Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Elektriğe gelene kadar..
    En son ürün ömrünü tamamladığından benzinli araç elektriklinin çevreye verdiği zararı anca yakalamış oluyordu. Son yıllarda teknoloji de gelişmiştir biraz ama büyük resim fazla değişmed.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fred Çakmaktaş'ın arabasından daha çevreci araç yoktur. Sıfır emisyon.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araç doğa dostu da yaktığı elektrik pek öyle değil.

Hatta daha çok çevreyi kirletiyor mevcut şartlarda.

Atlanan bir konu piller normal ev şarjında yüzde seksen doluluğa 11 saatte

Bir hızlı kademede yüzde seksen doluluğu 3 ile 4 saatte

Hızlı şarjda yüzde seksen doluluğa minimum 25 / 30 dakika da ulaşıyormuş. Hızlı şarj ettiğinizde benzin veya motorin tüketiminin maliyeti ile aynıymış elektrik tüketimi.

Yani hızlı şarj edersen hiç bir avantajı yok tüketim açısından.

Bu bütün elektrikliler için geçerli ama zamanla daha da gelişeceğine eminim.
    İsmet abi,

Gündelik düşünmemek lazım bu tarz konularda. Bir çok ülkede insanlar elektrikli araçlarını ges olarak doldurmakta. Keza ülkemizde de müstakil yaşantı içinde ve imkanı olan insanlar ges olarak dolum sağlıyor. Zaman için ges ve res projeleri arttıkça elektrikli araçların çevre dostluğu da artacaktır. Yeni gelişen sistemlere verimlilik için zaman ayırmak gerekiyor. Bir günde koca bir sanayiyi değiştirmek mümkün değil. Süre konusu ve fiyatlandırma da şuan ülkemizde verimlilik konusunda ne yazık ki sınıfta kalır. Ama yine zamanla bu konular da gelişim gösterecektir. Şahsen ben evden gece yaptığım dolumlarda maliyet neredeyse gözetmiyorum. Senin emektar cup ile 400 HP'in üstünde ki bir elektrikli aracın kilometre yakıt durumu eş değer. Ve çevre dostu gibi durmasa da emisyon olarak sıfır. Pil teknolojisi de zaten gelişmekte, daha da geliştiği zaman bu gün tartıştığımız konularda ortadan kalkacaktır. Dediğim gibi her şeyin başında zaman geliyor. Elektriğe alternatif başka bir teknoloji gelir ve bu konuda verimli olursa da onu kullanırız. Kaka demenin bir mantığı yok. Ne elektrikli araçlara nede Togg projesine. İyi yaparlarsa taktir edilir, işe yarar.
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yüzlerce kez araç yapılması iyi, ama yerli ve milli demenin anlamı yok dendi bir sürü platformda. Böyle diyenlere bir güruh devlet millet düşmanı dedi mi? Dedi. Onun için, şimdi ya yapılsın da yarısı yerliymiş, azı yerliymiş, hepsi yerliymiş bir önemi yok demesin kimse.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Jeo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsmet abi,
    Kaka demenin bir mantığı yok. Ne elektrikli araçlara nede Togg projesine.
    Düşüncelerimi tam anlatamadığım için üzüldüm o yüzden tekrar etme ihtiyacı hissediyorum.

Hızlı şarjda yüzde seksen doluluğa minimum 25 / 30 dakika da ulaşıyormuş. Hızlı şarj ettiğinizde benzin veya motorin tüketiminin maliyeti ile aynıymış elektrik tüketimi.

Başta durum tespiti yaptım. Olaya yorum veya görüş bildirmedim.

Sonunda da şimdilik fazla bir avantajı olmasa bile zamanla gelişeceği düşüncemi belirttim.

Tekrar örnekle belirtmek istiyorum. İlk cep telefonları çıktığında tuğla gibiydi alo deme özelliğinden başka bir fonksiyonu yoktu.

Şimdi ise hepsi birer bilgisayar bankadan, resmi daireye kadar her işinizi gören birer ofis.

Bu elektrikli otomobillerinde çok kısa zamanda nerelere kadar geleceği belli değil. Yani ilerisinin çok parlak olacağını düşünüyorum.

