Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Muhendisler ve Mühendis adaylari

Motovento
    REKLAM ALANI
    rx3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhabalar sevgili meslektaşlarım.
    Mühendislik sektörünün sıkıntılı bu döneminde birbirimizi tanıyalım istedim.
    Kim hangi mühendislik dalından mezun ? Hangi okuldan mezun? Su an ne iş yapıyor ? Kaç senelik tecrübeye sahip ?Hangi şehirde çalışıyor ? Vs vs ...

Maksat sohbet muhabbet .Hem kim bilir burda yazılanlar belki yeni mezun olan veya mühendisliği seçmeyi düşünen birilerine yardimci olur veya belki birilerine Ülkenin su sıkıntılı dönemlerinde is olanağı olur kim bilir .
    Yaşlı sürücüler var,sarhoş sürücüler de. Peki yaşlı ve sarhoş sürücü .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    Mühendis değilim, lakin sizin meslek gerçekten sıkıntılı. Torpilin olmadan bir yere giremiyorsun neredeyse.
    Elektronik mühendisi tanıdığım bir arkadaş asansör işinde çalışıyor. Acil teknik destek olarak. O derece vahim durumdayım diyordu.
    Ona keza başka bir arkadaşım Bilgisayar mühendisi, otelde asgari ücret ile bilgi işlem elemanı.

Mimarlar da sizin duruma yakın. Adam mimar olmuş, Emlakçıda ev gösteriyor.
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

Alıntı GT250rAlanya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mühendis değilim, lakin sizin meslek gerçekten sıkıntılı. Torpilin olmadan bir yere giremiyorsun neredeyse.
    Elektronik mühendisi tanıdığım bir arkadaş asansör işinde çalışıyor. Acil teknik destek olarak. O derece vahim durumdayım diyordu.
    Ona keza başka bir arkadaşım Bilgisayar mühendisi, otelde asgari ücret ile bilgi işlem elemanı.
    Mimarlar da sizin duruma yakın. Adam mimar olmuş, Emlakçıda ev gösteriyor.
    Sebebi gereksiz okul açmaları,
    Ben girdigim 13 adet end müh fakültesi vardı şimdi 100 kusur
    Ben mezun olduğumda otobil üreticiler sayısı
    Lastik fabrikası
    Binimum fabrika sayısında artış yok .

Arz çok talep sabit ne olacak, degeri düşer

Gerçi son 6-7 yıldır iş görüşmesinde adaylara en temel sorular ınsordugu da bilen de yok , buna yıldız teknikte master ı yapmış adaylar da dahil .

Eğitimin de içi boşalmış

Bu memlekette mühendisi lik çoktan öldü geçmiş olsun.
    drtayfun bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kimya Mühendisiyim,Yaklaşık 10 yıllık deneyimim var,bitkisel yağ sektöründe çalışıyorum.Çalıştığım sektörde satış-talep açısından sıkıntı yok.Sonuçta temel gıda,krizde olsa insanlar yağ tüketecekler.Ama hammadde konusunda uzunca bir süredir sıkıntıdayız,sözde tarım ülkesi Türkiye'nin ürettiği ayçiçeği kendine yetmiyor.Başımızdaki yeteneksizler 15 yılda tarımı bitirme noktasına getirdi.

Ben genel olarak işimden memnunum ama Türkiye geneli için aynı şeyleri söyleyemeceğim.Mühendislik seçmeyi düşünen gençlere tek tavsiyem var ; Seçmeyin.Bu ülkede üretim zaten azdı şu anda daha da azalıyor.Üretim olsa bile bu ülkede düzgün mühendislik yok,mühendise saygı yok,mühendis çalıştırması gereken yerler mühendis çalıştırmıyor,şu anda bir çok küçük ve orta ölçekli fabrikanın sahibi,mevcut iktidarın zengin ettiği sonradan görme yobaz para babaları,ve bu hak yiyici yobazlarda mühendislik konsepti yok,asgari ücretli mühendise türlü türlü iş yaptırırlar,12 saat çalıştırırlar vb...

Özetle Türkiye'de yaşamaya niyetiniz varsa mühendislikten uzak durun,yurtdışına çıkmaya niyetiniz varsa diploması yurtdışında da geçerli bir üniversiteyi kazanmaya çalışın ve dil öğrenin.Bu ülkede mühendislik bitme noktasına geldi.Yobazın yönetttiği yerde üretim olmaz,üretimin olmadığı yerde mühendise ihtiyaç olmaz...

peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Bilgisayar mühendisiyim. Cihangir/Beyoğlu'nda bir firmada çalışıyorum. Şartlar ve ortam gayet iyi.

Esasen Python geliştiricisi olarak çalışıyorum fakat aldığımız proje sebebiyle Frontend tarafına kaydım, ThreeJS ile 3D işler yapıyorum şu sıralar. Normalde Backend Developer olarak Ruby yazıyordum. 2-4 yıl arası tecrübeli Python developer de arıyoruz, ilgilenen varsa mesaj atabilir.

