Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzaya gidecek ilk Türk:) (penguen dergisi)

Motovento
    REKLAM ALANI
    skyline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    O da olur bea:)
    Uzaya çıkarsak şayet bu tartışma yaşanabilir
    [B][COLOR="Red"][FONT="Comic Sans MS"]Ne mutlu TÜRKÜM diyene[/FONT][/COLOR][/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    memleketteki iki denyo kıro eğitimsiz zibidi takımınımı göze almışlar bunu çizerken anlamadım
    ve neresi komik aptal medya dangalak medya
    şu an amd de çalışan bir tanıdığım var bir sitede tanıştığım silikon mühendisi..
    ya neyse ne desem boş aptal medya basın
    çok aydın insanımız var çok

demonicdreams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DADYW
    Karalanmış kelimeye karşı diyorum ki; "Sansüre Hayır"

Penguen'in işi bu. Çok hoşuma gitti. Bir de Türk astronot (Gökmen) replikleri vardı, Cem Yılmaz'a 'uzay adamı' olmak istediğini söyleyen çocuk vardı...

bbaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı skyline adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzaya çıkarsak şayet bu tartışma yaşanabilir
    gökmen az bile söylemiş

fraktal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha VİRAGO 535
    Çok komik ve "SANSÜRE HAYIR!!!" Kemal Sunal'ın 'EŞŞOĞLUEŞEK' demesini özledim valla. Penguen yine 1 numara, tekrarlıyorum komik karikatür...

LesPaul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    evet komik ama gereksiz bir karikatür olmuş
    bir ülke kendisine göre yeni bir teknolojiyi başararak uzaya gidiyorsa, uzaya gidecek personele kendi dilinde isim vermek en büyük hakkıdır.
    ne yani biz de astronot mu diyelim?
    biz Türk'üz, resmi dilimiz de Türkçe.
    amerikalılar = astronot
    ruslar = kozmonot
    çinliler = taykonot der. Biz de bunlardan birini kullanalım madem öyle

penguen dergisi bir numaradır ama, böyle bir karikatürü yakıştıramadım.
    "Gökmen" çok iyi bir kelime olmamakla beraber, çok kötü de değil. Daha iyisi bulunabilir.

++Sansür yapılmış veya yapılmamış ne fark eder? Orada ne yazdığını anlamadınız mı sanki?
    cause suicide is painless / It brings on many changes / And I can take or leave it if I please, /
    and you can do the same thing if you please

Motosikleti
    Seyhan 125
    güzelim türkçe ile neden alay ediliyor
    ayrıca azeri dil ilede alay ediyorlar anlamıyorum bu milleti

speedygonzales - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    :-(
    süperr ..(

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    evet komik ama gereksiz bir karikatür olmuş
    bir ülke kendisine göre yeni bir teknolojiyi başararak uzaya gidiyorsa, uzaya gidecek personele kendi dilinde isim vermek en büyük hakkıdır.
    ne yani biz de astronot mu diyelim?
    biz Türk'üz, resmi dilimiz de Türkçe.
    amerikalılar = astronot
    ruslar = kozmonot
    çinliler = taykonot der. Biz de bunlardan birini kullanalım madem öyle

penguen dergisi bir numaradır ama, böyle bir karikatürü yakıştıramadım.
    "Gökmen" çok iyi bir kelime olmamakla beraber, çok kötü de değil. Daha iyisi bulunabilir.

++Sansür yapılmış veya yapılmamış ne fark eder? Orada ne yazdığını anlamadınız mı sanki?
    güzelim türkçe ile neden alay ediliyor
    ayrıca azeri dil ilede alay ediyorlar anlamıyorum bu milleti

Penguen'in işi bu. Sert eleştirilerde bulunmak, mizahi dille taşlamak. Ülkemizdeki medya kavramını oluşturan yapıtaşlarının herbirinden farklı bir yeri, duruşu vardır.

Sadece TDK'nın durup durup ortaya attığı, zaman zaman güzel ve yerinde olmasına rağmen zaman zaman da inanılmaz derecede saçma ve komik Türkçe kelimeleri taşlamak olan meseleyi ne anlamışız? Yukarıda yazıyor...

En büyük hastalığımız belli ki lafı istediğimiz yerden anlamak için çaba göstermek ya da doğru anlamak için çaba göstermemek.
    Ve üstelik tanısak da durum böyle daha da kötüsü tanımasak da...

Herkes "gökmen"e takılmış, neden kimse "patlangaç" a bir laf demiyor? Yoksa herkes içinden bu lafa kikirdiyor mu? Ama nasıl olur? Herkes içinden kıskıs Türkçe ile dalga mı geçiyor?

Dergiyi bir defa dahi dikkatlice inceleyecek olursanız, zaten ülkemizdeki en sağlam Türkçe savunucularından ve koruyucularından olduklarının farkına varırsınız.

Komik olmayalım.
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Doğmamış çocuğa don biçiyoruz.

