Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Otelde Komilik mi? Moto Kuryelik mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BAJAJ DİSCOVER 125ST
    Herkese merhabalar kazasız belasız sürüşler dilerim. Biraz konu dışı sanırım bilemiyorum. Şuanda kuryelik yapmaktayım ama biraz bu işten soğumuş durumdayım antalyada bir tanıdığım aracılığı ile otelde komi olma imkanım var otelde komilik ile ilgili forumlarda hiç iyi şeyler görmedim hemen hemen herkes aşırı zor olduğunu yorucu olduğunu vs yazmış hiç otel sektöründe çalışmadım gidip gitmemek arasında kaldım ama sonuçta kuryelikte çok zor bir iş kışı yağmuru soğuğu var en azından otelde biraz daha iyi şartlarda çalışacağımı düşünüyorum kafamda bir kaç soru işareti var foruma daha önce otelde çalışmış birileri varsa bilgilerine ihtiyacım var

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Komilik yaparsan birkaç sene sonra deneyimli garson olursun. Kuryelik yaparsan 10 sene de geçse yine kuryesin.
    mavellen ve espresso bunu beğendiler.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kuryelikten iyidir.En azından trafikde değilsin, güvendesin.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Komilikte yükselme şansın olacaktır.

Komilere bahşiş vermez cogu yer ama ilerde garson olursun o zaman rahat.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yaşının genç olduğunu tahmin ediyorum. Eskilerin altın bilezik diye tabir ettiği bir işe girsen daha iyi olur.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moto kuryelik, İstanbul trafiğinde çok riskli,kaza yapma olasılığınız çok yüksek,çok stresli,yükselme imkanı yok.Sizi motosikleti hobi olarak kullanın,kuryelik yaparsanız motosikletten soğursunuz.

3RE3RA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyo250gt - cbf150-mt25
    her ikisini de yaptım. komilik, kuryelikten her zaman iyidir. yazın serin yerde kışın sıcak yerde çalışırsın, yağmur kar trafik derdin olmaz. 20 yıllık da kurye olsan hep kurye kalacaksın, otelde komi başlarsın şef garson barmen falan olursun ilerlersin. iyi bir otelse güzel de para biriktirirsin.

25 yaşındayım turizm meslek lisesi mezunuyum, üniversitede de turizm okudum şuan yüksek lisans yine turizm seyahat işletmeciliği, bu kadar okuduk bari akademik kariyer yapayım dedim velhasıl kelam 10 senedir aşağı yukarı her yaz bazen okula ara verip yaz kış çalıştım turizm de dilin varsa ve burası çokomelli "seviyorsan" yapılacak bir iştir hepimiz parası için giriyoruz ama senden çok güzel çıkartıyorlar verdikleri asgari ücreti ona emin ol, her işin zorluğu ayrıdır tabi ama hem bedenen hem ruhsal olarak yıpratan bir meslek kolu, insanlarla uğraşman ve normalde sokak yüzüne bakmayacağın naendarthal dostlarımıza güleryüzle köpek çekse bile hizmet etmek zorundasın eğer dersen ki benim derim kalındır işlemez buyur gir, dil varsa ve yönetim becerilerine sahipsen yükselmemen imkansız değil, turizm bana kalırsa zaman geçirmelik bir iş sezonluk yani, sürekli otele güvenilmez özel sektör ayrıca turizm dediğin sektör tabiri caizse osuruktan nem kapar her dalgalanmayı hissedersin. Bence iyi düşün taşın ölç biç, garson olursan biraz daha rahat edersin ama tabi işe yabancılaşma oluyor benim gibi sevmezsen bu işi. Çok pişmanım güzel sanatlara girip gitar veya piyanodan devam etmediğim için her seçim farklı bir yola çıkıyor benimkisi mecburiyettendi. Arkadaşların varsa daha da güzel gırgır şamata geçer orası ayrı. Ama sürekli yapılacak bir iş değil benim kanımca, geleceği kesin değil eğer parlak biri değilsen sektör için. Tabi tam terside olabilir ama en azından yatacak yer yemek yol parası vermeyeceksin çoook güzel para biriktirirsin onu söyliyim.
    fatih.met bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    kimisi için komi olmak daha iyidir kimisi için moto kurye olmak, ben ikisinden birini seçmek zorunda kalsaydım moto kurye olurdum. otelde komilik yapmam, garsonluk hiç yapmam. o şekilde hizmet etmek fıtratıma uygun değil.

18 li yaşlarımda kendi kafemizde garsonluk yapıyordum, çok iyi insanlarda geliyordu dangil dingil insanlarda geliyordu...

