Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

D Vitamini Eksikliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    bu kadar da detaya girmeseydik iyiydi

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Once kortizol seviyeleri düşecek, sonra flora (evet çok önemli) düzelecek. Kortizol seviyelerini düşürmek için çok etkili yollar var da yasal değil maalesef (Bob Marley'in askerleriyiz - hahaha - şaka tabi...)
    İhtiyaçları varlıklar seviyesine indirip büyük şehirde hamster tekerleğinde koşmaktan vazgeçmek çok etkili bir alternatif olabilir...
    alkoloidlerin dışında bir beşe-on kalasla da pambık gibin olunabiliyor
    madalyonun bir yüzünde erişilecek (suni) ihtiyaçların artması dururken, diğer yüzünde dağılımlardaki adaletsizlik var
    toplumdan soyutlanmak, bu kalabalıkta (çok az şanslı insanın haricinde) mümkün değil hem; bununla başa çıkmayı öğrenmemiz gerekiyor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu kadar da detaya girmeseydik iyiydi
    Gerek te yoktu... Resimde ustteki vucutta gunes isigiyla sentezlenen, Alttaki de bitkilerde sentezlenen vitamin D.

Besinle de alinsa, gunes isigi yardimiyla vucutta sentez de edilse, vitamin D inaktifmis. Aktiflestirildigi yer ise karaciger ve bobrekmis. Bu islem icin de gunes isigina gerek yok.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlışınız var.

Besin yoluyla alınan Vitamin D güneş ile aktif hale getirilmek zorunda değilmiş.

Vücut besin yoluyla alınan Vitamin D'yi güneşe ihtiyaç duymadan kullanabiliyormuş.

Ancak güneş ışığı deri altında kolestroldan Vitamin D sentezlenmesini sağlıyormuş.

Güneş ışığı vasıtasıyla deri altında sentezlenen de, besin yoluyla alından da, vücut tarafından aynı şekilde kullanılabiliyormuş.

Sağlıklı olmak ve yeterince vitamin D üretebilmek için her gün belli bir miktar güneş görmek gerektiği iddiası yanlışmış. Çünkü vücudun ihtiyaci olan Vitamin D'nin çoğu besin yoluyla alınıyormiş.

Kaynak (Yale medicine): https://www.yalemedicine.org/stories...yths-debunked/
    Evet yazılanlar doğru tabii , ama bu kadar ayrıntıyı bilmek zorunda değil ki insanlar? Aklında kalacak şekilde anlatmak daha faydalı. Ayrıca bazı konular hala tartışmalı ve 2 ülke arasında sosyoekonomik farklılıklar var , birebir üstüste koyamıyoruz bilgileri. O yüzden besin + güneş söylemimin arkasındayım.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güneş faydalıdır arkadaşlar. Aşırıya kaçmamak kaydıyla güneşlenin.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Valla raşitizmin tedavisini bulan hemşire teyze çocukları güneşe çıkarıyormuş. Güneşin mutlaka bir ilgisi var. Ancak somon daha etkili herhalde ki Vikingler yarma yarma büyüyüp ortalığı tarumar etmişler zamanında. (Bir de bol Omega 3 tüketmişler...)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet yazılanlar doğru tabii , ama bu kadar ayrıntıyı bilmek zorunda değil ki insanlar? Aklında kalacak şekilde anlatmak daha faydalı. Ayrıca bazı konular hala tartışmalı ve 2 ülke arasında sosyoekonomik farklılıklar var , birebir üstüste koyamıyoruz bilgileri. O yüzden besin + güneş söylemimin arkasındayım.
    İlginçtir, Amerika'da da insanların yüzde kırkı Vitamin D yetersizliğine sahipmiş. Onun için uzun süredir süte ve cereal'a vitamin D eklentisi yapılıyormuş, halkta vitamin D eksikliği olmasın diye...

Bir de deri rengi koyu olanlar güneşte vitamin D sentezini etkili yapamıyorlarmış.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Laboratuvar sonuçlarının bilimsel karşılığı tartışmalı, belli bir gurubun ortalama değerleri alınıp üst-alt değerleri istatistiksel olarak bulunuyor.Ara değerler normal kabul ediliyor. Matematiksel olduğunu söylemek zor. 1000 yıl önce nasıldı o değerler ? Ya 1000 yıl sonra ? Doğrusu ne ? Belki de saçmalıyoruz. O yüzden laboratuvar sonuçları tedavi edilmez, hastalık varsa o tedavi edilir. (Çok az yapılsa da doğrusu budur)

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Vaaay ne D vitaminiymiş yahu
    Boşverin bu kadar detayı.

Sağlıklı beslenin , spor yapın,
    stresten uzak mutlu yaşayın diyeceğim ama maalesef en zoru bu galiba

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlginçtir, Amerika'da da insanların yüzde kırkı Vitamin D yetersizliğine sahipmiş. Onun için uzun süredir süte ve cereal'a vitamin D eklentisi yapılıyormuş, halkta vitamin D eksikliği olmasın diye...

