Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

D Vitamini Eksikliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    sağlıka etki eden bir çok faktör var ve nedense burada sadece beslenme konuşuluyor, hiç "vücutu çalıştırda paslanan yerlerin pası çözülsün, tıkanan borular açılsın o zaman üşüme sorunun ortadan kalkar" diyen olmamış.

bu arada güneş ışığında D vitamini yok, yediğiniz besinlerdeki D vitamininin sentezlenmesini daha verimli hale getirecek şeyler varmış güneş ışığında.

aranızda açık kalp ameliyatı izleyen oldu mu? ben izledim, bir insanın kalbi yağ bağlar mı onu söyleyin bana? evet adamın kalbi yağ bağlamış, hiç durmayan organ yağ bağlamış neden? her gün yarım saat yada 1 saat kalbin hızlı atması gerekiyor ki kalp ve damar sağlığı iyi olsun.

bakın steroid kullanan sporcular bile antrenman yapıyo yani en baba malzemeyi tüket yine iş yapmaz, spor yapıcan abim spor yapıcan. yürümekte fayda etmez, koşacaksın yada street workout tarzı hareketleri kendi kendine yapıp zorlayacaksın vücutunu, zorlanırken kalbin hızlı atacak, tansiyonun yükselecek ve bu damarlarındaki kan basıncının artması anlamına geliyor.

damarların daha sağlam ve açık olacak, kemiklerin sertleşecek, karnın acıkacak uykun gelecek uyuyacaksın kalkınca tekrar spor tekrar zorlanan vücut besin isteyecek ve tekrar uyku.... 1 sene sonra kendini Ong Bang gibi hissedeceksin

spor çok önenli.
    Angrypower, Bilinmez ve hasmet bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Agryde kilo fazlasi var bildigim kadariyla,

Vucuttan Yağ fazlaligini atarsa D vitamini uygun besinden ilgili yere doğrudan ulasir

En nihayetinde,Vucut bir Mekanizma..karşilikli çalişan dişli çarklarin birisine gresi fazla basarsan zor doner..

He işte vucutta boyle,

İlk etapta vke oranini 20 birime indirgeyecek.

Herşeyin başi ,,boğaz,,
    Aga boyum 1.83, kilom 83 Walla en fazla buraya indim. Dahası da problem. İnemiyorum bir türlü.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:18 ----------

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağlıka etki eden bir çok faktör var ve nedense burada sadece beslenme konuşuluyor, hiç "vücutu çalıştırda paslanan yerlerin pası çözülsün, tıkanan borular açılsın o zaman üşüme sorunun ortadan kalkar" diyen olmamış.

bu arada güneş ışığında D vitamini yok, yediğiniz besinlerdeki D vitamininin sentezlenmesini daha verimli hale getirecek şeyler varmış güneş ışığında.

aranızda açık kalp ameliyatı izleyen oldu mu? ben izledim, bir insanın kalbi yağ bağlar mı onu söyleyin bana? evet adamın kalbi yağ bağlamış, hiç durmayan organ yağ bağlamış neden? her gün yarım saat yada 1 saat kalbin hızlı atması gerekiyor ki kalp ve damar sağlığı iyi olsun.

bakın steroid kullanan sporcular bile antrenman yapıyo yani en baba malzemeyi tüket yine iş yapmaz, spor yapıcan abim spor yapıcan. yürümekte fayda etmez, koşacaksın yada street workout tarzı hareketleri kendi kendine yapıp zorlayacaksın vücutunu, zorlanırken kalbin hızlı atacak, tansiyonun yükselecek ve bu damarlarındaki kan basıncının artması anlamına geliyor.

damarların daha sağlam ve açık olacak, kemiklerin sertleşecek, karnın acıkacak uykun gelecek uyuyacaksın kalkınca tekrar spor tekrar zorlanan vücut besin isteyecek ve tekrar uyku.... 1 sene sonra kendini Ong Bang gibi hissedeceksin

spor çok önenli.
    Walla haklısın fatih. Ben yürümeye bile erinir oluyorum bu vakitler. Motoruma bile binmiyorum artık. Mümkün mertebe servisle evden işe, işten eve gidip gidip geliyorum.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Super,

Sorun yok,gecen sene kilo muhabbeti vardi ondan aklimda kalmis

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:48 ----------

Fatih,

115kg dan 80 e düştüm,

1 senede,

Boy 190cm

Aralik 2018 den beri,

5850km normal yurume %60 i hizli tempo yurume.

