Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123451353 ... SonuncuSonuncu

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    3-5 sene önce de yerli otomobil yaptık deyip şu fotoları paylaşmışlardı.

Tabi forumda birbirimizi yedik.
    Netice?
    Fos çıktı.

Umarım bu kez öyle olmaz.
    Benim dikkatimi çeken, yıllık 175bin elektrikli otomobil üretilecek fabrika kurulması oldu.
    Doğal olarak bizim ülkede kaç tane elektrikli otomobil satılıyor diye merak ediyor insan.
    Baktım geçen sene 155 tane satılmış.
    155bin değil sadece 155

Velhasıl yılda 150 civarı satılan arabadan 175bin adet üreteceğiz dediğin anda odaklanılanın işin şov kısmı olduğu net şekilde ortada.
    Umarım bu kez şovla karışık bişey becerirler.
    Senelerdir yerli uçağımız göklerde diye kafamız havada geziyoruz.
    Eğer bu da fos çıkarsa bu millete çok ayıp edilmiş olur.
    YBRMANİA ve espresso bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yerli üretim, fiyatlandırma gavur parası üzerinden.
    Şimdi, bu arabayı devlet yapmıyor. Niye siyasi bir parti yapmış gibi oluyor?
    Bu aracı yapan konsorsiyuma satış garantisi verilecek mi?
    Devlet erkanı makam aracı olarak bunları alacak mı?

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lakin benmi yanlış görüyorum yada benzetiyormuyum sizinde görüşünüzü alayaım tek benmi benzettim.

http://yeniarabamodelleri.net/wp-con...sback-2019.png
    Yan kapı çizgileri çok benziyor ama ön bayağı farklı(ızgara ve tampon).

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Araçla ilgili yazıcamda merakımdan sorayım hani bir kesim vardı bu kesim hep ağzında bir ciklet varmış edasıyla devlet fabrika kurmaz diyordu (şu an kurulu bir şey yok) birden bu kesim şekil değiştirdi. neyse umarım devlet fabrikasını kurar dizel ve benzinli hatta hibrit olanını yaparda bizde sanayide bir konuma gelebiliriz. lakin benmi yanlış görüyorum yada benzetiyormuyum sizinde görüşünüzü alayaım tek benmi benzettim.

http://yeniarabamodelleri.net/wp-con...sback-2019.png
    Fotodaki SUV yeni DS7.Bizim SUV ise yanılmıyorsam Pininfarina'nın tasarladığı Hybrid Kinetik K 550 ve K 350 modelleri baz alınarak oluşturulmuş bir konsept.Yarın vakit bulursam sakin kafa ile şu siyasi saçmalıklardan uzak tarafsız bir değerlendirme yaparım.Şu anda söyleyebileceğim 1-Yatırımcı bulunursa 2-Pazar bulunursa kayda değer bir proje olabilir.3-Şu anda yerli değil ama zamanla kademe kademe deneyim kazanarak yerli bir araca dönüştürülebilir.Şu anda hiç bir deneyim olmadan herhangi bir üretim ve AR-GE geçmiş olmadan sıfırdan yerli bir araç yapmak pek imkan dahilinde değil.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Araçların tasarımına bayıldım, şahane!

Zaten pininfarinadan kötü bir tasarım gelmeyeceği aşikar ama bu sefer tasarım haklarını aldığımız modeller gerçekten çok iyi.

Tek aklıma takılan husus araçların sadece elektrikli üretilecek olması. Aslında ileriyi düşününce mantıklı, ama günümüz için pek kullanışlı olmayacak maalesef.

Sebebini de açıklayayım, bayram tatilinde yerli arabasıyla İstanbuldan Erzuruma aile ziyaretine gitmek isteyen bir aile için yol güzergahındaki her şehirde anayollar üzerinde ve dinlenme tesislerinde şarj istasyonları gerekecek. Çünkü herhangi bir şehirde mola verdiklerinde arabalarını şarja takmalılar ki yola devam edebilsinler.

Sadece şehir içi kullanmak isteyen kişiler için bile hem evlerinde hemde iş yerleri yakınlarında bol miktarda şarj istasyonu şart. Normal prize takarız diye düşünen varsa maalesef o iş öyle değil. Normal prizden şarj etmeye çalışırsanız full şarj için günlerce beklemeniz gerekebilir.

Elektrikli otomobili yapmaktan ziyade kullanılabilir olması için ülke yollarına şarj altyapısını kurmak çok daha zahmetli bir iş.

Elektrikli otomobil ileriye yönelik çok güzel bir düşünce ancak ülkemiz için daha çok erken.

Keşke hibrit motorlu bir tasarımla giriş yapsalardı, çok daha mantıklı olurdu. Hibrit araçlarımız yollara çıkınca da elektrikli için şarj istasyonları vb çalışmalar yürütülüp altyapı hazırlıkları tamamlanırdı ve çok daha sağlıklı bir ilerleme olurdu.

Ülkenin büyük kesimi arabanın tasarımını görünce benim gibi hayran olmuş ancak "hayatında kaç tane elektrikli otomobil aldın veya sürdün?" desek cevap belli sanırsam.

Umarım bu sefer gerekli önlemleri alırlar ve garb kafasıyla otomobil yapıp, şark kafasıyla şarj istasyonu yapmayı unutmazlar...

İnşallah ben yanılıyorumdur, şarj istasyonları için gerekli çalışmalara başlamışlardır. Açıkçası yeterli altyapı çalışmalarının tamamlandığını görürsem ve 2022 yılında yerli SUV modelimiz satışa sunulursa 1 tanesini de ben alacağım nasipse

Vatanımıza milletimize şimdiden hayırlara vesilesi olması dileğiyle...

Bu iş kabak tadı verdi. Uzun zamandır arastırma ve test aşamasında. İnancımı kaybetmedim ama artık yapın lan şunu diye haykırmak istiyorum. Sadece elektirikli yaparlarsa bu iş oldukca zor olacak. Ama türkiye'de alt yapısı hazırlanırsa Türkiyenin dışa bagımlılığını büyük oranda azaltacak. Tabi yüksek fiyatlar ile bunu mümkün olmayacak. En azından orta sınıfın kolayca alacağı imkanlar sunulmalı. Piyasayı ele geçir Türk 🖒

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bataryayı %100 sıfırdan geliştirdiklerini acıklamışlar, doğru ise büyük başarı.

Bu arada tasarımlar hk. aşagıdaki sekilde bir calıntı iddiası var.

http://www.tersbakis.com/otomobil/17...l-cakma-cikti/

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://www.autocar.co.uk/car-news/motor-shows-shanghai-auto-show/pininfarina-and-hybrid-kinetic-group-reveal-two-ev-suvs?fbclid=IwAR05SLCpNvNxccH8bQPNxjjpAfC0_p79MwlJ HEcUb49w5E75zpXxmzzE2Z8

Arkadaş %100 yerli demeyin canımı yiyin. Yerli üretim yapacağız, şu şu firmalardan şunları aldık hepsinin mülkiyet hakkına bastık parayı aldık desinler eyvallah.

Önceki prototiplere ne oldu soran yok

Araçla ilgili yazıcamda merakımdan sorayım hani bir kesim vardı bu kesim hep ağzında bir ciklet varmış edasıyla devlet fabrika kurmaz diyordu (şu an kurulu bir şey yok) birden bu kesim şekil değiştirdi. neyse umarım devlet fabrikasını kurar dizel ve benzinli hatta hibrit olanını yaparda bizde sanayide bir konuma gelebiliriz. lakin benmi yanlış görüyorum yada benzetiyormuyum sizinde görüşünüzü alayaım tek benmi benzettim.
    İyi de bunu yapanda devlet değil ki? Ortaklık. Kurulup kurulmayacağı da belli değil henüz zira para aranıyormuş. Para bulunamazsa ek süre isteyecekmiş ortaklık.

Bu arada 2022 ilk üretim deniliyor ki şuan prototip değil bitmiş ürün olup onun testi yapılıyor olmalıydı. Yalan dolan inter milan...
    computeus bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Araba güzel, anlatılanlar güzel, vadedilenler güzel... %100 yerli olayını da çok takmıyorum artık, öyle bir marka yok çünkü.
    Benim aklıma takılan tek şey var? Yarın piyasaya sürülünce, sen, ben, biz, ortalama gelire sahip bir vatandaş yani, bu arabadan alabilecekmiyiz?
    Gümrük vergisinden, ötv den, kdv den, sgk priminden muhaf olacak marka, buna rağmen orta direk bir insan rahat bir şekilde alamayacaksa isterse contasına kadar yerli olsun, ne fayda?
    Örnek veriyorum bugünün şartları ile, otomobil planı 60-70 bin olsun, söz ben de alacağım.
    Kendi ülkesinde üretilen, ortalama bir suv, 50-60 bin çünkü.

Motosikleti
    Pulsar 150NS>CBR125R>PULSAR RS200>CBF150>CB125F
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bataryayı %100 sıfırdan geliştirdiklerini acıklamışlar, doğru ise büyük başarı.

Bu arada tasarımlar hk. aşagıdaki sekilde bir calıntı iddiası var.

http://www.tersbakis.com/otomobil/17...l-cakma-cikti/
    Hocam araba arabaya benzer illa. Gerçi çok fark var bu benzetmede. Dedikleri gibi Amerika'yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Gereken parçalar dışarıdan alınır. Pazarlar artık küresel. Yani hangi ülke %100 yerli yapiyorki? Bunlara takılmamak lazım.

Araba yerli değil, tasarım italyan, parçaları ithalmiş vs. tarzı yorumlar mücerret muhalefet yorumlar. Bakın İmamoğlu tebrik etmiş. Ne güzel. Muhalif gereken yerde muhalefet eder gereken yerde tebrik ederse o zaman asıl amaç olan gelişimin kapısı aralanır.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Arkadaşlar bende mevcut hükümetin politikalarını beğenmiyor ve desteklemiyorumda. Lütfen eleştirmeyin.Arabayla uğraşmasalar gidip bir yerlere beton dikecekler.Seri üretim yapılmasa bile 3 5 mühendis bu işe kafa yorduysa o bile kar.Arabaya destek verelim belki kanal İstanbuldan vaz geçerler.Araba için yatırım yapıyoruz biraz ertelerler belki.Gözünüzü seveyim.
    ero__ ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Dünden bu yana sosyal medyada dönen tartışmaların ağırlık kazandığı bir kaç nokta var.
    Bunlardan biri tasarımın daha önce yapılmış ve hatta sergilenmiş bir tasarım olması.
    Şu aşağıda gördüğünüz 2017 yılından.

Fotoya tıklarsanız sitede yayınladığı tarihi de görebilirsiniz.

Bir diğer tartışma-savunma konusu da hangi marka yüzde yüz yerli tasarım yapıyor ki? mevzusu.
    Bu biraz komik kaçıyor.
    Mesela Mercedes ya da Bmw'nin veya Reault ya da Peugeot'nun bir otomobilin tamamını üretemeyeceği gibi iddiası olan var mı?
    Honda'dan Mazda'ya, Suzuki'den Toyota'ya bildiğimiz tüm otomobil markaları bir otomobili sıfırdan tasarlayıp üretebilirler ve bundan hiç kimsenin kuşkusu yoktur.
    Firmaların bazı parçaları başka fabrikalarda ya da ülkelerde ürettirmesi bir tercihtir.
    Yapamamak ile yapmamak arasında dağlar kadar fark vardır.
    Sen bir otomobil üretirsin.
    Ona uygun bir fren sistemi tasarlarsın.
    Fakat bakarsın ki brembo senin yaptığından daha iyisini yapıyor yeni sistem için yatırım yapmak yerine gider oradan hazır alırsın.
    Cam fabrikası kurmak yerine otomobil camını x firmaya yaptırırsın.
    Bu egzoz için de geçerlidir, elektronik donanım için de.
    Ducati'nin termignoni egzoz kullanması firmanın motosiklet üretemediği anlamına mı geliyor.
    Ya da brembo fren kullanması Ducati %100 motosiklet yapamaz anlamı mı taşır?
    Velhasıl %100 yerli tartışması bu minvalde dönemez, dönmemeli!