EnvEng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çevre Mühendisliği mezunuyum. 2 yıllık tecrübem var ve Bursa Orhaneli Termik Santralinde çalışıyorum.
    Şartlarım iyi çok şükür ancak şimdiki aklım olsa ara eleman olurdum kesin. 2 yıllık teknik bir bölüm okuyup cnc, torna, kaynak vb. gibi alanlarda çalışıp maddi-manevi anlamda daha iyi durumda olabilirdim.
    Arda_Karaca ve DENİZKIYISI bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial Drift
    sdü de 3. sınıf makine mühendisliği öğrencisiyim staj için bile zorluk çekiyoruz.Bölümü bitirmesi bir dert, duyduğum gördüğüme göre bitince çalışmasıda bir dert :(

Türkiye de mühendisliğin bi değeri yok bence de .Üretim yok bilim yok gelisme yok Olduğumuz yerde saymayi bırakın geriye gidiyoruz .
    Bu söylediklerimi Partizan arkadaşlar üstüne alınmasın .Partizan derken tabiki iktidarı da var muhalefeti de ama üretimin durma noktasına gelmesinin ana sebebi şu an ki iktidar partileri tabiki ve dolaylı yada doğrudan da muhalefet partileri .
    Bu konuyla ilgili konuşacak o kadar şey varki neyse hakkimiz da hayırlısı diyelim .
    Ben inşaat muh.yim bizim sektör bitik .Meslegimin hayalini kurarak seçmiştim şimdi ne kadar büyük hata etmişim diyorum .Şantiyeci olursun aileni göremessin izin kullanamazsin .Hayatın saçma sapan yerlerde toz toprağın içinde geçer .Yurtdışı şantiyesine gidersin daha kötü gittiğin yer büyük ihtimal türkiyeden daha kötü şartlarda bi yer olur 6 ay izin kullanamassin sürekli isdesin yattığın yer çalışma ofisin olur .Allah korusun anan baban vefat etse cenazelerine yetisemessin.

İmla hatalarimi mazur görün .Herkese iyi günler dilerim.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam mühendis değilim ancak günde en az 20-30 mühendis ile iletişim halindeyim.

Türkiye'de mühendisliğin değeri yok diyemem türkiye'deki mühendisler kendine değer vermiyor. Mezun olur olmaz "ben mühendisim aga" diye gezmeye basladıgından direk orta mevkiden hayata başlamak istiyor.

Çok şey bekleyen bu insanlar 10 yıl sonunda çalıştıkları sektörde 1 adet ürün açmamış, matkap tutmamış insanlar olarak teorik bilgi dışında boş boş geziyorlar.

Ancak mühendisliğin temelini bilenler 10 yılın sonunda birşeyler geliştirebilmiş ve mühendisliğin hakkını vermiş kişiler oluyor.

Tabi mühendislik geniş bir kavram, bu dediklerim üretim yapan fabrikalarda calısan mühendisler için geçerli.
    Mesela eşim ziraat mühendisi, ülkede ziraat mühendisine gerek kalmadı bile. Su ürünleri mühendisi yemek firmasında gıda mühendisi olarak calısabilirken ziraat mühendisi calısamıyor mesela.

Kısaca ülkeden ve insanlardan bi tırt olmaz, olacakları da olmasına izin vermezler.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    10 yıldır kaldırım mühendisiyim
    Şaka bir yana mühendislik ve bir çok meslek grubu ülkede sıkıntılı durumda.
    Önemli olan kendini geliştirmiş olman , iyi bir üniversiteden iyi bir GPA ile mezun olman.
    Her yerde üniversite var, iş olanakları kısıtlı.
    Her mezun iş bulacak diye bir dünya maalesef yok.
    Ben 2003 yılında üniversite sınavına girmiştim.
    Boğaziçi’nde okuyup, Bilgisayar mühendisi olma hayallerim vardı. :(
    Kazanamayınca başka mesleğe kaydım.
    Şimdiki aklım olsa şuanki mesleği de yapmam da neyse

Motosikleti
    cıks
    deu jeoloji mezunuyum, tünelciyim. 7 ay önce istifa ettim ist dışındaki bir şantiyeden, o zamandan beridir işsizim.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    ben varım, kaldırım mühendisi. istanbulda home ofiste görev yapıyorum bütün gün. gerçekten sıkıntılı bir durum.

2010 mezunu elektrik elektronik mezunuyum. 1.5 yıl kamuda çalışıp istifa ettim ve mesleğide bıraktım. Kardeşim de elektrik elektronik mühendisi.

