Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Üniversitede Bölüm Seçmek

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Merhaba;
    Üniversite sınavına hazırlanan ve nisan sınavına giren birçok öğrenci arkadaşla sınav kaygısı ve stres kontrolü konusunda görüşmelerim oldu.Görüşmeler sırasında dikkatimi çeken ve öğrencilerin(ki ikinci ya da üçüncü defa sınava girenler de dahil) bölümlerle ilgili bilgilerin çok az olduğunu görüyorum.

Uzatmadan bağlayayım; karakterinize uygun olan bölüm sizin önceliğiniz olmalı elbette ama aldığınız eğitim ve "Ne umdum ne buldum?" değerlendirmesi yaptıktan sonra çalışma alanınızla ilgili özgün paylaşımlar yapabilir misiniz?

Özgün ve iş imkanları göz önünde bulundurulmuyor denen bölümler varsa bildiğiniz paylaşırsanız memnun olurum.

Selamlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    djan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr250r
    Eğer iibf'de okumak istersen,kesinlikle Uluslararası ilişkiler veya maliye okumanı tavsiye ederim. Beni sorarsan Maliye Bölümünü bitirdim bir süre kendi işimi yaptıktan sonra şu an satış ve pazarlama alanında bölge yöneticisiyim. Kesinlikle ne işle uğraşacağın belli olmuyor mezun olduktan sonra ama kesinlikle yapamam demediğin herhangi bir bölümü seç eğer idealist biri değilsen.
    Çoğunluğun yaptığı şey daima yanlıştır.

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    iibf'de en rahat yayıla yayıla okunacak bölüm uluslararası ilişkilerdir
    bknz : ben
    hatta sakarya ya da kocaeli üniversitesine gelirse erasmusla yurtdışına çıkmayanı dövüyorlar
    bknz : ben

ama bölüm iyi midir ? 5 para etmez sadece genel kültür sağlar
    kpss düşünülüyor ise işletme iktisat daha iyidir

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aramızda reklamcılık yada sinema televizyon okumuş olan var mı?

Motosikleti
    Naked :)
    Mimarlık mezunuyum, şu anda ticaretle uğraşıyorum ama mimarlık da yapıyorum. Öğrencilere tavsiyem özellikle bu bölümü yeteneği olmayan seçmesin. Çok zorluk çekersiniz okurken. Ayrıca mezun olunca da pek parlak olmaz geleceğiniz. Çizim yeteneği çok önemli değil resim yapılmıyor sonuçta ama olsada iyi olur. Önemli olan tasarım yeteneğinizin olması. Sakın ismine aldanıp yazmayın. İnşaat mühendisliğiyle falan ilgisi yoktur. Var tabi ortak dersler ama önemli olan projedir, tasarımdır mimarlıkta. Yani inşaat mühendisliği de olur mimarlık da olur benzerdir falan gibi yanılgıya düşmeyin kıvranırsınız 7 yılda zor bitiren arkadaşlarım var çalışmalarına rağmen ;)

Ayrıca mimarlık istiyorum diye tutturanlara okurken bol sabahlamalı gecelere hazır olun diyorum. Sabahlamadan mezun olan bu bölümde zordur. Ayrıca hadi ben vizelere hazırlanıyım kampa gireyim sonra rahatım gibi bir durum yok bu bölümde. Sürekli çalışmanız ve projenizi geliştirmeniz gerekir. Yoksa jürilerde lafı ve düşük notu yersiniz

Bunları bana kimse söylememişti ama Allahtan şanslıyım ben ;)

Ha bir de şu mesleği iç mimarlıkla karıştırmayın. İç mimar mobilya tasarlar vs. Pek alakası yoktur hatta bence iç mimarlık diye bişey yoktur ya neyse

Motosikleti
    Kawasaki ER-6F (2011) - Yamaha Cygnus L (2015)
    Tarih bölümünde okuyorum. Severek okuyorum; aynı zamanda ilk tercihim. 4 yıl okuyorsun ama sonrasında iş imkanları kısıtlı diyebilirim. Ya kpss'yle müzeler vs. gibi çalışma alanları, ya öğretmenlik, bir ihtimal de akademik kariyer yapma mümkün. Güzel bölümdür ama ilgili olana güzel. Üniversiteye gireyim de neresi olursa olsun diyenlere tavsiye etmem.

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    makina yüksek mühendisiyim
    tofaşta fordda ve mercedeste çalıştım
    mesleki tatmin son derece yüksek,
    yeni tasarımlara, ürünlere, projelere imza atıyorsunuz
    sayısız geceler sabahlara kadar çalışıyorsunuz ama maaşlı çalıştığınız müddetçe kazancı çok yüksek değil,
    yine de Allah bereket versin maaş kötü de değil ama lise sınıf arkadaşlarıma baktığım zaman aramızda maddi uçurum olan meslekler diş hekimi ve avukatlık
    15 yıldır çalışıyorum ve şimdiki aklım olsa ya avukatlık ya da dış ticaret seçerdim hem yata yata okurdum hem de şu anki maddi kazancımın misli isli para kazanmış olurdum

not: avukatlık kolaydır demiyorum, ama birisi mühendis olabiliyorsa yata yata okuyarak avukat olabilir diye söylüyorum, aynısını diş hekimliği için söylemiyorum, onların da okul zor ama sonrası mühendisliğe göre nispeten daha kolay
    lütfen laflarımı çarpıtıp başka yerlere çekmeyin
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

fatihsevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    Karadeniz teknik üniversitesi inşaat muhendıslıgı okuyorum.insaat muhendıslıgı cok gelişmekte bakarsan zaten tvde reklamlar dizilere sponsor olmalar falan yukselen bi grafıgı var bi suredir insan oldukca yiyecek içeçek tekstıl saglık ve barınma bitmeyecek bu yuzden tavsıye ederim ama calısmayı sevıyorsan sec cunku kolay bi bolum değil daha dogrusu ktü kolay değil.eger ben buyuk şirketlerde calısacagım sayılı muhendıslerden olacagım dıyorsan teknıkler ve iyi bi üniversiteye git yok projeci olacam kendı işimi yapacam diyorsan yada devlet dusunuyorsan en kolay üniyi sec yasamın ucuz oldugu yeri seç 1 vize 1 final olan yeri seç cunku bu tarz işlerde kalıte etkılı olmuyor.sayısalcıysan insaat yanında harita muhendıslıgını dusun iyi bolumdur.ne bolum olursa olsun ktü yazacaksanda dikkatlı yaz derimeger kı sormak istedıgın olursa ulasırsın bana yardımcı olurum.
    Saygılar
    HIZ YOLU DEĞİL ÖMRÜ KISALTIR

vicuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey Gy150 Cross
    bu konu birazda kişiden kişiye göre değişiyor. mesela öğrenci bir mesleği çok seviyor ona yönelmek istiyor bir şekilde çocuk bölümü kazanıyor ve üniversiteye yazılıyor çok mutlu ama gel zaman git zaman bir bakıyor üniversite hayatı ortam şartları görüşünü değiştirebiliyor ve okuduğu bölümden nefret etmeye başlıyor ve performansıda düşüyor
    ayetlervaray bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Öğrenci fen ve matematik alanında yetenekliyse,bu alanlarda problem yaşamıyorsa,yüksek öğrenimine o doğrultuda devam etmeli. Tabi devam edeceği bölümün de severek gideceği bir bölüm olması çok önemli.
    Sözel yetenekleri daha fazla ise,matematik,fen bilimleri gibi derslerde başarılı olamıyorsa,İİBF bölümleri,öğretmenlik,hukuk vb alanlara yönelebilir.
    Esas olan öğrencinin hangi alanda yeteneği olduğunun belirlenmesidir.Ona göre de rota çizilebilir..

Motosikleti
    .
    Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü okuyan yada mezun varmı?Bu bölümü de çok okumak istiyorum.Uzun zamandır araştırıyorum.Mesai bitimi ikinci öğretim uygun bana.
    Iibf ile ilgili çok mezun varmış,disiplinli çalışma ile akademik bir başarıya ulaşılabilir mi?Derslerin zorluk derecesi nasıl?Artı ve eksileri yazabilirmisiniz?şimdiden teşekkürler

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü okuyan yada mezun varmı?Bu bölümü de çok okumak istiyorum.Uzun zamandır araştırıyorum.Mesai bitimi ikinci öğretim uygun bana.
    Iibf ile ilgili çok mezun varmış,disiplinli çalışma ile akademik bir başarıya ulaşılabilir mi?Derslerin zorluk derecesi nasıl?Artı ve eksileri yazabilirmisiniz?şimdiden teşekkürler
    Amcamınoğlu okumuştu. Üç senedir kpssye çalışıyor.

Bir arkadaşımda okumuştu. En son kafe işletiyordu.

Bir diğer arkadaşımda bu bölüm hiç bi işe yaramaz diyerek bırakıp askere gitti.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    Hey gidi
    5 yıl olmuş mezun olalı

Diyeceğim o ki bolum önemli değil. Seramik mühendisliği okuyup satın almacı olarak çalışan operasyon müdürü olarak çalışan adamlar var piyasada. İslerinde de iyiler.

Rahat bir bölüm sec ve keyfine bak. Yurtdışına git uluslararası projelerde yer al. Anca boyle fark yaratırsın. Bölüm çok farketmiyor.

O donem kpss çalışıyordum. İşletme iktisat hariç kpss yalan. İnanmayan denesin. Hobilerine bak. Neye ilgin var gör ve ona yönel. Bizde kimse yardim etmedi bir şekilde su aktı yolunu bulmaya çalıştı hala bulmaya çalışıyor.

on dönüm bostan yan gel yat osman bölümü olsa süper olur. Şakası falan bir tarafa da arkadaşlar cidden bende çok sıkıldım bu hayattan. Yattığım yerden para kazanmak istiyorum. Bu öneriler baya işime yaradı: https://paratic.com/yattiginiz-yerde...ran-yontemler/ sizde göz atın belki işinize yarayacak öneriler bulursunuz.

Motosikleti
    fazer
    Çok iyi araştırın seçeceğiniz bölümü.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)