Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234561454 ... SonuncuSonuncu

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Araçlar güzel. Ama elektrikli araç teknolojisi halen emekleme aşamasında. Bir şarjla istanbul- bodrum arası gidemediğim aracı almam. Pil bitince 8 saat şarj olmasını mı bekleyeceğim. Ayrıca fiyat da önemli tabi. Aynı fiyata bilindik bir markayı tercih ederim. Bunu seçmem için fiyatının çok çok daha ucuz olması gerekir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bu piller daha küçük ve benzin istasyonlarında değiştirilebilir olsa şarj süresinin bir önemi olmazda.O kadar küçültemiyorlar.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada, bir forumda kimsenin kimseye "sen sus" demeye de hakkı yok. Bir sürü yerli ve yabancı foruma üyeyim, böyle şeylerle pek karsilasmiyorum.
    Eger burada bir yonetici varsa duruma mudahale etsin lütfen. Susturulma ya da linç edilme korkusuyla yazı yazmak istemiyorum ben.
    Kotu niyetten degil. Tabii ki yaptirimi olmadigi icin sacma "sus" demek.

Linc edilme korkusunu iptal etmenin yolu yok bildigim. Cunku "linc" olayini net olarak tanimlamak mumkun degil. Genel gorusun aksine gorus belirtirseniz insanlar tepki verir. Bu tip riskleri goze alip belirtiyoruz fikrimizi. Populerlik amac olmadigi icin sorun da degil bence.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:32 ----------

Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayrıca linç yemekten korkuyorsan tavsiyem: İnsanları kışkırtmaman. Bariz bir şekilde rahatsızlık vereceğini sezebildiğin lafları söylememen.
    Kimse gorus belirtemez o zaman. Farkli fikirlere musamahali olmak onemli.

Bilinc meselesi tabii ki. Zorunluluk yok.

"Ben kendimden farkli dusunenin terorist oldugunu dusunuyorum" absurdlugu norm oldu nerdeyse... zaten ayrimciliga meyilli insanimizi daha da ayristirarak oy devsirebilen becerikli siyasilerimiz sagolsun.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Lincin arkasından bir ideoloji veya çıkar ilişkisi ya da cehalet çıkar genelde.
    Korkuyorsan yazma demek saçma, bazen korktuğumuz şeyleri yaparız, motora binmekten de korkuyorum, cahil ya da aptal olsam korkmazdım, korktuğum için kask takıyorum, çizme giyiyorum ama yine de korkuyorum, motora da binme diyeceksiniz herhalde. Ama biniyoruz işte.
    Korktugum icin 20 senedir iyi kotu motor kullaniyorum.

Motosikleti
    SD 1290R
    Bir açıdan hepimiz cahiliz.

Verimli fikir alış verişine ket vurmadan bir şekilde iletişim kurmaya çalışmak amaç olmalı...

Susturmak, linç etmek, küfretmek, ağza laf sokmak, hakaret etmek, şahsa saldırmak, genellemek, konuyu saptırmak, üzeri örtülü imalı göndermelerde bulunmak malesef sıklıkla karşılaştığımız durumlar. Azaltmaya çalışarak devam etmekten başka çözüm gelmiyor aklıma. Çok incitici olduğu durumlarda moderasyon sağlanıyor zaten.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    "Bariz rahatsızlık" lafı yanlış olmuş. Şöyle diyeyim: "insanları cidden rahatsız edip sana sert tepki vermelerinden emin olduğun şeyler". Bunlar doğru olduğundan emin olduğun şeyler ise ve linç yemeye değeceğini ve en önemlisi söylemenin karşındakine yada dolaylı olarak başkasına fayda getireceğini biliyorsan söyle. Yoksa sus. Çünkü anlamı yok.
    Hayırlı olmayacak bir lafı söylemenin bir anlamı var mı? Hemen akıldan bu düşünceleri kısa bir şekilde çok güzel özetleyen çok bilindik bir hadis geliyor akla değil mi? O da hadislerin güzelliği.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.autocar.co.uk/car-news/motor-shows-shanghai-auto-show/pininfarina-and-hybrid-kinetic-group-reveal-two-ev-suvs?fbclid=IwAR05SLCpNvNxccH8bQPNxjjpAfC0_p79MwlJ HEcUb49w5E75zpXxmzzE2Z8

Arkadaş %100 yerli demeyin canımı yiyin. Yerli üretim yapacağız, şu şu firmalardan şunları aldık hepsinin mülkiyet hakkına bastık parayı aldık desinler eyvallah.

Önceki prototiplere ne oldu soran yok

İyi de bunu yapanda devlet değil ki? Ortaklık. Kurulup kurulmayacağı da belli değil henüz zira para aranıyormuş. Para bulunamazsa ek süre isteyecekmiş ortaklık.

Bu arada 2022 ilk üretim deniliyor ki şuan prototip değil bitmiş ürün olup onun testi yapılıyor olmalıydı. Yalan dolan inter milan...
    :D O zaman orada devlet erkanın işi ne demezlermi ? devlet fabrika kurar ve bunu işletmesinide yapar kimisi devlet ortaklı olur kimisi devlet gözetiminde olur ama mutlaka kurar bu sayede dışa bağımlı olmanın önüne geçmeye çalışır. Eğer çok konuda tekelleşebilirse başka ülkelerede bağımlısı yapar ama açıkcası bizimkilerdeki vizyon paşalar gibi satacağız şekerinide kağıt fabrikasınıda dedikleri için hiç inandırıcı gelmiyor.
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

Motosikleti
    R6
    Ne olursa olsun Hayırlı uğurlu olsun !

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Elon Musk tanıtımdan sonra Reis e mesaj atmış :D

Elon : yemek yiyelim mi Reis ?
    Reis : sağol yeni yedim karnım Togg .

alıntıdır.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Haşmet'e hitaben söylediğim "sus" ibaresinden kimseye genel yorumda, özel yorumda çıkmaz.

Benim hitabım ortaya değil direk haşmet'e. Haşmet benim sus dememle susacakmı.
    Susmayacağını forumu takibedenler bilse gerek.

Bu prototip özgünmü, değilmi tarafıyla ilgili elbette benimde çekincelerim var.
    Yıllardır iktidarı büyük fabrika açmıyor diye eleştiririm. İlk defa bir otomobil fabrikası açılmasına ön ayak olacak olunması açıkçası beni ilgilendiriyor.
    Bir otomobil fabrikası, yan sanayisi, servisi, çevresi derken bir milyon kişiye (ailesiyle birlikte) ekmek sağlıyor. (Geçmişte bir yerde okumuştum ama nerde hatırlamıyorum).

Haşmet, neredeyse hep eleştiri modundasın uzun müddettir. Bu konuyada direkt eleştiriyle girmen beni rahatsız etti.

Haşmete ne gıcığım, ne kılım, nede nefret ediyorum.

O an çok kızdım geçti gitti.

Yine haşmete yazarım, sorarım, okurum.
    Motosikletle ilgili birçok konudaki görüşüne katılıyor veya istifade ediyor olmam değişmeyecek.

Bu nedenle aradan çıkıp ortalık kızıştırmaya çalışan varsa, oturduğu yerde otursun...
    Polemiği başka kapıda arasın...
    bursalıali bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    millet otobüs parası bulamazken yerli elektrik otoya kim sevinecek orasına dikkat etmek lazım.

zenginin malı züürtün çenesini yoracak yine, biz ülke ekonomisine katkı sağlayacak başarılar istiyoruz, rant amaçlı yapılan projeler istemiyoruz. amerika gibi büyük bir ülke bile çinde iphone ürettiriyorsa demek ki bu yerli ve milli olma hikayeleri pek mantıklı değil.

kazanç elde etmenin çok yolu vardır ve yerli olması yüksek verimlilikte kazanç getireceğini garanti etmez.

şahsen ucuz kara düzen araba yapsak iç piyasa da ucuza satılsa ve aynı şekilde ucuz motosiklet olsa bak o zaman çoğunluğun hoşuna giderdi.

bu 300 bin liralık oyuncaklar kimsenin heyecanını kabartmıyor kusura bakmayın, ihrac edebip para kazanacağımıza da inanmıyorum.
    espresso ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .........Türk tasarımcı yok mu ? Murat Günak kimdir, hangi araçları tasarlamıştır bir araştırın derim.......

zaten Murat Günak da Togg un tasarım ekibinde çalışmış , tasarımı İtalyan Pininfarina yapmış diye eleştiri alınıyor , tasarım şirketleri ile beraber çalışılır yani bize şu ebatta bir araba çizde gönder durumu yok , Honda ile de çalışmışlar , gururlu Japonlar bunu dert etmezken biz niye dertleniyoruz hayret çalıştığım denizcilik şirketinin 4 adet gemisi Polonya da bir firmada tasarlandı Tuzla da üretildi , her aşamasında Tuzla daki mühendisler gemi sahipleri hep beraber karar alındı , herşeyi kendim yapayım derseniz hem maddi hemde en önemlisi zaman kaybı yaşarsınız.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Yerli otomobilimizin olmamasını, basarısız olmasını isteyen bir Allah'ın kulu çıkmaz.
    Ama simdiye kadar o kadar kandırıldık (gerçek manada) , o kadar proje-para hep birilerinin cebine akıtıldı.Havaya saçıldı ki (saab platformu vb) konuya temkinli yaklasmamız doğal.Haydi insallah ekipte en güvendiğim kök grubu (ayrılacak söylentileri var umarım yalandır).Üretim ciddi ve zor bir süreç genelde arabanın reklamı yapılmadan hazır olunur ki taklit edilmesin bizde biraz farklı isliyor süreç.
    Mahcup olmayı canı yürekten dilerim.

Motosikleti
    SD 1290R
    Bu da bir başka devlet liderinin tanıttığı özgün milli araç: 2009 Libyan rocket:

Şimdi biraz acaip görünüyor ama dizayn on sene öncesinden. Açıklamalara göre elektronik güvenlik sistemlerine sahipmiş ve dünyanın en güvenli aracıymış ciddiyim, açıklama aynen böyle...

Sonradan öğrenildiğine göre bunu da İtalyanlar yapmış, Turin bazlı "Tesco T.S. S.P.A." isimli bir şirket...

İtalyanlar becerikli ve çözüm odaklı anlaşılan.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Beni bilen bilir, çok sağlam muhalifimdir ve hükümete yaptığı yanlışlar yüzünden şu zamana kadar baya giydirmişimdir.

Mevcut iktidara bakıp ümitsizliğe düşenleri anlıyorum. Açıkçası 10 lafından 9 u yalan dolan olan birisine kimsenin inanası gelmez.

Yine de ufak bir ihtimal de olsa insan inanmak, umutlu olmak istiyor. Nasrettin hocanın meşhur sözü var ya hani; "Ya tutarsa?"
    Sanırım yerli otomobil konusu bir makine mühendisi olarak benim en büyük zaafım, valla ne zaman duysam inanasım geliyor :D

Açıkçası ben milli gelirimizin gereksiz yere köprü, otoyol, kanal vb inşaat projelerine aktarılmasındansa otomobil fabrikasına aktarılmasını tercih ederim. İşte böyle bir projede devlet alım garantisi versin, böyle bir projeye bankaları aracılığıyla kredi sağlasın, tek kelime eleştirmem, hatta desteklerim.

Devlet fabrika kurmaz, devlet sanayiye karışmaz lafları yalan dolan. Büyük kriz zamanlarında amerikanın kendi otomobil üreticilerine nasıl kol kanat gerdiğini hepimiz gördük.
    Devlet her sanayi koluna elbet girmemeli ancak üretimin bel kemiği olabilecek alanlarda mutlaka ya yatırım yapmalı, yada yatırım yapan yerli firmaları kollamalı.

Açıkçası vergilerimden giden parayla elektrikli otomobil fabrikası kurulması hususunda benim hakkım helal olsun.

Yeter ki bu seferki de sadece bir göz boyamadan ibaret olmasın, lafta ve şovda kalmasın.

Bugüne kadar yüzlerce yanlış proje ve yatırıma girmelerine karşın doğru bir hamle yapmak istediklerinde bunu gereksiz yere eleştirmemek lazım.

Zaten şu anda ortada bir fikir var ve uygulamaya geçip geçmeyeceğini yaklaşık 3 yıl içerisinde net şekilde göreceğiz.

İnşallah bu sefer bende dahil hepimizi şaşırtıp şu projeyi hayata geçirirler...
    hasmet ve bursalıali bunu beğendiler.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    açıkçası ben tasarımları çok beğendim.
    en kısa zamanda tüm testleri tamamlanıp seri üretime geçeler.
    umarım fiyatı da makul olur da alabilelim.

bu arada "italyanlara yaptırmışlar yeaa, neresi yerli" diyenlere şunu söyliyim;
    bizim aracın tasarımını yapan firma, yani pininfarina, bmw, ferrari, maserati gibi araçların da tasarımını yapan firmadır.
    şuradan bakabilirsiniz modellere
    https://pininfarina.it/en/work/?industry=automotive

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Umarım yanılıyorumdur desem bile biraz google'ladım mevzuyu.

Forumda da sordum, herkes savunmus anlatmış acıklamıs ancak 1 kişi de bir link verip dememiş ki "ahadır kanıtı bu"

Gördüğüm asagıdaki

-2018 idi sanırım dün gördüm bir fuarda bizim aracın benzeri gösterilmiş http://www.krttv.com.tr/gundem/yerli...al-h23162.html

Dogrulugunu bilen var mıdır?

-

Diğer olarak yerli otomobilin "bataryasını biz geliştirdik" kısmı hariç yerli olan hiç yazısına denk gelmedim, ki bataryayı da biz yapmamışız bildiğim kadarıyla.

Forumdakı uyeler "hangı ulke tamamını kendı yapıyor ki" demiş, doğru haklısınız, var olan bir teknoloji için sıfırdan kasmaya gerek yok ancak birisi de cıkıp desin yav "su parcasını biz yaptık su zımbırtıyı biz tasarladık". Tasarımını yabancı , mühendisliği yabancı, üretimi yabancı ise nasıl yerli oluyor bu araç?

Bu forumda noktasına kadar anlatsanız bile kanıt sunmadıgınız sürece kimse inanmayacaktır, hatırlarsınız a haber de yerlı otomobili tanıtmıştı

https://www.ahaber.com.tr/video/otom...ollarda-olacak

Hepimiz bu ülkenin gelişmesini istiyoruz, ülke kalkınacak ise tayyip yapmış kemal yapmış hiç fark etmez, ancak insanları enayi yerine koyan birileri tekrar koymaya calısıp calısmıyor mu merak ediyoruz. güvensizliğimiz vatan düşmanı olmaktan dolayı değil tekrar kandırılma korkusundan

Motosikleti
    Yamaha NMax 155 ABS

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    umarım fiyatı da makul olur da alabilelim.
    300km yol gidebilen fiyati makul elektrikli araba yok. Cunku pil pahali. En ucuz Tesla, vergiler haric, $35400. Tabii ki Amerika ve Turkiye arasi arac fiyatlari ayni degil. Olcu olmasi acisindan: Ford Mustang GT, 5 litre V8, 460 beygir, vergi haric sifir fiyati $35600. Oradan hesabinizi yapin...

Konu hakkinda dengeli bir video:

SuleymanE ve bursalıali bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234561454 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)