Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gelir Vergisi Olayından Anlayan

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bildiğiniz gibi ülkede uygulanan 4 tip gelir oranı mevcut.

18 bin - 40 bin - 148 bin - fazlası

Ancak maaş hesaplamalarında bu olayı çözemedim. Cesitli karşılaştırmalar yaptım, anlayan birisi var ise nedenini anlatabilir mi

Rakamlar yaklasık değerlerdir.

Mesela 3000 ücret alıyoruz, ilk dilim 18 bin sonraki 40 bin tl farklı oranlanması için ancak;

3000 TL maaşta gelir vergisi kesinti oranı bu sınırlarda da kendi içinde değişiyor.

Mesela 36bin toplam gelir olmus üse 350 lira gelir vergisi keserken 36.3 oldugunda 355 kesiyor.

Ya d 22 bin de 450 keserken 23 binde 500 kesiyor.

Aynı dilim içerisinde aynı maaşı alırken farklı gelir vergisi kesilmesini çözemedim.

18.000 TL'ye kadar % 15
    40.000 TL'nin 18.000 TL'si için 2.700 TL, fazlası % 20
    148.000 TL'nin 40.000 TL'si için 7.100 TL, fazlası % 27
    148.000 TL'den fazlasının 148.000 TL'si için 36.260 TL, fazlası % 35
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Temsili rakkamlarla söylüyorum.
    Diyelimki
    20.000 liraya kadar %10
    40.000 liraya kadar %20
    100.000 liraya kadar %30
    100 bin üstü %50 olsun.

Yıllık geliri 15bin olan kişi %10 dan 1500 lira vergi öder.

30.000 yıllık gelire;
    İlk 20bine %10 dan 2000, geriye kalan 10bine %20 den 2000 toplamda 4000 lira vergi öder.

140.000 lira yıllık geliri olan kişi;
    İlk 20bine %10 dan 2000
    20-40 arasındaki 20bine %20 den 4000
    40-100 arasındaki 60bine %30 dan 18.000
    100bin üstündeki 40bine %50 den 20.000 lira vergi öder.
    Ödeyeceği toplam vergi
    2000+4000+18000+20000= 44.000 lira olur.

Olması gereken bu ama sordugum neden böyle yansımadıgı.

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Mesela 36bin toplam gelir olmus üse 350 lira gelir vergisi keserken 36.3 oldugunda 355 kesiyor.

Ya d 22 bin de 450 keserken 23 binde 500 kesiyor.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Sorduğun sorunun cevabını tam olarak verebilmek için ücretli çalışan mı, serbest çalışan mı?
    Evli, bekar, kaç çocuk var.
    Aylık brüt ücreti nedir?
    Mesai var mı gibi bilgiler gerek.
    Yoksa böyle afaki hesap çıkarmak zor.
    İnternette hazır şablonlar var. Sene başından itibaren bürüt ücret girilerek hem dilimler, hem net, hemde verilen vergi çıkıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:44 ----------

Hemen ilave yapayım.
    Hatırladığım çocuk yardımında kesinti yok.
    Eskiden kdv fişlerini toplar devlete verir sonra vergi kesilmeden kdv yi geriye alırdık.
    Şimdi devlet bunu kaldırdı. Sen bu kadar harcamışsındır mantığıyla Agi sistemine geçti. Onda vergi yok.

O yüzden karıştırıyor olabilirsin.

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorduğun sorunun cevabını tam olarak verebilmek için ücretli çalışan mı, serbest çalışan mı?
    Evli, bekar, kaç çocuk var.
    Aylık brüt ücreti nedir?
    Mesai var mı gibi bilgiler gerek.
    Yoksa böyle afaki hesap çıkarmak zor.
    İnternette hazır şablonlar var. Sene başından itibaren bürüt ücret girilerek hem dilimler, hem net, hemde verilen vergi çıkıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:44 ----------

Hemen ilave yapayım.
    Hatırladığım çocuk yardımında kesinti yok.
    Eskiden kdv fişlerini toplar devlete verir sonra vergi kesilmeden kdv yi geriye alırdık.
    Şimdi devlet bunu kaldırdı. Sen bu kadar harcamışsındır mantığıyla Agi sistemine geçti. Onda vergi yok.

O yüzden karıştırıyor olabilirsin.

Hocam birebir aynı değerler.
    Cocuk eş eğitim vs. vs. hepsi aynı.
    mesai yok.
    Saat üzerinden hesaplandıgı için İkisi de gelir vergisi ödüyor.

Birisi sene başında fazladan 50 saat mesai yapmış o nedenle komülatif vergi diliminde 800 brüt tl diğerine göre fazla yazıyor.

Anlatmaya calıstıgım su ; birebir tüm şartlar aynı oldugu halde gelir vergisi 2 farklı kişi için neden fark yaratıyor.

Aynı gelir vergisi matrahına sahip birisi 37 bin birisi 37bin 500 toplamda. 30-50 lira fark yaratıyor bordrolarda gelir vergisi kesinti oranına.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:58 ----------

İnternetteki tüm hesaplama sitelerinde de dediğim şekilde, aynı vergi dilimi içerisinde fark yaratıyor.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Temsili rakkamlarla söylüyorum.
    Diyelimki
    20.000 liraya kadar %10
    40.000 liraya kadar %20
    100.000 liraya kadar %30
    100 bin üstü %50 olsun.

Yıllık geliri 15bin olan kişi %10 dan 1500 lira vergi öder.

30.000 yıllık gelire;
    İlk 20bine %10 dan 2000, geriye kalan 10bine %20 den 2000 toplamda 4000 lira vergi öder.

140.000 lira yıllık geliri olan kişi;
    İlk 20bine %10 dan 2000
    20-40 arasındaki 20bine %20 den 4000
    40-100 arasındaki 60bine %30 dan 18.000
    100bin üstündeki 40bine %50 den 20.000 lira vergi öder.
    Ödeyeceği toplam vergi
    2000+4000+18000+20000= 44.000 lira olur.
    10 ayda 40000 tl yi geçtiği için bu ay 9 . aydan 1000 tl az maaş aldım
    böyle sistemin taaaaa......
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 ayda 40000 tl yi geçtiği için bu ay 9 . aydan 1000 tl az maaş aldım
    böyle sistemin taaaaa......
    yazılan orana göre öyle olmaması gerekiyor.

Bir gariplik var bu sistemde.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Ortada bir brüt ücret var.
    Bu brüt ücretten; sigorta primi işçi payı ve işsizlik sigortası işçi payı kesiliyor.
    Kalan rakkam gelir vergisi matrahı. Yani gelir vergisine giren meblağ brüt ücret değil. Bu iki sigorta bedeli düşüldükten sonra kalan meblağ.
    Gelir vergisi matrahı, o ay girdiği kümülatif yüzde ile hesaplanıp belli oluyor.
    Üzerine o ayki gelir vergisinin damga vergisi geliyor.
    Tüm bunlar brüt ücretten düşülüp net ücret bulunuyor.

Bunun üzerine, evli, bekar,beşi çalışıyor, çaluşmıyor ve çocuk sayısına göre Agi ilavesi geliyor.

Bekar ve çocuksuz bir kişinin Agi bedeli şu an 191,88 TL.

Hani asgari ücret bekar ve çocuksuz biri için 2.020 TL net diyorya sayın hükümet.
    Palavra...
    Asgari ücret net aslında 1.829 TL
    Eskiden net ücreti alır. Ayrıca alışveriş fişlerimizi teslim edip KDV iadesi alırdık.

Bu kdv iadesini oldu bittiyle kaldırıp AGİ diye birşey getirdiler. Yine bir ketempereyle asgari ücreti AGİ dahil net olarak telaffuz etmeye başladılar.

Ortada bir brüt ücret var.
    Bu brüt ücretten; sigorta primi işçi payı ve işsizlik sigortası işçi payı kesiliyor.
    Kalan rakkam gelir vergisi matrahı. Yani gelir vergisine giren meblağ brüt ücret değil. Bu iki sigorta bedeli düşüldükten sonra kalan meblağ.
    Gelir vergisi matrahı, o ay girdiği kümülatif yüzde ile hesaplanıp belli oluyor.
    Üzerine o ayki gelir vergisinin damga vergisi geliyor.
    Tüm bunlar brüt ücretten düşülüp net ücret bulunuyor.

Bunun üzerine, evli, bekar,beşi çalışıyor, çaluşmıyor ve çocuk sayısına göre Agi ilavesi geliyor.

Bekar ve çocuksuz bir kişinin Agi bedeli şu an 191,88 TL.

Hani asgari ücret bekar ve çocuksuz biri için 2.020 TL net diyorya sayın hükümet.
    Palavra...
    Asgari ücret net aslında 1.829 TL
    Eskiden net ücreti alır. Ayrıca alışveriş fişlerimizi teslim edip KDV iadesi alırdık.

Bu kdv iadesini oldu bittiyle kaldırıp AGİ diye birşey getirdiler. Yine bir ketempereyle asgari ücreti AGİ dahil net olarak telaffuz etmeye başladılar.
    abi yukarda foto attım ona baktın mı, ben o farkı soruyorum.

dediklerinintüm anlattıklarını biliyorum hiçbirisi bu farkı anlatmıyor ama yine de teşekkür ederim.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    abi yukarda foto attım ona baktın mı, ben o farkı soruyorum.

dediklerinintüm anlattıklarını biliyorum hiçbirisi bu farkı anlatmıyor ama yine de teşekkür ederim.
    Baktım ama bende anlamadım nedenini.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:35 ----------

Hesap doğru gibi.
    Ama ince ince hesaplayamam.

Orda 500 lira gelir vergisi matrahı için fark var. Şimdi bu durumda bürütte ocak (mesai yaptığı ay) farklı. Ödenen sigorta primide farklı olacaktır. Yazılım bunu gösteremiyor.

İnternette başka bir site vardı. O siteye şablon şeklinde, her ayki brüt maaşı girince, o ayki vergiyi, neti veriyor yan kolonada kümülatif gelir vergisi dilimini yazıyordu. Tek sayfada tüm aylar görünüyordu. Onu bulabilsem hesabın doğru olduğu ortaya çıkacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:03 ----------

Aşağıdaki site...
    Ocak ayına mesaili brüt ücreti, diğer aylara mesaisiz 3500 tl brütü yazarsan tüm yılı, ay bazında göreceksin. Sanırım bu açıklayıcı gelir...

https://www.verginet.net/dtt/MaasHesaplama.aspx

.

Olayı çözdüm hocam.

Konunun aslında ilk ay fazla olması,primmiş vs vs. hiçbir alakası yok. Yukardaki örnekte paylaştıgım şekilde fark olmasının sebebi şu şekilde anladıgım kadarıyla,

Bordrolarımız bizim o ayki vergi dilimimizi göstermiyor yukardaki örnekteki gibi, önceki aydaki toplam dilimi gösteriyor.

Mesela 37000 de olan adam aldıgı 3500 maaş ile 40bin komülatif vergi diliminde 40bin'i gecmediği için 18-40 arasından değerlendiriliyor.
    Ancak 37500 olan adam 3500 aldıgında komülatifi (40bini) ortalama 400 tl olarak geciyor, maasının 3100 TL'si %15 olarak değerlendirilir iken 400 Tl'si %20 olarak değerlendiriliyor.

Ocak ayındaki 500 tl fark o sınıra denk gelmiş ve sınırı biraz aşmasına neden olmuş.
    ufoz bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Ocak ayındaki 500 tl fark o sınıra denk gelmiş ve sınırı biraz aşmasına neden olmuş.
    Bir önceki mesajda linkini verdiğim şablon. Gerçek hesaba en uygun olan.
    Onu kullan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:35 ----------

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere.

10 yıl tecrübeli yetişmiş teknisyen 3.500 TL net ücreti var.

Bana yıllık maliyeti 74.000 lira. Bunun üzerine 1 aylık brüt maaşıda kıdem tazminatı için eklemek gerek. Nedense bundan kimse bahsetmez. Öcü gibi kaçar kıdem tazminatından.

Neyse 5.000 lira bir aylık brüt maaşı (kıdem tazminatı için) yıllık maliyete eklersek eğer;
    Aylık 3.500 lira net alan bu teknisyenin bana maliyeti yıllık 79.000 TL olur.

Bu arkadaşımın;
    4 hafta yıllık izin hakkı var.
    2 hafta ramazan ve kurban bayramı için resmi tatili. (2-3 yılda bir full hafta tatil oluyor).
    1 hafta : 1 ocak, 23 nisan, 1 mayıs, 19 mayıs, 15 temmuz, 30 ağustos, 29 ekim resmi tatilleri.
    Yılda 1 hafta mazeret izni hakkı (grip olunur, üşütülür, çocuk hasta olur)

Ettimi size 8 hafta.
    Yılda 52 hafta var ama çalışılan hafta sayısı 52-8= 44 hafta.

79.000 (yıllık maliyet) / 44 (çalışılan hafta sayısı) = 1.795 TL

1.795 / 5 (haftalık çalışılan gün sayısı) = 360 TL (günlük maliyet)

360 / 8 saat = 45 TL

Aylık 3500 TL net ücret alan bu teknisyen arkadaşın işletmeye saatlik maliyeti 45 Liradır.
    Bu bedele, işletmenin kira, su, elektrik, araç, yakıt, telefon, işletme gider payları dahil değil.

İşin gereği iki kişi servise gider. Merdiven gereklidir, mecbur araçla gidilir. İstanbul trafiği malum. Müşteriye ulaşıp çıkmak (E5 ten girip, E5 e çıkmayı referans alıyorum) otopark vs 1.5 saat.
    Müşteri en az yarım saat bekletir (bi dakka müşteri geldi, telefona bakayım falan diye) bilfiil, servis ve işlemin testi 1 saat.
    Ettimi toplam 3 saat.

Sadece 2 teknisyenin işletmeye maliyeti 2 kişi x 45 TL saat ücreti x 3 saat = 270 TL

Buna yukarıda yazdığım genel gider, otopark, benzin, köprü dahil değil.

Müşteri şarlar.
    "150 liradan fazla vermem, bir saat bile sürmedi" diye...
    (Bu arada o sistem en az 5 yıl önce kurulmuştur ve o güne değin bir kez bile tık dememiş, müşteri servis bedeli ödememiştir)

İşletme açısından küllüm zarar...
    O servis hiç karsız işletmeye maliyeti 500 liradır. Daha bunda kar yok. Neticede bu şirket kar etmek için var. Amme hizmeti devletin işi. Benim veya başka bir özel şirketin değil.

O nedenle biz müşterilerimizi eğilimlerine göre kategorize ettik. Kimine hiç servis vermediğimizi bile söyleyebilirim.

Bunu uzun uzun anlattım çünkü;

Bazen arkadaşlar yazıyor...

"Motosikleti servise götürdüm, şu kadar servis ücreti istediler. Kazıkçılar" falan diye.

Belki en azından bundan sonrasında yukarıda verdiğim hesapları dikkate alırlar...
    drtayfun bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Arkadaslar devlet ve memurların kurduğu bir sistemden bahsediyorsunuz , bu sistem sizden yaslı ve sizden fazla zamanı ve sabrı var.
    Sistem özel olarak karmasıklastırılmıs ki bir yerden yırtsan baska yerden kaçama.Birde fazla sorgulama.
    Kabullenip zevk almaya bakmanızı öneririm .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)