Diğer önemli tartışma ise a.k. partisinin bugüne kadar yaptığı işlerin verdiği yılgınlık.
    Ne zaman bişey yapıyoruz ve devletin kasasından beş kuruş çıkmayacak deseler o beş kuruş fazla fazla halkın cebinden çıkıyor.
    Bu yapılacak fabrikaya da satış garantisi verilecek mi?
    Daha önce yazdım.
    Fabrika 175bin kapasiteli.
    Fakat ülkemizde yılda 150 civarında elektrikli otomobil satılıyor.
    Kalan 174850 otomobilin parasını halkın vergileriyle mi ödeyecekler?
    Yani bu rakam öyle bir rakam ki karşılaştırmanız için şunu yazayım.
    Tesla geçen yıl avrupada 35000 otomobil satmış.
    Tüm dünyada satış hedefi ise 350bin civarı.
    Bakın sattı demiyorum satma hedefi diyorum.
    Yani Tesla'ya rakip olacak bir fabrika kuruyoruz ama pazar var m, yurt dışına ihraç edebilecekmiyiz?
    Belli değil.
    Ve en önemlisi daha önce uçaki tren, gemi ve yine otomobil yapıyoruz deyip hala ortada bişey göremediğimiz a.k.partisinin bugüne kadar ki karnesi.

Ben tüm olumsuzluklara rağmen devletin bu girişimi desteklemesi gerektiği fikrindeyim.
    Ama bunu fabrikaya para yağdırarak değil, kullanıcıyı vergi indirimi vs gibi teşviklerle destekleyerek yapmalıdır.
    hasmet, YasinC ve levend84 bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)

Adamlar harbi sözlerini tuttular aga.

Havadaki uçaklarımız uzaydan hammadde taşıyorlar.

Linç yiyeceğim biliyorum ama, Ortada fabrika yok,kaynak yok,hammadde yok.Ve aklıma gelmeyen onlarca etken yok.2 Araç koyup yerli araba ürettik deniliyor.Çoğunuz 1 hafta önce vergiye,Benzine,Lastiğe,Yağa sövüyordunuz.Bu kadar saf olmayın ya bir sorgula !!
    espresso bunu beğendi.
    Yamaha YBR-125 2008/Honda DYLAN 2008/Honda CBF-150 2011/Kawasaki ER-5 2005/Yamaha fazer8 2011/YAMAHA YZF R1 2010/YAMAHA YZF R1 2014/HONDA CBR 1000RR 2014+YAMAHA YBR-125 2012

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Süleymantnz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam araba arabaya benzer illa. Gerçi çok fark var bu benzetmede. Dedikleri gibi Amerika'yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Gereken parçalar dışarıdan alınır. Pazarlar artık küresel. Yani hangi ülke %100 yerli yapiyorki? Bunlara takılmamak lazım.

Araba yerli değil, tasarım italyan, parçaları ithalmiş vs. tarzı yorumlar mücerret muhalefet yorumlar. Bakın İmamoğlu tebrik etmiş. Ne güzel. Muhalif gereken yerde muhalefet eder gereken yerde tebrik ederse o zaman asıl amaç olan gelişimin kapısı aralanır.
    Doğru. O zaman da binu yerli araba diye lanse etmemek lazım. Hele siyasi bir partiye hiç maletmemek lazım, zira özel bir ortaklık yürütüyor o işi. Siyasi iktidar bu iş nedeniyle oyumu kazanmak istiyorsa devletin tüm makam araçlarını bunlarla değiştirir.
    May the Force be with McLaren Mercedes

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Not aldım 2022 Aralık ayında bu başlığa yazacağım.
    Ayrıca araba yapmak isteselerdi simdiye kadar 20 kere yaparlardi.
    Mesela 10 sene onceden bir haber.
    Burada bahsedilen Murat Günak'ın TR'de yapmak icin girisimde bulundugu Mindset araca hic bir destek bulamadigi ve hayal kirikligina ugradigini biliyorum.

http://www.turkcadcam.net/haber/2009...set/index.html

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/200...glatan_yatirim

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı YBRMANİA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://i.resimyukle.xyz/42eHSG.jpg

Adamlar harbi sözlerini tuttular aga.

Havadaki uçaklarımız uzaydan hammadde taşıyorlar.