-müşterinin biri babamın arkadaşıydı, bana 50 tl verdi ve marketten sigara almamı istemişti, o 50 lirayı aldım ve marketten şöyle çeklıt disk kornet aldım yanına birde kola falan almıştım galiba onu hatırlamıyorum... oracıkta 15 lirasını yemiştim, kalan 35 lirayıda sonra yerim diye cebimde tuttum... tabi kafeye dönmedim sonra akşam oldu babam geldi eve, gülüyordu, adamın 50 lirasını niye alıp gittin diye sormuştu :D

Adamın 50 lirasını gasp ettim diyim. zaten kafeyi fazla işletmeden kapattık, 1 sene işlettik mi bilmiyorum... insanların kahrını çekeceğime motosiklet üzerinde ıslanırım, üşürüm daha iyi...

tabi bu kişilik meselesi, yapanlara büyük saygı duyuyorum, benim yapamadığımı yapıyorlar.
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kimisi için komi olmak daha iyidir kimisi için moto kurye olmak, ben ikisinden birini seçmek zorunda kalsaydım moto kurye olurdum. otelde komilik yapmam, garsonluk hiç yapmam. o şekilde hizmet etmek fıtratıma uygun değil.

18 li yaşlarımda kendi kafemizde garsonluk yapıyordum, çok iyi insanlarda geliyordu dangil dingil insanlarda geliyordu...

-müşterinin biri babamın arkadaşıydı, bana 50 tl verdi ve marketten sigara almamı istemişti, o 50 lirayı aldım ve marketten şöyle çeklıt disk kornet aldım yanına birde kola falan almıştım galiba onu hatırlamıyorum... oracıkta 15 lirasını yemiştim, kalan 35 lirayıda sonra yerim diye cebimde tuttum... tabi kafeye dönmedim sonra akşam oldu babam geldi eve, gülüyordu, adamın 50 lirasını niye alıp gittin diye sormuştu :D

Adamın 50 lirasını gasp ettim diyim. zaten kafeyi fazla işletmeden kapattık, 1 sene işlettik mi bilmiyorum... insanların kahrını çekeceğime motosiklet üzerinde ıslanırım, üşürüm daha iyi...

tabi bu kişilik meselesi, yapanlara büyük saygı duyuyorum, benim yapamadığımı yapıyorlar.
    Katılıyorum, tamamen kişiliğinize bağlı. Turizmde belki 1 yıl olmadan bezeceksiniz ve kuryeliği arayacaksınız, belki de hoşunuza gidecek ve ilerleyeceksiniz. İlerleme şansınız var tabi ama bu işe girecekseniz kesinlikle kurumsal bi yer olsun 5 yıldızlı otel olsun. Üniversite okurken komilik garsonluk yaptım yıllarca. Şimdiki aklım olsa kimsenin ağız kokusunu çekmeyip kuryelik yapardım.

Ha diyeceksiniz ki kuryelikte de milletle uğraşıyoruz. Emin olun kuryelikte uğraşacağınız garsonlukta uğraşacağınızın onda biridir. Eski bi garson olarak benim oyum kuryelikten yana.

Aslında ikisini de düşünmemenizi önerirdim ama siz 2 seçenek sunmuşsunuz.

Motosikleti
    BAJAJ DİSCOVER 125ST
    Mesela ne önerebilirdiniz bu şıklar dışında?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Alfared adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yaşın kücük ise yükselebileceğin işlere gir.

Fabrikada işci olarak calıs kendini göster sonra yükselirsin. Bunu sana teorik olarak söylemiyorum, işci olarak girdiğim fabrikada su an sorumluyum. bir şekilde belli etmek şart kendini.

ne iş olursa olsun calıstıgın işin üst kademeleri olmasına dikkat et.

Kurye olsan üstü yok.

Komi - Garson - Başgarson olarak gidiyor sanırım.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Alıntı Alfared adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğitimden devam edecekseniz 25 yaşında bile olsam avukatlık okurdum, veya inşaat, gemi mühendisliği, eğitim sonunda işsiz kalma oranı düşük bölümler. Eğitim düğünmüyosanız da kuaförlük yapardım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Rks Rk 150
    Eğer yaşın küçükse meslek öğrenebileceğin bir işe gir garsonluk kuryelik kusura bakma ama iş değil 50 yaşına geldiğinde ne yapacaksın hala kuryelik garsonluk mu

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    yaşın 17 20 arasında ise sana kendi mesleğimi tavsiye ederim
    koltuk döşeme işi kışın sıcak yerde iş çok temiz meslek güzel alttan eleman gelmiyor 3 yıl sonra kalfa olursun bu gün bi kalfa 2300 civarı maaş alır
    usta olduğun zaman kabiliyetine göre işler değişir ayda 10000 kazanan arkadaşım da var 20000 kazanan da var
    ben de garsonluk yaptım kuryelik yaptım ama fazla uzun sürmedi
    daha sonra altyapım olan sanayi ye döndüm döşeme işini ek olarak yapıyorum fabrikada güvenlik olarak çalışıyorum ayda 17 20 arası sanayi de yim
    fatih.met bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)