Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Müşahit Ne İş Yapar?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Pazar günü Tuzla Anadolu İmamhatip Ortaokulunda müşahit olarak görevlendirilmişim kaçta gitcem ben buraya ne iş yapcam var mı bu işten anlayan..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    bişeyin şahidi. ne zaman çağırdılar. hemen gel mi diyorlar yoksa seçim günü mü gel diyorlar

İşte zarf verirsin pusula verirsin yada şuraya imza at filan gösterirsin yada seçmen kağıtı ile liste karşılaştırma orada belli olur 5-6 kişi olacaksınız görevlendirme orada dediğim gibi oluyor öteki türlü de akşam olunca sayımda da pusulaya bakcaksık söylenen ile mühürlü oy doğru mu şahit olacaksın

Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bişeyin şahidi. ne zaman çağırdılar. hemen gel mi diyorlar yoksa seçim günü mü gel diyorlar
    Bu pazar istanbul seçimi için sandığa çağırdılar..

Alıntı motohazar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte zarf verirsin pusula verirsin yada şuraya imza at filan gösterirsin yada seçmen kağıtı ile liste karşılaştırma orada belli olur 5-6 kişi olacaksınız görevlendirme orada dediğim gibi oluyor öteki türlü de akşam olunca sayımda da pusulaya bakcaksık söylenen ile mühürlü oy doğru mu şahit olacaksın
    Hı anladım ordaki sandık görevlilerin yaptığı gibi işlemleri yapcam.. Kaçta gitcem ya iletişim numarası da koymamışlar smse ..Vay bana vaylar bana..

Motosikleti
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hı anladım ordaki sandık görevlilerin yaptığı gibi işlemleri yapcam.. Kaçta gitcem ya iletişim numarası da koymamışlar smse ..Vay bana vaylar bana..
    kaçta gitmen gerekli bilmiyorum ama şunu biliyorum.
    gitmessen başın belaya girer
    since 1987

Motosikleti
    Piaggio X9 500
    kaçta gitmen gerekli bilmiyorum ama şunu biliyorum.
    gitmessen başın belaya girer
    Hadi canım daha neler :D
    Yok gideceğim ne yapıp edip..

Motosikleti
    Hadi canım daha neler :D
    Yok gideceğim ne yapıp edip..
    çağrıldıysan sabıkan oldukça temiz hiç bir parti ve benzeri şeyler üye olmadığın ve oldukça saf ve temiz biri olduğun için araştırılıp çağrılıyorsun. bunu araştıran çağıran da devlet baba oluyor.
    gitmessen devlete karşı gelmiş olursun :D
    since 1987

Motosikleti
    Piaggio X9 500
    çağrıldıysan sabıkan oldukça temiz hiç bir parti ve benzeri şeyler üye olmadığın ve oldukça saf ve temiz biri olduğun için araştırılıp çağrılıyorsun. bunu araştıran çağıran da devlet baba oluyor.
    gitmessen devlete karşı gelmiş olursun :D
    Seçim saatlerine baktım 08 de başlıyormuş ben 7 sıraları orada olayım..

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250

Musahit, sandikta gorevlisin demek aslinda. Yapacagin is sandik baskani tarafindan belirlenebilir, sen de isteyebilirsin. Ben 90'li yillarin sonunda gorevlendirildigimde sandik baskani beni sayim tutanaklarini yazmakla gorevlendirmisti adam gibi okuyup yazan olmadigi icin.

Kacta gitmelisin? Normalde secim 7:00'de baslar, sandik baskani 5:00'te pusulalari filan teslim alir. Mantiken 06:00'da gitmelisin, benim gorusum. Ilce secim kurulunu arayarak daha fazla bilgi edinebilirsin belki.

Kolay gelsin.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    adı üzerinde, "şahit" olacaksın
    seçimde, oy verme sürecinde atlanmış, bilinmeyen, yanlış yapılan bir durum/vaka olduğundan uyaracaksın.
    her adım kanuna göre mi yapılıyor, bunlara şahitlik edeceksin.

mesela kimse seçmen ile o meşhur odacığa giremez. girenleri uyarmak sandık başkanının, sandık görevlilerinin görevidir.
    kimse uyarmıyorsa sen uyaracaksın

okuldaki avukat ile tanışmalısın, gerekirse ona danışacaksın, burda şöyle bir durum oldu beni dinlemiyorlar gelin müdahale edin diye...her okulda en az 1 avukat olacak. emin olabilirsin.

sayımı dikkatlice kontrol edeceksin
    gerekirse, mesela, öndeki aday her 50-100-150 oy sayısına ulaştığında tüm oyların üzerinde geçeceksiniz
    mesela
    x aday 50 oy
    y aday 48 oy
    bağımsız a aday 1 oy
    bağımsız b aday 1 oy
    şeklinde kontrol edilmesini sağlayacaksın

sayım bitince tüm görevliliern ve sandık başkanının sayım tutanağını düzgün yazmasını imzalamasına şahitlik edeceksin. problem olursa avukat müdahale edecek