İsim yapmış bir üniversiteden mezun değilsen ya da güçlü bağlantıların yoksa büyük şirketlerde iş bulman çok zor. Yeni mezun birinin kendini geliştirmiş olması zaten imkansıza yakın yani anca ortalaması yüksek olur vs. Mühendislik işte öğrenilir. Küçük şirketlerde çalışırsan ne doğru düzgün maaş verirler ne de belli çalışma saatlerin olur. Kamuya girersen mesai saati vs rahat maddi olarak ortadirek olur ne uzalır ne kısalırsın.

Hocam ben odtu mezunuyum .Su an torpilin yoksa okulda çok bisye yaramıyor .Su an ne iş yapıyorsunuz? Soruyorum çünkü bende farklı bi alana yönelmek istiyorum .

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Makina mühendisliği mezunuyum. Haziran'da mezun oldum. Şuanlık bir işim yok. Askere gidip gelmeyi planlıyorum. Torpilim yok. İstanbulda yaşıyorum.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Yıldız teknik üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği mezunuyum. Şuanda piyasa o kadar kötü halde ve arz-talep dengesi o kadar bozulmuş halde ki neredeyse bir senedir internetteki bütün ilanlara başvurmama rağmen sadece iki kere iş görüşmesine çağrıldım. Tek bir kişinin işe alınacağı pozisyon için binlerce kişi başvuruyor. Gönderdiğim özgeçmişler verilen iş ilanında istenen bütün şartları fazlasıyla sağlamasına rağmen görüşmeye bile çağrılmıyorum.

Motorlu kurye olarak 4000 lira civarı kazanırken sırf deneyim olsun diye asgari ücretin bir tık üstüne çalışmayı kabul ettim. Maksat bir süre sonra deneyimli mühendis olarak iş bulabilmek.

Şimdi mantıken düşününce piyasada ne kadar mühendis fazlası olursa olsun kendimi yeterince geliştirmişsem diğer adayların önüne geçerek iş bulabilmem lazım. Fakat burası türkiye. Muğla üniversitesinden hiç profesör görmeden deney yapmadan naylon stajlarla mezun olmuş kişiler torpilleri sayesinde iş bulabilirken ben bulamıyorum. Şirketteki bir müdürün askerlik arkadaşının yeğeni olmak yıllarca eğitim almaktan daha fazla kıymet görüyor.

Bu şartlar altında maaşlı çalışan olmayı pek mantıklı bulmuyorum. Mümkün olan en kısa sürede küçük sermayeli bir iş kurmak istiyorum. Mesela bir kırım makinası alıp plastik geri dönüşümü yapmak gibi.

Alıntı rx3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ben odtu mezunuyum .Su an torpilin yoksa okulda çok bisye yaramıyor .Su an ne iş yapıyorsunuz? Soruyorum çünkü bende farklı bi alana yönelmek istiyorum .
    bana yazdıysanız pilot oldum. düşünürseniz thy eğitim akademini araştırın. torpil olmadan giremezsin diyenlere çok aldanmayın benim cv ye referans diye yazdığın iş yerimde yan masamda oturan arkadaştı. tavsiye eder misin etmez misin dersen oralar çok karışık ama geri dönüşü çok zor yani 2 3 sene yapar çıkarım diye düşünme çünkü devasa bir eğitim ücreti sözleşmesine imza atacaksın.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Ben makine teknikeriyim ve aynı zamanda makine mühendisligi öğrencisiyim.

Sevmeden yapılacak bir meslek değil, okuması çok zor

Redneck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mekatronik mühendisiyim,mekatronik mühendisliği aşkı ile yanıp tutuşmuyorsanız gelmeyin,kısa konuşmamı ünlü sanatçı İbrahim tatlısesin sözleri ile bitirmek istiyorum;Şerefsiz evladıyım ağlamamak için kendimi zor tutuyorum.
    mc-hot bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Emekli kimya mühendisiyim. Biz / ben şanslı nesildik. Mezun olduğumuzda gazetelerde iş ilanları oluyordu. Seçme imkanımız vardı. Maaşlar iyi, erzak, bayram parası kışın kömür parası gibi yardımlar vardı. Hep söylerim ne kadar cahilmişik eve kuru erzak almazdık fabrikadan verirler di beğenmez isyan ederdik.

İlk çalıştığım fabrikayı İtalyanlar kuruyordu bende ilk işe alınanlardan dım. Üçüncü iş yerim ( fabrika ) daha kurulmamıştı ilk çalıştığım yerde öğrendiklerimle projesini çizdim ve kuruluşunu yaptım öylede manevi tatmin yaşadım.

Sonra İlanların şekli değişti İngilizce bilen eklendi, sonra tecrübe eklendi sonra o kadar çok mühendislik bölümü açıldı öğrenciler kendi kendine yan dal ekledi.

İş yeri olan bir arkadaşım makine mühendisi aranıyor ilanına gelen öz geçmişleri bana gösterdi o kadar çok başvuru var hepsini okumak neredeyse imkansız. Yeni arkadaşların işi cidden zor.
    drtayfun ve Lucas bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)