Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12311 ... SonuncuSonuncu

İdlib'de durumumuz kötüye gidiyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bence doğrusunu yapıyoruz , tüm bölgenin vahşi şeriatçıları o şehirde toplanmış , Ruslar orayı ele geçirirse hepsi soluğu Türkiye'de alacak. O yüzden orada kalmaları bizim için gerekli. Ama kontrolü kaybediyoruz , bu kötü . Bir şekilde hallederler inşallah , yoksa durum çok kötü olacak.
    https://www.bbc.com/turkce/haberler-...7-820D933C408C

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Erdoğan, Ekim ayında Rus lider Vladimir Putin'le yaptığı 6 buçuk saatlik görüşmenin sonunda durdurulan ve Barış Pınarı Harekatı sonrasında da Rusya'nın verdiği sözleri tutmadığını söyledi:

"Aynı şekilde Fırat'ın doğusunda bölücü terör örgütünün Amerika'nın desteği ve Rusya'nın müsamahası olmadan varlık gösteremeyeceğini bilmiyor muyuz? Türkiye'ye karşı aslan kesilen rejimin, Fırat'ın doğusundaki bölücü terör örgütüne karşı en küçük bir kazanım elde edememesinin gerisindeki sebeplerini görmüyor muyuz? Rejim denilen kuklanın küçük bir hizip dışında kendi ülkesinde herhangi bir karşılığı yokken, suni solunumla yaşatıldığının farkında olmadığımız mı düşünülüyor?"

Ancak Perşembe günü konuyla ilgili soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Neden Rusya'yla çatışalım? Askerimize saldıran rejimdir" dedi:

"Biz Türkiye olarak Rusya'yla neden çatışalım? Bizim askerimize saldıran kimdir? Rejimdir. Gözlem noktalarımız taciz eden kim? Rejim. Sabrımızın bir sınırı vardı. 8 şehidimiz olduktan sonra karşılığını verdik. Ama rejim saldırganlığına devam ederse biz burada durmayız. Bu sorunlarımızı çözersek yine Rus muhataplarımızla birlikte çözeriz."

oldukça dikkat çekici detaylar.
    abd, iran için de rejim kelimesini kullanır.
    son dönüşteki, "ruslar iyi ama esad tukaka" açıklaması ise beklenilenden farklı değil. zira R vitesi sık kullanılır.
    bundan sonra ne olacak?

bu kadar insanlıktan nasibini almamış katilin hamisi olanlar ne düşünüyor?
    suriye politikasından dolayı monşerleri tebrik ederim.

senin memleketinde insanlar yokluktan kendisini yakıyor. haberiniz olsun.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Orada Rusya ve İran ile savaşıyoruz. Önce herkes bunu bir anlasın. Kazanabilir miyiz ? Kendi halkının tam desteğini alan bir Hükumet ile evet. Durumumuz ne ? Takdir sizin.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Daha namaz kılacağız orada. Bu cuma olmazsa, sonrakine. Kıyamete kadar bir dolu cuma var önümüzde.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Erdoğan, Ekim ayında Rus lider Vladimir Putin'le yaptığı 6 buçuk saatlik görüşmenin sonunda durdurulan ve Barış Pınarı Harekatı sonrasında da Rusya'nın verdiği sözleri tutmadığını söyledi:

"Aynı şekilde Fırat'ın doğusunda bölücü terör örgütünün Amerika'nın desteği ve Rusya'nın müsamahası olmadan varlık gösteremeyeceğini bilmiyor muyuz? Türkiye'ye karşı aslan kesilen rejimin, Fırat'ın doğusundaki bölücü terör örgütüne karşı en küçük bir kazanım elde edememesinin gerisindeki sebeplerini görmüyor muyuz? Rejim denilen kuklanın küçük bir hizip dışında kendi ülkesinde herhangi bir karşılığı yokken, suni solunumla yaşatıldığının farkında olmadığımız mı düşünülüyor?"

Ancak Perşembe günü konuyla ilgili soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Neden Rusya'yla çatışalım? Askerimize saldıran rejimdir" dedi:

"Biz Türkiye olarak Rusya'yla neden çatışalım? Bizim askerimize saldıran kimdir? Rejimdir. Gözlem noktalarımız taciz eden kim? Rejim. Sabrımızın bir sınırı vardı. 8 şehidimiz olduktan sonra karşılığını verdik. Ama rejim saldırganlığına devam ederse biz burada durmayız. Bu sorunlarımızı çözersek yine Rus muhataplarımızla birlikte çözeriz."
    cumhurbaşkanı ile dışişleri bakanının açıklamları birbiriyle uyumlu değil
    cumhurbaşkanının bu ifadelerine katılıyorum açıkçası

meseleyi, hakkaniyetle yorumlayabilmek adına, bildiğim haliyle konuyu baştan alayım:
    beşar esad, seçimle gelen bir lider değil, bir diktatörlüğün devamı
    ancak babası kadar da katı bir adam değil (di)
    tüm bu ortadoğunun karıştırılmasından ana maksat israilin güvenliğidir diye düşünmekteyim ama biz ana konjonktüre ilişkin yorumlayalım işi
    ırakın parçalanmasından sonra ab-d nin kuracağı enerji koridorunun (hazar havzası ve ırakın kuzeyi) tamamlanması için suriyenin de hizaya sokulması gerekiyordu.
    Türkiye de devreye sokularak bu baskı önce diplomasi kanalıyla başlatıldı. cevap alınamayınca abd paramiliter unsurları devreye sokularak suriye karıştırıldı ki buna zamanın hükümeti de önayak olmuştur.
    meselenin bir sonraki ayağının iran olduğu bilindiğinden, iran; bu enerji koridoruyla avrupadaki enerji pazarını kaybederek zora gireceğinden rusya meseleye zamanla dahil oldu
    karışıklık, paralı unsurların çıkardığı isyanlarla başlamış olsa da esadın sert müdahaleleri ve halkın genelinde ciddi desteğinin olmamasıyla, muhalifler lehine devam ederken, rusya ve iranın devreye girmesiyle esad lehine döndü
    bu sebeple halkın geneli, bir muhaliflerin tarafında, bir esadın tarafında kaldı ki bu işler böyledir; kimin borusu ötüyorsa, halk ona rağbet eder.
    büyük bir kısmı da mülteci oldu.
    abd nin, enerji koridoru meselesinde partneri bölgedeki kürt kuvvetlerdir
    cihatçı grupları ise daha çok bu partnerine alan açmak için kullanmıştır (destabilizasyon ve fetih)
    bu grupların ise yıllardır devam eden savaşta canı yanan, karnı aç bir sürü insanı devşirebilecekleri muhakkaktır
    suriye bir cadı kazanı ve inanın, savaşan tarafların herhangi birinde, genel manada insan vicdanına dair izlere rastlayabileceğimizi zannetmiyorum
    burada, hangi görüşten olursa olsun, her ne tarafta kaldıysa, masumlara acıyorum
    idlipte ciddi bir htş yığınağıyla birlikte onlarla uyumlu geçinen, bir kısmı da Türkiyenin kontrolünde bulunan muhalif gruplar var
    asıl can yakan, verilecek ciddi sivil kaybıdır diyerekten; buranın kaybedilmesi durumunda 1,5 milyon yeni mülteci sınırlarımızda olacak. mevcut mültecileri de gönderebileceğimiz bir yer kalmayacak.
    açılan alana, esad kadar pyd unsurları da dolacaktır ki (hep böyle oldu) bunlar sıkıştıkça esada/ rusyaya sığınıyorlar ve düşmanımın düşmanı dostumdur prensibiyle şimdilik esad da bunu kabulleniyor.
    Türkiyenin gerek masa başında gerek sahada zor kullanarak bu meseleyi çözmesi gerekiyor
    "amerika ve rusyaya rağmen"
    masanın başında oturarak, mehmetçiğin kanı pahasına bu operasyona bayrak sallamak haddim değil
    ancak, hatayın güney ucundan fırata kadar çekilecek bir çizgi içerisinde Türkiyenin kontrolünde bir alanın bulunması elzem ve bu da hakkımızdır.
    tabi bunlar ciddi bir irade ve savaş gücü gerektiriyor
    Allah, askerimizin ve bilcümle masumun yardımcısı olsun

