip, Türkiye'de tek seferde 6 aydan az bulunanlar genel seçimlerde oy kullanamaz bitti gitti.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Prim yatırıyorlar ama az yatırıyorlar. Yani az parayla çok emekli maaşı alıyorlar. Benim bildiğim kadarıyla normalde yurtdışında çalışanlar türkiyeden emekli olmak isterlerse bağkur primi ödeyip emekli olmaları gerekiyor. Ama bu alamancı üçkağıtçılar kendilerini türkiyede birkaç ay çalışmış gibi gösterip sskdan emekli olmuşlar.
    birkaç ay çalışıp nasıl emekli olabilir?
    ben bunu anlamış değilim. sen nasıl prim gün sayısını doldurmak zorundaysa o da aynı gün kadar prim yatırması lazım.
    ha asgari ücrtteen her ay 1000 tl sigorta yatıran bi kişi şu anda zaten emekli olsa sen ben almancı fark emez 1200 tl maksimum maaş alıyor. sadaka gibi.
    yani burda nsıl bi üçkağıt var anlamdım.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)