2012-2015 arasi hard body yaptim.

Kol 50cm di en son.
    Baklava,trapez alayi vardi.
    Bcca++
    Whey protein
    İso protein
    Gunde 2kg tavuk haslama
    Vay babam vay..

Neyse sporu birakmak icab etti..

Sonrasi dana gibi definasyonla kaslar yağa donuştu..

Uzun lafin kisasi

190cm
    80kg olarak mutlu ve saglikli olarak yaşiyorum.

Kabizlik sorunum yok
    Yorgunluk yok
    Alt Makina sağlam
    Nefes darligi yok
    Kizilaya aktif kan bagişçisiyim

1 paket sigara 2 gun gidiyor.onuda birakmak.lazim ama keyif aliyorum yahu..
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Bende gazlandım geçen seneden. Hard diyet yapıp baya bir kilo verdim ama 80’e düşemiyorum. İnsan gibi de yemiyorum. Accık daha kendimi tutmam lazım ama bu aralar baya bir iştahlandım gene.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster

spor çok önenli.
    Spor sağlık için gerçekten önemli hocam bu konuda haklısınız.
    Fakat arkadaşın D vitamini seviyesi maalesef tıbbi olarak
    Spor yaparak yükseltilemez.
    Bu yüzden çoğu insan spor konusuna değil de güneş ve beslenme üzerinde durmuş.
    Ha ; doğru yorum var , yanlış yorum var , eksik yorum var , burası motosiklet forumu o kadar olur
    hasmet bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende gazlandım geçen seneden. Hard diyet yapıp baya bir kilo verdim ama 80’e düşemiyorum. İnsan gibi de yemiyorum. Accık daha kendimi tutmam lazım ama bu aralar baya bir iştahlandım gene.
    Kilon boyuna gore normal zaten. Bu noktadan sonra (hareket etmeden) daha az yiyerek kilo vermeye calismak daha sagliksiz yapar aman dikkat.

Bence bir sekilde hareket sokmaya calis hayatinin akisina. Yas ne bilmiyorum ama ben 40'a yaklasinca anladim ki eskiden oldugu gibi egsersizsiz yasamaya devam edersem gobekli hantal bir tip olacagim. Eli mahkum basladim egzersize. Bu sayede istedigimi keyifle yiyebiliyorum. Et, balik, hurma, ceviz, badem, findik, fistik saglikli ama enerjili de. Saglikli olmak icin yemek gerekli, yemek icin de vucudu calistirmak gerekiyor.

Bak D vitamini yumurta sarisinda ve somonda cok varmis. Ikisi de kalorili gidalar. Ama ayni zamanda da vucudun ihtiyacini gideren saglikli gidalar. Velhasil saglikli olmak icin yemek lazim.

Vucudun yag oranini olcen bir alet edindim. Mesela gecen ramazan egzersiz yapmadim. Sozde kilo verdim ama yag oranim yukseldi. Yani goruntude zayifladim ama esasinda sismanladim. Zaten halimden de belliydi. Bitkin hissediyordum. Sonrasinda hareket etmeye baslayinca duzeldi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Drtayfun lakaplı yazarın Mutaassıp yaşamdan kastı, güneş ışığı alamayacak kadar kapalı giyinen insanların güneş ışığından yeteri kadar faydalanamaması olacaktı. Ayrıca yetersiz ve düzensiz beslenme de eklenince hastalıklar sıraya giriyor bedende.

