Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Google Huawei'yİ Banladı.. Güncellemeler iptal !!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ben farklı düşünüyorum. Tüm yazılımlar ve beyin gücü ABD tarafından yapılıyor, teknolojiyi onlar geliştiriyor, Çinliler bunu çalıyorlar ve ucuza satıyorlar. Elbette bu bir yere kadardı, orası da burasıymış demek.Özgürlüklerle gelişen bir sistem ile diktatörlük arasındaki mücadele olarak görüyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha X Max 250 ABS, Motoran Allegro 50
    Mavzer i hocam dediginiz dogru. O yuzden bir cikmaza girdiler. Ayrica cin in elinde abd nin elindeki rezervden daha fazla usd var bunu unutmamak gerek. Abd nin para basma gucu var evet. Ortak para birimi usd dunya capinda. Fakat paranin degersizlesmesini gozardi edemiyorlar.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    ciddi konu bu
    huawei cihazlarda casus yazılımlar olduğu abd tarafından keşfedilmişti
    uzun vadede dünya çapında huawei nin satışlarını ciddi olarak düşürecek bir durum bu ve çin ekonomisini sarsar
    huawei nin kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı bilgileri geliyor, başaracaklardır bir nebze ama bunlar öyle kolay işler değil
    bir de uluslarası standartlar meselesi var ki bundan sonra 3. dünya ülkelerine satar o telefonları
    bugün dünyada adamakıllı 3 tane kernel var desek yanlış olmaz

ne çinin abd den fazla dolar rezervi vardır ne de abd nin herhangi birşeyin üretimi hususunda çine ihtiyacı (ucuz üretim dışında)
    hatta çin dünyanın en büyük köle pazarıdır ve gelişmiş ülkeler için bir nimet
    bir güruhun müthiş refehının tesisinde bu ve civar bölgelerdeki korkunç çalışma şartları ve insan ucuzluğu elzem
    doğu-batı krizi, teknoloji üzerinden de derinleştiriliyor
    daha da derinleşecektir
    doktor' un da değindiği meselenin tünel ucunda: birileri, özgürlükler ülkesinden çıkanlarla diktatörlük ülkesinden çıkanları kıyasa sokup, "hangisi daha kullanışlı" sentezini yapıyor sanki
    ya da işe yarar durum, bu kıyasın (rekabet) her daim canlı tutulması ;)

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Öyle yeni işletim sistemi yapmak kolay iş değil.Microsoft bile beceremedi.Yazılımı yapsan bile geliştiricilere uygulama yaptırmak onları yanına çekmek kolay iş değil.

Motosikleti
    Artık Yok...
    çine hiç bir şey olmaz çinin yazılım tarafı çok kuvvetli.. çinli hackerların hacklediği askeri ülkelerin sistemlerine girin netten bakın ki askeri sistemler güvenlik seviyesi en yüksek sistemlerdir.. F35 projesinin de çinli hackerlar tarafından çalındığı idda ediliyor trumpda söyledi bunu aten.. çin yıllardır kapalı devre kendi halkına kendi web siteleri kendi arama motorları kendi aplikasyonları ile hizmet veriyor google daha geçen yıllara kadar yasaklıydı ülkede , youtube kısıtlıydı..

pazarda samsung ve lg yi ikna etmeleri yeterli.. pazardaki diğer markaların hepsi çin markası zaten..
    lenovo çin, motorolayı lenovo satın aldı oda çin, huawei çin, xiaomi çin,oppo çin ,one plus çin,vivo çin, nokia yı çinliler aldı nokia da çin..
    samsung ve lg ikna olursa çinlilerin işletim sistemini kullanmaya o zaman el mecbur pazarın %70 ine sahip bir işletim sistemine her geliştirici öpe öpe uygulama yapmak zorunda kalır..

olan google olur androidin yüzüne bakan olmaz.. bir zamanlar nokia nın symbian os u gibi tarih olur gider..

samsung ve lg katılmasa bile yaparlar çünkü sadece çinli markalar şu anda dünya pazarının belki %60 ını oluşturuyor.. Ama benim tahminim onlarda katılır samsungunda iphone la olan davaları sorunları meşhur.

Bu arada microsoft beceremedi diye bir şey değil microsoft satış pazarlamasını doğru düzgün yapamadı ve müşteri çekemedi.. storeu çok zayıf kaldı firmalar ve insanlar yönelmedi tercih etmedi.. yoksa microsoftun sistemi androide göre yapılan streess testlerinde çok daha stabil çıkdı..
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Yine ekleme yapayim, Huawei sadece telefon uretmiyor, devasa network cihazlari var. Turk Telekom ornegin buyuk musterilerinden biri, ozellikle DDOS korumasinda filan.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çin tam bir şark kurnazi ama ha. hem android kullanıyor, hem de kendi memleketinde google hizmetlerini yasaklıyor.

el oğlu arge kassın, fikir üretsin; çin kopyalasın. ohh ne ala memleket.

size şunu diyeyim; süper güç çin olacağına amerika olsun. en azından oturmuş bir demokrasi kültürleri var.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çin'in elinde daha fazla koz var. Foxcon'u devreye soksalar yeterli.

Motosikleti
    Artık Yok...
    android yalnız açık kaynak kod.. yani herkes kullanabilir geliştirebilir kendince .. androidin esas kısmı google da playstore,google hizmetleri,gmail,gdrive ,google map,protect v.b .. çinde bunlar olmadan çinliler bu aplikasyonlara muadil kendi aplikasyonlarını kullanıyorlar yıllardır onlarda mesela baidu var google alternatifi , onlarında kendilerine ait store ları var..

zaten huawei 2012 den beri kendi işletim sistemi üzerinde çalışıyordu.. çinliler bir çıkış yolu bulur.. bu işden amerika çin zarar görür diye düşünürken tam aksine kendi çok büyük zarar görebilir.. kötü komşu insanı ev sahibi yaptırırmış hesabı..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    İlk sayfadaki yorumlar malesef kötüydü... Olayın niye olduğundan habersiz tamamen onyargı bazlı gerçeklikten uzak cümleler sarfedilmiş, derken ikinci sayfadaki aklı başında yorumları görünce rahatladım... @logaritma'nin uzunca eyyorlamalari dışında tabi. Yarı bilmek tehlikeli şey.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:15 ----------

Peki problem nedir?

Anladığım kadarıyla mesele telefon veya OS değil. O sadece bir yaptırım. Asıl mesele, dünyada arabalardan ev eşyalarina, kapınızda kullandığınız kilitten dış fırçanıza kadar her noktada yaygınlaşacak olan 5G kominikasyon cihazlarının dünya üzerindeki egemenliği problemi.

Çünkü tamamen Çin devleti kontrolündeki Huawei, bu noktada dünyada bir numara olma yolunda. Sorun şu ki, Huawei'nin ürettiği, bizim görmediğimiz, ancak verinin bize ulaşması esnasında rol üstlenen ve telekomünikasyon şirketleri (Türk Telekom dahil) tarafından kullanılan büyük ve güçlü network ekipmanları, low level casus yazılımlarla direk Çin hükümetine veri aktarmakta, belki de kontrol vermekte. Problem ciddi. Bugün Amerika'da kendi kendine giden araba satılıyor, bir süre sonra tümden öyle olacak.

Bu da yakın gelecekte Çin'in tüm dünya üzerinde kontrol sahibi olması demek. Amerika da buna izin veremez.

İdeal çözüm, her gün kullandığımız araç gereçlerin casus yazılımdan arındırılması. Ancak Çin hükümeti buna ne kadar müsade edecek göreceğiz. Daha öncesinde böyle bir yaptırım sonucunda Çin ZTE şirketi ile Amerika böyle bir anlaşmaya girmişler. Muhtemelen Huawei ile ilgili planlanan da böyle bir çözüm. Bakalım göreceğiz n'olacak...

Motosikleti
    Artık Yok...
    zte nin olayı çok farklı huawei den .. zte kuzey kore ve irana satış yaptığı için yani amerikan ambargosunu deldiği için 7 yıl ceza aldı amerikadan..

huawei nin neden ceza aldığı belli değil en başda.. biri 5g diyor biri satışları patladı ondan diyor , biri başka bir şey diyor.. bir yılda 250 milyon satmışlar telefon.. dünyada 550 milyon huawei telefon kullanıcısı varmış.. huawei 2-3 sene daha bu randımanla giderse apple i falan satışlarda ezip geçiceği söyleniyor..
    herkes her kafadan bir şey söylüyor ..

ortada bir gerçek varsa yasak gelmiş olan odur.. kimse neden geldiği ile ilgilenmiyor.. bundan sonrası ile ilgileniyor..

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en az zararla çıkan huawei olacak şimdiden söyleyeyim

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Amerika "satışları patladı" diye hiç bir firmaya yaptırım getiremez. Makul değil.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Google 90 gün erteledi. Diğer üreticileri korkutmasından çekindiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Google 90 gün erteledi. Diğer üreticileri korkutmasından çekindiler.
    Aslinda Google'un kendi kendine sirket olarak verdigi bir karar degil. Karar Ticaret Bakanligi'na (DOC, Department of Commerce) ait. Amerika'da Huawei urunlerini kullanan sahis ve sirketlerin birden bire yuz ustu birakilmasi kanunlara aykiriymis. Insan ve sirketlere, bu degisime karsi onlem alip gecis plani yapabilmeleri, ve bu esnada Huawei'den gerekli destegi alabilmeleri icin 90 gun muhlet taninmasi gerekliymis... Trump konustuktan kisa sure sonra DOC karara itiraz edip duzeltti, Trump ve tum sirketler de uymak zorunda kaldi...