Bir de deri rengi koyu olanlar güneşte vitamin D sentezini etkili yapamıyorlarmış.
    Amerikalılar çözümü bulmuş
    Bizdeki iyot eksikliği için iyotlu tuz politikası gibi
    Tabi gavurlar süt ve cerealle kahvaltı vs yaptıklarından bizde bu sökmez biz peynir ekmek zeytinciyiz
    Tabi işin şakası

Motosikleti
    MT-07
    Walla işten eve servisle 2saatte gidiyorum. Eksiği yok fazlası bile olabiliyor. Stressiz iş nerede? Sabah akşam trafikte 4 saat harcıyorum. Bizim servisçi mülayim adamdı. Şimdi herkese korna çalıyor. Adam manyak oldu resmen.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Walla işten eve servisle 2saatte gidiyorum. Eksiği yok fazlası bile olabiliyor. Stressiz iş nerede? Sabah akşam trafikte 4 saat harcıyorum. Bizim servisçi mülayim adamdı. Şimdi herkese korna çalıyor. Adam manyak oldu resmen.
    abi duydum ki istanbulda 1 saat yola "kısa mesafe" diyormuşsunuz, doğru mu bu
    drtayfun bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8 yıl önce Maltepe taraflarında oturuyordum, 4. Levent’te çalışıyordum.
    Günde ortalama servisle 3 saat civarında trafikte vakit kaybediyordum.
    Kaba hesap aynı şekilde 8 yıl çalışsam 1 yılı yolda geçecekti
    Ben de kaçtım istanbul’dan ,
    Şimdi 5 dakikada işteyim, ama arada özlediğim de oluyor İstanbul’u

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru. İzmir’de yaşarken Heryer bana yürüme mesafesi gibi geliyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:53 ----------

Alıntı tomass adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8 yıl önce Maltepe taraflarında oturuyordum, 4. Levent’te çalışıyordum.
    Günde ortalama servisle 3 saat civarında trafikte vakit kaybediyordum.
    Kaba hesap aynı şekilde 8 yıl çalışsam 1 yılı yolda geçecekti
    Ben de kaçtım istanbul’dan ,
    Şimdi 5 dakikada işteyim, ama arada özlediğim de oluyor İstanbul’u
    1000rr var altında. İstanbul’a ateş almaya gelip gidersin walla. Geldiğinde de trafikle cebelleşmezsin

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Lisede okurken Karataş ile Alsancak arası uzak yol gibi gelirdi. Maps'den baktım arası sadece 2,5 km imiş. Şimdi sadece ev -metrobüs- iş arası tek yön 1 km yürüyorum. Yani gidiş dönüş hergün 2 km sadece duraktan eve/işe yürüme mesafem var.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Üniversitede iken Taksim - Kocamustafapaşa arası yürürdüm.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Beyler,motosikletim kapimin önünde dururken, o güzelim demir atımı terk ederek beni yürümeye ikna edebilecek arkadaşıma müteşekkir olacağım. Her ne kadar vücut kitle endeksi olarak gayet rahat bir şekilde OBEZ diye değerlendirilebilsem bile. Sanki o iki
    teker mahzun ve üzüntülü bir durumda arkamdan bakıyor hissine kapılıyorum. Bizimki galiba yürümenin zor gelmesini motosiklet sevgisine yukleyebilmenin bahanesi.

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Arkadaşlar da yazmış ama ben de ekleme yapayım.
    Eski işimle evim arası yaklaşık 1 saat sürüyordu.

Acil durumda senin ev yakın diyerek hep beni çağırırlardı.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    istanbullu arkadaşlara üzüldüm.

izmire bekleriz

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bu arada bugün gelen bir yazı ile Vitamin D tahlillerinde kısıtlama yapıldı , bu sorun da böylece çözülmüş oldu.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Laboratuvar sonuçlarının bilimsel karşılığı tartışmalı, belli bir gurubun ortalama değerleri alınıp üst-alt değerleri istatistiksel olarak bulunuyor.Ara değerler normal kabul ediliyor. Matematiksel olduğunu söylemek zor. 1000 yıl önce nasıldı o değerler ? Ya 1000 yıl sonra ? Doğrusu ne ? Belki de saçmalıyoruz. O yüzden laboratuvar sonuçları tedavi edilmez, hastalık varsa o tedavi edilir. (Çok az yapılsa da doğrusu budur)
    Genel olarak mantikli. Ancak Vitamin D konusu biraz cetrefilli. Vitamin D bagirsaktan Kalsiyum emilimini sagliyormus. Eksikligi durumunda kemikler zayifliyormus.

Malum insanlar artik cok yasiyor. Belli bir yasin uzerinde dusup bel kemigini kiran, sonrasinda da olume dogru hizla yol alanin bini bi para. Ustelik saglik sistemine yukleri de az degil...

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Kemikler kullanıldıkça güçlenir , esas sebep hareket etmemeleri. Diğerleri tali sebepler. Unutmayın ki astronotların da uzayda kemikleri - kasları eriyor , çünkü kullanılmıyorlar , yaşla doğrudan ilgisi yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)