Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Derdim anlaşılmadı galiba. Günde 80 araba (CEO'nun açıklaması) ne demek? 10 günde 800 araba demek ki 10 günden fazla zamandır üretiliyor. Fabrikadan direkt teslimata çıkıyorsa minimum 800 teslimat yapılmış olması lazım. CEO diyor ki 170 tane teslim ettik. O zaman ya teslim edilmeyenler bir yerde toplanıyordur, ya da günde 80 üretim palavra.

Yola çıkan tırların boy boy resmini paylaşanlar niye arabaların toplu resmini paylaşmaz mesela?
    Yav birader vaktim yok diyorsun burda satır satır yazana kadar izleyiver şu videoyu sonra yaz , bende sana açıklamaya çabalıyorum bak yakın gözlüğümde yanımda değil 1,5 metreden yazıyorum :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sorum gayet net ve anlaşılır.
    İki muhtemel cevap var.
    a- Günde 80 araç üretiliyor. Üretilen araç bekletilmeden alıcıya gönderiliyor. Şu ana kadar 1000, 2000, neyse artık araç teslim edildi.
    b- Günde 80 araç üretiyoruz. 170 araç teslim ettik. Henüz yola çıkmayanlar şurada toplanıyor, işte resmi.

Şöyle mantıksız bir cevabı isterse CEO söylesin, kabul etmiyorum:
    Günde 80 araç üretiyoruz, 170 araç teslim ettik. Ürettiğimiz direkt alıcıya gittiği için topluca bekledikleri bir yer yok.

Motosikleti
    İki muhtemel cevap var.
    a- Günde 80 araç üretiliyor. Üretilen araç bekletilmeden alıcıya gönderiliyor. Şu ana kadar 1000, 2000, neyse artık araç teslim edildi.
    b- Günde 80 araç üretiyoruz. 170 araç teslim ettik. Henüz yola çıkmayanlar şurada toplanıyor, işte resmi.

Günde 80 araç üretiyoruz, 170 araç teslim ettik. Ürettiğimiz direkt alıcıya gittiği için topluca bekledikleri bir yer yok.
    Ben pes ettim tamam videoyu izleyince ikna olmaktan mı çekiniyorsun :D

Motosikleti
    falcon flash 100
    İki muhtemel cevap var.

Hocam bu konuda ki ısrarınızı takdir ediyorum.

Açılışlar, ıslıklar, törenler, kutlamalar, toz duman gırla gitti.

Seçim bitti ( en azından birinci tur ) olay bitti.

Bir ülkenin bir milletin parası bir koltuk uğruna bu kadar çar cur edilemez.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsettiğiniz video ben de açılmıyor, hangisi bilmiyorum. Ben geçen gün Halit Bolkan'ın konu ile ilgili videosunu izledim. Fabrika gezisi ve test videosuydu. Orada şu an 80 değil,40 adet araç üretiliyormuş, ama ne kadar zamandır günlük 40 araç bilmiyorum. Bu üretim zamanla artacakmış, ki normaldir, hemen tam kapasite çalışamaz. Ama yine de teslim edilen araç sayısı bana da az geldi.

Togg Ceo'sunun söylediğine göre, aracın parçalarının yerlilik oranı %70 gibi birşeyken, maliyetin yerlilik oranı %50 gibi bir şeymiş. Bunun manası şudur ki, en pahalı ürünler yerli değil.
    Bunu şunun için belirtiyorum; Halit Bolkan da aynısı söyledi; Eğer işin başında bu ''%100 yerli ve milli araba yapıyoruz'' tantanası yapılmamış olsaydı, veya yerli ve milli araba yapıyoruz yerine ''yerli ve milli bir marka yaratıyoruz'' denmiş olsaydı, veyahutta en azından olay bu kadar siyasileştirilmeseydi, tepkiler bu kadar sert olmazdı.
    Ben yine, hala, ilk günkü gibi şunun peşindeyim; ben sıradan, orta gelirli bir vatandaş olarak, kendi vatanımda üretilen, yerli ve milli marka aracıma, makul bir fiyata ulaşabilecek miyim? Ben de elin Hansı,Conisi, Herkeli gibi 30 asgari ücret ile kendi ülkemin markası bir suv satın alabilecek miyim?
    Ya da, keklik gibi bir derede ötüp duracak mıyım, aman da aman?

Motosikleti
    Aynı video evet , çok ilginç bir bilgide verdi Halit Bolkan , siz maliyetlerden bahsedince ekleyeyim , Togg un maliyetinin %85 i elektrik motoru ve piller %15 ise şase , cam , koltuk vs vs imiş , önümüzdeki yıllarda hücre üretimi başladığında maliyet çok daha düşecektir..ayrıca Car Play gibi benzeri tüm yazılımı Togg kendi mühendisleriyle yapmış ama bunun maliyeti nedir hangi dilimdedir söylemediler , sıfırdan kurulan bir markanın kendi yazılımını yapması iyi birşey olsa gerek , konunun en başından siyasilestirilmesini sizler bizler gibi Halit Bolkan da elestiriyor lakin bu proje gerceklesmeliydi , Devrim'i devam ettirmeyerek büyük bir pastayı Koreli lere kaptırdık , inslhh elektrikli otomobil çağını yakalayacağız , kim iktidara gelirse gelsin bu projeyi umarım destekler..

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Projeyi destekleme işinde, körü körüne karşı çıkmak ta yanlış, tam tersi körü körüne destekleyeceğim demek de.
    Her şirketin kar ettiği kadar zarar ettiği de projeler var. Şunu biliyoruz ki, bu yatırım sadece yurtiçi satışla kar etmez, kaldı ki her araç almak isteyenin tercihi bu araç olmaz. Dünyaya açılmak lazım, dünyaya açılmak içinde ciddi rakiplerin arasından sıyrılmak gerek. Bunu 2 şeyle yaparsın, ya rakibinden daha iyi bir ürün ortaya koyarsın, ya da daha ucuza satarsın. Şimdilik her ikisi için de yeterli verimiz yok elimizde.
    Batarya işinin daha karlı olacağı kesin. Ama orada da benim çekincem şu, bu elektrikli araç işi sanki kısa bir zaman sonra yerini başka bir teknolojiye bırakacak gibime geliyor. Herkesin elektrikli araç kullanabileceği kadar bir elektrik üretimi yok çünkü.

Motosikleti
    Bu tip büyük ölçekli yatırımların üretime başlar başlamaz kar etmesi imkansız , bütün dünya için geçerli bu bize özel bir durumda değil , burada mühim olan elektrikli trenini kaçırmamak , Devrim için fabrika kurulsa kaç yılda kara gecebilirdi , Hyundai Kia kaç yıl sonra kâr etmeye başladı ? adamlar bugün Honda dan sonra Amerika da ikinci sıraya yerleşmiş , biz Devrim i yaptığımızda Koreliler acından ölüyordu bırak ki otomobil teknolojisinin t si yoktu , Fordu Mitsubishi yi taklit ede ede devlestiler..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    E hadi hayırlısı. Yarıladığımız 2023 yılında satılması planlanan toplam 20 bin adet yerli aracımızın 808 tanesi satılmış bile. Darısı geri kalan 19192'sinin başına.

https://www.webtekno.com/bugune-kada...u-h134939.html

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E hadi hayırlısı. Yarıladığımız 2023 yılında satılması planlanan toplam 20 bin adet yerli aracımızın 808 tanesi satılmış bile. Darısı geri kalan 19192'sinin başına.

https://www.webtekno.com/bugune-kada...u-h134939.html
    Reis koltukta kaldı ya gerisi çokta fifi.
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Çok eğleniyorum. Ceo çıkıyor 1 ay önce diyor ki günde 40 üretiyoruz. Neredeyse 3 aydır boy boy üretim bandından resim paylaşılıyor sosyal medyada. Ceo diyor 300 teslimat yaptık Gerisi nerede diyorlar, DMO'ya verdik diyor. DMO diyor 300 küsur araç aldık. Ayda 800 üretimden minimum 2400 araç eder. Şimdi 800 teslimat olmuş, 800 de DMO'ya gitsin. Yine kalıyor 800. Boy boy resim paylaşan, 3 tıra yüklenen 9 aracı 20 açıdan çekip medyaya verenler üretilenlerin toplu fotosunu paylaşmıyor.

Motosikleti
    Bu ay 3000 küsür önümüzdeki aydan itibarende her ay 4500 adet üretim gerçekleşecek , sanırım seçimden önce şov için yarım yamalak piyasaya sürdüler Togg u , araçlarda sorunlar yaşanıyor görüyoruz medyada , mobil tamir ekibi çok başarılı derhal yerinde müdahale ediyor , İstanbul da trafikte Togg görmeye başladık..

Motosikleti
    falcon flash 100
    Çok eğleniyorum. Ceo çıkıyor 1 ay önce diyor ki günde 40 üretiyoruz. Neredeyse 3 aydır boy boy üretim bandından resim paylaşılıyor sosyal medyada. Ceo diyor 300 teslimat yaptık Gerisi nerede diyorlar, DMO'ya verdik diyor. DMO diyor 300 küsur araç aldık. Ayda 800 üretimden minimum 2400 araç eder. Şimdi 800 teslimat olmuş, 800 de DMO'ya gitsin. Yine kalıyor 800. Boy boy resim paylaşan, 3 tıra yüklenen 9 aracı 20 açıdan çekip medyaya verenler üretilenlerin toplu fotosunu paylaşmıyor.
    Bayramda halamın oğlu ile konuştuk. Oğlu TOGG'da çalışıyor. Günlük 70 tane yapıyoruz diyormuş. Kendisi tam olarak ne yapıyor bilmiyorum TOGG'un yazılım işi ile uğraşıyormuş denemek için bir tane getirdi dört gün bindik diyor

Sonuç ta bir şeyler yapılıyor yeterli mi? doğru mu? bilmiyorum.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu ay 3000 küsür önümüzdeki aydan itibarende her ay 4500 adet üretim gerçekleşecek , sanırım seçimden önce şov için yarım yamalak piyasaya sürdüler Togg u , araçlarda sorunlar yaşanıyor görüyoruz medyada , mobil tamir ekibi çok başarılı derhal yerinde müdahale ediyor , İstanbul da trafikte Togg görmeye başladık..
    Sorun değil. Zaten aracın var oluş amacı o
    espresso ve fatih.met bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun değil. Zaten aracın var oluş amacı o
    Bu araç devam etmese bile ülkemize elektrikli otomobilde tecrübeli mühendisler , gençler , işçiler , ekipman ve yan üretim sanayii vs kazandıracaktır , elektrikli taşıt üretim tesisi kuracak büyük markalar için cazip değilmi sence Haşmet ? hazır içgücü ve imalat sanayii olan ülkeyi tercih etmezler mi ? yukarıda bir forumdaşın akrabası genç Togg da çalışıyormuş , belki 10-15 yıl sonra başka bir firmada çalışacak ne güzel , içten yanma motorlar eninde sonunda bitecek , Toyota bile durdu durdu bombayı patlattı ki tamamen elektrikli modeli en az üretici idi , bu hafta içinde pil üretim maliyetini ve ağırlığını %20 azalttıklarını ve 10 dakikada %80 şarj edilebilecek teknolojiye ulaştıklarını açıkladılar , 2027 de de 1000 km menzil vaat ediyorlar......önceki sayfalarda birkaç arkadaşda yazmıştı bende yazdım , elektrikli araçlara yatırım yapabilirsiniz beyler hatırlatmak istedim gerçekten güzel kazandırıyor , özellikle bu sektöre yatırım yapan fonlar var yıllık ve aylık kazançlarını inceleyin bana hak vereceksiniz.

Motosikleti
    SD 1290R
    Güzel tabi de yaklaşımını aşırı naif buluyorum. Boşuna seviniyorsun gibi geliyor bana. Umarım sen haklı çıkarsın.
    espresso bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    esenyurtta abimlerin kapısının önünde de togg varmış, yani sokağa girseniz çarpık kentleşmeden miğdeniz bulanır ve kusup çıkarsınız oradan ama millet kapıda togg var diye seviniyor.

topraklarımız yabancılara istila ettirilmiş,
    insanlarımız etin tadını unutmuşlar,
    çoluk çocuk dışarıda oynamaya yer yok,
    baba sabah erkenden işe gidiyor akşama kadar yok yani çocuk babasız büyüyor.
    bir deprem olsa kaçacak yerleri yok,
    bütün geniş güzel park bölgelerini kaldırıp siteler yapıyorlar belediyeye rüşvet vererek
    iş imkanı yok, garson olup arapların uşaklığını yaparsan var.

Türkiye de ki kötü yaşam koşullarını sıralarsak uzun sürer, önemli olan şu; bu koşullar daha yeni oldu, bu iktidar döneminde olan şeyler bunlar. bir ülkeyi bok edip ondan sonra kimse gelip bana Togg demesin.

bunun göstermelik olduğunu ve ülkeye faydası olmadığını ve olmayacağını biliyoruz. dünya yapay zekaya otomasyona gidiyor. artık araba üretimi farklı bir boyut alacak. yahu artık bir bakteriden 10 kat daha ufak boyda elektronik devre üretir olmuşlar.

yani bir elektrikli araba üretmek teknoloji değil, kaldı ki onu da biz burada montajını yapıyoruz, en önemli parçalar yabancı menşeili yani Türk piyasasına bir faydası yok.

edit: 10 yıl sonrasını ben göremiyorum, insan nüfusunu kırmaya çalışıyorlar, covid aşısı olmadık ama yediğimiz gıdalardan, içtiğimiz sulardan hatta billgatesin sivri sineklerinden bizim genimizle oynuyorlar bile zaten.

bizim içimizden geçiyorlar siz ayakta uyuyorsunuz, togg diyorsunuz.

edit2: korkarım ki haklılarda, dünyada bu kadar gereksiz insanın kaynak tüketmesi insanlık medeniyeti için zarar, ve bu yüzden cahiller hiç farkında olmadıkları şekilde hayatlarının devamı engellenecek. kısır bırakılarak, ömürleri kısaltılarak. ama bence de bu gerekli görünüyor.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu araç devam etmese bile ülkemize elektrikli otomobilde tecrübeli mühendisler , gençler , işçiler , ekipman ve yan üretim sanayii vs kazandıracaktır , elektrikli taşıt üretim tesisi kuracak büyük markalar için cazip değilmi sence Haşmet ? hazır içgücü ve imalat sanayii olan ülkeyi tercih etmezler mi ? yukarıda bir forumdaşın akrabası genç Togg da çalışıyormuş , belki 10-15 yıl sonra başka bir firmada çalışacak ne güzel , içten yanma motorlar eninde sonunda bitecek , Toyota bile durdu durdu bombayı patlattı ki tamamen elektrikli modeli en az üretici idi , bu hafta içinde pil üretim maliyetini ve ağırlığını %20 azalttıklarını ve 10 dakikada %80 şarj edilebilecek teknolojiye ulaştıklarını açıkladılar , 2027 de de 1000 km menzil vaat ediyorlar......önceki sayfalarda birkaç arkadaşda yazmıştı bende yazdım , elektrikli araçlara yatırım yapabilirsiniz beyler hatırlatmak istedim gerçekten güzel kazandırıyor , özellikle bu sektöre yatırım yapan fonlar var yıllık ve aylık kazançlarını inceleyin bana hak vereceksiniz.
    Tamam da, sadece sonuca bakıp mı karar vereceğiz?
    Egzajere edeyim bilerek, diyelim ki gerçek kişiler ve şahıs şirketleri için ek 15% GV getirildi ve bu para ile biz otomobil yapacağız dedi devlet direk. O zaman da bu saydığın sonuçları görerek "iyi iyi" diyecek miyiz? Bir yerde bir çizgi var mı? Yoksa Osmangazi köprüsünün varlığı da elbette olumlu bir şey, ama ne için yapıldığı ve nasıl yapıldığını ve nasıl işletildiğini incelediğimizde bize faydadan çok zarar vermiş olduğunu görüyoruz.
    Elektrikli otomobiller yakalanması gereken bir tren. Peki hangi pahada? Bunun önemi yok mu?
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu dogru mu

Motosikleti
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam da, sadece sonuca bakıp mı karar vereceğiz?
    Egzajere edeyim bilerek, diyelim ki gerçek kişiler ve şahıs şirketleri için ek 15% GV getirildi ve bu para ile biz otomobil yapacağız dedi devlet direk. O zaman da bu saydığın sonuçları görerek "iyi iyi" diyecek miyiz? Bir yerde bir çizgi var mı? Yoksa Osmangazi köprüsünün varlığı da elbette olumlu bir şey, ama ne için yapıldığı ve nasıl yapıldığını ve nasıl işletildiğini incelediğimizde bize faydadan çok zarar vermiş olduğunu görüyoruz.
    Elektrikli otomobiller yakalanması gereken bir tren. Peki hangi pahada? Bunun önemi yok mu?
    İlk olarak gözden kaçırdığımız konu , Togg projesinde otomobil üretiminden daha önemli pil ve sonrasında hücre üretimininde Türkiye'de yapılacak olması , pil üretimi otomobil üretmekten çok daha büyük bir proje hücre üretimi ise çok çok daha büyük ölçekli bir iş , otomobilin kar zarar hesabından çok Farasis'le kurulan pil fabrikasındaki ortaklığa bakmak lazım ama otomobil tarafı şova dönüştüğü için Togg sorgulanıyor , köprü ile Togg gibi bir projeyi karşılaştırmak yanlış olur ama ikiside devlet desteği olmadan özel sektörün cesaret edeceği işler değil çünkü kar edebilmesi için uzun yıllar gerekiyor , yıllarca zarar edecek diye bu tip büyük ölçekli projelerden vaz geçmekte farklı kazanımları engelleyebilir , mesela köprüler , tüneller yapılmazsa seyahat süresi artan taşıt sayısıyla daha çok uzayabilir , trafik kazaları çoğalabilir yani birçok iş saati ve iş gücü heba olabilir , konuyu bu açıdanda irdelersek bunlar faydalı işler olarak karşımıza çıkacaktır , elbette şu an köprülerin maliyeti kullanana değil tüm vergi ödeyenlerin üzerine binmiş vaziyette , artı eksi ince hesap etmek lazım..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)