Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12341252 ... SonuncuSonuncu

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yahu göz boyamak bu kadar mı kolay?

Başkasına komple araç dizayn ettirerek nasıl rekabet edebilirsiniz? Niye insanlar tercih etsin aracınızı?

İç piyasaya vergi kırarak tabii ki satabilirsiniz. Peki yurt dışına satmadan nasıl fiyatı aşağı çekebileceksiniz?

Uygun fiyata satılan her araba için geçmediğimiz köprüye verdiğimiz para gibi vergi yükümüz artacak... Olursa tabii ki...
    fazil ve perisipis bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    murat 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda crf 250l rally
    felaket tellalları gelmiş bile
    memleket kazansın istihdam olsun dışa bağımlılıktan kurtulalım ki birileri kafasına estikçe yaptırım uygulamasın bende almaya talibim hayırlısı ile bir çıksın bakalım banttan ALLAH utandırmasın vatana millete hayırlı olması dileğiyle
    bursalıali bunu beğendi.

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cahilliğime verin, yerli aracın neresi yerli?

Bu prototipte yerli olarak yapılan şey nedir?

Bildiğim kadarıyla italyan tasarımı ve ithal malzeme ile üretilmiş.

Aracın tasarım tescilleri ve hakları TOGG'a ait olup bir italyan olan ve araç tasarımları yapan bir firmaya bazı bölümleri yaptırıldı ancak kullanım hakları dahil tüm geliştirme ve yenilik özelleştirmleri TOGG bünyesi içinde olacak.Zaten avrupada bu tür tasarımsal siparişler ile birçok otomotiv markası alternatif araçlarını üretiyor.

Ancak prototipde tüm yazılım yerli,özellikle 3 boyutlu görüş ve navigasyon sistemi ilk kez bu araçda uygulanıyor,avrupa muadillerinde 2 boyutlu sistemler mevcut.
    batarya sistemleri herşeyiyle yerli üretim olacak,onun fabrikasıda kocaelinde üretilmesi planlanıyor.Dolu tam sarjda 300 km,üst segment modellerde 500 km yol sürüşü verecek.Maksimum 30 dk da sarj olabilme niteliğine sahip olacak.
    Araç karoseri ve iç alaşımlarıda tamamen yerli olarak üretilecek.Yurtdışından ithal malzeme tedariği olmayacak.
    Aracın motor kısmı tamamen türk mühendislerinin ürünü,herhangi bir yurtdışı kaynak yardımı ve desteği alınmadı.Motor 200 beygirlik 4 çekiş özellikli bir yapıda tasarlandı.

Üretilen bu aracın bir marka olması için her alandaki telif ve tescilleri alındı,yani herhangi bir yerden bir alaşımını kullanmak maksatlı izin tescili alınmadı,tamamen türk mühendislerin kendi tasarladığı ürünler tescillendi,yani bu araç için mekanik ve dijital aksamları tamamen yerli üretim olduğu için maliyet harcamaları ülke içinde kaldı.

Aracın fiyatı konusunda elektirikli olan muadil bir avrupa araç ile kıyas tutmak icab eder zira bu araç standat bir içten yanmalı bir araç değil.
    Muadili olarak BMW i3 klansmanı araçların anahtar teslim fiyatları 400 bin tl yi geçiyor.Tesla araç varyasyonları ise 700 binden başlıyor ülkemizde dolayısı ile 250-300 bin bandı alım gücüne göre çok yüksek kalsada piyasadaki diğer muadillere göre avantajlı.Özellikle ticari alanda kullanımı çok yaygın olacaktır ilk etapda.

En nihayetinde bir başlangıç bu ve bir yerden başlamak lazımdı.Siyasi argümanları bir tarafa bırakırsak 5 önemli kuruluş bu işe ciddi bir yatırım yapmış ve bir şeyler ortaya çıkarmış ise ve de ileriye yönelik ciddi planlamaları çizmişlerse fabrika ve diğer yan sanayi oluşumlarının olmaması gibi bir durum yaşanacağını sanmıyorum.Herşey sırayla olmalı,umarım bu alanda istenilen başarı otomotiv sanayinde gerçekleşir.

NOT:Aracın marka logosu ve ismi bu lansmanda açıklanmadı zira marka çalışmaları farklı bir durum olduğundan bu aracın sadece ülke içinde satışı planlanmıyor dolayısı ile isim ve logo şekli 2020de yurtdışı lansmanı ile tanıtılacak ve ön siparişler alınmaya başlanacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:45 ----------

bursalıali bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı BlackGhost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ancak prototipde tüm yazılım yerli,özellikle 3 boyutlu görüş ve navigasyon sistemi ilk kez bu araçda uygulanıyor,avrupa muadillerinde 2 boyutlu sistemler mevcut.
    Hangi Türk şirketi veya mühendisi trafikte kaç ay test etmiş bu sistemi?

Bilgisayar başında olmuyor bu işler... Piyasaya sürülmeden önce aylarca test ediliyor...

Çok konuşmaya gerek yok. Görecez bakalım göz boyama mı gerçek mi? Keşke olayın elle tutulur inandırıcı bir yönü olsa da destekleyebilsek...

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Tüm olumlu ve olumsuz yorum yapanlara şunu sormak istiyorum:
    ' Bir yerden başlanması gerekmiyor muydu?'
    Bugün tasarım alırız, yarın da o tasarım nasıl yapılır öğreniriz, yaparız, satarız.
    Dünya otomotiv devlerinin fabrikalarında çalışan binlerce Türk işçi var. Bunlardan da faydalanıabilir..
    Emeklemeye bike geç kalmışken..

Peygeot testere üretimiyle başlamış
    Hasquarna keza hızar makineleri
    Yamaha müzik aletleri..
    Bunları yapabilmeden uzaya nasıl çıkacağız?

bir yerden başlanması gerekmiyor muydu yani?
    bursalıali bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peygeot testere üretimiyle başlamış
    Hasquarna keza hızar makineleri
    Yamaha müzik aletleri..
    Bunları yapabilmeden uzaya nasıl çıkacağız?

bir yerden başlanması gerekmiyor muydu yani?
    İnandırıcı olan o. Diğer hiç bir arabada olmayan gelişmiş elektronik sistemlere sahip, “Holografik Asistan”lı ürün çok inandırıcı olmuyor haliyle...

En son örneklerden biri diyebileceğimiz Hyundai nasıl bu günlere geldi? Tabii ki yavaş yavaş ve taklitle başladı.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Endişeli yaklaşmayı ve ön yargılı olmayı anlarım anlamasına da yorumların çoğu boş olmuş. Elbette herkes bir aksaklık çıkmasından korkuyor. Ama ya siz aşırı karamsarsınız ya da biz fazla polyannacılık oynuyoruz. Çok da güzel görünüyor her şey.
    İlla eleştirecekseniz yapıcı eleştirin. Biz de “Haklısınız. Gözümüzden kaçmış. Umarız üretenler de farkeder.” deriz ve konu kapanır.

mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Yıllardır otomobil üreten kendini kanıtlamış koskoca markalar bile ilk defa piyasaya çıkan araçlarında bazı sorunlar yaşanıyor. İlk başlarda illaki bazı aksaklıklar olur. Bu kadar karamsar olmaya gerek yok. Bir yerlerden başlamak gerekiyordu.
    Vatana millete hayırlı olsun.
    bursalıali bunu beğendi.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Fikirlerim üç aşağı 5 yukarı aynıdır.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Haşmet

Lütfen artık bi sus birader.

Amerikadan buraya laf yetiştireceğine sus artık...

Muhtemelen senden daha muhalifim. Ama senin kadar eleştirmiyorum.

Tamam muhalefet ediyorsun.
    Anladık.
    Yeter ama...

Hakkaten baydın birader...

Kusura kalma ama böyle...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:07 ----------

.....

.....

Umarım bu başarılı bir prototiptir ve ülkemde bir otomobil fabrikası kurulmasına vesile olur...
    bursalıali, DumanR ve srknsnyz bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Aranızda bulunan yeni bir üye olarak belki haddim değil ama birbirinize karşı fazla muhalefet olduğunuzu düşünüyorum.

Okuduğum konularda konu başlığı bir süre sonra bambaşka noktalara çekiliyor veya gidiyor.

Bence bu yanlış.

Bunun yanı sıra konuyu açan kişi olarak bu gün aracı canlı olarak gördüm ve inceledim.

Kullanmaya izin verilmesede içine binme bir kurcalama şansına sahip oldum.

İlk yorumumda dile getirdiğim gibi araçlar benim beklentimin üzerinde.

Ben araçların ikisinide beğendim.

Beğenmediğim tek nokta ön konsol kısmı oldu.

Yerli veya yerli değil tartışma konusuna hiç girmeyeceğim.

Yasal hakları Türkiye ye ait olduğu sürece benim için yerli sayılacaktır.

Aynı zamanda bir çok insana iş kapısı olacak özünde üretim olan bir proje bu.

Diğer güncel projelere oranla bence en az tartışılması gereken proje çünkü içinde üretim var.

Prototip modellerle üretim bandı farklı olacak olsada üç aşağı beş yukarı ortaya çıkacak ürün bu gün belli oldu.

Bana söylenen 25.000 € 35.000 € civarı bir fiyat aralığında satılmasını planlandığı.

Bazı arkadaşların endişelerini anlıyorum.

Bende buradan dile getirmeyi tercih etmesedem meraklısı değilim o kişilerin.

Dedikleri gibi yaparlarsa herşeyi ne ala, ülke adına güzel bir şey bu. Yapmazlarsa bizi etkiler mi? Bence hayır.

Teori yürütmek isteyen arkadaşlar için güzel konu ama bence burası bazı şeyleri konuşmak için uygun platform değil.

Seçim için ön çalışmada olabilir.

Askeri ücreti gündemden kaldırmak adınada güzel bir proje.

Veya...

Halkın parası kullanılarak belki kendilerine dışa dönük yeni bir kazanç kapısı kurup bunu yaparken de göz boyuyolardır.

Ben sıradan bir insan olarak tüm olumsuz teoriler bir kenara.

Ön gösterimi beğendim.

Yerli bir otomobil olacağından ziyade bir çok insana ekmek kapısı olacağı içinde memnunum.

Prototip olan araçlar seri üretimde de aynı başarıyı gösterirse şayet mutlu, mutlu siparis verir bir tanede satın alırım.

Tesla konusu ve Fiyat bilgisi için;

Avrupa teslim bir araç sipariş edip ülkeye kendiniz sokmak isterseniz şayet, galerilerin satmaya çalıştığı fiyatın %37 altına geliyor.

Bunu da konuya eklemek isterim.

Bizde ki tek sorun yönetim değil.

Toplum kendi içinde fırsatçı ve acımasız.
    ufoz, emremm ve bursalıali bunu beğendiler.

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi Türk şirketi veya mühendisi trafikte kaç ay test etmiş bu sistemi?

Bilgisayar başında olmuyor bu işler... Piyasaya sürülmeden önce aylarca test ediliyor...

Çok konuşmaya gerek yok. Görecez bakalım göz boyama mı gerçek mi? Keşke olayın elle tutulur inandırıcı bir yönü olsa da destekleyebilsek...

araç yaz ayından bu yana test ediliyor,bizler iç politikadaki çalkantılar içinde birbirimizi yerken bu girişimci insanlar arkaplanda bu aracın testlerini yapıyorlardı.Sonuç itibariylede test edilmemiş bir aracı gidip erdoğana kullandıramazlar.TOGG bünyesindeki firmaların başındakilerde kendi firmalarının borsadaki hisselerini düşünerek hareket etmek zorunda zira bu proje bir iha-siha projeside değil.