özetle seçim düzgün yürüyor mu, herkes kurallara uyuyor mu, hepsine şahitlik edeceksin.
    yanlış durum olursa, müdahale edeceksin, ya da avukata danışacaksın.
    gerekirse şerh düşecekler, avukat aracılığyla
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adı üzerinde, "şahit" olacaksın
    seçimde, oy verme sürecinde atlanmış, bilinmeyen, yanlış yapılan bir durum/vaka olduğundan uyaracaksın.
    her adım kanuna göre mi yapılıyor, bunlara şahitlik edeceksin.

mesela kimse seçmen ile o meşhur odacığa giremez. girenleri uyarmak sandık başkanının, sandık görevlilerinin görevidir.
    kimse uyarmıyorsa sen uyaracaksın

okuldaki avukat ile tanışmalısın, gerekirse ona danışacaksın, burda şöyle bir durum oldu beni dinlemiyorlar gelin müdahale edin diye...her okulda en az 1 avukat olacak. emin olabilirsin.

sayımı dikkatlice kontrol edeceksin
    gerekirse, mesela, öndeki aday her 50-100-150 oy sayısına ulaştığında tüm oyların üzerinde geçeceksiniz
    mesela
    x aday 50 oy
    y aday 48 oy
    bağımsız a aday 1 oy
    bağımsız b aday 1 oy
    şeklinde kontrol edilmesini sağlayacaksın

sayım bitince tüm görevliliern ve sandık başkanının sayım tutanağını düzgün yazmasını imzalamasına şahitlik edeceksin. problem olursa avukat müdahale edecek

özetle seçim düzgün yürüyor mu, herkes kurallara uyuyor mu, hepsine şahitlik edeceksin.
    yanlış durum olursa, müdahale edeceksin, ya da avukata danışacaksın.
    gerekirse şerh düşecekler, avukat aracılığyla
    Avukat vs meseles Oy ve Otesi icin gecerli bildigim kadariyla, parti gorevlendirmelerinde var mi emin degilim.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Başkanlık seçiminde ben müşahitlik yaptım. Öncelikle şunu bil; sabahın 06:30 sularında orada olacaksın, taaki oy kullanımı bitip hep beraber onları sayana kadar ve bütün gün karın tokluğuna çalışacaksın yani yemek onlardan ama para falan yok. Vatani görevdir, para önemsiz.

Sabahtan akşama kadar seçim yapılacak sınıfta kendine özel bir masa ve sandalyede oturacaksın ve gönlünden gelirse oy pusulalarını zarfa koymaya falan yardım edersin. Saat 17:00 oy kullanımı biter ve müşahitlerle beraber görevliler oy sayımı yapar. Yani tüm görevliler yan yana oturur ve bir görevli tek tek zarfı açar ve çıkan oyu yüksek sesle okur ve herkes görecek şekilde gösterir ve kenara koyar.

Tüm oylar sayıldığında tüm görevlilerin imzası alınır ve hangi parti için orada isen elindeki oy sayım cetvelinin orada tüm görevlilerin imzasını alarak kendi görevlendirici personeline verirsin.

Yani ilgilenen bir parti yetkilisi olacak.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Sanırım bir karışıklık var.

Müşahitmisin yoksa sandık görevlisi mi?

Müşahit sandıkta görev alamaz sadece görevlendirildiği parti/grup/toplum kuruluşu adına gözlem yapar.

Yok eğer sandık görevlisiysen,

Ya devlet memurusun sandık başkanı veya sandık memurusun
    Yada bir parti tarafından sandık görevlisi olarak bildirildin, ilçe seçim kuruluda sandığa atamanı yaptı.

Müşahitsen oyunu kendi sandığında verirsin.

Sandık görevlisiysen oyunu görevli olduğun sandıkta verirsin.

Edevlete girince aşağıdaki resimdekine benzer birşey görüyorsan ilçe seçim kurulu tarafından sandık görevlisi olarak atanmışsın demektir.
    Sabah 6.30 da sandık başında olman gerek. Saat 07.00 de orada değilsen sandık başkanı yerine oradakilerden başkasını atayabilir.

Bu arada resmi sandık görevlisiysen seçimden bir ay sonra adına bankaya 115,-TL yatacaktır. Bu parayı İlçe Kaymakamlık saymanlığı yatırır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:57 ----------

Eğer E-devlette yukarıdakine benzer birşey göremiyorsan müşahit yani GÖZLEMCİ sindir.
    Sana bir Müşahit kartı verilmesi gerekir. O kart ile seçim günü ilgili sandığı gözlemleyebilirsin.

Görevlendiren kurum para ödemesi yapabilirde yapmayabilirde.
    O kuruma/partiye kalmış.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Gözünü dört açacaksın ki arkanı döndüğünde Ak parti oy çalmasın.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gitmezsen başın belaya girer

Gidersen ve malum parti o sandıktan az oy alırsan da basın belaya girer.