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Türkiye'nin mevzuya körleme girdiği, hiç bir strateji düşünmediği ortadayken bizim lehimize bir sonuç beklemek biraz saflık olur.
    Bir stratejimiz olsaydı gelen suriyelileri güneydoğuda kürt nüfusun yoğun olduğu yerlere yerleştirirdik.
    Yanlış anlaşılmasın ben öyle olmalı diyerek yazmıyorum bunları fakat devletin kürt meselesine bakışı belli.
    Üstüne Kuzey Irak'ta bir kürt devletinin kurulmasına karşı.
    Bunun en büyük sebebi de kabul edilen bir kürt devletinin sınırlarımız içerisinde hak talep etme olasılığı.
    Hatta uluslararası baskıyla bu bölgelerde bir referandum olasılığı.
    Yani sınırımızda bir kürt devleti kurulursa ve uluslarası alanda tanınırsa ileride Diyarbakır, Hakkari, Şırnak gibi illerde bulunan kürt nüfusu ileri sürerek bu illerin kendisine katılması için bir referandum isteyecektir.
    Türkiye'nin bir stratejisi olsaydı bu ihtimale karşı oradaki kürt nüfus yoğunluğunu kıracak şekilde hareket ederdi.
    Bunun en basit yolu da gelen göçmenleri orada ikamet ettirmek.
    Fakat Türkiye böyle yapmıyor.
    Habire göçmen gelmeye devam ediyor.
    O zaman askerin orada ne işi var.
    Terör örgütlerinin önünü kesecek hiç bir adım atmıyorsun.
    Göçü engellemiyorsun.
    E ne yapıyoruz biz orada?
    Yapamadıklarımızın üstüne bir de rusya ile savaşa mı gireceğiz?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E ne yapıyoruz biz orada?
    Yapamadıklarımızın üstüne bir de rusya ile savaşa mı gireceğiz?
    hatırlarsanız, önünde sonunda rusya ile karşı karşıya geleceğimizi defalarca yazmıştım
    ülkemizin önündeki en makul seçenek, bahsettiğim hattın kuzeyinde tam kontrol sağlamak ve mültecileri orada tutmaktır. rusya ve amerikaya rağmen bunu başarabiliriz. bu iradeyi ortaya koyduğumuz anda da bu kadarlık bir isteğe karşı çıkıp, Türkiyeyle ciddi savaş riskine girebilecek kadar aptal bir ülke yoktur sanıyorum
    belki iran biraz direnecek bu işe ama onun da çok mecali yok. esadın milislerinin de topuklarını vurarak kaçtığını göreceğiz
    rusya başka konular (bizim yönetimi sıkıştırmak suretiyle) üzerinden kısıtlayacak bizi
    gördüğümü sandığım hamleler, kurmay aklıyla yapılıyor olmalı diye düşünüyorum
    zira siyasi iradeden ziyade askeri izler taşıyor bunlar
    bilemiyorum bir başka amerikan tuzağına çekilip çekilmediğimizi

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    İşler savaşa doğru gidiyor , Ortadoğu maalesef böyle bir çukur , elini verdin mi , kolunu alamıyorsun.
    Allah Askerlerimizi ve buralardaki suçsuz gariban halkı korusun.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Burada yazılanlar doğruysa çok kötü. Haber sitelerin de hiç bir şey yok. Kuru nakarat atıyorlar 101 hedef vs diye. Bir yerde savunmayı delmişler, gözlem noktasının biri gitmiş görünüyor.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada yazılanlar doğruysa çok kötü. Haber sitelerin de hiç bir şey yok. Kuru nakarat atıyorlar 101 hedef vs diye. Bir yerde savunmayı delmişler, gözlem noktasının biri gitmiş görünüyor.
    suriyedeki varlığımız hakkımız
    4 milyona yakın mülteci bizde ve 2 milyonu yolda
    tek seçeniğimiz 2-3 şehir büyüklüğünde alanı tamamen kontrol etmemizdir
    ne bizim, ne masumların başka çaresi yok
    iti kopuğu da doldu memlekete, onları da ayıklamak zorundayız; postalayacağız
    başka çare yok

ancak oradaki varlığımız amerikanın isteğiydi; bundan sıyrılarak hareket etmeli. ne kadar başarılı olacak, göreceğiz
    bizler masumları ve çıkarlarımızı korumalıyız; gerisinin canı cehenneme

henüz yığınak aşamasındayız, TSK taarruza geçmedi
    bu momentumla mühalif gruplar saldırıya başladı tabi
    öyle iranın, rusun gazıyla hadi süpürelim hepsini Türkiyeye dediler de ne oldu? şimdiden ceset kaynıyor ortalık

