Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Toplama PC yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar garantisi yeni bitmiş bir pc buldum. Tüm özelliklerini buraya yazarsam işi bilen arkadaşlar fiyatı ve işe yararlılığı hakkında fikir yürütebilirlermi acaba

Ancak yarın akşam yazabilirim bu arada..
    elimden geldiğince olurum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı freewill adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elimden geldiğince olurum
    İlgine çok teşekkür ederim ama ilgilendik ya eleman söylediği fiyatı arttırmış meredeyse ikiye katlamak istiyor..
    Vazgeçtim. Aklımda olan tek şey İ5 işlemci olduğuydu...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlgine çok teşekkür ederim ama ilgilendik ya eleman söylediği fiyatı arttırmış meredeyse ikiye katlamak istiyor..
    Vazgeçtim. Aklımda olan tek şey İ5 işlemci olduğuydu...
    Bütçe nedir kullanım amacı ne olacak yardımcı olurum sıkıntı yok Bizim insanımızın malı nedense satmaya geldi mi birden değerleniyor hani atalarımız demiş ya kör ölür badem gözlü olur ahanda 5 para etmeyen mala 15 para değer biçiyor bu şahıslar. Letgo ya bakıyorum fiyatlar komedi. Adama bu aletin sıfırı 3400 tl diyorum adam 1 sene kullanmış 3900 e satmaya çalışıyor. İflah olmaz bir milletiz vesselam

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkana bir daha bakmak istemiyorsan 1050ti ile toplamaya başla

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    geçen hafta "ssd" alayım dedim başımıza iş aldık, çorap söküğü gibi gelecek ucu bucağı şimdi. yandık gari :D

toshiba ocz trion 150 aldım 120gb kapasite var. 250 liraya satıyordu güvendiğim bir bilgisayarcı ve 5 lira çıkışmayınca 245 liraya bıraktı. 25 kuruş kaldı cebimde. aslında bilgisayarcıya gitmeden önce 245 liraya dandik bir marka 250gb ssd almak vardı aklımda ama bambaşka şeyler oldu diyeyim. bilgisayarcı abi güvendiğim biri ve güvendiğim insanların önerilerini dikkate alırım.

yine de öyle böyle tuzak içerisinde gibi hissediyorum kendimi, parçayı aldığım abi "core 2 quad q8200" işlemci kullandığımı ve anakartın sata 2 olduğunu biliyor olmalıydı ama bana yinede "ssd rasgele erişim hızı çok yüksektir ve sata 2 yavaşlığı sanıldığı kadar sorun olmaz" demişti ve gerçekten de dediği doğru çıktı fakat 550 okuma 450 yazma gücünde bir cihazı 228/228 kullanıyorum ve buna gönlüm razı değil.

bir kaç gün "sata 3" anakart aradım ve güvendiğim bir başka bilgisayarcı abi lafla karışık "oo en zor bulunan anakart" dedi ve benim kafa anca şarj etti. intel 775 soket ve sata 3 bir arada olur mu? olursa da bulunmaz hint kumaşı olur, böyle bir anakartı kimse satmaz.

yani yeni anakart almak yetmiyor birde yeni işlemci almam gerekiyor şimdi bu core 2 quad işlemci ne olacak? hadi onuda geçtim ben yeni ekran kartı almayı düşünüyordum o yalan oldu gibi, bari amd işlemci alayım ucuz olur belki ekran kartına para kalır diye düşünüyorum.

gtx 750 ti ekran kartı düşünüyordum :/ şu anda düşüne düşüne başım ağrımış durumda

şimdi elimde;
    ecs g41-m7 anakart var. core 2 ailesini destekliyor ve sata 2 girişi 2 tane var ve max 8gb ram desteği var
    core 2 quad q8200 işlemci var ve i3 2. nesiller ile aynı performansı veriyormuş neyse ne tevir
    r7 250E oc ekran kartım var. 925 gpu clock 2gb dx11 gddr3 garip bir kart. oyunları hd çözünürlük ve orta ayarda ancak oynatıyor.

ekran kartını 150 liraya işlemci ve anakartı ayrı ayrı 80 liraya satsam olur 300 lira daha.

sonuç: 800 lira var, elimdekileri de satarsam 1100 lira bütçe olacak. am3 sata 3 anakart, ekran kartı ve güzel bir amd fx işlemci. hadi bakalım evdeki hesap çarşıya uyacak mı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:37 ----------

edit: şimdi baktım stalker cop oyununda görüntü ayarlarını fulledikten sonra ekran kartı kullanımı 80 lerde fakat işlemci kullanımı 100! 4 çekirdek ama oyun tek çekirdeği kullanıyor. diğer oyunlarda da deneme yapacağım.

öncelik anakart ve işlemci değişimi, ekran kartı şimdilik kalsın. işlemci darboğaz olayını keşfediyorum. aşırı geri kalmışız.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    bilgisayarcıların bilgisayarcısı foruma bir süredir girmiyor, mail attım ona da bakmıyor. gariban usulü son sistem olarak plan projem hazır. bu sistem ile son çıkan oyunları dahi kasmadan oynayacağım ve ucuza hallediyorum. (aslında bazı parçaları sonra alacağım yani ertelemeyi düşündüğüm bir parça var.

anakart ...... : asus h110m-k (ikinci el buldum garantisi bile devam ediyor ) 200 lira.
    işlemci ....... : core i3 6100 (hali hazırda mevcut tüm oyunları 1080p full ayarda yüksek fps ile oynatabiliyor) 500 lira.
    ram ............ : kingstone 8gb 2400 mhz ram (sıfır ucuz yollu bir şey) 170 lira
    ekran kartı : şimdilik elimdeki R7 250E OC kullanmaya devam edeceğim. en ağır oyunlardan BF1'i 1080p low ayarda 25 fps oynatıyor.
    HDD .......... : 120 gb ssd toshiba ocz 150 var ve hız canavarı, 1 TB mekanik disk depolama için. bunlar zaten vardı. (ssd 250 lira ve diğeri 200 lira falan)
    PSU ............ : 450 watt gücünde zaten elimde mevcut. zaten yeni parçalar hep düşük güç tüketiminde. yeni psu gereksiz.

benim monitör hd çözünürlükten yukarısını desteklemediği için sorun yok. bf1 gibi oyunları hd çözünürlük orta ayarda 40 küsür fps lerde oynatır ki öyle oyunlar oynamıyorum ama yinede kısa süre idare ettikten sonra daha iyi bir ekran kartı alabilirim tabi ihtiyaç duyarsam.

anakart : DDR4 ram slotuna sahip ve 1151 işlemci soketi var ve bunun anlamı intelin en yeni nesil işlemcilerini destekliyor. yeni nesil anakart olması işime geliyor aynı zamanda ucuz yani çokta ahım şahım bir anakart değil ama tam benlik, overclock ile işi olmayan, stock hali ile yetinen bir kullanıcı için tam ideal parça. ve ayrıca usb 3.1 ve sata 3 girişleri çok işime yarayacak. zaten yeni sisteme atılma meselesinin başında SATA III mevzusu vardı.

işlemci : i3 6100 her ne kadar 4 çekirdek olmasada hava soğutma ile 4 küsür ghz hızına çıkabiliyor ve 2 çekirdeği 4 çekirdek gibi aynı anda 4 parça işlem yapabiliyor ve bununda en çok işe yaradıüı nokta GTA 5 gibi BF1 gibi yada işte açık dünya haritalı ağır oyunlarda gereksinim duyulan 4 çekirdek işlemci kısmında bu i3 6100 işimizi tamamiyle görüyor.

ram : valla bilmiyorum onu işte, gönül ister ki 3200mhz ve kalitelisinden bir şey olsun ama malesef 2400mhz gariban usulü bir şey alıyoruz. tahminimce işimi görecek. baktım 8gb yetersiz kalıyor ve hızıda yüksek olsa iyi olur dediğim zaman aynı model bir tane daha alır dual chennel olarak kullanırım tabi kullanabilirmiyim bilmiyorum, anakartın özelliklerine fazla bakmadım doğrusu.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    i3 6100 yerine ryzen 2200g alabilirsin o fiyatlara. daha iyidir, daha uzun garantisi vardır
    dahili gpu (ekran kartı) var içinde ayrıca
    mesela şu parçaları alırsan, gayet uyguna geliyor
    b450 anakart ve 3000mhz 8gb ram var içinde, kasayı da almazsan 100 tl daha iner belki
    2200g nin onboard ekran kartı senin ekran kartından biraz daha iyi sonuç veriyor testlere göre
    imkanın olursa bir de rx 570 alırsan, tüm oyunlarla başa çıkabilir bu sistem

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    i3 6100 yerine ryzen 2200g alabilirsin o fiyatlara. daha iyidir, daha uzun garantisi vardır
    dahili gpu (ekran kartı) var içinde ayrıca
    mesela şu parçaları alırsan, gayet uyguna geliyor
    b450 anakart ve 3000mhz 8gb ram var içinde, kasayı da almazsan 100 tl daha iner belki
    2200g nin onboard ekran kartı senin ekran kartından biraz daha iyi sonuç veriyor testlere göre
    imkanın olursa bir de rx 570 alırsan, tüm oyunlarla başa çıkabilir bu sistem
    reis 500 liraya ryzen 3 1200 var anca ve oda core i3 6100 gerisinde kalıyor. 200 liraya esenyurtta ve şişlide 2 tane H110M-K anakart buldum, birisi asus diğeri asrock. işlemciyide beylikdüzü ve esenyurtta buldum ve 500 liraya satıyorlar.

ryzen 3 2200G sahip olduğu vega 8 gpu yeterli gelmiyor ancak ryzen 5 2400g olan vega 11 gpu iş görür durumda benim için ki zaten fiyatları beni aşıyor hemde bunun gpu su ram kullandığından ötürü 3200 mhz ram şart oluyor ve sistem gereksinimi şişiyor para bakımından. bende AMD almak isterdim ama bütçe şu anda 1 tane 2400 mhz DDR4 ram, H110M anakart ve core i3 6100 işlemciye yetiyor. maliyet 870 lira.

ben yine seçimimi güncel bir anakarttan yana kullanıyorum yani ileride daha güçlü i7 6. nesil takar ve ram kapasitesini 3200 mhz ve yüksek bir şey takar ve iyi bir ekran kartı ile güncelleyebilirim. şimdilik i3 6100 işlemci ve 2400 mhz ucuzundan bir 8 gb ram ile idare edeceğim ki 17 inch monitörüm ile her oyunu kasmadan oynatacaktır çünkü çözünürlük düşük olacak.

ileride monitör ve ekran kartı yenilerim. bütçe kısıtlı ve eski anakart almaktansa bu sistem iyi.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eskiden çok uğraşırdım ancak artık hiç ilgimi çekmiyor. Fiyatlar kol böreğini katlamış. Anakart + ram + işlemci 2500 lira tutuyor. Bu paralara sistem alınıyordu.

Hatta;

Motosikleti
    R25
    PC yi topladım arkadaşlar. Ssd ve hdd vardı elimde. Anakart çok uğraştırdı beni PC görüntü gelmiyordu. Güncel gelmiş olmasına rağmen tekrar servise götürüp güncellettim. Söküp takmadığım şey kalmadı, güncelletip taktım yine calışmadı hata veren cpu led arızası gitti vga arızası basladı vs.. kardeşim bi şekilde çözmüş. Bütçe kısıtlıydı lakin taksitle alınca bazı şeyleri kaliteli bişey alim dedim ortaya bu çıktı.
    Msı servisindeki çalışan arkadaş intel önerdi amd ye bulaşmasaydın dedi ısınma sorunu oluyor, herşey kağıt üzerinde güzel ama ilerisi sıkıntı dedi. Bakalım 1-2 seneye sıkıntı yaşarsam amd önerenlerin kulağını çınlatacam sanırım samsung apple gibi bu olay, tarafsız bakarsan kalite iPhone dur, taraflı bakarsan samsungcular ve iphone cular ikiye ayrılır. Bu şekildemi dedim aynen öyle dedi. Sistem şu şekilde;

Ryzen 5 3600 Sıfır 1100 tl

Ekran kartı Sapphire rx590 özel seri 7 aylık 1285 TL

Msı b450m anakart Sıfır 480 tl

Psu high power 750+gold +bronze öyle bişeydi Garantili 1 yıl olmamış 250 tl

Kasa corsair Spec delta RGB sıfır 385 TL

RAM gskill 8gb 3200 MHz. Sıfır 292 TL

RAM gskill 8 GB 3200 MHz. Sıfır 260 TL burada bir şanssızlık var, tek RAM ile idare edecektim vatanda KDV indirimi olmuş 260 a düşmüştü taksitle aldım.

Mouse g402 logitech 2. El 90 TL

Klavye a4 tech ledli bişe 2. El 60 TL

Toplam 4200 TL
    Yardımını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. 🙏

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Tvs01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    PC yi topladım arkadaşlar. Ssd ve hdd vardı elimde. Anakart çok uğraştırdı beni PC görüntü gelmiyordu. Güncel gelmiş olmasına rağmen tekrar servise götürüp güncellettim. Söküp takmadığım şey kalmadı, güncelletip taktım yine calışmadı hata veren cpu led arızası gitti vga arızası basladı vs.. kardeşim bi şekilde çözmüş. Bütçe kısıtlıydı lakin taksitle alınca bazı şeyleri kaliteli bişey alim dedim ortaya bu çıktı.
    Msı servisindeki çalışan arkadaş intel önerdi amd ye bulaşmasaydın dedi ısınma sorunu oluyor, herşey kağıt üzerinde güzel ama ilerisi sıkıntı dedi. Bakalım 1-2 seneye sıkıntı yaşarsam amd önerenlerin kulağını çınlatacam sanırım samsung apple gibi bu olay, tarafsız bakarsan kalite iPhone dur, taraflı bakarsan samsungcular ve iphone cular ikiye ayrılır. Bu şekildemi dedim aynen öyle dedi. Sistem şu şekilde;

Ryzen 5 3600 Sıfır 1100 tl

Ekran kartı Sapphire rx590 özel seri 7 aylık 1285 TL

Msı b450m anakart Sıfır 480 tl

Psu high power 750+gold +bronze öyle bişeydi Garantili 1 yıl olmamış 250 tl

Kasa corsair Spec delta RGB sıfır 385 TL

RAM gskill 8gb 3200 MHz. Sıfır 292 TL

RAM gskill 8 GB 3200 MHz. Sıfır 260 TL burada bir şanssızlık var, tek RAM ile idare edecektim vatanda KDV indirimi olmuş 260 a düşmüştü taksitle aldım.

Mouse g402 logitech 2. El 90 TL

Klavye a4 tech ledli bişe 2. El 60 TL

Toplam 4200 TL
    Yardımını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. ��
    marka fanatikliği yapmak saçma, markalar yarış içerisinde ve kimi zaman intel iyi iş çıkarıyor ve kimi zaman amd içinden geçiyor. elinde para durumuna ve bütçenin yettiği muadil durumda olan intel ve amd işlemcileri karşılaştırdığında amd modeli kronik sorunu yoksa alınır yada intel daha iyiysi o alınır.

amd ısınıyor ne demek? 7nm transistör boyutu var abi ne ısınması? hız aşırtmanın dibine vuruyorlar. transistör boyutunun küçük olması az ısınmayla beraber az güç tüketimi gibi avantajıda beraberinde getiriyor.

misal ben core i3 alacağım ve sıfırı 950 liralarda gezen bir işlemci, akıl var mantık var şimdi; ben sıfır alacak olsam 950 buna vereceğime ryzen 5 3400g falan alırım sonuçta 100 lira fark var arada.

ama gönlüm amd tarafında olduğu halde param "h110" çipsetli ikinci el 200 liralık bir anakarta ve yine ikinci el core i3 6100 işlemcisine yetiyor ve i3 6100 beni uzunca seneler idare edecek.

...........................

amd ısınıyormuş hikayelerini bıraksınlar artık, ben 2012 yılında i5 2450m işlemcim ile ayakkabımı kurutmuştum. eski 775 pin presscot işlemciler üzerinde nescafe yapılırdı.

görmesek yutturacaklar abi, amd ısınıyormuş, intel ısınmıyordu, ayakkabı kurutuyorduk sadece.

gerçek bir olay, üniversite okurken 2. öğretim okuyordum yani ders gece 23:00 da bitiyordu. her gün ki gibi ders bitti okuldan çıktım pansiyona dönerken yolu ortada bölen kaldırımlar var ve içi toprak oluyor genelde ve bende oraya basıp geçecektim ama hıyarın biri fazla gelen beton harcını oraya dökmüş ve ayakkabının her yeri çimento oldu. pansiyona döndüm yıkadım ve peteklerin üstüne koydum ama sabaha kadar kurumamış çünkü peteklerin kendine hayrı yoktu.

16:00 da okula gitmek için yola koyuluyordum ve o saate kadar nasıl kuruturum diye düşünürken aldım laptobu ve açtım GTA 5'i ve ayakkabıyı da koydum yanına bıraktım öyle. bir kaç saat pansiyonun spor salonunda takıldım sonra televizyon izledim derken odaya döndüm ve ayakkabı kurumuştu.

hatta çok fonksiyonlu labtobumla resim bile çekindiydim. 2. nesil core i5 2450m işlemcisi vardı. nvidia gt 520m ekran kartı vardı. beş para etmez bir şeydi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:24 ----------

edit: 1500 tl bütçe var derken 4202 lira harcamışsın, enteresan bir durum.

güle güle kullan hacı.

Motosikleti
    R25
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    marka fanatikliği yapmak saçma, markalar yarış içerisinde ve kimi zaman intel iyi iş çıkarıyor ve kimi zaman amd içinden geçiyor. elinde para durumuna ve bütçenin yettiği muadil durumda olan intel ve amd işlemcileri karşılaştırdığında amd modeli kronik sorunu yoksa alınır yada intel daha iyiysi o alınır.

amd ısınıyor ne demek? 7nm transistör boyutu var abi ne ısınması? hız aşırtmanın dibine vuruyorlar. transistör boyutunun küçük olması az ısınmayla beraber az güç tüketimi gibi avantajıda beraberinde getiriyor.

misal ben core i3 alacağım ve sıfırı 950 liralarda gezen bir işlemci, akıl var mantık var şimdi; ben sıfır alacak olsam 950 buna vereceğime ryzen 5 3400g falan alırım sonuçta 100 lira fark var arada.

ama gönlüm amd tarafında olduğu halde param "h110" çipsetli ikinci el 200 liralık bir anakarta ve yine ikinci el core i3 6100 işlemcisine yetiyor ve i3 6100 beni uzunca seneler idare edecek.

...........................

amd ısınıyormuş hikayelerini bıraksınlar artık, ben 2012 yılında i5 2450m işlemcim ile ayakkabımı kurutmuştum. eski 775 pin presscot işlemciler üzerinde nescafe yapılırdı.

görmesek yutturacaklar abi, amd ısınıyormuş, intel ısınmıyordu, ayakkabı kurutuyorduk sadece.

gerçek bir olay, üniversite okurken 2. öğretim okuyordum yani ders gece 23:00 da bitiyordu. her gün ki gibi ders bitti okuldan çıktım pansiyona dönerken yolu ortada bölen kaldırımlar var ve içi toprak oluyor genelde ve bende oraya basıp geçecektim ama hıyarın biri fazla gelen beton harcını oraya dökmüş ve ayakkabının her yeri çimento oldu. pansiyona döndüm yıkadım ve peteklerin üstüne koydum ama sabaha kadar kurumamış çünkü peteklerin kendine hayrı yoktu.

16:00 da okula gitmek için yola koyuluyordum ve o saate kadar nasıl kuruturum diye düşünürken aldım laptobu ve açtım GTA 5'i ve ayakkabıyı da koydum yanına bıraktım öyle. bir kaç saat pansiyonun spor salonunda takıldım sonra televizyon izledim derken odaya döndüm ve ayakkabı kurumuştu.

hatta çok fonksiyonlu labtobumla resim bile çekindiydim. 2. nesil core i5 2450m işlemcisi vardı. nvidia gt 520m ekran kartı vardı. beş para etmez bir şeydi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:24 ----------

edit: 1500 tl bütçe var derken 4202 lira harcamışsın, enteresan bir durum.

güle güle kullan hacı.
    Teşekkürler, yıllardır pc fiyatlarından bihaberdim, yukarılarda bir abimizin dediği gibi o fiyata ancak ekran kartı alınıyormuş, bir tane kaskım vardı onu sattım 500 TL. 2000 nakit gerisini taksitle aldım, yukarıda belirtmiştim taksitle aldığımı ☺

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    reis 500 liraya ryzen 3 1200 var anca ve oda core i3 6100 gerisinde kalıyor. 200 liraya esenyurtta ve şişlide 2 tane H110M-K anakart buldum, birisi asus diğeri asrock. işlemciyide beylikdüzü ve esenyurtta buldum ve 500 liraya satıyorlar.
    verdiğim bağlantıda 2200g işlemci + b450 anakart + 8gb 3000 mhz ram + kasa; toplam: 940 tl idi yanılmıyorsam (senin öteki parçalara vereceğin para) ama uçmuş, bana laf yetiştirirken kaçırdın ekmeği fatih
    aslında hazır bu işe girmişken ryzen 2600 falan al bari,
    700 tl işlemci + 300 tl anakart (a320, bios güncelleme ister) + 8gb ram (200tl) ; hepsi 1.200 tl
    ilerde de güzel bir ekran kartı alırsan... hele ki o işlemci uzun süre götürür seni
    Tvs01 gayet mantıklı davranıp, güncel bir sistem toplamış
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    verdiğim bağlantıda 2200g işlemci + b450 anakart + 8gb 3000 mhz ram + kasa; toplam: 940 tl idi yanılmıyorsam (senin öteki parçalara vereceğin para) ama uçmuş, bana laf yetiştirirken kaçırdın ekmeği fatih
    aslında hazır bu işe girmişken ryzen 2600 falan al bari,
    700 tl işlemci + 300 tl anakart (a320, bios güncelleme ister) + 8gb ram (200tl) ; hepsi 1.200 tl
    ilerde de güzel bir ekran kartı alırsan... hele ki o işlemci uzun süre götürür seni
    Tvs01 gayet mantıklı davranıp, güncel bir sistem toplamış
    hahaha :D hay allah, linki koyman ile uçması bir olmuş, yanıtladığın gün baktım ama ilan yayında değildi. zaten henüz ödemem gelmedi, 1000 lira geçecek elime, telefon faturasını yatırınca 800 liraya düşüyor. anakart ve işlemci alsam ram kalıyor onuda sonra mı alırım? bilmiyorum. anakart H110 çipset ile tereddütteyim biraz çünkü overclock uyumu pek yok sebebi ise zaten yeni nesili ucuza getirmek için tasarlanmış ve genişleme yuvalarından ve overclock gibi özelliklerden kırpılmış bir çipset.

i3 6100 işlemcisinde kararlıyım çünkü şu anda her oyuna tamamiyle yetiyor ve ileride yetmediği yerde i7 7700 gibi bir işlemci ile değiştirme imkanım olacak. tek düşüncem anakartı h110 çipset alarak doğru mu yaparım?

düşük güç tüketimine sahip olduğu için overclok yapmak istermiyim diye düşünüyorum ama parçaları hor kullanmakta doğru olmaz pek.

şu an kritik bir durum, amd ryzen yada core i3 ile yoluma devam etmek tamamen parayı aldığımda ilanlardaki 2. el anakart ve işlemcilere bağlı durumda.

Motosikleti
    Ducati 797
    6100, 2 çekirdek/ 4 thread (2c/4t) bir işlemci ve günümüzde yetersiz
    nerden mi biliyorum? bir arkadaşımda halen böyle bir sistem var ve yetesizliğinden şikayetçi; bilgisayar alası da yok, idare ediyor işte
    6100 veya onun ayarındaki işlemcilerden daha iyi olan; 2200g, intel kanadında 9100f gibi fiziksel 4 çekirdekli işlemciler bu gün için kurtarıcı olsa da yakın gelecekte hafif kalacaklar ki sağlam bir ekran kartıyla bu gün bile kullanılsa darboğaza yol açıyor
    bu sebeple hazır fiyatı bu kadar düşmüşken (haftasonu vatan indirimiyle 850 liranın altındaydı yanlış hatırlamıyorsam) ryzen 2600 e yönelerek, ilerisi için de güncelliğini koruyabilecek 6c/12t bir işlemciye yatırım yapmak çok daha makul görünüyor
    2. elde 750 lira fiyat çekiyorlar, 700 e bile bağlanabilir. 300 liraya a320 anakart (bios güncellemesi ister) veya 400-450 lere b450 anakart (bunu tavsiye ederim) bulunabiliyor.
    bir de ddr4 ram taktın mı oldukça güncel ve 6100 e nazaran çok daha kuvvetli ve daha uzun süre ihtiyaçlarına cevap verecek bir sistem toplamış olursun
    ayırdığın bütçenin biraz üzerini zorlamanda fayda var
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    merhabalar efendim; amd sistem toplamaya karar verdim çünkü intel işlemci soket yapısı yıl içerisinde 40 çeşit değişiyor, intel anakart alırsam bir sonraki sistem yenilememde daha güçlü bir işlemci alamayacağım çünkü anakart işlemci desteklemeyecek muhtemelen ki şu anda bile 1151 pin 6 ve 7. nesil işlemci takılı olanlar 8. nesli desteklemiyor yani pin yapısı aynı ama desteklemiyor.

amd tarafında AM4 soket daha cazip: kafama takılan bir nokta var, ikinci el fiyatı sıfırı ile aynı gibi

Almak istediğim am4 anakart, sıfır ve 2. el olarak 2 ilan koyucam.

2. el Gigabyte A320 ikinci el 350 lira (bu gigabyte gerçi ama bunu sıfırlarıda 350-400 civarı geziyor)

2. el MSI sıfır fiyatına baya yakın, yinede bu alınabilir sağlam ise

sıfır msi a320 sıfır 319 lira. fakat web siteyi ilk defa görüyorum belki dolandırıcılardır bakmadım.

sıfır msi a320 anakart 375 lira, n11 sitesinde fiyat bu

sıfır aynı anakart trendyol'da 368 lira

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:20 ----------

zaten iphone ve windowsa olan bir gıcıklığım vardı ve aralarına intel de eklendi, hepsi aynı fabrikanın malı hepsi müşteriden çok ceplerini düşünüyor gibi görüyorum buradan bakınca. elimde orjinal win7 hom premium var ama ben güncellemeleri kapattım ve keysiz yani sahte kullanıyorum. güncellemeler başımı çok ağrıttı o yüzden artık yapmıyorum. makineyi hantallaştırıyorlar. bilgisayarcı abi var o hepten XP kullanıyor :D 1 tane laptobunda kullanıyor sadece ona da yetiyor demekki.

şimdi iphone 6 ve aşağısına artık güncelleme gelmeyecek, windows 7 deseniz aynı, intel zaten 775 pinden sonra çeşit manyağı oldu ki zaten aynı soket yapısı olsa bile desteklememe gibi huyları var.

yıllardır AMD den uzak dur ısınıyor falan dediler sanki intel işlemci buz! 775 pin prescott işlemciler alev gibiydiler sonra i5 2. nesillerde çok ısınırdı ne bileyim intel ısınmıyormuş gibi amd karalama yapıyorlar.

amd bütçe dostu ve yenilikçi olduğu için daha iyi marka şu an benim gözümde.

Motosikleti
    Ducati 797
    msi anakartı al 300 liraya
    bu anakarta ryzen 2600 takmak için bios güncellemesi yapman lazım, işlemci doğrudan açmayabilir
    ryzen 2600 kadar iyi olmasa da ryzen 1600 var; sıfır, uygun fiyatlı: buraya tıkla
    yine 6c/12t bir işlemci ve anakarta bios güncellemesi gerekmiyor

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)