Her ne kadar biz alıp binemeyecek olsak ta.

Motosikleti
    Yok.

Doga dostu konusunda hakli oldugunuz kisimlar var. Evet belki ülkemizde elektrik üretiminin büyük bir bölümü halen kömür ile üretiliyor olabilir ama bulundugum ülkede elektrik ,tabiki verilen bilgiye göre 100% emin degilim, ökolojik olarak üretiliyor.

Ayrica benzin ya da dizel ham petrolden üretilirken hic enerji kullanilmadan mi üretiliyor? Benzinli ve dizel yaraclarin bakimlari sirasinda kullanilan sarf malzemeler,özellikle motor ve sanziman yaglarindan bahsediyorum, cevreyi ne kadar kirletiyor acaba?

Evet belki elektrikli araclar 100% Doga dostu degil ama en azindan diger araclara göre daha dogaya dost oldugunu söyliyebiliriz. En azindan kullanirken.

Sarj dolum olaina gelirsek. Arabalari sarj ederken kullanilan sarj cihazlari araclarin tüketimine hic bir etkisi yok. Diger araclarda oldugu gibi gaz pedalina n kadar cok basarsaniz o kadar tüketecektir. Kis aylarinda sogukta normalden biraz daha fazla tüketecegini unutmamak lazim. Sarj cihazlarinin hizlarini su sekilde düsünebiliriz. Yakit alirken pompanin tetigini az cekerseniz gelecek olan benzin miktari az olacagi icin depo daha uzun sürede dolacaktir. Ama tetigi sonuna kadar cekerseniz deponuz daha hizli dolacak. Yani tetigi az ya da cok cekmeniz sizin aracinizin az ya da cok yakmasina engel degil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:20 ----------

Alıntı Sagopa K adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkes elektirikli araçlar çevreye duyarlı, avantajlı diyor da bu piller nasıl geri dönüştürülüyor veya nasıl imha ediliyor? ve şarj için kullanılan elektirik tamamiyle rüzgar türbinlerinden, güneş panellerinden ve diğer yinelenebilir kaynaklardan mı üretiliyor? kaldı ki kullandıkça pillerin ömrü azalacak verimsiz hale gelecek, şahsen fosil yakıtlı çalışan araçlar daha makul.. Elektrikli araçlarda full yolcu varken dik bir rampada kalsa kalkışı nasıl olacak? bunlar yerine benzin-mazot gibi yakıtlara alternatif çözümler üretmek daha mantıklı olurdu.

https://i.hizliresim.com/rs0xqq2.PNG
    anlamadigim bir konuda soru sormak istiyorum. Elektrikli bir arac neden yokusta full yolcu varken neden rampada kalkamiyor? hangi sebepten dolayi?

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Elektrikli araçların doğaya artısı olduğunu çok sanmıyorum. Elektrik üretimi %100 yenilenebilir olsa bile pillerin üretimi hiç temiz değil. Bunun yanında şarj şebekesinin kabloları için de bolca plastik harcanacak. Olay büyük oranda göz boyama ve kapitalizm gibi geliyor.

Ancak doğaya olmasa da çevreye en büyük artısı, şehir merkezlerinde egzoz emisyonunun sıfırlanması olacak. Ama trafikte hala Euro 0 Tofaş'lar varken ne anlamı olur, o da soru işareti.
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cenk Ayvaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Evet belki elektrikli araclar 100% Doga dostu degil ama en azindan diger araclara göre daha dogaya dost oldugunu söyliyebiliriz. En azindan kullanirken.
    Maalesef söyleyemeyiz.
    (en azından kullanırken diyemeyiz, zira üretim sırasında işin rengi çok değişiyor)

On binlerce yıldır dünyada biriken materyalleri bacağımızın arasında duran bir canavarın içinde yakmak müthiş manyakça evet.
    Ama bundan dönüşün yolu da şu an takip edilen yol mu, pek sanmıyorum.
    DickName bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Her ne kadar biz alıp binemeyecek olsak ta.
    Peki bu "yerli" aracı hangi yerli alacak ta başarılı olacak?

Aracı beğenen çok... Peki alacak olan var mı?
    ufoz bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Üç beş milyon tane alacak adam bunurdu seçim olmasaydı.Seçimde olurda bir iktidar değişikliği olursa kimse almaz ben söyleyeyim şimdiden.
    espresso bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Elektriğin üretildiği yerde vede iletilmesinde insanlara hiçbir zarar yok , üretim tesislerini veya şeklini sorgulamanında anlamı yok , mühim olan ulaşım araçlarının şehirlerde zararlı gazlar üretmemesi ki bu sebeple petrol türevlerinin tüketimi sınırlandırılıp yasaklanıyor , pil materyalleride düşündüğünüz kadar çevreye zarar vermiyor zira piller neredeyse %80 civarı geri dönüştürülebiliyor , akü satın aldığınızda eskisini teslim edip bir miktar iade alırsınız ve bu yasallaştırılmıştırda lakin elektrikli araçlara geçiş için kararlaştırılan süre biraz daha uzatılacak gibi görünüyor , özellikle Avrupalı üreticiler sentetik benzin konusunda çok ilerlediklerini , önümüzdeki beş yıl içinde sentetik benzin kullanılan otomobillerin sıfır emisyonla çalışabileceğini geçen hafta deklare ettiler , gelişmeleri hep beraber takip edeceğiz..

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bu "yerli" aracı hangi yerli alacak ta başarılı olacak?

Aracı beğenen çok... Peki alacak olan var mı?
    Sabah yolda radyoda dinledim konuşmayı.
    Sanırım önce 300 km menzilli versiyon çıkacakmış.
    Bu model fiyat olarak daha ucuzmuş ama menzil kısa işte.

Neticede 300km menzilli bir araç ancak şehir içi kullanılır.
    Bunu alacak kişininse ikinci bir arabası daha vardır zaten tatile falan gitmek için.

"Bu durumda önce kısa menzilli üretmek, tanıtım açısından kötü bir imaj bırakacaktır"
    tarzı bir kanaate vardılar konuşmacılar.

Motosikleti
    speederbike
    TOGG CEO'su akıllı cihaz diyor, otomobil demiyor. Vardır bir bildiği.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    300 km menzilli aracın otobanda menzili taş çatlasın 220 km. Soğuk havada daha da az. Bu menzil her yıl yüzde 2-3 arası azalacak.

Bu arada zannettiğimden küçükmüş araç. Bizim sedan araba 30 santim daha uzun.

Motosikleti
    speederbike
    Otobanda daha uzamaz mı menzil?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otobanda daha uzamaz mı menzil?
    Rüzgar direnci hızın karesiyle artıyor. 130+km hızda menzil acaip düşüyor. Şehir içi avantajlı. Çünkü dur kalk trafik benzinli araç gibi kayıplı değil. Fren ve yokuş aşağı hareket enerjisi kaybolmuyor, pile depolanıyor. Ama yüksek hızda kazanım yok, kayıp çok.

Bu arada soğuk havalarda arabanın içini ısıtmak ta menzili ciddi azaltıyor.

Motosikleti
    speederbike
    Hmm, ben benzinli gibi düşünmüştüm yakıt tüketim şeklini. Tam tersiymiş.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Elektrikli arabalarda geleneksel arabalarda olduğu gibi vites sistemi yok ama olsaydı uzun yolda tüketimi çok daha azaltacağını düşünüyorum. Elektrikli araçları maalesef hiç güzel bulamıyorum pratiklik ve menzil malesef çok kötü.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektrikli arabalarda geleneksel arabalarda olduğu gibi vites sistemi yok ama olsaydı uzun yolda tüketimi çok daha azaltacağını düşünüyorum. Elektrikli araçları maalesef hiç güzel bulamıyorum pratiklik ve menzil malesef çok kötü.
    Porsche Taycan da iki ileri vites var ama satandart elektrikli araçlara uzun zaman sonra bile şanzıman ekleyeceklerini zannetmiyorum..

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektrik motorlarında içten yanmalılardaki gibi verimli aralık/devir yok, her güçte aynı verimdeler. Yani yüksek vites, düşük devirde gitmek gibi şeylere ihtiyaç yok.
    Sürekli yağlama, filtre değiştirme gibi gereksinimler olmaması da gayet pratik yapıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)