Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Madrid 'ten selamlar....

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    <<yeni sahibine hayırlı olsun>>TVS Apache RTR 150
    arkadaşlar herkese merhaba....

dün itibari ile yaklaşık 1 yıl sürecek bir görevlendirme için Madrid 'e gelmiş bulunuyorum... konuyu açtım çünkü burada gördüklerimi yazarak belki fayda sağlayabilirim...

Madrid, Avrupa kıtası içerisinde denize kıyısı olmayan ve ortasından nehir geçmeyen iki başkentten birisi... (diğeri Ankara )

öncelikle şu andaki hava durumunda bahsedeyim.... 14:00 'dan sonra değişik ve yakıcı kuru bir sıcak var... akşamları da hava soğuyor... buradakilere göre, en dayanılmaz zamanlar... temmuz gibi başlayıp eylül gibi bitiyor...

henüz merkezi göremedim... şu anda kaldığım otel ve çalıştığım yer İstanbul, Basın ekspres yolu ya da İzmi Bayraklı kıvamında bir yerde... plazalar, ofisler ve yolu az içinde yeni kurulmuş mahalleler (istanbul başakşehir, izmir ulukent ya da ankara eryaman gibi)...

genelde peugeot, citroen, reno, hyundai ağırlıklı olmak üzere otomobil profili aşağı yukarı aynı... insignia ve J kasa astra hiç görmedim... g ve h kasa astra nadir... opel de benzer şekilde nadir... bizim memleketimizi saran ve bana göre gereksiz SUV takıntısı burada da var ya da yeni yeni oluşmaya başlamış... ayrıca pek çok insan da minik arabalar ile seyahat ediyor (smart, i10 gibi).... motosiklet sayısı da hayli fazla...

asgari ücret 1050 €/ay....

yakıt kaç para görmedim ama dizel için 1,3 €/litre gibi bir fiyattan bahsediliyor....

ekmek fiyatları 0,50 (standart beyaz ekmek) € ile 1,40 € (çekirdekli, ıvırlı zıvırlı ekmek) arasında değişiyor....

dana kıymanın kilosu 5 € civarında.... dana antrikot kilosu 7-10 € arasında değişiyor... kuzu kaburga 9 €/kilo.... tavuğu en pahalısının kilosu 3-4 €.... domuzdan bahsetmeyeceğim hassas arkadaşların canı sıkılmasın...

Şampuan 1,80 € (standart head and shoulders).... bizde pahalı diye satılan pek çok markanın daha ucuz ürünleri var.... buraya gelirken pahalı olru diye deodorant aldım bildiğimiz nivea 19 TL 'ye.... burada 1,90 €....

70 'lik Votka, 4 € (markasını bilmiyorum) ile 12 € (Absolute) arasında...

Bira 0,30 € ile 1,20 € (Leffe 33 CC Tr 'de 14 TL) arasında....

fıstık, soslu mısır, leblebi içeren 250 gr karışık kuruyemiş 1 €... şu anda free shoptan litresini 16 € 'ya aldığım rakının yanında meze yaptığım 200 gram kavrulmuş badem 2,30 €....

Muz 'un kilosu 1,40 € çok lüks markette....

250 gr köfte, çeşitli zerzevat, patates kızartması, 33 cc bira ile akşam yemeği 14 €... ön sıcak, makarna, içecek, talı 12 €...

2 litrelik pet şişede su 0,25 € ile 1 € arasında değişiyor....

iki gündür iki farklı markete gittim ve 3-4 kişi ile konuştum, sohbet ettim...

arkadaşlar, vatanımız cennet, ölmeye hazırız ama isteyen kabul etsin, isteyen etmesin ekonomimiz berbat durumda... yukarıdaki fiyatları bilerek yazdım ve son 4 yılda gördüğüm 5. farklı avrupa ülkesi... hepsinde durum aynı... lütfen 6 ile çarpıp fiyat kıyaslaması yapmayın asgari ücreti bilerek yazdım... asgari ücretli bir kişi kaç kilo muz alır, kaç litre dizel alır, kaç kilo antrikot alır bunları kıyaslayın... lütfen parti, siyaset v.b. algılamayın ama bence ekonomik reformlara ihtiyacımız var gibi... lütfen siyasi tartışma yaratmadan merak ettikleriniz varsa yazınız... öğrenmeye çalışırım....

neyse kafanızı şişirdim... yanlışımız varsa affola... gözlemlerimi bu başlık altında yazmaya devam edeceğim...

kendinize iyi bakın....
    murat1903, Osm@n, MeNGuC ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0.30 birime bira mı olur yahu

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    benim astra g 1.6 burada 36bin tl iken madridde 2.0 motorunu 1300euroya görmüştüm.
    ayrıca honda civic 15000euro
    jaguar xf 2.0 45bin euro

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Mevzu İspanya olunca insan haliyle merak ediyor.
    'Çanlar, kimin için çalıyor?'
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hacı sen geri gelme, kurtar kendini

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SUV takıntısı çok da güzel bence. Saçma sapan orantısız kaldırımlara sürtecez derdi yok. Ayarsız kasislere arabanın altı değecek derdi yok. Köye yaylaya giderken kritik yerlerde arabadan inip yoldaki taşları düzeltme derdi yok. Trafikte yüksekte olduğun için görüş çok daha kolay ve verimli. Diğer araçlarla ayna yüksekliği farklı olduğundan birileri aynaya sürtecek derdi yok.

SUV kullanmaya başladım başlayalı yıllarca bu saydığım şeylerde çektiklerimizin ne kadar gereksiz olduğunu farketmek de cabası

İspanya’ya gitmedim ama İtalya gibi olduğunu söylüyordu çoğunluk. İtalya seyahatim ise Avrupada yaşadığım kısmın bana Türkiye’yi en çok aratan bölümüydü. Birçok konuda Türkiye’den birkaç gömlek gerideydi. Çek Cumhuriyetine döndüğümde ise yeri öpecektim neredeyse. Kuzey Avrupa ile Güney Avrupa arasındaki fark ciddi manada uçurum sanırım.(Gezdiğim ve gördüğüm yerlerden çıkarımım böyle. Elbette istisna olan bölgeler vardır) Sırf İspanya da İtalya gibi dediler diye oraya yapmayı planladığınız geziden vazgeçtik. Bünyeye bir tanesi bile yetti.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Esimde SUV var, bende araba. Sahsen araba tercih ediyorum. Yolu daha iyi tutuyor. Daha alcak oldugu icin de daha verimli.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Esimde SUV var, bende araba. Sahsen araba tercih ediyorum. Yolu daha iyi tutuyor. Daha alcak oldugu icin de daha verimli.
    Sana kim sordu eşinde ne var sende ne var? Neden araba tercih ettiğini, verimli olup olmadığını, daha iyi yol tutup tutmadığını soran oldu mu? Merak ettim de
    zekeriyaimam, murat1903 ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SUV takıntısı çok da güzel bence. Saçma sapan orantısız kaldırımlara sürtecez derdi yok. Ayarsız kasislere arabanın altı değecek derdi yok. Köye yaylaya giderken kritik yerlerde arabadan inip yoldaki taşları düzeltme derdi yok. Trafikte yüksekte olduğun için görüş çok daha kolay ve verimli. Diğer araçlarla ayna yüksekliği farklı olduğundan birileri aynaya sürtecek derdi yok.

SUV kullanmaya başladım başlayalı yıllarca bu saydığım şeylerde çektiklerimizin ne kadar gereksiz olduğunu farketmek de cabası

İspanya’ya gitmedim ama İtalya gibi olduğunu söylüyordu çoğunluk. İtalya seyahatim ise Avrupada yaşadığım kısmın bana Türkiye’yi en çok aratan bölümüydü. Birçok konuda Türkiye’den birkaç gömlek gerideydi. Çek Cumhuriyetine döndüğümde ise yeri öpecektim neredeyse. Kuzey Avrupa ile Güney Avrupa arasındaki fark ciddi manada uçurum sanırım.(Gezdiğim ve gördüğüm yerlerden çıkarımım böyle. Elbette istisna olan bölgeler vardır) Sırf İspanya da İtalya gibi dediler diye oraya yapmayı planladığınız geziden vazgeçtik. Bünyeye bir tanesi bile yetti.
    İtalya'nın geride olduğu konuları cidden merak ettim.

İspanya da harikadır bu arada; Barcelona çok güzel ama nerede yaşamak istersin diye sorsalar sn düşünmeden Valencia derim.

Çok yaşanası yerler Avrupa'nın Akdeniz tarafları.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anlamayacak arkadaşlar için Bilal modu ile acıklıyorum,

Konu sahibi arkadaşın verdiği tüm fiyatları 2 ile çarpıp TL olarak düşünürsek bizim ülkemizdeki alım gücüyle kıyaslayabilirsiniz.

Yani bira 0,30 ise 0,30 x 2 = 0,60 TL'e bira ictiğinizi düşünün.

Neyse batı bizi kıskanıyor ama şahsen konu sahibini kıskandım ben.

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı quattromeb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lütfen 6 ile çarpıp fiyat kıyaslaması yapmayın asgari ücreti bilerek yazdım...
    İyide 6 ile çarpsak bile yine burdan ucuz

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Ankara zaten Asya kıtasında

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    İyice kafayı yedim herhalde. Konuyu Mardin den selam diye okuyup Madrid den selam diye yanlış okuduğumu sanıyorum.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    bira konusuna şaşırılacak birşey yok. gittiğim ülkelerin hepsinde bira sudan daha ucuzdu. yani kelimenin tam anlamıyla daha ucuzdu. örneğin bosna hersek'te bir şişe su 1 bosna markı iken 0.80 bosna markına bi kutu bira alabiliyordunuz.

belarus'ta bir öğün yemek aşağı yukarı 7-8 ruble civarı. o paraya 70'lik vodka alabiliyordunuz. bu dünya genelinde böyle sanırım.

bir acı gerçekte moldova'da büyük bir markette 50 cl'lik efes pilsenin türkiye'den daha ucuz satıldığını görmüştüm

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elbette normal arabalar ve özellikle hatchback ler yol tutuşunda daha SUV lardan çok daha iyidir. Ama bir viraja 120 yerine 100 ile girmek beni çok da rahatsız etmiyor. Aşırı bir fark yok. Ha tabi bizdeki gibi yollarda her gün farklı tip hendekler ile karşılaşmadığım bir yerde yaşıyor olsaydım o zaman ben de daha yüksek sürüş keyfi için ralli temelli bir hatchback sürerdim. Şu anki Türkiye şehir şartlarında SUV can kurtaran bana göre.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı gelecek:) adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sana kim sordu eşinde ne var sende ne var? Neden araba tercih ettiğini, verimli olup olmadığını, daha iyi yol tutup tutmadığını soran oldu mu? Merak ettim de
    Ne konuşuyorsun la sen? Sohbet ediliyor burda. Tabii ki görüş paylaşacak adam.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İtalya'nın geride olduğu konuları cidden merak ettim.

İspanya da harikadır bu arada; Barcelona çok güzel ama nerede yaşamak istersin diye sorsalar sn düşünmeden Valencia derim.

Çok yaşanası yerler Avrupa'nın Akdeniz tarafları.
    Hizmet kısmı yerlerde sürünüyorun bile altındaydı. Yol boyu geçtiğimiz Almanya, Avusturya ve İsviçre’de her manada büyülendikten sonra İtalya ya girer girmez önce yollar kötüleşmeye başladı. Tarla kıvamında yollarda saatlerce gittiğimizi hatırlıyorum mesela Venedik ve Roma arasında. Umumi tuvaletler görünürde var. Fakat kapalı. Otogarlar ya yok ya da Adana’nın ilçelerindeki otogarlardan daha kötü. Milano otogarında 1 kişilik bir tuvalet koymuşlar. Sağlıklı giren hasta çıkar. Otobüslerin peron bilgilerini gösteren bir ekran vardı ama çalışmıyordu. İnsanlar oturacak bir bank bile olmadığı için yerlerde oturuyordu. Her otobüs geldiğinde herkes kaldırımlardan kalkıp otobüsün önüne gidiyordu ki kendi otobüsü mü değil mi bakabilsin. O meşhur moda başkenti Milano gittiğim en boş şehirlerden biriydi. Resmen acıdım o günüme. İnsanlar sadece tuvalet ihtiyacını bile McDonalds lara girerek hallediyordu tüm gezdiğim şehirlerde. Oralar da tek alternatif olunca tıklım tıklım. Güvenlik koymuşlar tuvaletin başına. Bir şeyler aldığıma dair fiş göstermezsen giremiyorsun. Ya da direkt paralı tuvalet. Venedik’te ise o bile yoktu. B*k götürüyordu şehri. Ciddi manada maalesef. O güzelim manzaraları o koku eşliğinde izliyorsunuz. Roma yine bir derece daha iyiydi. O da şehrin her adımı büyüleyici tarih diye sanırım öyle hissettirdi. Yoksa orayı da b*k götürüyor. Otogar Venedik’te yoktu bile mesela. Roma ve Milano’da priz vardı ama çalışmıyordu. Otobüslerinde de aynı şekilde. Telefon şarj etmek için bile bir pizzacıya girip tabak kadar pizzaya 7-8 euro para vermemiz gerekiyordu.

