Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abiler maşallahınız var yav togg olmaz dan elektrikli araç olmaza geldik ya .

Bazen düşünüyorum dünyayı motosiklet net yönetse idi ne olurdu diye. Muhtemelen öz motosiklet net kurulup muhalefet olurdu herhalde ..

Alemsiniz valla bir yandan kızıyorum öbür taraftan da takip etmeyi seviyorum galiba.
    Ben elektrikli araç olmaz demiyorum, arcın üzerine güneç paneli konmaz, aracın alanı kadar güneş paneli yetmez o diyorum.
    Elektrikli araç tabi ki olur.
    Ama ona göre batarya teknolojisi lazım, bir de bizdeki gibi şehirlerde herkesin kendine özel park yeri olmayan yerlerde zor. Apartmanın her daireye bir araçlık park yeri vardır, oraya yaptırırsın şarj cihazını, akşam gelince takarsın, normal bina elektriğinden 3 fazla 10KW ile sabaha kadar şarj eder. Zaten elektrik kullanımı gece düşüyor, dengelenmiş olur, hızlı şarj cihazlarını kullanmak pahalı ama uzun yolda mecburen kullanılır, bunun dışında günlük kullanım için evde gece şarj edilmesi mantıklı olur ama bizde çoğunlukta böyle park yeri yok. Akşam eve gelince apartmanın önünde yer bulabilirsek parkediyoruz.

Amerika gibi müstakil garajlı evleri olanları işi daha da kolay zaten, müstakl ev, çatıya güneş paneli sistemi kurarlar, onun gündüz depoladığı ile akşam araba sabaha kadar dolmuş olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Godiva yerli ve milli bir çikolataymış.
    Vestel Venüs de yerli ve milli bir telefon.
    Tamam öğrendim şimdi...

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bataryayı %100 sıfırdan geliştirdiklerini acıklamışlar, doğru ise büyük başarı.

Bu arada tasarımlar hk. aşagıdaki sekilde bir calıntı iddiası var.

http://www.tersbakis.com/otomobil/17...l-cakma-cikti/
    2019'da arndiol böyle yazmış.

"Pil zaten Türkiye de üretilmiyordu, araba ile zerre alakası yok."
    Jeo 2023'te böyle yazmış.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Forumdan Uzaklaştırıldı
    "Pil zaten Türkiye de üretilmiyordu, araba ile zerre alakası yok."
    Jeo 2023'te böyle yazmış.
    Chewbacca, Türkiye de pil üretilmediğini, konunun otomobil ile alakası olmadığını. Üretmeye çalıştıklarını ve Çin ortaklığı ile ürettiklerini yazdım. Dünya da kaç tane PİL üreten ülke var diye de sordum. Yani bunda kötü bir şey yok. Tasarım haklarının çalıntı kısmına gelirsek... Söz konusu site de artık bu haber olmadığı gibi site ciddiye alınacak bir kaynakta değil. Bu Youtube de elinde kamera ile ona buna soru soran kişilerin, kurduğu site sonuç olarak. Buna haber kaynağı demek doğru olmaz. Bir yerlerden buldukları haberleri kaynak ve gerçekçilik sorgusu olmadan, sitelerine yükleyen kişiler haberci olmuyor. Neyse... Ben seni severim. Peker ile siz el altından atışmaya devam ediniz, fazla dahil olasım yok.

Ben TOGG'u proje olarak destekliyorum. Yapan kişileri sevmiyorum. Siyasi görüşüm de siyasetin hiç olmamasından yana. Teşekkürler.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Çalıntı kısmı kazayla girdi. Ana fikir, bataryayı yüzde yüz sıfırdan geliştireceğizden nereye geldiğimiz.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    4 saatte 12.000 kişi 60.000 tl peşinatı yatırıp Togg a talip olmuş , fena rakkam değil..

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tesla gibi elektrikli araçların bataryaları yaklaşık 85KWh kapasitede. Araç üzerinde olsun 2 metrekare güneş paneli olsun, 2 metrekare güneş paneli ile ortalama 1KW üretim olabilsin diyelim ki normalde 500W anca üretir, 85 saat güneşte beklemesi lazım ki batarya dolsun. Hadi bana yarım dolsa yeter desek o da 42.5 saat sürer. Olacak iş değil. Yeni tip güneş paneli icat olsa, tamamen verili olsa yani güneşten gelen enerjinin tamamını elektriğe çevirebilse bile metrekareye 1KW güneş ışığı düşüyor en ideal şartlarda, 2 metrekare panel ile yine çok çok uzun sürer.

u videodaki gibi araçlar deneysel araçlar, pratik kullanımları yok çünkü normal bir araba gibi yükleyip normal yollarda gitmeye güçleri de yok.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tesla gibi elektrikli araçların bataryaları yaklaşık 85KWh kapasitede. Araç üzerinde olsun 2 metrekare güneş paneli olsun, 2 metrekare güneş paneli ile ortalama 1KW üretim olabilsin diyelim ki normalde 500W anca üretir, 85 saat güneşte beklemesi lazım ki batarya dolsun. Hadi bana yarım dolsa yeter desek o da 42.5 saat sürer. Olacak iş değil. Yeni tip güneş paneli icat olsa, tamamen verili olsa yani güneşten gelen enerjinin tamamını elektriğe çevirebilse bile metrekareye 1KW güneş ışığı düşüyor en ideal şartlarda, 2 metrekare panel ile yine çok çok uzun sürer.

u videodaki gibi araçlar deneysel araçlar, pratik kullanımları yok çünkü normal bir araba gibi yükleyip normal yollarda gitmeye güçleri de yok.
    Tmm güzel hesaplar bunlar ama bir şeyi gözden kaçırmamak gerek. Burası Türkiye. Burası arabasının üstüne pervane takarak araba hareket halindeyken bu pervaneden aküyü şarj eden ve bu şarjla arabasını yürüten mucitlerin diyarı. Bu ülke dairesel piston yerine kare piston kullanarak ekonomi! sağlayanların vatanı. Bu ülke ilk tahrik sonrası faaliyete geçip kendi hareketiyle yoktan enerji üreten icatlara devlet teşviğinin aktığı bir ülke. Şimdi benim mucidim 10cmx10cm lik bir solar hücreden 1kw almanın yolunu bulamayacak mı yani? Hatalısınız. Konyadaki robot fabrikamızı unutmuşum...😁

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:25 ----------

Şaka bir yana, yönetimden politikadan bağımsız kesinlikle sonuna kadar destekliyorum TOGG u. Amasız fakatsız. Yolu açık olsun, tekerine taş değmesin.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 saatte 12.000 kişi 60.000 tl peşinatı yatırıp Togg a talip olmuş , fena rakkam değil..
    Evet. Memlekette iyi zengin varmış. Kura bunların bir kısmına araba satılması için mi, yoksa hepsine verilecek arabaların teslim sırası mı?

Dikkatimi çeken bir diğer nokta da şu: Bu iş özel teşebbüs. Eleştirilere firmanın CEO'su değil de Sanayi Bakanı cevap veriyor ne hikmetse.
    espresso bunu beğendi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Evet. Memlekette iyi zengin varmış. Kura bunların bir kısmına araba satılması için mi, yoksa hepsine verilecek arabaların teslim sırası mı?

Dikkatimi çeken bir diğer nokta da şu: Bu iş özel teşebbüs. Eleştirilere firmanın CEO'su değil de Sanayi Bakanı cevap veriyor ne hikmetse.
    80 lerde "ortadirek" diye bir kitle vardı , artık fakirler ve zenginler var arası yok
    espresso bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abimizin dediğine göre özel değilmiş.

espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Adam dünyayi barıştımağa çalişiyo siz hala vidividi ediosunuz be.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abiler maşallahınız var yav togg olmaz dan elektrikli araç olmaza geldik ya .

