Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Poincaré varsayımını çözen Rus matematikçi, 1 milyon dolarlık ödülü reddetti

Motovento
    REKLAM ALANI
    camadan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XTZ 1200 Süper Tenere
    Dünyayı şaşkına çeviren Rus dahi 100 yıldır çözülemeyen ve dünyanın en büyük 7 probleminden biri sayılan Poincaré varsayımını çözen Rus matematikçi, 1 milyon dolarlık ödülü reddederek sırra kadem bastı.

Üç boyutlu uzayı sarmalayan iki boyutlu düzlemin, dördüncü boyut olan "zaman"la bağı üzerine devrim niteliğinde bir çalışma ortaya koyan Grigori Perelman'dan yaklaşık iki yıldır haber alınamıyor. Perelman, 2002 yılında dünyanın çözülemeyen en büyük 7 probleminden biri olarak kabul edilen Poincaré varsayımını çözdüğünü iddia ederek internette 39 sayfalık bir makale yayımladı. Ertesi yıl ilkini tamamlar nitelikte 22 sayfalık başka bir makaleyi de internette yayımlanayan Perelman, aslında çalışmalarında Poincaré varsayımından hiç söz etmiyor. Bu problemin de bağlı olduğu çok daha geniş kapsamlı bir önerme olan Thurston Geometrizasyon Konjektürü'ne çözüm getiren Rus matematikçi, 2003 yılında ABD'de bir dizi konferans verdi ve bilim dünyasına çalışmalarını anlattı.

Düşünce tarihinde yeni bir sayfa

İlk etapta kuşkuyla yaklaşılan makalelerin doğrulunu test etmek için oluşturulan bilim kurulları geçtiğimiz günlerde Perelman'ı destekler nitelikte açıklamalarda bulundu. Çoğu bilim insanı sadece matematik alanında değil, düşünce tarihinde yeni bir sayfa açıldığında hemfikir. Elde edilen bilgiler ışığında bilgisayar teknolojilerinde olduğu kadar bilimin hemen her alanında büyük değişimler bekleniyor. Üç yıldır Perelman'ın makaleleri üzerinde çalışan Yale Üniversitesi'nden Bruce Kleiner, değil önümüzdeki 100 yılda, belki de hiçbir zaman çözüleceğine inanmadıkları bir problemin çözüldüğünü söylüyor.

Uzmanlar çözümü bile zor anladı

Rus bilimadamının, 2002'de tüm dünyayı şaşkına çeviren Poincaré varsayımına çözüm olarak sunduğu makaleler çok ağır bir matematik diliyle yazılmıştı ve bilimsel bir makaleden çok karalamayı andırıyorlardı. Uzmanların anlamakta güçlük çektiği dokümanların gelmiş geçmiş en büyük matematik problemlerinden birinin çözümünü içerdiğine artık kesin gözüyle bakılıyor. Yazdıklarıyla ilgili detayları açıkladığı ABD'deki konferanslarından sonra 2003'te ülkesine dönen Perelman o tarihten beri e-posta ve telefonlara yanıt vermiyor. Steklov Enstitüsü'nden de ayrıldığı söylenen Grisha'nın ne yaptığı merak konusu. Önümüzdeki hafta Madrid'de toplanacak Uluslararası Matematik Birliği'nde matematiğin Nobel ödülü diye adlandırılan Fields Madalyası'na layık görülmesine kesin gözüyle bakılan Perelman'ın törene katılacağına dair hiçbir belirti de yok.

Poincaré varsayımı nedir?

Fransız matematikçi, fizikçi ve filozof Henri Poincaré 1904'te ortaya attığı önermede, "üzerinde delik olmayan her şey bir küredir" diye özetlenebilecek bir yargıda bulunuyor. Bir elmanın üzerine gerilmiş paket lastiğinin şeklini bozmadan ya da elmayı parçalamadan sonsuza kadar büzülebileceğini, ancak ortası delik bir simitte bunun mümkün olmadığını, delik var oldukça lastiği sınırlayacağını iddia ediyor.

En büyük zevki mantar toplamak

ABD'li Clay Matematik Enstitüsü'nün problemin çözümünü bulan bilim adamına vermeyi vaad ettiği 1 milyon doları almak için çaba sarf etmeyen ve 1996'da Avrupa'nın en saygın matematik kurumunun verdiği Genç Matematikçi Ödülü'nü kabul etmeyen Perelman, esrarengiz kişiliğiyle de merak konusu. Grisha adıyla da anılan Grigori Perelman, 1966 St. Petersburg doğumlu. 1982'de henüz bir lise öğrencisiyken Madrid'deki Matematik Olimpiyatları'nda en yüksek skorla altın madalya aldı. Perelman, 90'lı yıllarda araştırma bursuyla ABD'deki üniversitelerde bulundu. O dönemki arkadaşları tarafından "Sanki bu dünyadan değil gibiydi" diye tanımlanan Grisha, uzun saç ve tırnaklarıyla Rasputin'e benzetilmiş. Dahi matematikçinin en büyük zevkinin St. Petersburg yakınlarındaki ormanlık alanda mantar aramak olduğu söyleniyor.

