Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Dolar Yıl Sonunda kaç tl olur

Katılımcı sayısı
59. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 5 altında

2 3.39%
  • 5-5,40

4 6.78%
  • 5,40-5,80

6 10.17%
  • 5,80-6,20

20 33.90%
  • 6,20 üzeri

27 45.76%
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Dolar

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Ben fem dershanesindeydim o sıralar bu kavgalar yeni çıkıyordu. Son ders fetullahın ses kayıtlarını dinletiyolardı ben hemen gitmek istiyordum beni çok sevmezlerdi.

Bir hoca şöyle saçma bişey anlatmıştı. Başarılı bir öğrencileri vardı çocuk doktor okumak istiyormuş bunlar illa avukat ol ordan yürürsün demişler çocuk doktor olmuş daha sonra ateist olmuş biz biliyorduk bunu öngördük yolundan şaşacağını biliyorduk dediğimizi yapmadı bakın noldu şimdi dedi. Böylede saçma kişiler kendileri

Nasıl ayakta kalıyor sorusuna gelince çok destekleyenler var onları iş adamları vs. benim almanyada yaşayan bir tanıdığım var adam nasıl kafamı yıkadılarsa herşeyimi verdim diye lanet ediyor evini arabasını hepsini onlara bağışladı zamanında.

Benim o dershane zamanlarında ramazan aylarında bayramlarda o kadar çok video izletiyolardı ki böyle yardım yapılan aç insanları tamamen duygu sömürüsüyle para topluyorlardı. etrafınızdan toplayın getirin diyolardı. Daha o zamandan öğretmen ve doktor olacakların listesini yapıyorlardı öğretmen olmak isteyenler bizim dershanelerimizde yerlerimizde ömür boyu garantili iş yapacaklar diyorlardı. Çoğu kişinin maaşı üzerinden yüzde 20 lik kısmı felan alıyorlardı.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilmiyorum ki? De amaç teröristlikse aşırı verimsiz çalıştıkları kesin. Git köy köy dolaş, ücretsiz dershanede okut, ücretsiz özel okulda okut, çocuk milli takımda ülkesine madalya kazandırsın, sonra gidip mühendis olsun ve teröre uzaktan yakından bulaşmasın... Onca yatırım. Sıfır terör. Çok gerizekalı bir terör örgütü olmalı. Bu kadar sene nasıl ayakta kalmış hayret? Adama sorarlar "o kadar para verdik hani terör" diye...
    Terörün illa şiddet yollu, silahlı olması gerekmiyor. Akla ilk PKK, IRA filan geldiği için yanlış düşünüyorsunuz.
    Terörün Terörle Mücadele Kanunu'na göre şöyle bir tanımı var:

‘Terör; cebir ve şiddet kullanarak; baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle, Anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk devletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, Devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, Devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü suç teşkil eden eylemlerdir.’
    İlk bakışta zararsız tarikat, çete vb gibi gözükseler de, bu tanıma göre terörist oluyorlar.
    Bir grubun çıkarları için olanağı olmayan kişilere yatırım yapıp, beyin yıkayıp, iyi yerlere getirmek hayır değildir. Devlet kurumlarını bir tarikattan emir alacak, mensuplarını kayıracak şekilde doldurmak da hayır değildir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Huseyin9595 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben fem dershanesindeydim o sıralar bu kavgalar yeni çıkıyordu. Son ders fetullahın ses kayıtlarını dinletiyolardı ben hemen gitmek istiyordum beni çok sevmezlerdi.

Bir hoca şöyle saçma bişey anlatmıştı. Başarılı bir öğrencileri vardı çocuk doktor okumak istiyormuş bunlar illa avukat ol ordan yürürsün demişler çocuk doktor olmuş daha sonra ateist olmuş biz biliyorduk bunu öngördük yolundan şaşacağını biliyorduk dediğimizi yapmadı bakın noldu şimdi dedi. Böylede saçma kişiler kendileri
    Rezalet. Taa ilk kurulduğu zamanlar Körfez dersanesine gitmiştim ben de. Ama hiç böyle saçma uygulamalara şahit olmamıştım açıkçası. Değil dershanede video veya kaset dinletip izletmek, Gülen'in bir kez bile adının geçtiğini hatırlamıyorum. Çok önceydi tabi.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beş yıllık enflasyon %70, beş yıllık dolar kuru artışı %158. 158-70 = %88 kazanç farkı, %88 / 5yıl = Yıllık %17,6 reel getiri.

Başka sözüm yok hakim bey.

Dövizde uzun orta vade duran kişi asla kaybetmez (yeni bir QE başlamadığı sürece), bununla birlikte çok daha fazla kazanabileceği yatırımlar da vardır - mesela akıllı mantıklı ve uzun vadeli borsa yatırımları... Ancak, döviz kısa vadede spekülatif kazanç bekleyen küçük oyuncunun her zaman elinde patlar.

Selamlar.
    Enflasyon rakamları yalanda ondan , 13.500 çıkmış R25 şimdi 25 civarı %200 yakın hemde 3-4 yıllık,
    19-20 ye olan CBR500R 2014 de 2019 de 40 küsür, %200 den fazla beşyıllık enflasyon.
    20-22 TL mobil yağ şuanda 70 TL litresi
    Ekmek 60 kuruştu şimdi 125 kuruş %200 den fazla,
    Beş yıllık enflasyon %88 olduguna kim inanır , her halde Kadir inanır başkada inan olmaz..
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enflasyon rakamları yalanda ondan , 13.500 çıkmış R25 şimdi 25 civarı %200 yakın hemde 3-4 yıllık,
    19-20 ye olan CBR500R 2014 de 2019 de 40 küsür, %200 den fazla beşyıllık enflasyon.
    20-22 TL mobil yağ şuanda 70 TL litresi
    Ekmek 60 kuruştu şimdi 125 kuruş %200 den fazla,
    Beş yıllık enflasyon %88 olduguna kim inanır , her halde Kadir inanır başkada inan olmaz..
    Doğrudur ama bunlar hep dövize endeksli şeyler. (Ekmekte enerji var yüksek oran, o %100 döviz değil.)

Ama işin pratik boyutuna bakınca ne üreticiler esnaf bu kadar zam yapabildi ne de maaşlarımız o kadar zamlandı. (TÜFE ÜFE arasında acayip bir makas var...)

Bu durumda ortada reel bir kazanç var diyebiliriz... Paranın değerinin korunduğu baki zaten.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    @pea, "terör" ucuz bir kelime değil. Bir şeye terör denebilmesi için terör içermesi şart: "cebir ve şiddet kullanarak; baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle" Bunlar olmadan terör olmaz.

Ve bilinçli kötü niyet de şart. Devlet düzenini ve toplum huzurunu yıpratmak hedef olmalı. Zaten şiddet olmadan da bunlar gerçekleşmez.

Ve yine yazdığı gibi eylem suç içermeli.

Güle oynaya, gönlünden gelerek, köşe yazısıyla terör olmaz; kimse de niyet okuyarak terörist ilan edilemez. Sağlam delillendirilmiş suç şart.

"terör" kelimesinin anlamını esnetirsek bugün olduğu gibi dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi oluruz. Hayatı boyunca kalemle fikrini yazıp yayınlamış herhangi bir insanı terörist ilan etmek, fikir ve ifade özgürlüğünü de gömmek demek.

Bakın "Devlet kurumlarında başka yerden emir almak", "insan kayırmak" ciddi suç. Ancak düzgün bir şekilde okul ve dershane işletmek suç değil. "Ama amaçları bu" ifadesi bir niyet okuma. Şüphe oluşturabilir, soruşturma açılıp teftiş edilebilir, ama net bir suç, şiddet, baskı olmadığı müddetçe o dersanede çalışan kimse "terörist" ilan edilemez.

Hukuk ve adaletin işleyişi noktasında şahsi fikir ve öngörüler bitmeli.

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    F54 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    "Terör" lafının suyunun çıkarıldığı bir gerçek, fakat bu aşağılık örgütler (Evet, kesinlikle örgüt bunlar ve benzerleri) kul hakkı yiyerek, kendi siyasal amaçları için kendilerinden olmayanların hayatlarını karartarak, onları hapislerde süründürüp işlerinden ekmeklerinden ederek, biat etmeyenleri korkutup etki alanlarını genişleterek ülkeye korkunç kötülük yaptılar, asla onları affetmez bu ülke insanı. Ha o zihniyette başkaları da aynı yoldan devam ediyorlar, bunu görüyoruz, ne sanıyorlar ? Bu sefer başaracaklarını mı ? Hala insanlara eziyet ederek ve haklarını yiyerek ülkeyi ve halkı sindirmenin peşindeler, insanda hiç mi utanma arlanma olmaz ? O dediğiniz en alt kesim garibanlar bir şeyin farkında olmadan, biraz da kurulu düzenden nemalanmak amacıyla işe karışmışlar, hala kazanılmaları mümkün, ama üst yönetim ve siyasiler asla affedilmez benim gözümde.
    The Dude ve Osm@n bunu beğendiler.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    konuyu biraz daha kendi rayına çekmek de fayda var.
    VakıfBank, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 1,49’dan yüzde 0,99'a; bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranını ise yüzde 1,78’den VakıfBank maaş müşterileri için yüzde 1,49’a, diğer müşteriler için yüzde 1,59’a düşürdü.

muhtemelen görev zararı olacak kadar faiz indirimi yapılmış.
    bilenler yorum yapar.

yalağuz, tüketimin artırılma çabası, döviz fiyatlarına ve enflasyona negatif etki yapacaktır.
    aralarda birileri çıkıp pavırpointte "burası çoğ önemli" derse dövizin yine kıpırdama olasılığı yüksek,

mevsimsel etkiler ile enflasyonda ve dövizdeki düşüşün meşhur "istikrar" ile buluşturulması, kaynaştırılması, nikahlanması başka bahara sanırım.

doların 3 tl olmasını isteyenlerdenim.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    "Ne istediniz de vermedik." dediler.

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konuyu biraz daha kendi rayına çekmek de fayda var.
    VakıfBank, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 1,49’dan yüzde 0,99'a; bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranını ise yüzde 1,78’den VakıfBank maaş müşterileri için yüzde 1,49’a, diğer müşteriler için yüzde 1,59’a düşürdü.

muhtemelen görev zararı olacak kadar faiz indirimi yapılmış.
    bilenler yorum yapar.

yalağuz, tüketimin artırılma çabası, döviz fiyatlarına ve enflasyona negatif etki yapacaktır.
    aralarda birileri çıkıp pavırpointte "burası çoğ önemli" derse dövizin yine kıpırdama olasılığı yüksek,

mevsimsel etkiler ile enflasyonda ve dövizdeki düşüşün meşhur "istikrar" ile buluşturulması, kaynaştırılması, nikahlanması başka bahara sanırım.

doların 3 tl olmasını isteyenlerdenim.
    Milletin dovize yatırdığı paradan vazgeçip ev almalarını istiyor hükümet.. İnşaat firmaları yakın olduğu için hükümete batıktan kurtulmak için ciddi taleplerde bulunuyorlar..

Bu millet yine betona para yatırır.. Önümüzdeki 3 ayda döviz de muhtemel ve kayda değer bir yukarı eğilim olmaz ise bir kitlenin bankadaki dolardan vazgeçip cazip konut fırsatlarına yönelimi söz konusu olur..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Cazip konut fırsatı diye bir şey yok yalnız; son 3-4 senedir konut fiyatları hep (zaten kendi de uydurma / düşük gösterilen) enflasyon endeksinin altında artış gösterdi. (Yani konut yatırımı para kaybettirdi...)

Üstelik (mesela) İstanbul'da şöyle nispeten düzgün yerlerde düzgün evler (lüks demiyorum; dağ başı ve/veya ahır olmayan bir seçenekten bahsediyorum...) kendini en erken 25 yılda amorti edebiliyor. (Bunun 30'u 35'i de var ama hem konut hem de kira piyasası zorda olduğu için 25'lere kadar düştü...)

Bunun cazip olması ancak bizim milletin garip ve irrasyonel düşünce yapısı dahilinde mümkün.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cazip konut fırsatı diye bir şey yok yalnız; son 3-4 senedir konut fiyatları hep (zaten kendi de uydurma / düşük gösterilen) enflasyon endeksinin altında artış gösterdi. (Yani konut yatırımı para kaybettirdi...)