10 yıl önce iha-siha projesi başlatılırkende böyle düşünülmüştü ancak drone teknolojilerinde Türkiye dünya sıralamasında abd ardından ikinci sırada şuan ve gelecek yılda çıtayı "kamikaze drone" üreterek yükseltecekler ancak bu seviyeyede bir anda gelinmedi,drone teknolojilerinde 10 yılda bu kadar mesafe aldık ve otomotiv sektöründede bu aynısı olacakdır,herşeyin bir anda olmasını istemek böylesi endüstri alanlarında imkansızdır.

Sonuç itibariyle bir şeye inanmak istemiyorsanız inanmassınız,kimsede bu konuda sizi inandırmak gibi bir misyonu yok ancak bir yerlerden başlamak önemli ise bugün güzel bir adım atılmıştır,kendi nezlimde öyle düşünürüm ve takip ederim.Yatırım ve arge harcamaları yapılacaksa elektirkli otomotiv sektörü tamda uygun alanı zira dünya elektirikli araç sekmentine her geçen yıl hızla kaymaya başlarken (malum harley bile bu segmente kaymaya başladı yeni modellerle) ve büyük otomotiv markalarının artık dizel yakıtlı araçların üretimi durdurarak elektirkli araçlara yönelmesi itibariyle biz bu geçiş dönemini iyi zamanda yakaladığımızı düşünüyorum zira 10 yıl sonra başlasak bu işe geç kalma durumumuz olacak,aynı drone teknolojilerinde olduğu gibi elektirkli araç teknolojilerinde yerinde bir zaman ve uzun vade programı yaratıldığını düşünüyorum zira bu sektörün ayrı ayrı kolları ve istihdamları olacak yan sanayi tarafında da.

Holografik Asistan teknolojisi ise ilk kez bu otomobilde kullanılacak bir teknoloji,takip etmekte fayda var zira aracın teknolojik olarak kullanılabilirlik noktası çok ileri düzeyde.İnandırıcı olmaması için görüp değerlendirme yapmamız gerekiyor.Yazılanları direkt olarak inanmamak ayrı bir durum değerlendirmesidir.
    bursalıali bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Haşmet = video daki mantık.. fark gören var mı

https://youtu.be/U8NWLDZa81c

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf SB250Nİ
    Video ne güzel değil mi? Öyle güzel ki kirasını ödeyemediği için 2020 yılına girerken kendini evinin penceresine asan Samsunlu vatandaşı, açlık sınırının 2100 lira olduğu memleketimde işçiye, emekçiye reva görülen 2325 liralık asgari ücreti, çaya, şekere, oduna, kömüre, elektriğe, doğalgaza, akaryakıta üstüste gelen ve yine gelecek olan zamları, 25 kişilik iş için onbinlerce başvuran işşizleri , kadın cinayetlerini, çocuk taciz ve tecavüzlerini, parsel parsel satanları, suçsuz yere cezaevinde yatanları ve daha nicelerini çok güzel unutturup, insanı tatlı rüyalara daldırıveriyor. İyi uykular güzel Ülkem.
    fazil, yaşlıveacemi ve perisipis bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haşmet = video daki mantık.. fark gören var mı

https://youtu.be/U8NWLDZa81c
    Görmeyeli nasılsın ATP? Çok yazmıyorsun artık? Arada bir beğenmediğin fikirleri yazanların ağzına laf sokmak için bu videoyu koyup kayboluyorsun sadece.

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haşmet

Lütfen artık bi sus birader.

Amerikadan buraya laf yetiştireceğine sus artık...

Muhtemelen senden daha muhalifim. Ama senin kadar eleştirmiyorum.
    Ufoz, insanlara haybeye sus demek yerine kendi bakış açını ifade et bence. Ben sen değilim, sen de ben değilsin.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Ufoz, insanlara haybeye sus demek yerine kendi bakış açını ifade et bence. Ben sen değilim, sen de ben değilsin.
    Sadece ekranın ortası yerine başka yerlerede bakarsan bakış açımı ifade ettiğimi görürsün...

Kısa ve öz...

"Umarım bu başarılı bir prototiptir ve ülkemde bir otomobil fabrikası kurulmasına vesile olur..."

Yeterli mi?
    bursalıali ve srknsnyz bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı BlackGhost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    araç yaz ayından bu yana test ediliyor,bizler iç politikadaki çalkantılar içinde birbirimizi yerken bu girişimci insanlar arkaplanda bu aracın testlerini yapıyorlardı.
    Bu yazdıklarınızla ilgili bir kaynak var mı?

Siyasetten bağımsız, yerli otomobil üzerine kendi yaptığımız ARGE ye dair herhangi bir veri...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:27 ----------

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Umarım bu başarılı bir prototiptir ve ülkemde bir otomobil fabrikası kurulmasına vesile olur..."

Yeterli mi?
    Aynı temenniyi ben de paylaşıyorum.

Bu, akıllıca düşünüp endişelerimi dile getirmeyeceğim demek değil.

Bunları duymak istemeyip "sus" demek çocukça.

@blackghost gibi bilgi bazlı makul bakış açıları ise faydalı etkileşim demek... Sonuçta hiç birimiz bu konuda son bilgiye sahip değiliz. Sağlıklı şekilde düşüncelerimizi ve bildiklerimizi paylaşabilirsek belki daha ölçülü bir bakışa sahip olabiliriz.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yorumlar için teşekkürler, ancak hep gelecek zaman kipiyle konusuyoruz.

olumsuz bakmak ıstemıyorum ancak bu bakıs acısı ile calısan bir hükümetin başarılı birşey yapacagına inanmak zor.

Umarım dediğiniz gibi bizden cıkan fikirler ve tasarımlardır, ancak arabanın %10unu biz tasarlayıp kalanını italyanlara bıraktıysak o arac yerli olmaz.

Tayyip %100 yerli telefon diye reklamını yaptıgı venüs markasının tek yerli olan şeyi iş gücü idi, tüm malzemeleri yurtdısından geliyordu.

aynı mantıgı arabada uygularlar ise yerli olmaz.

zamanla göreceğiz, ama ne yazık ki benim umudum yok.

umarım yanılıyorumdur.
    perisipis bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yorumlar için teşekkürler, ancak hep gelecek zaman kipiyle konusuyoruz.

olumsuz bakmak ıstemıyorum ancak bu bakıs acısı ile calısan bir hükümetin başarılı birşey yapacagına inanmak zor.

Umarım dediğiniz gibi bizden cıkan fikirler ve tasarımlardır, ancak arabanın %10unu biz tasarlayıp kalanını italyanlara bıraktıysak o arac yerli olmaz.

Tayyip %100 yerli telefon diye reklamını yaptıgı venüs markasının tek yerli olan şeyi iş gücü idi, tüm malzemeleri yurtdısından geliyordu.

aynı mantıgı arabada uygularlar ise yerli olmaz.

zamanla göreceğiz, ama ne yazık ki benim umudum yok.

umarım yanılıyorumdur.
    İşte eleştiri budur yahu..Eyvallah inan aynı düşüncedeyiz.

Yeterki bu ülke için birileri bir şey yapmaya çalışsın. Bu alışkanlık yerleştikten sonra biri olmasa biri olur mutlaka

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:14 ----------

Görmeyeli nasılsın ATP? Çok yazmıyorsun artık? Arada bir beğenmediğin fikirleri yazanların ağzına laf sokmak için bu videoyu koyup kayboluyorsun sadece.

Haşmet limiz uzak durmaya çalışıyorum.
    bursalıali bunu beğendi.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Araçla ilgili yazıcamda merakımdan sorayım hani bir kesim vardı bu kesim hep ağzında bir ciklet varmış edasıyla devlet fabrika kurmaz diyordu (şu an kurulu bir şey yok) birden bu kesim şekil değiştirdi. neyse umarım devlet fabrikasını kurar dizel ve benzinli hatta hibrit olanını yaparda bizde sanayide bir konuma gelebiliriz. lakin benmi yanlış görüyorum yada benzetiyormuyum sizinde görüşünüzü alayaım tek benmi benzettim.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12341252 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)