Sen uzaya insan gönderip sağ salim geri getirecek teknolojije ulaş ondan sonra o adama istersen gökmen yerine süpermen de.

Daha kendi tasarımımız olan kıytırık bi moped bile yapmaktan acizken...
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı Ertuğrul_Öz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğmamış çocuğa don biçiyoruz.

Sen uzaya insan gönderip sağ salim geri getirecek teknolojije ulaş ondan sonra o adama istersen gökmen yerine süpermen de.

Daha kendi tasarımımız olan kıytırık bi moped bile yapmaktan acizken...
    fason yaptırdığımız türksatı unutma ertuğrul abi

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Alıntı musti81 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fason yaptırdığımız türksatı unutma ertuğrul abi

Yaptırdık işte elin adamlarına, kendimiz yapamadık

sene 94...

bende mi bir gariplik vardı yoksa bu olay ülke çapında gerçekten de milli bir dava gibi mi gösterilmişti bilmem ama ben bu işi en az iki kere yaptığımı hatırlarım. türksat 1a ocak 1994'te atıldığında milletçe televizyonun başına geçilmişti. ama televizyonda, gazetelerde nasıl bir tanıtım; ulan sanki gidip mars'ta koloni kuruyoruz.. trt 1'de gösterilmişti sanırım fırlatılış.. böyle kafalarında alüminyum yüksek teknoloji uzaylı şapkaları geçiren beyaz üniformalı bakanlar, yetkililer falan sürekli televizyona çıkıyor, konuşuyor da konuşuyor.. fransız guyanasından atılacakmış. ulan guyana muyana daha önce duymamışım.. hem fransız, hem guyana.. vay anasını...

neyse ben geçerim televizyonun karşısına.. bekle bekle.. aha, atıldı. bir dakika iki dakika derken bir şey oldu.. yükselmiyor alet.. ne güzel gidiyordu be.. allah allah diyor, spiker de şaşkın.. herhalde vardır canım bir bildikleri.. sonra spikerin ağlamaklı sesi gelmeye başladı:

- evet sayın seyirciler, bir sorun oldu.. turksat 1a uydusu patlatıldı..
    - n'oluyo lan..!? ulan sen kimin uydusunu patlatıyon fransız! biz onla uzaya gideceydik.. anne yaaaa, ne diyo bunlar, üeeeee..

milletçe perişanız.. ah ulan, şu türksat uzaya bir gitseydi, avrupaa avrupaa duy sesimiziii...

- evet sayın seyirciler, ama uydumuzun sigortası olduğu için bir tane daha yapacaklar..

ilk ciddi açıklama olarak bunu duymuştum. e tabi, o kadar para ödedik biz o alete oğlum.. haha, yapın bakalım bir tane daha..

neyse.. gel zaman git zaman, ikinci uydumuzun atılacağı gün belirlenir.. onu da nereden hatırlıyorum: 10 agustos 1994 avenir beggen galatasaray maci. kubi çakmış golünü, forvet hattımız da sağlam; hakan, saffet, arif falan var.. bir de şu türksat 1b'yi atabilsek var ya,

ulan avrupa, ulan avrupa...

yazlık bir yerde açık havada bir 10-15 kişi geçmişiz televizyon karşısına. tabi burada dikkat edilmesi gereken nokta kişilerin bizim aileden olmaması. hayır bir an korktum bizde mi bir gariplik var diye ama çevremdeki diğer "uydu fırlatışı izleyicileri"ni gördüğümü hatırlayınca rahatladım bak şimdi.

nefesler tutulmuş.. ağır abiler var etrafımda. onlar da venüs'e gidecek, tutacak kızı kolundan, türkiye'ye getirecek.. hey yavrum hey, uydu atıyoruz uzaya be uyduu...

- bunun sigortası var mıydı lan...?

...

neyse, bu uydu başarıyla atıldı... sonra çanakçılar geldi apartmana..

- az sağ yap lan, hah.. bak demin iyiydi.. hüoop, kaydırdın be oğlum.. ulan çekil bir işi beceremedin.... ...oldu muuu? alooo, şş, cevap versene lan..! anskym düşüyodum.
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

mindtrap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Freelander,Mulhacen
    Gok`u anladikta Men nerden anlinmis azeri dilinde erkek adam manasina mi geliyormus. Bu kelimenin GOK-ER olarak degistirilmesini rica edicem ve bu tartisma yersiz daha kafadan bi 300 sene var Turkun uzaya cikmasi icin. Hem benzinin litresi 3 milyon taaa aya kadar bu roket su yakmiyorya
    Kalin Saglicakla!

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Karikatür komik ama daha çok düşündürücü bence. Türkçe'miz çok büyük darbe aldı. Türk markası olmasına rağmen ingilizce okuma tarzı firma isimleri, gençler arasında yarı ingilizce muhabbetler vb. Dilimizi koruyalım. Karikatür bence düşündürücü.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler