Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

4. Vitesde motorun devrinin birden yükselmesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Alper600RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaslar merhaba iki uc gündür yasadigim bir sey var nedeni nedir bilmiyorum diger viteslerde denedim boyle bir sey yok daha oncede boyle bi sorun yoktu. Gazlarken farkettim 4. Vitese geldigimde 7/8 binden 11 bine hizli bi sekilde cikiyor ama hizda bi fark yok yani hizlaniyor ama yavas hizlaniyor ama devir 8 binden sonra bi anda (sanki debriyaji sıkmışım gibi) Yükseliyor. Sebebini bilmiyorum genelde motoru yuksek devirde kullanirim. Birde aliskanlik oldu 2.3 vitesde bazen debriyaj kullanmadan vites atiyorum gaz kolunu kapatip acaba bumu birsey yapti yada bunu yapmamin bir zarari varmi. 1500 km sonra 3 bin bakimi var orda gostercem ama ciddi bi sorun var ise erkenden gideyim ama yoksa 1500 km sonra giderim yorumlariniz icin simdiden teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:37 ----------

Birde arkadaslar motorun yagini 1 hafta once değiştirdim motul3000 kullaniyordum onceden gene 3000 bin attirdim yag dan olur mu ? Yagdan once boyle bsey yoktu cunku yag buna sebep olmus olabilir mi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cbf 150
    Debriyaj balatasından diyeceğim ama 1500 kmde imiş motorun debriyaj ayarından olabilir. Gerçi daha rodaj bitmeden yüksek devir, sert kullanımın var. Debriyaj balatasını yiyebilecek potansiyel var sende.
    Angrypower ve maktama bunu beğendiler.

Merhaba özür dilerim yanlis yazmışım 1500 km sonra 30 bin bakimi var arada tek teker deniyordum debriyaji yediyse eger hocam bunu her vitesde yapmazmı? Bide bir kac defa motor vitesi attiktan sonra biraz devir yukselip boşa düşüyordu. Ama bu cok olmadi bir kac kez

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    debriyajsız vites değiştirirken ve teker denemelerinde büyük ihtimal şanzıman içinde ki köpek dişi dedikleri vites dişlilerinin birbirine kilitlenmesini sağlayan çıkıntıları aşındırmışsın. debriyaj ayarıyla alakalı olsaydı her viteste yapardı diye düşünüyorum. böyle bir ihtimalde motor komple açılıp şanzımanın revize edilir. bir diğer ihtimal de debriyaj balatası olabilir.

TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Balata kaçırıyor bence.

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    diğer viteslerde sabit hızda giderken birden gaza yüklen. devir artıp hız daha yavaş yükseliyorsa debriyaj kaçırıyodur.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Debriyaj kavrama(ısırma ayarina baktir)

Ya üstte kavriyor
    Ya da geride.

Balatanin bittigini en garanti yokuşta anlarsin.

Veya yokuş aşağida,

Dik yokuşta duşuk vitesle motor bağiriyor(devirleniyor)ama hizlanmiyorsa balata bitmiştir.

Veya,

Yokuş aşagi

6.viteste gazi birak,kendi sallansin aşagi eger rpm yuksek devirlere cikiyorsa(boş viteste sallanmiş gibi) balata yine bitiktir.

Hee,kompresyon bir nebze etki edecektir ama,devir yukseltecek kadarda degil.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj kavrama(ısırma ayarina baktir)

Ya üstte kavriyor
    Ya da geride.

Balatanin bittigini en garanti yokuşta anlarsin.

Veya yokuş aşağida,

Dik yokuşta duşuk vitesle motor bağiriyor(devirleniyor)ama hizlanmiyorsa balata bitmiştir.

Veya,

Yokuş aşagi

6.viteste gazi birak,kendi sallansin aşagi eger rpm yuksek devirlere cikiyorsa(boş viteste sallanmiş gibi) balata yine bitiktir.

Hee,kompresyon bir nebze etki edecektir ama,devir yukseltecek kadarda degil.
    rpm değil hız diyecektin gibi zira yokuş aşağı inerken yeterli eğime sahip olan yerlerde hıza bağlı devirde artıyor
    levend84 bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    İlk olarak motor yağınızı Motul 5100 serisinden uygun viskozitede biri ile değiştirin. Yarı sentetik motor yağı sizin motorunuz ve debriyajınızın sağlığı açısından daha uygundur.

Sorun devam ediyorsa debriyaj manetinizde en az 0,5mm boşluk olacak şekilde ayar yapın, aksi halde kaçırma yapacaktır.

Ayar sonrasında da sorun devam ediyorsa debriyaj balatalarınızı, disk(pleyt) ve baskı yayları ile birlikte değiştirin. Sorununuz çözülecek.
    maktama ve Alper600RR bunu beğendiler.

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk olarak motor yağınızı Motul 5100 serisinden uygun viskozitede biri ile değiştirin. Yarı sentetik motor yağı sizin motorunuz ve debriyajınızın sağlığı açısından daha uygundur.

Sorun devam ediyorsa debriyaj manetinizde en az 0,5mm boşluk olacak şekilde ayar yapın, aksi halde kaçırma yapacaktır.

Ayar sonrasında da sorun devam ediyorsa debriyaj balatalarınızı, disk(pleyt) ve baskı yayları ile birlikte değiştirin. Sorununuz çözülecek.
    Manetten ayar yapamıyorum hocam. spor manete geçtim ayar yaptığım bölüm çok sıkı oldu saga veya sola hareket ettiremiyorum ama kavrama noktasından sonra boşluk var hocam.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Alper600RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Manetten ayar yapamıyorum hocam. spor manete geçtim ayar yaptığım bölüm çok sıkı oldu saga veya sola hareket ettiremiyorum ama kavrama noktasından sonra boşluk var hocam.
    O zaman iki ana seçenek kalıyor.

Debriyaj telinin motorda bağlandığı kısımda bir- somun ile gerginlik ayarı yapılabilir. O kısımdan gerekirse ayarlamayı deneyebilirsiniz. Ancak söylediğiniz gibiyse sorun orada değil gibi görünüyor. "Kavramadan sonraki boşluk" diye tabir ettiğiniz kısmın benim anladığım şey olduğundan emin olamadım, onun için üşenmeyip küçük ayar değişiklikleri ile denemenizde yarar var.

Mutlaka yağınızı belirttiğim yağ veya emsali ile değiştirin. Motul 5100 5W-30 / 10W-40 / 15W-50 motor yağlarından uygun olanı seçebilirsiniz. Motul 3000 madeni yağ olduğu için motorunuza uygun değil. Daha eski teknolojideki motorlar için daha uygundur, sizin motosikletiniz için yetersizdir. Yarı sentetik olan 5100 çok daha uygun olacaktır. Bu değişim debriyajınızın çalışmasını da etkiler. Her ne kadar MA standardındaki motor yağları, yağlı kavrama sistemleri için uygun olsa da madeni ve sentetik yağ arasındaki farkı hissedersiniz.

Yağ değişimine rağmen sorun çözülmedi ise debriyajda parça değişimi gerekecek.

Hiçbiri değilse o zaman detaylıca düşünebiliriz. Mesela arka kaplin takozları tamamen parçalanıp arka dişli boşa dönmeye başlamış olabilir. Bu durum da anlık kavrama gecikmeleri ve gaz vermelerde ani gelen güç gibi hissedilerek bazı durumlarda kullanıcının debriyajda sorun yaşadığını düşünmesine neden olabilir.

Ortalığı karıştırmadan önce mutlaka yukarıdaki Ayar + Moto Yağı Değişimi konularını kesinleştirin.
    ...

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Fikrime göre, karbüratörlü ise karbüratör iğnesinde sorun olabilir, injeksiyonlu ise debriyaj balatası sorunu.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    2. yada 3. viteste kaçmayan debriyaj 4. viteste mi kaçacak? böyle bir şey olabilir mi?

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2. yada 3. viteste kaçmayan debriyaj 4. viteste mi kaçacak? böyle bir şey olabilir mi?
    Evet malesef durum böyle.. Kaçırmaya başlayan debriyaj balatası arabada da motosiklette de önce 5. Vites zamanla 4-3-2 viteslerde hissettirir.
    Zaten 2 viteste hissediliyorsa o araç artık sanayiye kadar zor gidebilir.
    Düşük viteste debriyaja binen yük az iken vites yükseldikçe yük artar.
    fatih.met ve yamtareroglu bunu beğendiler.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    RS200 de genelde 20000-30000 km arasında debriyaj balataları biter ve biten balata öncelikle yüksek viteslerde fark edilir. Sende de büyük ihtimalle debriyaj balatası bitmiştir. Bundan emin olmak için Tem otoyolu gibi uzun uzun gazlayabileceğin bir yola çık. 5. veya 6. viteste 7000 devirden itibaren gazı kökleyerek hızlanmaya başla. 8000 devirden itibaren devirde ani bir zıplama olursa balatan bitik demektir.

Eğer sadece 4. vitesteyken sorun oluyorsa o vitesin dişlilerini aşındırmışsın demektir. Şanzımanı açıp dişlileri değiştirmen gerekir.
    fatih.met ve Alper600RR bunu beğendiler.

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    RS200 de genelde 20000-30000 km arasında debriyaj balataları biter ve biten balata öncelikle yüksek viteslerde fark edilir. Sende de büyük ihtimalle debriyaj balatası bitmiştir. Bundan emin olmak için Tem otoyolu gibi uzun uzun gazlayabileceğin bir yola çık. 5. veya 6. viteste 7000 devirden itibaren gazı kökleyerek hızlanmaya başla. 8000 devirden itibaren devirde ani bir zıplama olursa balatan bitik demektir.

Eğer sadece 4. vitesteyken sorun oluyorsa o vitesin dişlilerini aşındırmışsın demektir. Şanzımanı açıp dişlileri değiştirmen gerekir.
    Hocam bu dediğinizi denedim. her vitesde sadece 4. viteste yapıyor 8 bin ile 9 bin arası devir saati birden fırlıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)