Linç yiyeceğim biliyorum ama, Ortada fabrika yok,kaynak yok,hammadde yok.Ve aklıma gelmeyen onlarca etken yok.2 Araç koyup yerli araba ürettik deniliyor.Çoğunuz 1 hafta önce vergiye,Benzine,Lastiğe,Yağa sövüyordunuz.Bu kadar saf olmayın ya bir sorgula !!
    Alıntı ewo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Not aldım 2022 Aralık ayında bu başlığa yazacağım.
    Ayrıca araba yapmak isteselerdi simdiye kadar 20 kere yaparlardi.
    Mesela 10 sene onceden bir haber.
    Burada bahsedilen Murat Günak'ın TR'de yapmak icin girisimde bulundugu Mindset araca hic bir destek bulamadigi ve hayal kirikligina ugradigini biliyorum.

http://www.turkcadcam.net/haber/2009...set/index.html

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/200...glatan_yatirim
    Linç yemeye bende hazırım. görüldüğü gibi herşey ortada. Şuan bu konsept araçlar Instagramı, YouTube yi Türkiye'nin arabası diye sallamış durumda. Tamamiyle göz boyama, gündem değiştirme ve dikkat dağıtma operasyonu. Bunu göremeyen aptallara bunları açıkladığımız zaman tek dedikleri vatan hainisin fetöcüsün bilmem ne. Bu milletin yerli ve milli olmak üzere üretilen şeylere büyük bir zaafı var her sene yerli araba çıkıyor ve göğüs kabartıyorlar bir şey dersen vatan haini teröristsin kafa bu şekilde hiç değişmiyor. 2 sene sonra yanılıp göt olmayı çok istiyorum zaman gösterecek
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Havanda su dövüyoruz.

Kimileri "yaşasın yerli arabamız olacak" ve "susun vatan hayinleri" modunda.
    Kimileri "bugüne kadar bu tip hangi sözleri gerçek çıktı ki bu olsun" modunda...
    Kimileri de "öyle veya böyle susun, bir umut" modunda...

Gerçekten uzun vadede geleceğe yönelik sağlam bir yatırım mı yapılıyor?
    Yoksa siyasi prim için talimatla göz boyamaya yetecek kadar iş mi gördürülüyor?

Belli değil...

Dünyada bu tip projeleri, sorulara cevap verebilecek yetkin insanlar, o projelerin başındaki insanlar sunuyor...

Siyasi prim yapmak için "dünyada hiç bir araçta olmayan ileri sistemlere sahip olacak" diye inanması güç iddialar atan değil, ARGE'nin başında olup sorulara dürüst ve inandırıcı cevap verebilen insanların sunması lazım bu projeleri... Ama öyle olmadı:

İddialar güzel, ama inandırıcılıktan uzak... Sorular çok. Adamakıllı cevap verebilecek birileri de yok ortalıkta... Muhatap yok.
    Sadece italya'dan geldiğini bildiğimiz iki yakışıklı araç ve siyasi bir gövde gösterisi var...

Kusura bakmayın ama bu duruma şüpheyle ya da eleştirel yaklaşanlara laf etmeye kimsenin hakkı yok bence.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Bu arada, bir forumda kimsenin kimseye "sen sus" demeye de hakkı yok. Bir sürü yerli ve yabancı foruma üyeyim, böyle şeylerle pek karsilasmiyorum.
    Eger burada bir yonetici varsa duruma mudahale etsin lütfen. Susturulma ya da linç edilme korkusuyla yazı yazmak istemiyorum ben.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada, bir forumda kimsenin kimseye "sen sus" demeye de hakkı yok. Bir sürü yerli ve yabancı foruma üyeyim, böyle şeylerle pek karsilasmiyorum.
    Eger burada bir yonetici varsa duruma mudahale etsin lütfen. Susturulma ya da linç edilme korkusuyla yazı yazmak istemiyorum ben.
    Eğer korku ile yazmaktan çekiniyorsan sana çözüm: Yazma. Ne kadar kolay değil mi?

Yani sanki görende ben sana "Sus!" yazınca seni susturmuş oluyorum sanacak. Gelip eliyle ağzını kapatan, elini tutup yazmana engel olan mı var?

Hani olaya biraz daha anlayışlı bir şekilde baksana. Denmek istenen:" Bak tek yaptığın gerginlik oluşturmak, İnsanlara olumsuz hal getirmek. Lütfen sus artık!" olamaz mı? Yazılanlardan buna benzer bir şey çıkaramıyor musun gerçekten de? Orada tek sus mu yazmış ki ona o kadar odaklanmışsın?

Ayrıca linç yemekten korkuyorsan tavsiyem: İnsanları kışkırtmaman. Bariz bir şekilde rahatsızlık vereceğini sezebildiğin lafları söylememen.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123451353 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)