Bazen düşünüyorum dünyayı motosiklet net yönetse idi ne olurdu diye. Muhtemelen öz motosiklet net kurulup muhalefet olurdu herhalde ..

Alemsiniz valla bir yandan kızıyorum öbür taraftan da takip etmeyi seviyorum galiba.
    -Piyasada Togg diye bir şey yokken de aynı şeyleri söylüyordum,
    -Togg olmaz demedim, iddia edilen manada yerli ve milli olmaz, olamaz dedim, ki olmasına da gerek yok,
    -İnsanın aklına fikrine uymayan bir şeye muhalif olması kadar doğal bir şey olamaz, aksi zaten bence sıkıntılı, sonuçta insanı bir hayvandan, ottan ayıran yegane şey düşünme ve irade yeteneğidir.

Ayrıca matematik veya istatistik denen bir takım bilimlere inanıyorum, ki sizin tarafın pek işi olmaz ilim-bilimle. Bu konuyu şöyle açayım; bir markanın kar edebilmesi, sürdürebilir olması için yıllık kaç adet üretmesi, satması gerekir? Bu aracı sadece ülke içinde satarım derseniz, ülkenin ortalama potansiyeli belli, 1 milyon TL ye yılda kaç tane ülke içine satabilirsin? Dünyaya açılacağım dersen, köklü markalardan üstün tarafı nedir ki, insanlar x markayı değil de bunu tercih etsin. Mesala, Mercedesin B elektrikli suv'unun ortalama satış fiyatı 52 bin euro, bizim araba da yaklaşık 50 bin euro. Sen de artı olarak ne var ki insanlar dünya genelinde Mercedes yerine Togg tercih etsin?
    Bunu belki 100 kere tekrar ettim, 101. kez bir daha edeyim; Ben yerli ve milli bir araç üretiyoruz dendiğinde, ortalama bir maaş alan insanın bir yılda köşeye attığı birikimle bu aracı alabilmesini beklerim.
    Daha da ilim-bilim, matematik cahilleri için örnekleyerek açıklayayım;
    Almanya da ortalama aylık ücret 3.000 € diyelim,
    Bu sınıfta bir Mercedes elektrikli suv un başlangıç fiyatı 52 bin euro, evde iki kişi çalışıp, birinin maaşını araç için ayırırsan, 17 ayda bu aracı satın alabilirsin,
    Türkiye ortalama ücret 15 bin diyelim, yine iki kişi çalışıp bir maaşı araba için kenarı atarsan, 66 ayda Togg alabilirsin. Eee, nerde kaldı yerliliği?
    Faydası olmayan kilisenin papazı hesabı...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:07 ----------

Alıntı Jeo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam dünyayi barıştımağa çalişiyo siz hala vidividi ediosunuz be.
    Apartmanda herkesle kavgalı olduktan sonra, tüm mahalle ile barışık olsan ne fayda.
    DickName, espresso ve Thracian bunu beğendiler.

Motosikleti
    52bin yuro Mercedes elektrikli nerde satılıyor hocam hemen alalım :D 2,3 milyon tl den başlıyordu fiyatları 120bin yuro !!

Motosikleti
    speederbike
    Almanya'da. Arkadaş diyor ki kar etmen için uluslararası satış yapman lazım. 50 bin avroya satarsan gavur niye Mercedes değil de seninkini alsın?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Almanya'da. Arkadaş diyor ki kar etmen için uluslararası satış yapman lazım. 50 bin avroya satarsan gavur niye Mercedes değil de seninkini alsın?
    Neden almasın? TOGG mecedesten aşağımı? Onun soketi yuvarlak TOGG un dört köşe mi?

Sonuçta gavur kaybeder.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -Piyasada Togg diye bir şey yokken de aynı şeyleri söylüyordum,
    -Togg olmaz demedim, iddia edilen manada yerli ve milli olmaz, olamaz dedim, ki olmasına da gerek yok,
    -İnsanın aklına fikrine uymayan bir şeye muhalif olması kadar doğal bir şey olamaz, aksi zaten bence sıkıntılı, sonuçta insanı bir hayvandan, ottan ayıran yegane şey düşünme ve irade yeteneğidir.

Ayrıca matematik veya istatistik denen bir takım bilimlere inanıyorum, ki sizin tarafın pek işi olmaz ilim-bilimle. Bu konuyu şöyle açayım; bir markanın kar edebilmesi, sürdürebilir olması için yıllık kaç adet üretmesi, satması gerekir? Bu aracı sadece ülke içinde satarım derseniz, ülkenin ortalama potansiyeli belli, 1 milyon TL ye yılda kaç tane ülke içine satabilirsin? Dünyaya açılacağım dersen, köklü markalardan üstün tarafı nedir ki, insanlar x markayı değil de bunu tercih etsin. Mesala, Mercedesin B elektrikli suv'unun ortalama satış fiyatı 52 bin euro, bizim araba da yaklaşık 50 bin euro. Sen de artı olarak ne var ki insanlar dünya genelinde Mercedes yerine Togg tercih etsin?
    Bunu belki 100 kere tekrar ettim, 101. kez bir daha edeyim; Ben yerli ve milli bir araç üretiyoruz dendiğinde, ortalama bir maaş alan insanın bir yılda köşeye attığı birikimle bu aracı alabilmesini beklerim.
    Daha da ilim-bilim, matematik cahilleri için örnekleyerek açıklayayım;
    Almanya da ortalama aylık ücret 3.000 € diyelim,
    Bu sınıfta bir Mercedes elektrikli suv un başlangıç fiyatı 52 bin euro, evde iki kişi çalışıp, birinin maaşını araç için ayırırsan, 17 ayda bu aracı satın alabilirsin,
    Türkiye ortalama ücret 15 bin diyelim, yine iki kişi çalışıp bir maaşı araba için kenarı atarsan, 66 ayda Togg alabilirsin. Eee, nerde kaldı yerliliği?
    Faydası olmayan kilisenin papazı hesabı...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:07 ----------

Apartmanda herkesle kavgalı olduktan sonra, tüm mahalle ile barışık olsan ne fayda.
    E işte bu düşünce yüzünden bu halde değilmiyiz. Koreli bir muhalif 30 sene önce Hyundai yada Kia için aynı şeyleri söylemiş mi. Yahu bu Kia nın aynısı zaten japonya da var niye yapalım demiş mi.japonlar bizden daha ucuza alıyor demiş mi...

Üretim in her türlüsüne en azından gönül olarak destek olmak lazımdır. Yoksa daha çok Almanlar cok ucuz araba alıyor demeye devam ederiz.

Bunun muhalif ya da yandaş olmakla alakası yok . Üretim üretim üretim... Var mı başka yolu bu işin.

Alınabilirlik açısından şu and Türkiye de ki en uygun elektrikli araç togg mu ..eeee olmasa aynı aracı daha pahalı alıyor muyuz... Bak faydası olmuş şimdiden q
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Mükerrer mesaj göndermişim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:29 ----------

Çin menşeli elektrikli araçlara niye vergi artışı yaptılar? TOGG'dan ucuz elektrikli olmasın diye. Yani millet daha ucuza elektrikli araba alabilecekti zaten.

Konuya gelirsek, bir, yerli firmalar araç yapsın tabii. İki, firma yerli olsun, istediği parçayı istediği ülkeden alsın, onda da sorun yok. Üç, ama gidip yerli ve milli ayaklarına yatmasın. Dört, iktidar sanki aracı kendileri yapıyor gibi nemalanmasın, hele büyük bir şeymiş gibi Türkiye yerli otomobil yaptı demesin. Övünecekse firmanın CEO'su övünsün, eleştirilere de yine o cevap versin.
    Metehan07-70 ve ero__ bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)