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Huawenin sonu nokia gibi olacak sanırım. işletim sistemini yazsa sunsa bile marketi dolması uzun zaman alacak windows phone çok stabildi ama marketi boş olduğu için tozlu raflara gömüldü

Arm lisansını iptal etti huawei kirin işlemcileri üretemeyecek

Google lisansı iptal etti işletim sistemi gidici

Vodafone ingilterede anlaşmayı sonlandırdı

microsoft anlaşmasını sonlandırdı

intel ve qualcomm lisanslarını iptal ettiler

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çin'in elinde daha fazla koz var. Foxcon'u devreye soksalar yeterli.
    En doğru noktaya değinmişsin iphone serisi cihazların anakartlarını foxcon üretir al bende yapmıyorum dese..Muhtemelen diğer çinli üreticiler de aynı tepkiyi gösterir ee bunu amerikada üretme şansın yok üretsen de maliyetin en az iki katına çıkacak buda apple'ın işine gelmez..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En doğru noktaya değinmişsin iphone serisi cihazların anakartlarını foxcon üretir al bende yapmıyorum dese..Muhtemelen diğer çinli üreticiler de aynı tepkiyi gösterir ee bunu amerikada üretme şansın yok üretsen de maliyetin en az iki katına çıkacak buda apple'ın işine gelmez..
    Foxconn taşeron firma. İsmini Apple'dan dolayı biliyorsunuz. Üretilen iphone başına kârı 25 cent civarı, Apple'in $150+ kârına karşı (5-6 sene öncenin rakamları). Apple illa ki üretecek yer bulur da, Foxconn Apple gibi bir müşteri bulamaz muhtemelen.

Çin'in tek özelliği alternatiflerden daha ucuza üretim yapabilmesi. Apple fakir bir şirket de değil. Üretim başka bir ülkeye geçtikten sonraki ilk maliyet yüksekliğini sindirir. Bu noktada ülkeler sıraya girecektir Apple'in üretimini almak için (Türkiye dahil, ama çok şansımız yok. Mesela Intelin üretimini almak için çok kasmışız zamanında) Eninde sonunda maliyeti Çin kadar ucuzlatamasa da sorun değil. Çünkü ucu kâr marjı düşük bir şirket değil. Müşterisi de çok.

Dünyada uzuuun süredir bir araya getiren değil, dizayn eden kazanıyor...

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üretecek yer bulunur. Çin bulunmaz "hint" kumaşı değil. Sadece alternatiflerden daha ucuza yapabiliyor. Apple fakir bir şirket değil. Üretim başka bir ülkeye geçtikten sonraki ilk maliyet yüksekliğini sindirir. Sonra işçiliğin ucuz olduğu başka bir ülkeye ciddi yatırım yapıp maliyeti yine ucuzlatır. Bu noktada ülkeler sıraya girecektir Apple'in üretimini almak için (Türkiye dahil, ama çok şansımız yok. Mesela Intelin üretimini almak için çok kasmışız zamanında) Eninde sonunda maliyeti Çin kadar ucuzlatamasa da sorun değil. Çünkü ucu kâr marjı düşük bir şirket değil. Müşterisi de çok.

Yapan bir şekilde bulunur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:39 ----------

Foxconn taşeron firma. İsmini Apple'dan dolayı biliyorsunuz.
    Bilişim sektöründe 20 yıldan fazla işin içindeyim dediğiniz firma taşeron bir firma değildir..Tabi ki alternatifler var ama altyapı ve minimum maliyet olarak hesaplar iseniz çinle hiçbir ülke rekabet edemez..Foxconn dediğiniz firma dünyanın en büyük anakart ve bileşenler üreticilerindendir. az çok tarihçesini araştırır iseniz bu firmanın anlarsınız demek istediğimi..

Ekleme : Foxconn kesinlikle taşeron bir firma değildir..Dünyanın en büyük anakart ve bileşenleri üreticilerindendir , misal bir anakartın üstündeki com port vga port usb port vs bu firma tarafından üretilmiştir..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilişim sektöründe 20 yıldan fazla işin içindeyim dediğiniz firma taşeron bir firma değildir..Tabi ki alternatifler var ama altyapı ve minimum maliyet olarak hesaplar iseniz çinle hiçbir ülke rekabet edemez..Foxconn dediğiniz firma dünyanın en büyük anakart ve bileşenler üreticilerindendir. az çok tarihçesini araştırır iseniz bu firmanın anlarsınız demek istediğimi..
    Bilişim sektöründe n'aptığınızı bilmiyorum. Ancak intel'in üretim lojistiğinden mesul kişi Türk. 7-8 sene önce bir toplantıda üretim yerini nasıl seçtiklerini konuşmuştuk. Üretmek isteyen yer çok, para demek çünkü. Değer, müşterisi hazır ürünü dizayn edende... Foxconn'un elinde büyük bir koz varmış gibi yazıyorsunuz ya, yok öyle birşey, Apple'in kurulu düzenini geçici bir süre aksatmaktan başka... Kaybedeceği şey çok ama.

Evet, Foxconn şaka değil. Yaptığı basit bir şey de değil. Ancak bu, taşeron firma olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Apple ile Foxconn ortak şirketler değil. Foxconn üretici sadece.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)