Üstelik (mesela) İstanbul'da şöyle nispeten düzgün yerlerde düzgün evler (lüks demiyorum; dağ başı ve/veya ahır olmayan bir seçenekten bahsediyorum...) kendini en erken 25 yılda amorti edebiliyor. (Bunun 30'u 35'i de var ama hem konut hem de kira piyasası zorda olduğu için 25'lere kadar düştü...)

Bunun cazip olması ancak bizim milletin garip ve irrasyonel düşünce yapısı dahilinde mümkün.
    Tam olarak böyle zaten.. Biz ne zaman rasyonel düşünen bir toplum olduk ki? Sokakta vatandaşı çevirsek 100 kişiye sorsak Emlak karlı bir yatırım mı diye ? cevap %90 evet olur. Net..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam olarak böyle zaten.. Biz ne zaman rasyonel düşünen bir toplum olduk ki? Sokakta vatandaşı çevirsek 100 kişiye sorsak Emlak karlı bir yatırım mı diye ? cevap %90 evet olur. Net..
    Şu anda kirada oturduğum evi en iyi fiyattan alsam ve en iyi fiyattan kiraya versem en iyi ihtimalle bedelini 30 yılda çıkarıyor.

Niye alayım ki bu evi şimdi? O kadar parayı veya seneyi niye bağlayayım? (Ki benim yaş 46, gençler zaten hiç ev alma kafasında değiller.)

O evlerden para kazanma kavramı Özal zamanında talan edilmesine izin verilen devlet hazine arazileri üzerine kaçak yapılıp sonra elektiği suyu yolu bağlanan, tapusu verilen zamanlardan kalma... İşte popülist yaklaşımların ülke geleceğini nasıl zedelediğine ilişkin güzel örnek; bu örneği gören herkes yüklendi ve bu bizim içimize işledi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Ev evdir. Tapusu sendedir. Sokulur girersin; bir acı biberli yarı sulu bulgur pilavı yesen de sadece ... (bak canım çekti şimdi)...

Diğer türlü, para dürter; para dürtmezse oğlan, kız, gelin, damat dürter; şunu açalım, bunu edelim... veya hiç kimseyi bulamazsanız, hanım dürter, tatile gidelim, arabayı değiştirelim, gençliğimizde gezelim... veya, kocanız dürter, işimde sıkılıyorum, şöyle hayalimdeki pastaneyi cafeyi açayım, sen de poğaça börek yaparsın ...

Bi bakmışsınız, çarşıdaki iş fikriniz evdeki sunumdaki çokomelli kısımları atladığınız için, sizden kaynaklı ve/veya ağzınızla kuş da tutsanız sizin haricinizde cereyan eden ülkenin çokomel konuları nedeniyle, kuş olmuş uçmuş gitmiş ... emekli maaşınız da ya vardır ya da daha yaşınız vardır...

Velhasıl, Türk insanı için ev sahibi olmak önemlidir... Müteahhitler de buna oynuyorlar zaten ...

Mesele, yok o proje, yok bu proje diye, ederinin üstünde "procelere" deve yükü ödememek ...

Ha, neydi şu cimnastikçilerin üstünde zıpladıkları tahta kalas şey, hah, işte, onun üstünde bırakın dengede durmayı, geriye doğru takla atıp tek ayak üstünde konabiliyorsunuzdur; ne bileyim, asimetrik barlarda dokuz takla atıp sektirmeden yere inebiliyorsunuzdur; hani, parasal kaynaklarınızın yönetimi açısından; bak o zaman, tamam, ev almak yerine o parayı sermaye yapıp zaten yolunuzu çizersiniz ... izleyenler de helal olsun derler...

Yalnız, cimnastik çalışacaksanız, etrafta şu yumuşak minderlerden falan serili olduğundan emin olun; zengin bi kayınpeder, atadan kalan bir kaç parça daha mal mülk, veya kendi ayırdığınız, kefen parası niyetine yedek akçe falan ... hani, zaten düştünüz, bari daha az hasarla ayağa kalkabilin diye...

