Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Ağır Hasarlı Aracımı Sigorta Şirketi Tamir Etmek İstemiyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Avukatımın cevabı şu şekilde...
    Ayrıca Mutabakattaki satır değişikliğini yapıp yeni mutabakatta göndermiş.
    Bu mutabakatın ıslak imza kaşeli bir kopyasını alıp saklamak suretiyle aracı sigorta şirketine devrettiğini
    ispatlamış oluyorsun. Onlar tamire verdi. Tamirci tecrübeye çıktı. Kaza yaptı vs. Senin bir sorumluluğun olmayacaktır demekte.

Yinede ilk savımda bahsettiğim üzere ....

Okumadan hiç bir şeyi imzalamayın. İmza attırıyorlarsa "aman sende herkes imzalıyor" demeyin.
    İmza varsa vardır altında bir gerekçe.
    .
    .

.
    .
    .

.
    .
    .
    emenyasin ve yilmazozkan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta şirketinin aracı üzerine alamaması kısmını anlamadım ? Bence vergiden kaçmak için yapılan bir çeşit dolandırıcılık bu.
    Sigorta şirketleri diğer ticari işletmeler gibi değildir. Ticari konumları ve pozisyonları farklıdır. Aracıdır.. Asıl yolsuzluk sigorta şirketinin kendi üzerine aracı alsaydı ortaya çıkabilirdi.. Bu işin dolandırıcılıkla ilgisi yok.. Bu iş tüm dünyada böyledir.. Sigorta şirketleri onarım maliyeti yüksek olan hasarlı aracı dünyanın heryerinde sigortalı ile piyasa rayici üzerinden mutabık kalarak pert olarak tanımlar bu aracın siciline geçer ve bu araç pert alıcısı olarak tanımlanan şirket ve/veya şahıslara satılır.. Olay bu.. Sigortalı burada magdur olmaz.. Piyasa rayici neyse onu alır..

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Avukatımın gönderdiği ilave paragraf ve ek açıklama aşağıdaki gibi.

emenyasin bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Üzerindeki tüm araçların alım satımına yetki veren ve "süresiz" bir vekaletnameye onay vermek çok riskli ve gereksiz. Vekaletname verecekseniz bahsi geçen araçla ilgili olsun ve süre de koydurun.

Sıfır araç aldım, aracın trafik ve plaka işlemlerini halledebilmek için vekalet istediler, . Bu vekaleti isteyen türkiyenin en büyük bayiilerinden birisi. Noterde vekaletnameye araç bilgilerini ekletip 20 günlük süre koydurdum. Kafam rahat şekilde aracımı teslim aldım.

Hiç kimseye süresiz vekaletname vermem.

Süresiz vekaletname vermeyi sorun etmeyen babayiğit varsa da helal olsun, bu devirde hiç tanımadığı kişilere karşı böylesi güven besleyen bu kadar saf bir insan kalmış olmasına hayret ederim

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Benin aracim da 2 ay once perte cikti. 2 ay kadar uğraştım, sürece az cok hakimim. Ozelden mesaj atarsan cevaplarim her türlü sorunu.
    Ayrica ek bilgi; aracinizi tamir ettirmek istiyorsaniz sigorta sirketi tamir etmek zorundadir. Tabi bu tamir bedeli aracin rayic bedelinj gecebilir mi onu bilmiyorum. (36000tl degerindeki aracıma 36000tl masraf cikti, tamir etmemek icin direndiler, tamir ettirecektim ama son anda vazgeçtim)

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Vekaletname icin oyle demelerini cok sallamayin. Siz sadece kendi araciniz ile ilgili tum haklariniz vs. devrettiginizi belirtin. Daha once vekaletname ile ilgili bir sorun yasamadim. Ama ben suresiz istemelerine ragmen sure vererek vermistim. Trafik islemleri ve satis islemleri icin adamlara vekaletname gerekiyor ama suresiz isteme ve arac disindaki seyleri icermesi kendilerini garantiye alma cabasindan baska bir sey degil bence. Bu arada islem tamamen dogru perte cikan arabayi siz degil onlar trafikten cekiyorlar. Onlar satisini yapiyorlar vs. siz arabayi servise birakin bidaha gormeyeceksiniz her seyi sigorta sirketi halledecek sadece parayi alicaksiniz. Fiyat konusunda ne koparirsak kar kafasindalar ama itiraz hakkiniz var genelde 2 kere itiraza kadar arttiriyorlar diye duymustum. Ilk tekliflerini direk kabul etmemek daha iyi yani.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benin aracim da 2 ay once perte cikti. 2 ay kadar uğraştım, sürece az cok hakimim. Ozelden mesaj atarsan cevaplarim her türlü sorunu.
    Ayrica ek bilgi; aracinizi tamir ettirmek istiyorsaniz sigorta sirketi tamir etmek zorundadir. Tabi bu tamir bedeli aracin rayic bedelinj gecebilir mi onu bilmiyorum. (36000tl degerindeki aracıma 36000tl masraf cikti, tamir etmemek icin direndiler, tamir ettirecektim ama son anda vazgeçtim)
    Size de geçmiş olsun.