Türkiye dışında herhangi bir tarafı tuttuğumdan değil (açık konuşayım, sivil kayıp olmasın diye yeri geldiğinde erkek gibi savaşan tek ülke olduğumuzdandır) süpürme operasyonu yapıyorlar ve ka..ık rusların ağır bombardımanında daha çok masumlar ölüyor. amerika da benzer pisliği telaferde işide karşı yapmıştı; işe yarayınca aynı taktiği benzer bi grup olan HTŞ üzerinde ruslar deniyorlar şimdi.
    ne amerikanın ne iranın ne esadın ne rusların artık zerre umurlarında değil ölen bebekler/ masumlar. muhalifleri sürsünler yeterli; neyin pahasına? insanlıktan çıktılar.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Son 10 yılda suriye de yapılan her hareket yanlıştı. Her operasyon siyasi oy toplama aracına dönüştürüldü. Geçmişi zaten hepimiz biliyoruz. Ancak bugün idlib üzerinde hiç bir savaş uçağımız sorti yapamıyor. Rus kimlikli uçaklar önleme yapıyor. Üzerine s400 ler aktif halde.

Nerde sorunlu adam varsa idlib de şuan. Işidlisi, şeriatçısı vs vs radikal kıvamda bir sürü örgüt var. Geri çekilsek bunlar bize girecek, çekilmesek bu işin sonu savaşa çıkar.

Bu kadar aptallık, hataların bedeli bir yerde kopacak elbet.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Olan olmuş artık , halk bu hataları yapandan hesap sormamış destek vermiş. Zararın neresinden dönersek kardır.

Motosikleti
    Ducati 797
    elbet bir sürü kritik hatanın sonucunda buralara gelindi
    suriyenin karışmasının engellenmesi gerekiyordu, engellenmedi
    ateşe odun taşınmayacaktı, taşındı
    madem bir işe girdin sonucunu getireceksin (esadın devrilmesi), getirmedin
    o arada iran ve rusya devreye girip işi daha da ağırlaştırdılar ve oluşan insani krizin yükü büyük oranda Türkiyenin üzerine kaldı
    mevcut durum bu artık; burdan en az zararla nasıl çıkarız ve daha çok masumun ölmesini nasıl engelleriz? buna kafa yormak durumundayız
    benim aklıma suriyede belli bir alanın tamamen bizim kontrolümüzde olmasından başka seçenek gelmiyor
    idlib bölgesindeki en büyük silahlı kuvvet HTŞ ve işide yakın ayarda bir radikal gruptur
    onların varlığı sebebiyle TSK nın bölgeyi tam anlamıyla kontrol etmesi de çok mümkün olmayacaktı
    mevcut kriz HTŞ nin feshedilmesini getirir ve TSK ile uyumlu, güneydeki bölgelerle aşırı çatışma meraklısı olmayan ılımlıların bölgedeki kontrolünü de
    artırırsa bu kriz daha yumuşak aşılır
    TSK nın yığınağıyla bölgedeki asıl güç unsuru da değişecek, çatışan taraflar da rahat dururlarsa ciddi çatışma riski epey azalacaktır
    ancak aynı durum daha büyük krizlere de gebe (inşAllah olmaz)
    asalım keselim diyemem, haddim değil mehmetçiğin bu riske girmesine bayrak sallamak
    sanıyorum bu riskin alınması gerekiyordu
    esad ve iran bu bölgeyi ele geçirmeyi unutucak yalnız
    kimseye bırakamayız; insani de olmaz, çıkarlarımıza da uymaz
    bundan siyasi rant devşirilmeye çalışılırsa da aklınızı kullanın
    bu mesele, ortak meselemizdir

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    idlib, rejimin kontrolüne geçecek.
    orada ne kadar vahşi var ise onlar da libya, türkiye, afganistan ya da benzeri yerlere üleştirilecek.
    esasında şam-kremlin-pekin ve geri kalan herkes (türkiye hariç) oradakilerin itlaf edilmesini istiyor.
    kendi ülkesinden çıkıp ışıda katılanları kimse istemiyor.

türkiye, suriyeli ve diğer göçmen politikasını hümanist düşünceler değil, demografik yapının değiştirilmesi, ucuz iş gücü ve istismar üzerine kurdu.
    suriyelilerin yoğunlukta olduğu yerlerde bambaşka hayatlar yaşanıyor.
    inşaat başta olmak üzere, kalifiye eleman ihtiyacı olmayan bir çok yerde göçmenler kullanılıyor.

bugün reyizin konuşması "açız" diye kesildi, medya da hemen ara vermiş yayınlara. işte ülke bu noktada.
    dış politika, özellikle orta doğu politikasındaki askeri manevraların çoğu, ülkenin kamplaştırılması, oy potansiyeli yaratma, güruhu konsolide etme odaklı. son seçimlerde, oy ağlaklığının sebebi de bu idi. geçinemeyen insanların kendilerini terk edeceklerini biliyorlar.

ne'se, hulasa, suriye politikası suriyeden ziyade iç politika malzemesi olarak kullanılıyor. revaçtaki osmanlı rüzgarı, ana kaideleri fetih adı altında yağma zihniyetine dayanan bir yapıyı canlandırmak.
    ve fakat o zamanlar çok geride kaldı, anlamakta zorlandıkları konu budur.
    konuyu dağıttım biraz.
    sadece birbirleri ile bağlantılı olayları izole edersek konuyu anlamakta zorlanırız.
    halihazırda anlayamıyorum.

Motosikleti
    Ducati 797
    başkalarının müşkülünden fayda sağlamaya çalışanın kanı bozuktur
    birilerinin niyetini okuyarak, yapılması elzem şeyleri, sırf onlar da bundan fayda sağlamasın diye atlamak mı icap eder?
    varsa- bundan fayda sağlayan birilerinin varlığını farketmeyen toplumun aydınlanmasından ne olur? bırakınız efendim, hakettiğini bulsun seçemiyorsa

bakın, böylesi bir iç karışıklıkta herhangi bir tarafı tek tipleştirip lanetlemek, fazlasıyla kestirmecidir ve hatalıdır
    zulme uğrayanın nesebine mi bakalım?
    kaldı ki bunca yıllık savaş, hangi tarafta insana dair vicdan kaldı sanıyorsunuz ki?
    suriye esadın mı ülkesidir sadece?
    iran ve rus desteği olmadan esad mı kalacaktı suriyede? velev ki abd paralı asker taşımış olsun. hangi ülke bu kadar kolay karışırdı yanlış giden birşeyler olmasa?
    hayal edin benzer bir yönetim senaryosunu, anlamak zor değil mevcut durumumuzda; şikayetçi değil miydik?
    elbette isterdim ki hiç bunlar yaşanmasın, suriye karışmasın, bunca masum (her cenahtan) zulme uğramasın ama oldu işte
    şimdi biz, sırf muhalif blok içinde kaldı diye acımasızca öldürülen masumları mı unutalım? bunun bize yükünü mü sineye çekelim?
    mevcut durum büyük çaplı krizlere gebedir, abd nin, rusya nın türlü tuzakları var burda; tekrarlıyorum
    bekleyin, TSK nın varlığı oradaki radikal unsurları da bertaraf edecek inşAllah
    belki dayak zoruyla barış gelir oralara; zor tabi
    yeter ki Türkiye kendi hassasiyetleriyle ve kendine yakışan şekilde hareket etsin

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elbet bir sürü kritik hatanın sonucunda buralara gelindi
    suriyenin karışmasının engellenmesi gerekiyordu, engellenmedi
    ateşe odun taşınmayacaktı, taşındı
    madem bir işe girdin sonucunu getireceksin (esadın devrilmesi), getirmedin
    o arada iran ve rusya devreye girip işi daha da ağırlaştırdılar ve oluşan insani krizin yükü büyük oranda Türkiyenin üzerine kaldı
    mevcut durum bu artık; burdan en az zararla nasıl çıkarız ve daha çok masumun ölmesini nasıl engelleriz? buna kafa yormak durumundayız
    benim aklıma suriyede belli bir alanın tamamen bizim kontrolümüzde olmasından başka seçenek gelmiyor
    idlib bölgesindeki en büyük silahlı kuvvet HTŞ ve işide yakın ayarda bir radikal gruptur
    onların varlığı sebebiyle TSK nın bölgeyi tam anlamıyla kontrol etmesi de çok mümkün olmayacaktı
    mevcut kriz HTŞ nin feshedilmesini getirir ve TSK ile uyumlu, güneydeki bölgelerle aşırı çatışma meraklısı olmayan ılımlıların bölgedeki kontrolünü de
    artırırsa bu kriz daha yumuşak aşılır
    TSK nın yığınağıyla bölgedeki asıl güç unsuru da değişecek, çatışan taraflar da rahat dururlarsa ciddi çatışma riski epey azalacaktır
    ancak aynı durum daha büyük krizlere de gebe (inşAllah olmaz)
    asalım keselim diyemem, haddim değil mehmetçiğin bu riske girmesine bayrak sallamak
    sanıyorum bu riskin alınması gerekiyordu
    esad ve iran bu bölgeyi ele geçirmeyi unutucak yalnız
    kimseye bırakamayız; insani de olmaz, çıkarlarımıza da uymaz
    bundan siyasi rant devşirilmeye çalışılırsa da aklınızı kullanın
    bu mesele, ortak meselemizdir
    iyi ama biz daha kendi topraklarımızda kendi halkımıza doğru düzgün bakamıyoruz, elin topraklarında yabancı bir milleti nasıl güvende yaşatacağız ve onlara destek sunacağız?

bence mevcut suriyeliler türkiye içerisinde başımıza bela olmaya devam edecekler, bence derhal suriyeden çekilip sadece sınırımızı korumalıyız, sınırımızı koruyamayacak kadar düştüysekte her türlü belayı hak ediyoruz demektir.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyi ama biz daha kendi topraklarımızda kendi halkımıza doğru düzgün bakamıyoruz, elin topraklarında yabancı bir milleti nasıl güvende yaşatacağız ve onlara destek sunacağız?
    bence mevcut suriyeliler türkiye içerisinde başımıza bela olmaya devam edecekler, bence derhal suriyeden çekilip sadece sınırımızı korumalıyız, sınırımızı koruyamayacak kadar düştüysekte her türlü belayı hak ediyoruz demektir.
    uzun anlatmak icap edecek sanıyorum
    ülkede her 15 kişiden biri mülteci yaklaşık olarak. dude' un parmak bastığı ucuz iş gücü meselesi haklıdır. ucuz işçinin varlığı ülke insanının da işsizliğini artırıyor; tüm bunların bir sıkışma noktası var; mültecilerin varlığı ilerde başka toplumsal sorunlara yol açacak, bunlar hesaplanabilen şeyler
    işin insani tarafı da var
    savaş çıkmadan önceki suriye nüfusunun belki yarısı artık suriyede değil. çok insan öldü, bir çoğu da çevre ülkelere iltica etti. etraftaki en güvenli ülke Türkiye olduğundan, mültecilerin büyük kısmı burada.
    iltica edenlerin içinden varlıklı/ okumuş kesimler de olmakla birlikte, çoğunlukla oranın varoş tabir edebileceğimiz kesiminden de kaçabilen Türkiyeye kaçtı. daha vatanseverleri (gerek muhalif, gerek yönetim tarafında kalanlar) ülkelerinde kalarak birbiriyle savaştı/ savaşıyor
    gelenlerin içinde de belki vatanseverler var; ama çoluk çocuk işi devreye girince öncelikler değişebiliyor, anlam verebiliriz biraz
    hem bir iç savaş bu; kardeş kardeşi vuruyor işte. belki buna alet olmak istemedi bazısı
    hazır fırsat varken kapağı Türkiyeye atalım, oralar cennet diyen çakallar da var tabi
    Türkiyedeki suriyeliler, sosyal mecrada sıkça kullanılan plajda nargile görüntüsüyle resmedilse de kazın ayağı öyle değil
    bazısı biraz dolar getirip iş kurmaya kalkıştı, bazısı beş parasız geldi ve ucuza çalışarak geçimini sağlıyor
    aralarında geçmişte cihatçı örgüt mensubu tehlikeli kişiler var elbet; bir sürü de el-muhaberat ajanı, emin olun
    esadın bizden ilk intikamı, sürülen suriyelilerdir
    açıkça anlaşılıyor ki esad, istemediği ne kadar adam varsa bize iteledi
    peki bunu nasıl yaptı? suriyeyi irana ve ruslara peşekeş çekerek. amerikan emperyalizmine kafa tuttu, rus emperyalizminin kucağına oturarak
    muhalif güzellemesi yapacak değilim de bu mu vatanseverlik?
    ülkenin yarısını kendi içinde öldürüp sürerek mi ülke kurtarılırmış?
    idlip, muhalif kesimin toplantığı son nokta, 4 milyona yakın insan yaşadığı söyleniyor
    ruslar muhalifleri temizlemek amacıyla çoluk çocuğu katletmek pahasına halı bombardımanına devam ederken esada bağlı birlikler ve iranlı milis kuvvetler de karadan önüne katanı kovalıyor
    bölgede hava soğuk, 800 bin mülteci sınıra geldi, dahası da gelecek, içeri almıyoruz ve çok zor şartlarda yaşamaya çalışıyorlar
    zor değil, montunuzu almadan gece dışarı çıkıp 30 dakika bekleyin, daha iyi anlarsınız ne demek istediğimi
    acımasız olduğunuzu sanmıyorum, meselenin her detayına vakıf değilsiniz diye düşünüyorum ve empati kuramadınız diye bunları anlatıyorum
    tabi demiyorum ciatçılara arka çıkalım, kollayalım
    daha da yazılır da boşverin
    bugün diğer tarafa karşı azgınca davranılsa, buna da karşı çıkacaktım
    soğuktan titreyen bir çocukla tüm bu siyasi hesapları bir teraziye koyuyorum, çocuk ağır basıyor
    bombardımanda ölen küçücük bir bedenin karşısına güneşi koysalar, tüy sıklet kalıyor

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    1- Hükumet güçleri içlerindeki terörist nüfusu ve ailelerini (Devleti yıkıp kendi devletini kurmak isteyenleri) bize doğru sürüyor , "Madem bunları çok seviyorsunuz alın güle güle bakın"
    2- Derin devletimiz buna ses çıkartmıyor , içerideki Kürt nüfus politik anlamda güç sahibi olunca onları zayıflatmak hesabında
    3- Evdeki hesap çarşıya uymaz , beceremeyeceğin yükün altına girdin , artık bunun ağır bir faturası var o çıkacak ve tüm ülke ödeyecek.

Hazırlanın.

Motosikleti
    Ducati 797
    veremeyeceğimizden korktuğum tek hesap, işin başında bu insanlık krizine yol açacak işlere karışmış olmamızdır
    hiç bulaşmayacaktık ya da engel olacaktık; olmadı
    şimdiki hesaplarımızı, "bu işi ne kadar çabuk düzeltebiliriz" şeklinde yapmak durumundayız

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun anlatmak icap edecek sanıyorum
    ülkede her 15 kişiden biri mülteci yaklaşık olarak. dude' un parmak bastığı ucuz iş gücü meselesi haklıdır. ucuz işçinin varlığı ülke insanının da işsizliğini artırıyor; tüm bunların bir sıkışma noktası var; mültecilerin varlığı ilerde başka toplumsal sorunlara yol açacak, bunlar hesaplanabilen şeyler
    işin insani tarafı da var
    savaş çıkmadan önceki suriye nüfusunun belki yarısı artık suriyede değil. çok insan öldü, bir çoğu da çevre ülkelere iltica etti. etraftaki en güvenli ülke Türkiye olduğundan, mültecilerin büyük kısmı burada.
    iltica edenlerin içinden varlıklı/ okumuş kesimler de olmakla birlikte, çoğunlukla oranın varoş tabir edebileceğimiz kesiminden de kaçabilen Türkiyeye kaçtı. daha vatanseverleri (gerek muhalif, gerek yönetim tarafında kalanlar) ülkelerinde kalarak birbiriyle savaştı/ savaşıyor
    gelenlerin içinde de belki vatanseverler var; ama çoluk çocuk işi devreye girince öncelikler değişebiliyor, anlam verebiliriz biraz
    hem bir iç savaş bu; kardeş kardeşi vuruyor işte. belki buna alet olmak istemedi bazısı
    hazır fırsat varken kapağı Türkiyeye atalım, oralar cennet diyen çakallar da var tabi
    Türkiyedeki suriyeliler, sosyal mecrada sıkça kullanılan plajda nargile görüntüsüyle resmedilse de kazın ayağı öyle değil
    bazısı biraz dolar getirip iş kurmaya kalkıştı, bazısı beş parasız geldi ve ucuza çalışarak geçimini sağlıyor
    aralarında geçmişte cihatçı örgüt mensubu tehlikeli kişiler var elbet; bir sürü de el-muhaberat ajanı, emin olun
    esadın bizden ilk intikamı, sürülen suriyelilerdir
    açıkça anlaşılıyor ki esad, istemediği ne kadar adam varsa bize iteledi
    peki bunu nasıl yaptı? suriyeyi irana ve ruslara peşekeş çekerek. amerikan emperyalizmine kafa tuttu, rus emperyalizminin kucağına oturarak
    muhalif güzellemesi yapacak değilim de bu mu vatanseverlik?
    ülkenin yarısını kendi içinde öldürüp sürerek mi ülke kurtarılırmış?
    idlip, muhalif kesimin toplantığı son nokta, 4 milyona yakın insan yaşadığı söyleniyor
    ruslar muhalifleri temizlemek amacıyla çoluk çocuğu katletmek pahasına halı bombardımanına devam ederken esada bağlı birlikler ve iranlı milis kuvvetler de karadan önüne katanı kovalıyor
    bölgede hava soğuk, 800 bin mülteci sınıra geldi, dahası da gelecek, içeri almıyoruz ve çok zor şartlarda yaşamaya çalışıyorlar
    zor değil, montunuzu almadan gece dışarı çıkıp 30 dakika bekleyin, daha iyi anlarsınız ne demek istediğimi
    acımasız olduğunuzu sanmıyorum, meselenin her detayına vakıf değilsiniz diye düşünüyorum ve empati kuramadınız diye bunları anlatıyorum
    tabi demiyorum ciatçılara arka çıkalım, kollayalım
    daha da yazılır da boşverin
    bugün diğer tarafa karşı azgınca davranılsa, buna da karşı çıkacaktım
    soğuktan titreyen bir çocukla tüm bu siyasi hesapları bir teraziye koyuyorum, çocuk ağır basıyor
    bombardımanda ölen küçücük bir bedenin karşısına güneşi koysalar, tüy sıklet kalıyor

Taygır özür dilerim ama senin kadar hümanist olamayacağım.
    Farklı bir senaryo yazalım.
    Türkiye'de kürt vatandaşlar ayaklandı, özerklik veya kendi devletlerini kurmak için toprak istiyorlar. Bunu da amerika veya rusya pohpohluyor diyelim. Ülkede iç karışıklık çıkıyor, silahlı çatışmalar, bomba eylemleri vs. derken, mevcut hükümet işin önünü alamıyor ve iç savaşa sürükleniyoruz.
    Senaryo bu ya, biz ÇNRA'ları ateşleyip terörist unsurları bombalıyoruz. Çoğunluk vatan millet sakarya edasıyla toprak bütünlüğümüzü kimse bölemez, bu bayrak inmez, ezanlar dinmez vb. argümanlarla halk da destek veriyor. Dünya basını kendi ülke topraklarında kendi halkını bombalayan lider olarak Cumhurbaşkanını Dikdatör lider olarak manşetlerine taşıyor.
    Tüm dış güçlerin yardım ve yataklığına rağmen güçlü devletiz ya; kimseye ihtiyaç duymadan bu durumu bastıyoruz diyelim halkı bombalamak pahasına. Şimdi son şehir kalmış kendi vatan toprağım ama içinde her türlü ülkeden aşırı dinci terörist, farklı ülkelerin gözlem noktalarındaki askerler, bazı bölgelerde sivil halk, istihbarat ajanlari ne ararsan var.
    Şimdi bu durumda ne kadar hümanist olabiliriz?
    Esad'ı dikdatör olarak bize kim pazarladı ? Dikdatör olarak pazarlanan ve devrilen liderlerin ülkeleri şimdi ne durumda ?
    Bir gün bizim ülkenin başkanını da dikdatör olarak pazarlamayacaklarının garantisi var mı ?
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

REKLAM ALANI
1. sayfa 12311 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)