Dur bak, kefen parası niyetine kenara koyduğunuz merkezi para kaynağınızdaki yedek akçeler falan dedik, konu nereye gidecek şimdi ...
    bursalıali bunu beğendi.

borç bulunabildiği sürece, serap

ön sevişme fazla uzadı !

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    dolar düşüyor hiçbir şeyin fiyatı düşmüyor,dolar çıkıyor herşeye zam geliyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Doların düşmesinin ana sebeplerinden biri, Amerika merkez bankası faizleri indirdi.

Doların düşmesi genelde bu gibi uluslararası etkenler yüzünden.

Paramızın döviz karşısındaki kat kat değer kaybının ana sebebi kötü ekonomi ve devlet politikalarımız.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ev evdir. Tapusu sendedir. Sokulur girersin; bir acı biberli yarı sulu bulgur pilavı yesen de sadece ... (bak canım çekti şimdi)...

Diğer türlü, para dürter; para dürtmezse oğlan, kız, gelin, damat dürter; şunu açalım, bunu edelim... veya hiç kimseyi bulamazsanız, hanım dürter, tatile gidelim, arabayı değiştirelim, gençliğimizde gezelim... veya, kocanız dürter, işimde sıkılıyorum, şöyle hayalimdeki pastaneyi cafeyi açayım, sen de poğaça börek yaparsın ...

Bi bakmışsınız, çarşıdaki iş fikriniz evdeki sunumdaki çokomelli kısımları atladığınız için, sizden kaynaklı ve/veya ağzınızla kuş da tutsanız sizin haricinizde cereyan eden ülkenin çokomel konuları nedeniyle, kuş olmuş uçmuş gitmiş ... emekli maaşınız da ya vardır ya da daha yaşınız vardır...

Velhasıl, Türk insanı için ev sahibi olmak önemlidir... Müteahhitler de buna oynuyorlar zaten ...

Mesele, yok o proje, yok bu proje diye, ederinin üstünde "procelere" deve yükü ödememek ...

Ha, neydi şu cimnastikçilerin üstünde zıpladıkları tahta kalas şey, hah, işte, onun üstünde bırakın dengede durmayı, geriye doğru takla atıp tek ayak üstünde konabiliyorsunuzdur; ne bileyim, asimetrik barlarda dokuz takla atıp sektirmeden yere inebiliyorsunuzdur; hani, parasal kaynaklarınızın yönetimi açısından; bak o zaman, tamam, ev almak yerine o parayı sermaye yapıp zaten yolunuzu çizersiniz ... izleyenler de helal olsun derler...

Yalnız, cimnastik çalışacaksanız, etrafta şu yumuşak minderlerden falan serili olduğundan emin olun; zengin bi kayınpeder, atadan kalan bir kaç parça daha mal mülk, veya kendi ayırdığınız, kefen parası niyetine yedek akçe falan ... hani, zaten düştünüz, bari daha az hasarla ayağa kalkabilin diye...

Dur bak, kefen parası niyetine kenara koyduğunuz merkezi para kaynağınızdaki yedek akçeler falan dedik, konu nereye gidecek şimdi ...
    Lazım olduğunda o tapunun pek bir maddi değeri olmuyor ama; 3 sene önce evini 1.650.000TL'den aşağıya hayatta vermeyecek adamlar şimdi 1.250.000TL'ye müşteri bulamıyor. (Daha 3 sene önceki 1,650.000TL'nin bugünkü karşılığını hesaplamadım bak, bir de o var...)

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ev de otomobil gibi oldu artık, nasıl eskiden yatırım aracıydı, hem binilir hem kazandırırdı, artık sadece bir tüketim aracı oldu, ev de öyle. Oturmak için alınır, yatırım için olmaz, satarken zarar etmek bundan sonrası için normal durum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:24 ----------

Yazar burada açıkça söyleyemiyor, çünkü hapse girebilir. Meali şu : Bankalarda görünen dolarlar kağıt üstünde aslında, karşılığı yok, boş. Dövizin düşmesi tamamen kağıt oyunu.
    https://www.karar.com/yazarlar/ibrahim-kahveci/bu-insanlari-kim-batirdi-10929

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)