Özel mesaj yazdım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:02 ----------

Alıntı alp010 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vekaletname icin oyle demelerini cok sallamayin. Siz sadece kendi araciniz ile ilgili tum haklariniz vs. devrettiginizi belirtin. Daha once vekaletname ile ilgili bir sorun yasamadim. Ama ben suresiz istemelerine ragmen sure vererek vermistim. Trafik islemleri ve satis islemleri icin adamlara vekaletname gerekiyor ama suresiz isteme ve arac disindaki seyleri icermesi kendilerini garantiye alma cabasindan baska bir sey degil bence. Bu arada islem tamamen dogru perte cikan arabayi siz degil onlar trafikten cekiyorlar. Onlar satisini yapiyorlar vs. siz arabayi servise birakin bidaha gormeyeceksiniz her seyi sigorta sirketi halledecek sadece parayi alicaksiniz. Fiyat konusunda ne koparirsak kar kafasindalar ama itiraz hakkiniz var genelde 2 kere itiraza kadar arttiriyorlar diye duymustum. Ilk tekliflerini direk kabul etmemek daha iyi yani.
    Ben tamir olmasını istedim. Onlar perte çıkarmak istediler.
    Sonunda tamam deyince 20.000 teklif ettiler.
    28.000 dedim.
    24.000 e çıktılar. Ben yine 28 de ısrar ettim.
    Nihai olarak 26.000 de anlaştık. Vicadanen de zaten temiz de olsa o yaştaki bir Japon aracına 27-28 den fazla verilmez.

Vekaletname'ye gelince; onlar kendini nasıl garantiye almak istiyorsa bende ufacık bir şeyden bile olsa başım ağrımasın diye kendimi garantiye almaya çalışıyorum.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Benim arkadaşım yeni yaptı işlemleri, ona sordum biraz önce, vekalet falan yok, sigorta satışa çıkarmış aracını,parasını bizimkine vermiş, alan vatandaş şahsen gelip araç sahibinden satışını almış. Bu kadar karışıklık neden anlamadım ?

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Az önce Sigorta şirketinin genel merkezinden aradılar.

Ukala bir çocuk habire vıdı vıdı konuşuyor.

- "vekaleti 6 ay süreli verebilirsiniz. Ama üzerinde bir harf bile değiştiremezsiniz"

--- "Beyfendi bir nefes alın dinleyin önce" diyorum. Bu hala aynı teranede.
    - "Biz günde 300 tane böyle dosya yapıyoruz"
    --- Zor bela sesimi yükselterek "beyefendi vekalette iki yerde sahibi olduğum araçlarımı hurdaya çıkarma yetkisi alıyorsunuz. Yani tüm araçları" diyorum.
    - Cevap "Vekaletimiz matbudur. Ya böyle yaparsınız ya yapmazsınız"
    --- "O zaman arabamı tamir edin"
    - Karşıdan ses yok.

--- "Vekalette iki yerde geçen sahibi bulunduğum araçlarımın ... bölümünü yukarıda evsafı yazılı aracımın şeklinde değiştiriyorum."
    - "Değiştiremezsiniz"
    --- "Bak kardeşim. Şu anki görüşmemiz kayıt altında. Hukuki olarak kayıt yetkim var ve kanunen 6 ay kaydetip saklamak zorundayım."
    - "Kaydedemezsinnnnnn. kayıt yasakkkkkk." zart zurt saçmalamalar.
    - "hem zaten burda sigorta şirketi olarak biz varız. Birşey olabilir ama olursa biz telafi ederiz. biz burdayız"
    --- "Sizin şahsi anlattıklarınızdan bana ne. O zaman niye böyle vekalet veriyorujm. Ben nerden bileyim kim bu vekalet verdiğim 14 kişi. Birde onların adıma vekalet verebileceği sonsuz sayıda insanı. Bana ne senin şahsi sözlü kefaletinden. O zaman benden niye Muvafakat imzalamamı bekliyorsunuz?"
    - yine karşımda konuşturmayan saygısız bir şirket temsilcisi.

--- Nihai olarak ben, "kardeşim ben vekaletteki o iki bölümdeki sahibi bulunduğum araçalarım lafını, yukarıda evsafı yazılı vasıtam yaptım. Notere gidiyorum. Vekaleti böyle hazırlatacağım.
    --- "Yok hala olmaz diyorsan, nasılsa notere gidiyorum. Aracımı tamir etmeniz size noterden ihtar gönderip bir kopyasınıda avukatıma vereceğim"
    - Sessizlik
    --- Ben "cevap versene"
    - "Tamam kabul ediyoruz"

ÖZET: Milleti kendileri gibi salak sanıyorlar. Ben sigortadaki adamın sözlü olarak söylediği "biri o vekaletle başka araçlarınıza birşey yaparsa biz burdayız biz müdahale ederiz lafına kanacağım.
    de get lan işine...
    emenyasin ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Mahalle bakkalı bunlar.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hangi şirketmiş isim versen de uzak dursak

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangi şirketmiş isim versen de uzak dursak
    Allah hayırlılarla karşılaştırsın. Bunlar nasıl adamlarmış?

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Şimdi noterden geldim.
    Yıllardır aynı noterle çalışırım.
    Üstelik memurlardan bir bayanın kocası motorcu ve sürekli uzun yola giderler.
    Noter ve katipe sigorta şirketinin vekalet örneğini gösterdim.

Noterde katipte - "biri elinde bu vekaletle sana ait herhangi bir aracı perte/hurdaya çıkarabilir, sende gıkını bile çıkaramazsın" demekte.

Noter - "Asla süresiz vekalet verme. Herhangi bir şekilde vekaleti iptal etmek istesen üzerindeki her bir isim için ayrı ayrı azil işlemi yapman gherek. Herbir işlemse 2000 lira civarında tutacaktır" demekte.

İşin özü : ASLA SÜRESİZ VEKALET VERMEYİN
    Vereceğiniz vekaleti imzalamadan önce mutlaka okuyun notere okutun.

Motosikleti
    Lifan KP150
    Abi afedersin ama anlattıklarını okuyunca heriflere sövesim gelmiyor değil.
    Abi firmanın ismini buradan vermen yasal olarak sıkıntı çıkarır mı, Karalama falan tarzı bir meseleden dolayı?

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi afedersin ama anlattıklarını okuyunca heriflere sövesim gelmiyor değil.
    Abi firmanın ismini buradan vermen yasal olarak sıkıntı çıkarır mı, Karalama falan tarzı bir meseleden dolayı?
    İsim verirsem yasal olarak suçlu olurum. Özelden paylaşırım.

Firma adı paylaşmanın yasal suç olmasına yaşadığımız bir örnek.

Yıllar önce sektörümüz toptan satışta bazı bayilerle ciddi sıkıntılar yaşıyordu.
    Adam A firmasından alıyor alıyor malları parasını ödemiyor, sonra B firmasıyla çalışıyordu.
    Derneğimizin kurulmasından sonra toplantılarda aramızda bu tür sorunlu firmaları konuşup başka firmaların ve kendimizin zarar görmesini engellemeye çalışıyorduk.

Bir zaman sonra İstanbul dışından bir firma A ithalatçısından aldığı ihale için yüklü miktarda malzeme çekti.
    Çeklerini ve ipoteklerini de vermiş A ithalatçısına.

Ama firma devletten parasını tam olarak ve zamanında almasına rağmen ithalatçıya borcunu ödemez.
    Olay mahkemeye intikal eder.

Bu esnada bu firma başka ithalatçılardan malzeme almaya devam etmektedir. İthalatçılardan durumdan haberi olmayanlar malzeme vermeye devam eder.

Sonunda mahkeme A ithalatçısını haklı bulur ipoteklerin paraya çevrilmesine ve çeklerle ilgili hapis kararına hükmeder.

A firmasıda olay zaten bir mahkeme kararıyla sabit olduğundan mahkeme kararının bir fotokopisiyle durumu dernek üyesi diğer ithalatçılara duyurup zarar görmemeleri için dikkatli olmalarını bildirir.