Referans gazetesi > Cenk Karakaş'ın haberi
    KocaAdam(Süper Teneke) & Camadan & ChomChok & G.ECE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    vipseyahat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Aslında bu problemi bende çözmüştüm ama bu adam gibi ortaya bile çıkmadım terbiyesiz herif allah bilir benim sonucumu götürdü yüzü tutmadığı için parayı almadı.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Adamın kendisine pek bi faydası olmamış..

Umarım çözdüğü problem insanlığa fadalı olur.
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

Sanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500A
    Bu adam kaçırılmış olmasın yaw uzun süreden beri haber alınamıyormuş ne dersiniz?
    Yollarda Motorcunun Motorcudan başka Dostu Yok!

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    bu dediğiniz şey nedir anlamadım

demonicdreams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DADYW
    Delikanlı adam İstanbul trafiğini çözer. Problemmiş... peh!..

camadan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XTZ 1200 Süper Tenere
    Delikanlı adam İstanbul trafiğini çözer. Problemmiş...
    haklısın kardeş onda ne varkine
    KocaAdam(Süper Teneke) & Camadan & ChomChok & G.ECE

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Alıntı demonicdreams adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Delikanlı adam İstanbul trafiğini çözer. Problemmiş... peh!..

Sen daha Tahran trafiğini görmemişsin. (Orada 1 depo 4 ytl ye dolunca....)
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Sevgili camadan,

çok teşekkür ederim !

İnanki o kadar sevindimki bu yazıya...

Uzun yıllardır merak ettiğim bir konu hakkında çok kıymetli bir bilgi aldım senden.

Şöyleki yıllar önce, bir yerlerde bu adamınyayınladığı makale ile ilgili bir yazı okumuştum. Ancak o zamanlar bilim adamları henüz tam olarak anlayamamışlardı bu makalenin Poincare varsayımına bir açıklık getirip getirmediğini fakat makale nin son derece ilgi çekici olduğu hakkında hemfikirdiler...

Sonra da bu konu hakkında pek bir malumat alamamıştım.

Bugün beni esas ilgilendiren, adamın kaybolması değil, söylediklerinin bu süreçte doğru olduğunun kanıtlanması...

Tabii o makaleyi benim de anlamam mümkün değil....
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    DADYW
    Alıntı Ertuğrul_Öz adlı üyeden alıntı
    Sen daha Tahran trafiğini görmemişsin.
    Bir fotoğrafta görmüştüm, karikatür sanmıştım ilk bakışta... ama gerçekmiş.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı Ertuğrul_Öz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen daha Tahran trafiğini görmemişsin. (Orada 1 depo 4 ytl ye dolunca....)
    bırak bunları da basit harmonik salınımda baskı ve sürtünme sonucu oluşan vibrasyonun yan bağlantılarda emilip gövdeye ulaşamaması varsayımının çözümüyle ilgilen azıcık.

bu arada öklidin 5. postulatını çözen olmuşmu veya sonucu herzaman asal sayı çıkan bir formül keşfedildimi, ben de hep bunları merak ediyorum. gerçi ben okadar uğraştım çözemedim heralde bundan sonra da çözülmez.

Motosikleti
    DADYW
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bırak bunları da basit harmonik salınımda baskı ve sürtünme sonucu oluşan vibrasyonun yan bağlantılarda emilip gövdeye ulaşamaması varsayımının çözümüyle ilgilen azıcık.

bu arada öklidin 5. postulatını çözen olmuşmu veya sonucu herzaman asal sayı çıkan bir formül keşfedildimi, ben de hep bunları merak ediyorum. gerçi ben okadar uğraştım çözemedim heralde bundan sonra da çözülmez.
    Arkadaşım; izin ver önünde saygıyla eğileyim.

bbaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zaten dahiler biraz kaçık olur derler adam kendini kıra bayıra vurmuş insanlardan uzaklaşmış en güzelinide yapmış

mindtrap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Freelander,Mulhacen
    Teorik fizikten ve daha da teorik olan matematikten bi nane olmaz. Simdi bu amca kafayi patlatmistir, o soruyu cozerken orgazm da olmustur ondan 1 milyon dolarin getirecegi zevke ihtiyaci yok zaten elemana baksaniza sac bi yanda sakal bi yanda yolda gorsem dilenci sanirim.

tyler_durden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT225
    walla adamın tipinden belli tam uçmuş yaaa
    Ama yapmayın diyordu Tanrı, o daha bir çocuk...!!!
    Nükleere H A Y I R!!!!!
    **01 JJ 743**

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler