Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Aklıma ne geldi :
    Hani cep telefonlarına çok ağır vergiler getirdiler, yerlilere az getirdiler ya, yerli üretimi teşvik etmek için ! Sonra Çinli bir büyük firma geldi burda atelye kurdu, herkes sevindi ucuza telefon alırız diye. Ne oldu iş? Üretim başladı, fiyatlar gıdım aşşağı inmedi. Kazığı yiyen gene halk oldu. Bu iş de ona dönecek anlaşılan.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nedense bu bilgi sadece Daily Sabah'ta var. Ne koskoca şirketin kendi web sitesinde, ne de crunchbase'de hiç bir bilgi yok...
    Özgür ifade hakkını kullanmıştır.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Nedense bu bilgi sadece Daily Sabah'ta var. Ne koskoca şirketin kendi web sitesinde, ne de crunchbase'de hiç bir bilgi yok...
    Birçok internet sitesinde haberin detayları var , Farasis Ceo ve yönetim kurulu üyesi ile imza atılırken fotoğraflar eklenmiş , adamları buraya kadar getirip boş kağıda imza attırmamışlardır herhalde Haşmet tamam Ahaber e itibarın yok buyur Sözcü deki haberden bir paragraf

"Farasis tarafından yayımlanan bültene göre, Farasis tarafından üretilen Li-ion batarya hücreleri, TOGG ile birlikte geliştirilecek modüllere yerleştirilerek Türkiye’de üretilecek"

Motosikleti
    speederbike
    7 kere prototipi gösterilip 10 kere seneye yollarda denilen bir araçtan bahaediyoruz. Ancak görünce inanırım.
    espresso bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    adam fabrikadan daha fazla para kazanıyor bu vergilendirme ile üretim yapmadan, neden uğraşsın ki, mercedes o kadar kar etmiyor.
    eALP bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birçok internet sitesinde haberin detayları var , Farasis Ceo ve yönetim kurulu üyesi ile imza atılırken fotoğraflar eklenmiş , adamları buraya kadar getirip boş kağıda imza attırmamışlardır herhalde Haşmet tamam Ahaber e itibarın yok buyur Sözcü deki haberden bir paragraf

"Farasis tarafından yayımlanan bültene göre, Farasis tarafından üretilen Li-ion batarya hücreleri, TOGG ile birlikte geliştirilecek modüllere yerleştirilerek Türkiye’de üretilecek"
    Farasis bayağı büyük bir şirket, ve websitesinin medya bölümü dahil hiç bir bilgi bulamadım.

Sözcünün yazdığına göre Farasis kendi ürettiği bataryayı Togg'a satıp, sonra da bataryayı paketleyip şarj kontrol devresi eklemeyi mi öğretecek Togg'a? Yatırım bu mudur? Farasis mi Türkiye'ye para koyuyor, yoksa tam tersi mi?
    drtayfun bunu beğendi.

Motosikleti
    Farasis bayağı büyük bir şirket, ve websitesinin medya bölümü dahil hiç bir bilgi bulamadım.

Sözcünün yazdığına göre Farasis kendi ürettiği bataryayı Togg'a satıp, sonra da bataryayı paketleyip şarj kontrol devresi eklemeyi mi öğretecek Togg'a? Yatırım bu mudur? Farasis mi Türkiye'ye para koyuyor, yoksa tam tersi mi?
    Farasis Çin dışındaki ilk üretim tesisi olacak Almanya Bitterfeld Wolfen fabrikasını da 2022 sonunda 6 GWh kapasite ile üretime geçirecek , 600 milyon Avro yatırım ile gerçekleşecek fabrikanın kapasitesi 10 GWh seviyesine çıkarılacakmış , Türkiye deki 20 Gwh lik yatırımın maliyetide burdan hesaplanabilir , Haşmet ima ettiğin her neyse anlayamadım , bu adamlar şimdi Almanları'da kandırıyorlar mu nedir , ayrıca Türkiye de ki üretimlerini çevre ülkelerede satacaklarını okudum , ortak kurulan şirketin adı da İpek Yolu'nun kısaltması SIRO imiş..

Motosikleti
    SD 1290R
    Farasis Çin dışındaki ilk üretim tesisi olacak Almanya Bitterfeld Wolfen fabrikasını da 2022 sonunda 6 GWh kapasite ile üretime geçirecek , 600 milyon Avro yatırım ile gerçekleşecek fabrikanın kapasitesi 10 GWh seviyesine çıkarılacakmış , Türkiye deki 20 Gwh lik yatırımın maliyetide burdan hesaplanabilir , Haşmet ima ettiğin her neyse anlayamadım , bu adamlar şimdi Almanları'da kandırıyorlar mu nedir , ayrıca Türkiye de ki üretimlerini çevre ülkelerede satacaklarını okudum , ortak kurulan şirketin adı da İpek Yolu'nun kısaltması SIRO imiş..
    Açık değil mi? Kendi paylaştığınız "Farasis tarafından üretilen Li-ion batarya hücreleri" size ne anlatıyor?

Bir de kusura bakmayın ama yatırımın ünitesi GWh değil, dolar ve eurodur. Böyle saçma haber mi olur? Çocuk mu kandırıyorlar yahu?

Türkiye'de üretilecek 20 Gwhr pilin tüm hücreleri Çin'den gelecekse pil Türkiye'de mi üretiliyordur?

Bir de bu yazılanlara bir tane Türkiye kaynaklı olmayan bir haber, doküman, veri gösterebilir misiniz? Şahsen bulabilmiş değilim.
    drtayfun bunu beğendi.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Kaça satacaklar acaba, asgari ücretli fiat egea alamıyor.

Motosikleti
    Açık değil mi? Kendi paylaştığınız "Farasis tarafından üretilen Li-ion batarya hücreleri" size ne anlatıyor?

Bir de kusura bakmayın ama yatırımın ünitesi GWh değil, dolar ve eurodur. Böyle saçma haber mi olur? Çocuk mu kandırıyorlar yahu?

Türkiye'de üretilecek 20 Gwhr pilin tüm hücreleri Çin'den gelecekse pil Türkiye'de mi üretiliyordur?

Bir de bu yazılanlara bir tane Türkiye kaynaklı olmayan bir haber, doküman, veri gösterebilir misiniz? Şahsen bulabilmiş değilim.
    Şirketin kendi sitesinde açıklama var..
    https://www.farasis.com/index/news-detail/infoid/424

Türk basınına güvenimiz yok buyrun Deutsche Welle ve Business Wire da da haberi çıktı , tek tek link paylaşmıyorum..

pil hücresi üretmek ile pil modülü üretmek arasında çok fark var Haşmet , yani ikisi farklı yatırımlar gerektiriyor , Lityum pil hücresi için yatırım Togg un bütçesini çok çok aşar ama Türkiye' de Aselsan ve IBM ortaklığında farklı bir pil hücreside geliştiriliyor..
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Daimler'in de ortağı denilen, Daimler %3 hisse almış. İlk okuyunca büyük ortaklardan sandım. Her neyse.
    Batarya Çin. Bu araba nasıl yerli oluyor?
    Bu arabayı hükümet mi yapıyor, özel teşebbüs mü? Özel teşebbüs ise araba yapılırsa hükümetin başarısı olmaz, yapılamazsa hükümetin başarısızlığı olmaz. Hatta iş böyleyse hükümetin bu arabadan konuşmaması gerekir. Yok arabayı hükümet yapıyorsa, bunlar ne zaman devletçi oldu?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaça satacaklar acaba, asgari ücretli fiat egea alamıyor.

her evde 2 araba varmış, öyle diyolar :D

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Evet evet, her evde 2 araba var, ayrıntıları burada :

Bu da günümüz ekonomisinin 90'lı yıllarla karşılaştırması
    https://www.karar.com/yazarlar/ibrah...ranlik-1591153
    Ve en can alıcı cümle de şu :
    "Bu rakamlar Türkiye’de demokrasinin ve seçmen tercihinin ekonomiden çıktığını, seçmenin yoksulluğu kabullendiğini, hatta yoksulluğu sevdiğini bile söyletebilir seviyelerdir."

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    bütçe dağılımının iyice adaletsizleştiği bir ülkede, pastadan payı azalan avamın, duruma uyanmaması için gelecekten hayaller satılabilir onlara
    ve bu sadece aman uyanmasın durumu olmayabilir. o hayalden bile nemalanmak istenebilir

Green_Beret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cafe Racer 152 - SYM Joymax 250i
    Fabrikanın son durumunu öğrenmek için Fatih Altaylı'nın yazısını bırakıyorum. İlgilenen arkadaşlar okuyabilirler:
    https://m.haberturk.com/yazarlar/fat...-ta-baslayacak

Motosikleti
    speederbike
    "Montaj bölümler, tam ortalarındaki boya tesisi, ofis binaları ve enerji binası hepsi" diye bir ifade var. Montaj fabrikası yapıyorlar gibi anladım.

Motosikleti
    SD 1290R
    Şirketin kendi sitesinde açıklama var..
    https://www.farasis.com/index/news-detail/infoid/424.
    Link için teşekkürler. Açıklama Sözcü'nun haberiyle uyumlu. Pilin hücreler Çin'den gelecek, burada montaj olacak. Hücrelerin burada üretilmesi uzaktaki bir plan.

İnşallah olur, ki bu kadar masraf milletin tepesine yük olarak binmez. Lakin halen "bu kadar pahalı bir aracı kim alacak?" sorusu olduğu yerde durmakta...

Motosikleti
    Alıntı Green_Beret adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fabrikanın son durumunu öğrenmek için Fatih Altaylı'nın yazısını bırakıyorum. İlgilenen arkadaşlar okuyabilirler:
    https://m.haberturk.com/yazarlar/fat...-ta-baslayacak
    çok güzel bir röportaj teşekkürler paylaştığın için , sadece fabrikanın durumunu değil elektrikli araçların geleceği vede mevcut durumu açısından da çok çok bilgilendirici , Togg un fiyatı hakkında da ipuçları var yazıda..

Motosikleti
    SD 1290R
    Togg un fiyatı hakkında da ipuçları var yazıda..
    İlgili kısım:

Bir kez daha fiyat konusunu açıyorum.

“Bu aracı bana göre 40 bin avro civarında maledersiniz. Bu kalite için rekabetçi bir fiyat ama vergi ile rekabet avantajınızı kaybedersiniz“ diye fikrimi söylüyorum.

Karakaş’ın beden dilinden anladığımı maliyetin biraz daha aşağı çekilebileceğine inanıyor.

“Vergi konusunda devletin bir şeyler yapacağına inanıyorum. Bizi yüksek vergi ile başbaşa bırakmazlar. İç piyasada başarı için bu şart. İç piyasadaki başarı ise dış piyasa için şart” diyor.

İlk yıl yani 2022 Ağustosunu takip eden yılda piyasaya sızan üretim rakamı dedikodularından biraz daha fazla üretmeyi planlıyorlar.

“Zaten tamamını kamu alır” diyorum.

“Sadece kamu değil gerçek kullanıcılar alsın istiyoruz” diyor Karakaş.

“Euro çok artmazsa bugünkü kurdan 40 bin euroya beni de yazın sıraya” diyorum.

2022 sonunda euro 20 lira olursa değil otomobil, don alamam onu biliyorum çünkü.

Ben gelemedim işlerim vardı kusura bakmasınlar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)