Seni tanımak güzeldi dostum

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Avukat vs meseles Oy ve Otesi icin gecerli bildigim kadariyla, parti gorevlendirmelerinde var mi emin degilim.
    tam emin değilim.
    evet, oy ve ötesi her okula bir adet avukat atamaya çalışıyor, ama sonuçta gönüllü bir organizasyon.
    öte yandan, mesela yenilenecek bu seçim için chp'ye diğer illerden binlerce avukatın gönüllü olarak gelmek istediği haberleri dolaşıyordu internette. diğer partileri bilemem ama chp avukatları ve oy ve ötesi avukatları kesin olacaktır.

dolayısıyla müşahitlerin, görevli oldukları okulda avukatı bulmaları, iletişime geçmeleri, telefonlarını almaları lazım.

zira mesela,malum parti görevlilieri yine, göğüslerina iliştirdikleri "turuncu kalem"lerle sürekli birbirlerini tanıyacaklar ve iletişim/yardımlaşma halinde olacaklar. diğer herkesin de aynı iletişim ve yardımlaşma içerisinde olması lazım.

bu seçim gergin bir seçim olabilir, "trabzon yaşlıları koruma derneği"nde açıklama yapacak kadar düştü seviye. yalanlar iftiralar artık arşa tırmanmış vaziyette...çeşitli bakanlarından, yandaş medyasına, il yönetciilerinden belediye çalışanlarına, valisinden sayıştay çalışanına, ajansından hotel güvenlik kameralarına kadar yüzbinlerce kişinin hedefi tek bir kişi..hepsi herşeyi bırakmış, tek bir kişi üzerine yükleniyor. her gün en az on farklı merciden, birbirnden komik birbirinden seviyesiz, onbeş farklı itham izliyoruz...rezillik 'kravat rengi'ne kadar düştü! korku dağları delmiş...dolayısıyla, dikkatli olmak, kimseye öz açtırmamak, seçimin hilesiz hurdaszı yapılmasını sağlamak çok önemli.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gitmezsen başın belaya girer

Gidersen ve malum parti o sandıktan az oy alırsan da basın belaya girer.

Seni tanımak güzeldi dostum
    Ekleyeyim... Pazartesi Silivri'ye

Seneler önceki seçimde olduğumda 6:30’da gitmiştim. Pusulalar sandık başkanı tarafından getirtilmişti sonra damgalandılar tüm pusulalar ve zarflar (öyle hatırlıyorum). Yemin edildi ve vatandaşları beklemeye başlandı. Ben kimli kontrolü yapıp imza atacakları yeri gösteriyordum. Sayımı tutacaksın artık itirazlar gelir de sabaha kadar bekler misin bilinmez. Belki de ilk sayımda tamamdır.

Önemli not; o zamanlar yemek gelmiyordu akşama kadar aç kalabilirsiniz. Yanınıza bi sandviç götürün. Partililere geliyor bana gelmedi. Sağolsun oradaki Cumhuriyet Halk Partili abla kendisine gelen yemeğin yarısını bana vermişti.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Ben telefona oy ve ötesinin uygulamasını kurmuştum ve oy sayımı yaparken telefona yazmıştım oyları ve sayım bittikten sonra bizim partiden yetkililerin verdiği kağıda oy bilgilerini girdim ve sınıftaki tüm görevlilerin imzasını alıp yetkili arkadaşlara teslim ettim.

Evet orada görev gözlemcilik, illegal durumlara itiraz edebilirsin.

Biz oy sayımında kararsız kaldığımız oy kağıtlarını en sona ayırdık ve oy sayımı bitince o kararsız kaldığımız oy kağıtlarına baktık ve karşı görüş olduğumuz halde Tayyibe giden bir oyu kabul etmiştik, oy basılması gereken çizgiden baya taşmış ama biz o oyu geçerli saydık. Normaldir, herkes heyecanlı ve yanlışlıkla taşırıyorlar ve oyu geçerli saydık. Adil olmak lazım,

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben telefona oy ve ötesinin uygulamasını kurmuştum ve oy sayımı yaparken telefona yazmıştım oyları ve sayım bittikten sonra bizim partiden yetkililerin verdiği kağıda oy bilgilerini girdim ve sınıftaki tüm görevlilerin imzasını alıp yetkili arkadaşlara teslim ettim.

Evet orada görev gözlemcilik, illegal durumlara itiraz edebilirsin.

Biz oy sayımında kararsız kaldığımız oy kağıtlarını en sona ayırdık ve oy sayımı bitince o kararsız kaldığımız oy kağıtlarına baktık ve karşı görüş olduğumuz halde Tayyibe giden bir oyu kabul etmiştik, oy basılması gereken çizgiden baya taşmış ama biz o oyu geçerli saydık. Normaldir, herkes heyecanlı ve yanlışlıkla taşırıyorlar ve oyu geçerli saydık. Adil olmak lazım,
    Belki yanındaki partiye basacaktı? Belki de dediğiniz yere yarısı kaplayacak şekilde eli kaydı? Böyle kritik yerlerde varsayım olmaz olmamalı. Nizami değilse kabul görmemesi gerekir. Tabi gel de uygula.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)