Daha çok şey yazabilirim. Ben gitmeden önce bana söylemişlerdi. Çok kirli ve berbat bir ülke diye. Ya ne olabilir ki demiştim en fazla ve biliyorum ki bunları okuyan kimse kolay kolay inanmaz. Ama yolunuz düşer umarım bir gün ve forumda biri bunları yazmıştı dersiniz. Sanırım bunlar bakmış turistler tuvalet bile bulamamasına rağmen akın akın geliyorlar. Amaan bir de para mı harcayacaz hizmet için. Ağızlarına da s**sak gelmeye devam edecekler demişler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mrt20 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyide 6 ile çarpsak bile yine burdan ucuz
    Oyunu bozdunuz yani bravo

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hizmet kısmı yerlerde sürünüyorun bile altındaydı. Yol boyu geçtiğimiz Almanya, Avusturya ve İsviçre’de her manada büyülendikten sonra İtalya ya girer girmez önce yollar kötüleşmeye başladı. Tarla kıvamında yollarda saatlerce gittiğimizi hatırlıyorum mesela Venedik ve Roma arasında. Umumi tuvaletler görünürde var. Fakat kapalı. Otogarlar ya yok ya da Adana’nın ilçelerindeki otogarlardan daha kötü. Milano otogarında 1 kişilik bir tuvalet koymuşlar. Sağlıklı giren hasta çıkar. Otobüslerin peron bilgilerini gösteren bir ekran vardı ama çalışmıyordu. İnsanlar oturacak bir bank bile olmadığı için yerlerde oturuyordu. Her otobüs geldiğinde herkes kaldırımlardan kalkıp otobüsün önüne gidiyordu ki kendi otobüsü mü değil mi bakabilsin. O meşhur moda başkenti Milano gittiğim en boş şehirlerden biriydi. Resmen acıdım o günüme. İnsanlar sadece tuvalet ihtiyacını bile McDonalds lara girerek hallediyordu tüm gezdiğim şehirlerde. Oralar da tek alternatif olunca tıklım tıklım. Güvenlik koymuşlar tuvaletin başına. Bir şeyler aldığıma dair fiş göstermezsen giremiyorsun. Ya da direkt paralı tuvalet. Venedik’te ise o bile yoktu. B*k götürüyordu şehri. Ciddi manada maalesef. O güzelim manzaraları o koku eşliğinde izliyorsunuz. Roma yine bir derece daha iyiydi. O da şehrin her adımı büyüleyici tarih diye sanırım öyle hissettirdi. Yoksa orayı da b*k götürüyor. Otogar Venedik’te yoktu bile mesela. Roma ve Milano’da priz vardı ama çalışmıyordu. Otobüslerinde de aynı şekilde. Telefon şarj etmek için bile bir pizzacıya girip tabak kadar pizzaya 7-8 euro para vermemiz gerekiyordu.

Daha çok şey yazabilirim. Ben gitmeden önce bana söylemişlerdi. Çok kirli ve berbat bir ülke diye. Ya ne olabilir ki demiştim en fazla ve biliyorum ki bunları okuyan kimse kolay kolay inanmaz. Ama yolunuz düşer umarım bir gün ve forumda biri bunları yazmıştı dersiniz. Sanırım bunlar bakmış turistler tuvalet bile bulamamasına rağmen akın akın geliyorlar. Amaan bir de para mı harcayacaz hizmet için. Ağızlarına da s**sak gelmeye devam edecekler demişler.
    Özet: Tuvaletinizi yapacak yer bulamadınız diye bok götürüyor İtalya'yı. İyiymiş

Ben de bayağı dolaştım İtalya'da (toplam kalış sürem 3 ayı geçer) Venedik, Roma, Floransa ve çevreleri, hiç bok götürüyor diye bir durum görmedim. Hatta Floransa sokakları her akşam sabunlu suyla falan yıkanıyordu ben orada kalırken.

Yalnız ben seyahatleri otobüsle yapmıyordum, otogarlarla ilgili bir yorum yapamayacağım; adamların ekonomik durumu bizden hallice iyi olduğu için arabası olmayan hemen hemen yok, otogarlar o yüzden biraz boşlanmış olabilir...

Otogar pisliği görmek isteyeni İstanbul Esenlere bekleriz

Siz sanırım tuvalet yapma ihtiyacı duymayan özel sürüm bir insansınız. Ben maalesef 1.0 versiyon insan olduğum için sizin gibi gözardı edebildiğim bir konu değil. Ayrıca sokaklarda gördüklerimden gözlerimin kokulardan burnumun çektiğini de sizin sürüm insanlar bilmiyor olabilir. Update bana da gelirse tekrar gider bakarım
    Cyan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler