Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Millete ekstra vergi yuku binecek gibi gorunuyor...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Çok şükür bugunde devletimiz vatandaşlarını yani bizleri düşünüp muhteşem bir projeye daha imza attı.. Artık Noterde para transferini kafana göre yapamayacaksın devletin güvenli ödeme sistemi hesabına yapacaksın.. Bunun içinde sanırım 20 TL gibi bir para alacaklarmış.. Özeti yıllık 8 milyon ikinci el alım-satım trafiği var x 20 TL = 160 milyon TL gibi bir rakama tekabul ediyor. Vatana milllete hayırlı olsun..

Bu haberden sonra hala yerli otonun uygun fiyatıyla vatandaşın satın alabileceğini düşünen henüz uyanamamış bir vatandaş varsa kendine reset atsın..
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Nasıl anlamadım ? Noterlere banka hesabına erişme yetkisi mi verilmiş ? Para transferini onlar mı yapacak? Bizim hesabımıza girip karşı tarafa para mı yollayacak ?

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl anlamadım ? Noterlere banka hesabına erişme yetkisi mi verilmiş ? Para transferini onlar mı yapacak? Bizim hesabımıza girip karşı tarafa para mı yollayacak ?
    Anladığım kadarı ile bir kamu bankasında bu iş için özel bir hesap oluşturulacak adına "güvenli hesap" diyorlar.. Biz örnek. kengi bankamızdan aracın bedelini bu hesaba gönderecegiz. O hesaptan noter işlemi sonunda para satıcının kendi banka hesabına aktarılacak.. Bunun içinde 20 TL cik ödeyecegiz.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bence çok güzel uygulama , dolandırıcılıkların önüne geçer. Ben sevinerek veririm.

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence çok güzel uygulama , dolandırıcılıkların önüne geçer. Ben sevinerek veririm.
    uygulama güzelde neden her türlü işlemden bir ücret alınıyor. Zaten arabadan vergi alıyosun. Daha yeni mtv ye zam yaptın. Benzinden mazottan lpg den alıyosun....vs vs..

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Karşılıksız olmaz hiç bir şey , her hizmetin bir bedeli olmalıdır ve hizmetten yararlanan tarafından makul olan kısmı ödenmelidir. Başka türlü olmaz.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hizmet zorunlu değilse drtayfun'un dediğine katılırım. Zorunlu ise ona hizmetten faydalanma denmez, mecburi işlem denir.
    espresso ve Osm@n bunu beğendiler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sanıyorum sistem zaruri değil. Zira ev ile takas yapılacaksa neyi nereye koyacağız?

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Dağ tavşan doğurdu desenize. Yine mi kandırıldık? (beni kandırdılar valla çok heveslendiydim), buda mı gol değil be !!!!

İlk defa adam gibi bir iş yapacaklar diye sevmiştim. Projeyle ilgili ardı ardına kötü haberler gelmeye devam ediyor. Tasarım zaten italyanlardan geldi ona eyvallah demiştik, şimdi de pil çinli firmaya yaptırılacak deniyor, elektrik motorunu da almanlara yaptırma planları var. Montaj ve entegrasyon kontrolü de alman firmada olacakmış.

Vay babam vay....

Yahu Bursada üretilen Fiat Doblo bile bu şovu yapılan elektrikli devşirmeden daha yerli ve milli !!!!

En azından aracın şasesi, kaportası, iç plastik asmaları ıvırı zıvırı her şeyiyle bursada üretilip montajlanıyor.

Bence çıkıp dobloyu yerli ve milli otomobil (panelvan) diye tanıtmak çok daha mantıklı olurdu.

Hemde çoğunun arka camında tuğrası bile var!

drtayfun ve Osm@n bunu beğendiler.

Motosikleti
    speederbike
    Yalnız bu çıkan prototip lansmanlarına bakıldığında hep 2 yıla seri üretim başlayacak açıklamaları var. Tahminen 10 sene geçtiğine göre bunlar güneş yılı değil de başka bir yıl mı kullanıyor, jupiter yılı falan? Uzaylı mı bunlar yoksa?

Motosikleti
    SD 1290R
    Açıkçası bana bir-iki bin tane üretilecek gibi geliyor. Astarı yüzünden bir kaç kat pahalıya geldiği için de proje bir bahaneyle sonlandırılacak. Projenin kredisi CB'ye, yükü de millete kalacak. Şimdilik gözüken o. Eğer üretilirse tabii ki... Ama niyet var gibi. "En çabuk, en kısa, en kolay yoldan nasıl ürettirebiliyorsan ürettir" gibi bir talimat verilmişe benziyor.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Satılmayınca da Cehapeliler almadı, onun için zarar etti derler. Oysa memleket çok iyi diyen 40 milyon niye almadı demeyecek kimse
    espresso bunu beğendi.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dağ tavşan doğurdu desenize. Yine mi kandırıldık? (beni kandırdılar valla çok heveslendiydim), buda mı gol değil be !!!!

İlk defa adam gibi bir iş yapacaklar diye sevmiştim. Projeyle ilgili ardı ardına kötü haberler gelmeye devam ediyor. Tasarım zaten italyanlardan geldi ona eyvallah demiştik, şimdi de pil çinli firmaya yaptırılacak deniyor, elektrik motorunu da almanlara yaptırma planları var. Montaj ve entegrasyon kontrolü de alman firmada olacakmış.

Vay babam vay....

Yahu Bursada üretilen Fiat Doblo bile bu şovu yapılan elektrikli devşirmeden daha yerli ve milli !!!!

En azından aracın şasesi, kaportası, iç plastik asmaları ıvırı zıvırı her şeyiyle bursada üretilip montajlanıyor.

Bence çıkıp dobloyu yerli ve milli otomobil (panelvan) diye tanıtmak çok daha mantıklı olurdu.

Hemde çoğunun arka camında tuğrası bile var!

Zaten bu lansmandan sonra Hyundai Türkiye bizim yerli ürün kullanma oranımız %60-65 arası demişti Yani Hyundai bu yeni yerli arabadan 10 kere daha yerli şuanda..

Bu lansmanı yapılan arabayı kaça mal edeceklerini bilmediklerinden adım kadar eminim.. O kadar pahalıya mal olacak ki ne gerek var diyip fotoğrafı çinlilere gösterip bize bunu yaparmısınız diyecekler..
    SuleymanE bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten bu lansmandan sonra Hyundai Türkiye bizim yerli ürün kullanma oranımız %60-65 arası demişti Yani Hyundai bu yeni yerli arabadan 10 kere daha yerli şuanda..

Bu lansmanı yapılan arabayı kaça mal edeceklerini bilmediklerinden adım kadar eminim.. O kadar pahalıya mal olacak ki ne gerek var diyip fotoğrafı çinlilere gösterip bize bunu yaparmısınız diyecekler..
    Maalesef gidişat onu gösteriyor. İlk tanıtımda belki heyecandan adam gibi bir sunum yapamadılar diye düşünüyordum ama gelen haberler sonucu bazı şeyler netleşmeye başladı ki projeye dahil firmalardan hiçbirinin adam gibi bir ar-ge faaliyeti ve gerçek yerli üretim planı yokmuş.

Bakmışlar pil üretimi zor, hemen ihale edelim, çinliler yapar, elektrik motoru da zahmetli, onu da almanyadan alırız, bunların montajı da zor, onu da bir alman firmasına taşere edelim, o takip edip düzeni sağlasın. Yahu müslüman, peki sen ne iş yapacaksın? diye sormazlar mı adama?

Sormazlar, sorgulamaktan ve düşünmekten uzak kesim maalesef yine sorgulamayacak.

Şuan itibariyle corolla, civic, i20, doblo, megane vb birçok model yapılması planlanan togg dan daha "yerli ve milli". Neredeyse bütün parçaları ülkemizde imal edilip ülkemizde montajlanıyor.

Ar-ge si burada yapılmayacaksa, pili ve motoru yabancılardan hazır alınacaksa, ne anladık biz bu elektrikli araba işinden??

Gülsem mi ağlasam mı bilemedim... Yine hüsran, yine hüsran...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Hüsran için beklentiniz olması gerekir.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Ilginc bir yazi:

https://t24.com.tr/yazarlar/iskender...ne-karsi,25435

"Mesela otomobilin önemli parçalarından elektrik motoru yapabilecek ve yapmış olan benim bildiğim, ülkede ciddi fabrikalar varken; araştırdım onlara sorulmamış bile. İfadeye göre doğrudan BOSCH Almanya ile çalışılacak."

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ilginc bir yazi:

https://t24.com.tr/yazarlar/iskender...ne-karsi,25435

"Mesela otomobilin önemli parçalarından elektrik motoru yapabilecek ve yapmış olan benim bildiğim, ülkede ciddi fabrikalar varken; araştırdım onlara sorulmamış bile. İfadeye göre doğrudan BOSCH Almanya ile çalışılacak."

Bir iki sayfa önce bende yazmıştım, tamamen samimiyetsiz bir proje.

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Araca gelirsek gelecek için de batarya konusunda AR-GE faaliyeti yürütmek gerekli. Bunla ilgili bir gelişme yok. Yüksek ihtimalle geleceğin hatta bugünün en katma değer katacak ürünü batarya olacaktır. Sadece araç konusunda değil enerji depolama konusunda her sektörde ihtiyaç.

Yerli elektrikli motor üreticileri var. Gamak, Volt gibi üreticilerimizden mi tedarik edilecek yoksa Panasonic, Siemens gibi firmalardan mı tedarik edecekler?

En basiti cam konusunda olimpia, doraglass vs ile mi çalışılacak yoksa ithal mi olacak.

Kurulacak fabrika entegre bir tesis mi yoksa montaj bandı mı olacak? Elektrik kontrol üniteleri kim tasarlıyor?

Bakın Sony'nin teknoloji konsept tanıtımına,

Qualcomm, Nvidia gibi firmaları açık açık söylediler. Bizde şuan her şey anonim.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Yazının tamamını okursanız , aracın satması için projenin doğru yolda ilerlediği anlaşılıyor , ayrıca yazıda siyasi olarak iyi niyetli bir girişim ama özel sektöre güvensizlik var , projenin emanet edildiği CEO Bosch da uzun yıllar çalışmış sağlam bağlantıları ve bir ekibi var , TR ye gelip yerli isimlerle çalışmadığı için serzenişte bulunulmuş..

iki seçeneğimiz var , biri tamamen yerli ve sıfırdan başlayıp uzun yıllar sonunda ürünün gelişmesi , bu sırada hızla değişen elektrikli otomobil furyasını kaçırabiliriz..

ikinci seçenek ise zaten uygulanıyor , tasarımını Pininfarina ya , motoru Bosch a , pilleri Panasonic e ait bir otomobil piyasaya sağlam bir giriş yapar , reklamlarda bu isimler vurgulanır vs.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence kumaşı camira'dan, deriyi de mastrotto dan alırlar ise efsane olur. Biz hiç fabrika kurmayalım üretimi de Almanya'da Bosch'a yakın bir yerde yaptıralım. Alman üretiminin reklamını kullanırız.

Yiyen yesin afiyet olsun ben zerre kadar iyi niyet görmüyorum artık. Pili Panasonic den alınmasını anlarım ancak motorun bahanesi yok. Pille ilgili de hiç bir arge faliyeti vs yok. 5 sene önce başlaması gerekiyordu. Bence kumaşı camira'dan, deriyi de mastrotto dan alırlar ise efsane olur.

Bu ülkenin yerli bir avuç kalmış üreticisine fayda sağlamayacak ise hiç olmasın gerçekten anlamı yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)