Dolandırıcı firma bundan bir şekilde haberdar olur. İthalatçı hakkında "ticaretini engellemek, haksız rekabet vs vs " gibi sebeplerle maddi manevi tazminat davası açar.

Adam davayı kazandı ve ithalatçı ciddi bir tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

O yüzden bu tür olaylarda temkinli olmak her zaman iyidir.

Motosikleti
    Lifan KP150
    Anladım abi. Sağol lakin böyle kişilerden sigorta yaptırmak gerçekten dert gibi.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Sigorta şirketleri hep kolaya kaçmak istediği için standart sözleşme, vekalet vs üstünden ilerliyorlar. Telefonda söyledikleri gibi günde 300 araç için 300 ayrı şasi no, plaka, kişi vs. yazıyor olsa hatalar ve iletişim süresi uzayacak. Onun yerine pata pata pata herkese aynı şeyi yolluyor.
    Olcay Avşar bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    27.Haziranda sigorta şirketinin istedikleri evraklar ve kendi istediğim şekilde hazırladığım vekaletname ile mutabakatı bana bildirdikleri müşavir şirkete gönderdim. Karşılığında tek tek listelenmiş şekilde teslim alınan evraklar, ruhsat ve plaka için imza/kaşeli teslim alındı belgesi aldım.

Arabayı krediyle almıştım. 2007 yılında kredi bittiği ve rehnin kaldırılması istemi yazısı bankadan noter onaylı olarak gelmişti.
    Ama o zamanlar rehni kaldırırken birde ruhsat değişimi oluyordu ve masraflıydı. Bende satarken yaparım deyip evrağı saklamıştım.

Cuma günü noteri aradım. Tarih ve evrak nosunu verdim. Ay sonu nedeniyle çok yoğun olduklarını pazartesi arşivden evrağı çıkaracaklarını söylediler.

1.Temmuz pazartesi arşivde evrağı bulduklarını bildirdş noter.

2.Temmuz salı Kadıköydeki notere gidip evrağa imza attım. 22 TL (yirmi iki) ödedim. 5 dakika bekledim "tamam rehin kalktı" dediler. E-devletime girdim. Rehin hakikaten kalkmıştı.

Hemen sigorta ve trafik müşavirini aradım. 10dk sonra dönüş yapıp "4 Temmuz perşembe günü pert bedeli hesabınıza yatacak" dediler.

Bugün saat 11.00 de anlaştığımız 26.000 TL nin tamamı hesabıma yattı.
    bursalıali ve drtayfun bunu beğendiler.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Ufuk hocam gözünüz aydın . Çok sevindim konunun tamamının halledilmiş olmasına. Sizi biraz fazlaca uğraştırsa da mutlu sona ulaşmışsınız. Hürmetlerle.
    ufoz bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    27.Haziranda sigorta şirketinin istedikleri evraklar ve kendi istediğim şekilde hazırladığım vekaletname ile mutabakatı bana bildirdikleri müşavir şirkete gönderdim. Karşılığında tek tek listelenmiş şekilde teslim alınan evraklar, ruhsat ve plaka için imza/kaşeli teslim alındı belgesi aldım.

Arabayı krediyle almıştım. 2007 yılında kredi bittiği ve rehnin kaldırılması istemi yazısı bankadan noter onaylı olarak gelmişti.
    Ama o zamanlar rehni kaldırırken birde ruhsat değişimi oluyordu ve masraflıydı. Bende satarken yaparım deyip evrağı saklamıştım.

Cuma günü noteri aradım. Tarih ve evrak nosunu verdim. Ay sonu nedeniyle çok yoğun olduklarını pazartesi arşivden evrağı çıkaracaklarını söylediler.

1.Temmuz pazartesi arşivde evrağı bulduklarını bildirdş noter.

2.Temmuz salı Kadıköydeki notere gidip evrağa imza attım. 22 TL (yirmi iki) ödedim. 5 dakika bekledim "tamam rehin kalktı" dediler. E-devletime girdim. Rehin hakikaten kalkmıştı.

Hemen sigorta ve trafik müşavirini aradım. 10dk sonra dönüş yapıp "4 Temmuz perşembe günü pert bedeli hesabınıza yatacak" dediler.

Bugün saat 11.00 de anlaştığımız 26.000 TL nin tamamı hesabıma yattı.
    Hayırlı olsun sessiz sedasız izliyordum konuyu bizede tecrübe oldu.
    ufoz bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)