İnsanlarımızda genel olarak gözlemlediğime göre, yetersiz ve dengesiz (karbonhidrat ağırlıklı) beslenme; hareketsiz bir yaşam tarzı, sağlıksız yiyecekler; tüm bunlar biraraya gelince de un çuvalına dönmüş teyzeler, göbeği dağ kadar olmuş amcalar; şeker, tansiyon, kolesterol haplarına mahkum olmuş zavallı insanlar görüyorum.

Hastane koridorlarını hıncahınç doldurmuş insanlar hayat tarzlarından ötürü sürekli hasta olduklarını hiç akıllarına getirmiyorlar.

Ayrıca bu insanlar sağlık bakanılığı ve sgk üzerinde devasa bir ekonomik yük oluşturuyorlar.

Gerçekten hasta olan kişileri tenzih ederim.

Başlığı açan arkadaşa da beslenme düzenini değiştirmesini ve hareketli bir yaşam için adım atmasını tavsiye ederim.
    drtayfun ve fatih.met bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-07

Galiba böyle yapmak lazım

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://i.resimyukle.xyz/d9QK6U.jpeg

Galiba böyle yapmak lazım
    Yapma öyle şeyler

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Eşimde de neredeyse yok denecek kadar az çıktı D vitamini. Doktorlar vitamin tabletlerinin , otların, güneşin vs işe yaramayacağını, damardan d vitamini takviyesi yapılması gerektiğini söylediler. Seruma ekleyerek 2 seansta D vitamini verildi. Bir yıl geçti D vitamini değerleri hala normal.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eşimde de neredeyse yok denecek kadar az çıktı D vitamini. Doktorlar vitamin tabletlerinin , otların, güneşin vs işe yaramayacağını, damardan d vitamini takviyesi yapılması gerektiğini söylediler. Seruma ekleyerek 2 seansta D vitamini verildi. Bir yıl geçti D vitamini değerleri hala normal.
    Eşinde, normal insanlardan daha fazla üşüme hissi var mıydı? D vitamini değerleri düzeldikten sonra üşüme hissiyatı geçti mi? Ben açıkçası çok fazla üşüdüğüm için kan tahlili yaptırdım. Şansa D vitaminim az olduğunu öğrendim.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mutaassıp hayat nedir?

Hangi yönüyle beslenme yetersizliğine sebebiyet verir?
    Vücudu güneş görmeyecek şekilde kapatmak , evden dışarı çıkmamak , gündüz vakti sokakta dolaşmamak, sürekli kapalı kıyafetler giymek.
    Bunlar D vit. eksikliği yapar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:20 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi de güneş ışığı dışında bunların hiç biri vitamin D kaynağı değil ki...
    Güneş D vitamini kaynağı değil , besinlerle alınan vitamin deriden güneş yoluyla vücudun faydalanabileceği hale geliyor. İkisinin aynı anda olması gerekiyor.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    yakın zamanlarda halsizlik, bitkinlik şikayetlerim nedeniyle kan tahlili yaptırdım ve b12 ve d vitamini seviyelerimin biraz az olduğu ortaya çıktı.
    doktor 3 ay tavsiyeyle vitamin laçları verse de ben 1 ay kullanıp toparlayınca gerisini ihmal ettim. biraz gerileme var şuan
    anlatacağım önemli şey şu:
    b12 yi ve d vitaminini yeterli düzeyde alıyor, bolca güneşe çıkıyor olmalıyım (deri altında depolanan d vitamininin sentezi için ultraviyole ışık), neden eksiklik var?
    muhtemelen bağırsak florasıyla alakalı sıkıntılar
    bunların büyük kısmı stres kaynaklı olabiliyor ve bingo, uzun zamandır aşırı derecede iş yoğunluğum var ve stres altındayım
    çözüm:
    vitamin desteği almakla birlikte bağırsak florasını düzene koymak gerekiyor
    kafayı rahatlatmakla birlikte;
    bunun ilaçları da var, kefir, yoğurt gibi prebiyotik doğal kaynaklar da
    bağırsaklarda bol miktarda yararlı bakteri bulunmalı
    yani meseleye önce mekanizmayı düzeltmekle başlayacaksınız
    ülkemizdeki genel sıkıntı da çok stresli bir gündemimiz olmasıdır

bu arada aşırı d vitamini almak zararlıdır, mesela kutup ayısı eti yemek (bol d vitamini vardır) insan için ölümcül olabiliyor
    günde 5 damla

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    "Kutup ayısı eti yemek"

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Kutup ayısı eti yemek"
    bahtsız bedevi olmadığımızı mı iddia ediyorsun tohtur bey?

Motosikleti
    MT-07
    Kutup ayısına yönelmeden önce, devit 3 ampul 1ml’den 4 tane aldım. Birini dün içtim. Diğerlerini 1hafta ara ile Pazartesi’leri içeceğim. Bittikten 1hafta sonrada kan tahlili yapacağım. Bakalım 2020’ye nasıl girmiş olacağız?

Motosikleti
    Ducati 797
    vegan/ vejeteryan bir diyetiniz yoksa bunları zaten yeterli düzeyde alıyorsunuzdur
    bağırsak florası diyorum, orası düzelmeden bunların emilimi sağlanmıyor

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eskiden köyde kükürt havuzuna gitmiştik. Bir kadın bir erkek olmak üzere iki turist bir kayanın üzerine dalyaprak ve anadan üryan olmak üzere serilmiş güneşleniyorlardı. Tabii bizim sülaledeki kadınlar bir veryansın, bir vaveyla koydular. İçimizden birisi gidip nazik bir şekilde uyardı turistleri. "Ülen götünüze don keysenize siz" diyerek sitem dolu bir veryansında bulunmuştu.

Demek ki orada güneş ışığını emikliyorlarmış bu bizim iki şirin turist.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vegan/ vejeteryan bir diyetiniz yoksa bunları zaten yeterli düzeyde alıyorsunuzdur
    bağırsak florası diyorum, orası düzelmeden bunların emilimi sağlanmıyor
    Once kortizol seviyeleri düşecek, sonra flora (evet çok önemli) düzelecek. Kortizol seviyelerini düşürmek için çok etkili yollar var da yasal değil maalesef (Bob Marley'in askerleriyiz - hahaha - şaka tabi...)

İhtiyaçları varlıklar seviyesine indirip büyük şehirde hamster tekerleğinde koşmaktan vazgeçmek çok etkili bir alternatif olabilir...

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vücudu güneş görmeyecek şekilde kapatmak , evden dışarı çıkmamak , gündüz vakti sokakta dolaşmamak, sürekli kapalı kıyafetler giymek.
    Bunlar D vit. eksikliği yapar.

Güneş D vitamini kaynağı değil , besinlerle alınan vitamin deriden güneş yoluyla vücudun faydalanabileceği hale geliyor. İkisinin aynı anda olması gerekiyor.
    Yanlışınız var.

Besin yoluyla alınan Vitamin D güneş ile aktif hale getirilmek zorunda değilmiş.

Vücut besin yoluyla alınan Vitamin D'yi güneşe ihtiyaç duymadan kullanabiliyormuş.

Ancak güneş ışığı deri altında kolestroldan Vitamin D sentezlenmesini sağlıyormuş.

Güneş ışığı vasıtasıyla deri altında sentezlenen de, besin yoluyla alından da, vücut tarafından aynı şekilde kullanılabiliyormuş.

Sağlıklı olmak ve yeterince vitamin D üretebilmek için her gün belli bir miktar güneş görmek gerektiği iddiası yanlışmış. Çünkü vücudun ihtiyaci olan Vitamin D'nin çoğu besin yoluyla alınıyormiş.

Kaynak (Yale medicine): https://www.yalemedicine.org/stories...yths-debunked/

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)