Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı

Motovento
    REKLAM ALANI
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    "Amazon, Alibaba gibi uluslar arası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek korgayla gönderilen ve bedeli 22 euroyu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı.

Habertürk.com'un haberine göre, Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirtilenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gönderi başına bedeli 75 euroya kadar olan ürünlere sağlanan vergi muafiyetinde, limit önce 30 euroya, 2016 yılında da 22 euroya indirilmişti.

Şimdi posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.
    "

bir kısım yüzüklerin vergi muafiyetinden yararlanmaya devam edeceğine dair bilgiler var ama henüz teyit edemedim.

son olarak;
    KOYDUK MU?

(daha da güzel olacak derken sanırım bu durumlar anlatılmaya çalışılıyordu)
    kulspruta bunu beğendi.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hep bu gelir aklıma.

Bakanlar Kurulu'ndan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi'nde (KDV) bazı ürünlerle ilgili sıfırlama kararları geldi. Yeni düzenlemeye göre ÖTV oranları birada yüzde 63, cep telefonunda yüzde 25, güneş kreminde yüzde 20, tıraş köpüğünde yüzde 6,7, elmas, pırlanta, yat, tekne ve kotrada yüzde 0!

3 Şub 2017
    hattoi, siyanoz, mLh ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    "Kambiyo işlemlerine %0.1 vergi getirildi" , ne demekse artık ? Sanırsam bankadaki paramızdan azcık daha tırtıklayacaklar demek oluyor ?

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yetmez ama EVET!!!

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Imei kayitlari da 3 sene ye cikartiacaklar galiba.
    Kayit ucretini zaten en son 618 tl yaptilar.

Adamlarin kucagindan kacis yok.

Cokomelli tabana yayacagiz derken bunlardan bahsediyordu galiba.
    kulspruta bunu beğendi.

onuriskender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF - 150 Nk
    Ne var canım ne güzel yönetiliyoruz işte. Biz nankör halk olarak yerli üretimi göz ardı ettiğimiz için büyüklerimiz bize ufak bir hatırlatma yapmak istemişler hepsi bu. Bakın şimdi sokaklar hep yerli üretim araçlarla dolacak, halk yerli üretim telefonlarla coşacak.

Motosikleti
    sym joymax
    bu tarz uygulamaların çeşitli üreticilerin baskısı ile yapıldığı yönünde yaygın bir kanaat var.
    telefon üzerinden yapılan manevraların telefon üreticisi olduğunu iddia eden bir firma tarafından yönlendirildiği yüksek perdeden dile getiriliyor.
    nihayetinde katma değeri yüksek bir ihracat çeşitliliğimiz yok, bunun yanında ihracatımızın içerisinde ithal eşya ve hammadde oranı da oldukça yüksek hesap edilmektedir.

Bakan Albayrak “Gece 11-12’den 1-2’ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye’de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler.”

aynı kişinin bir de "gara gara" söylemi var ki neden bu duruma geldiğimizin açık özetidir.

işsizlik verileri de açıklandı, genç işsizlik %26, genel işsizlik %14,7.
    rakamların güvenilir olmadığını, konunun kıyısından bulaştığımdan biliyorum.
    hesaplama kriterleri enflasyon hesaplama kriterlerine benzerlik gösteriyor.

aliexpress üzerinden yıllık 100 dolar civarı, elzem bir eşya olduğunda ise biraz daha fazlasını harcıyorum.
    çoğumuzun da bu şekilde harcama yaptığını, bir çok vatandaşın ise bu konudan haberi olmadığını düşünüyorum.
    bu uygulamanın hedef kitlesi ise doğal olarak teknoloji ve dünya ile biraz daha bütünleşmiş (en azından ticaret konusunda) toplum kesimi olduğunu da söylemek lazım.

son olarak ağama kablosuz bir kulaklık almıştım, tl fiyatı 120 tl civarında idi,
    aynı markanın bir önceki versiyon kulaklığı ise 200 tl civarında idi.

yüksek döviz kurları, yüksek enflasyon sayesinde yurtdışı alışveriş konusunda daha çekingen davranıyoruz.
    devletin bu karar ile ne kazanacağını da pek anlayabilmiş değilim.
    ekonominin kriz (çöküş) içerisinde olmasının sebebi aliexpressden yapılan alışverişler midir?
    can't be worried about that shit. life goes on man.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sineğin yağına kadar düştük mü?
    GT250rAlanya bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yormayın devleti be kardeşim cebinizde son kalan üç - beş ne varsa verin devlete onlar rahat bizler rahat.
    MSMorkan bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Ben yıllardır aynı şeyi söylüyorum " Durmak Yok, Yola Devam " ... Muhtemelen Avrupa şuan bizi daha çok kıskanıyor Gidip görmesek yiyeceğiz de neyse
    GT250rAlanya ve kulspruta bunu beğendiler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    70'den 22'ye düşürülürken gerekçe olarak muafiyet miktarını AB normlarıyla eşitliyoruz diyorlardı. AB'de muafiyet kalktı da benim mi haberim yok?

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Artık Çin'den aksesuar işi çok zora girdi.

Yurdum kazıkçısından normalde 1-2 TL ederi olan malzemeleri en az 25-30 TL lara almaya. 10-20 TL lık malzemeleri de 150-250 TL arasına almaya hazır olun! Çin'den bu malzemeleri hakkıyla almadan önce de durumumuz buydu, ki öyle pis bir ticari ahlak yaygındır ki bu ülke de Çin'den bu ürünleri rahat rahat alabiliyorken bile 5-10 TL lık şeyi 100 e değilde 80'e falan satıyorlardı. Bilenleri de yanlarına çekmek yerine, bilmeyen adamları kazıklamak için..

Bir aile dostumuz vardı; sadece motosiklet ve küçük çaplı otomobil parçaları, aksesuarları satan. Çocukken çok anlayamıyordum sebebini ama durumları çok iyi idi ve iyiye gidiyordu hep. Bir anekdot; küçük oğlunun çok güzel bir Kawasakisi vardı, arkasında beni gezdirerek acayip korkmamı(daha önce trafik kazası geçirdiğim için) ama bir o kadar da motosiklete hayran olmamı sağlamıştı bu onun için hiç bir önemi olmayan ama benim için önemli küçük anlar için minnettarım. Her neyse konuya dönersek; kargo işleri yaygınlaşıp internetten alışveriş alışkanlığı başlayınca işleri durgunlaştı çünkü millet o küçük il ve ilçeye bağımlı değildi, büyük illerdeki satıcılardan internet sayesinde alışveriş yapabiliyorlardı. Bu da İstanbul'da uygun yerlerde 8x fiyata satılan malın küçük yerde 10x'e 15x'e satılmasını zorlaştırıyordu. Sonrasında ebay, amazon, aliexpress falan girdi hayatımıza ne oldu?; x ederli malı çinden x, max. 2x fiyatına almaya başladık büyük yerlerde uygun satıcılar 4x fiyatlara kadar indiler işte o zaman küçülmeye başladı bizim tanıdıklar, baba zaten emekli oldu, çocuklardan biri dükkanı devam ettirmeye çalıştı diğeri zaten başka işlere yöneldi vs. derken dükkanı kapattılar diye duydum en son...

Bir zamanlar (90 lar sonu - 2000'lerin başı) 2 büyük ev, 2 büyük japon motoru, biri 4x4 olan 2 araba idare eden ve totalde 8 kişi doyuran, okutan ve herkesin bilgisayardan tut kameraya her türlü ihtiyacını hobisini karşılayan o küçük dükkan artık geri dönebilir...
    drtayfun bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yıllardır aynı şeyi söylüyorum " Durmak Yok, Yola Devam " ... Muhtemelen Avrupa şuan bizi daha çok kıskanıyor Gidip görmesek yiyeceğiz de neyse
    Fransaya son gittiğimde öyle bir kıskanılmış kem göz hissetmiştim ki anlatamam.
    Kahvenin ücretini öderken para yere düştü eğilip alınca da boynumda ki ay yıldız kolye tshirtten dışarı çıktı, kasiyer ay yıldızı görünce öyle bir göz devirip suratını ekşitti ki tarifi yok, dedim tue jalu dö mua lan hanfendi, bari mu kadar belli etmeyin, sonra kadın ağlamalar zırlamalar beni nikâhına al Türk vatandaşı yap nolurlar felan, bu avrupalılar çok yaltak millet ya...
    kulspruta ve MSMorkan bunu beğendiler.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Açıkçası %10, bazen %20 civarı fark varsa yurtiçini tercih ederim. Hem bizimki fahiş fiyata satmıyor, hem de %10 için garantiyi riske atmayayım derim.
    Ama bir bakıyorsun, kask 3000TL. Yurtdışından getirsen kargo ve gümrük vergisi dahil 1500-2000 TL arasına geliyor. O zaman yurtdışı tercih ederim tabii ki.

GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    Bir JAPON atasözü ne der ;

Orama goma burama go...

Biz bunu vücudumuzun kulak arkasına kadar yaşadık, yaşıyoruz.
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fransaya son gittiğimde öyle bir kıskanılmış kem göz hissetmiştim ki anlatamam.
    Kahvenin ücretini öderken para yere düştü eğilip alınca da boynumda ki ay yıldız kolye tshirtten dışarı çıktı, kasiyer ay yıldızı görünce öyle bir göz devirip suratını ekşitti ki tarifi yok, dedim tue jalu dö mua lan hanfendi, bari mu kadar belli etmeyin, sonra kadın ağlamalar zırlamalar beni nikâhına al Türk vatandaşı yap nolurlar felan, bu avrupalılar çok yaltak millet ya...
    Ben de Fransa'da şöyle bir olay yaşadım; bir dükkânda Puig aksesuarlar beğendim, kasaya gittim, kasada bir capon kız vardı, her neyse fiyat toplanınca ben de yutkunup malları kasaya bıraktım, cici bir şey olduğu için adını sordum bana Pusokü Tamoto dedi, usulca uzaklaştım Bunların asimile olmuşları bile kıskanıyor bizi yahu.

XGAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    N-Max 155
    [IMG][/IMG]

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bunun doğru olduğunu pek zannetmiyorum.

Sadece %18/%20 gümrük vergisi ödeyüyorduk. bundan sonra da aynı şekilde diye biliyorum. Bya bi abartmış bu webtekno sitesi...
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

XGAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    N-Max 155
    Ben de bugün okudum ve inanamadım. Eğer doğru ise zaten eskiden pahalı ürünler için %18 veya %20 yi ödüyorduk. Şimdi bunlara bir de KDV ve ÖTV de eklenmiş olacak. Daha da kötüsü bunların hesaplanması için geçecek olan süre. Haberi buradan gördüm.

https://www.haberturk.com/yurt-disin...5290-teknoloji

Motosikleti
    sym joymax
    sanırım listenin doğru olup olmadığını yakında öğreniriz,
    evvelden istisna üzeri tutarlarda sadece gümrük vergisi ödeniyordu.
    doğal olarak ticari maksat ile yapılmayan alımlarda kdv ve ötv ödenmemesi gerekiyor.

22 Euro tutarındaki limitin belirsiz bir nedenle kaldırıldığı bir ortamda doğallıktan pek bahsedemeyeceğim,
    nihayetinde çokomelin belirttiği gibi 26.000.000 posta girişinin (bu rakamın da enflasyon ve işsizlik rakamı gibi güvenilmez olduğunu düşünüyorum) ne kadarlık bir vergi geliri kaybı olduğunun hesabı yapılabilir.
    bu hesabın sonucunda çıkacak olan sayının ise;
    özel sektöre peşkeş çekilen köprü ve otoyollar kadar ya da sadece sayıştay raporlarında geçen yolsuzluklar kadar olacağını tahmin etmiyorum.

nihayetinde ortada açık kelimesinin kifayetsiz kaldığı bir bütçe yıkılması var.
    devlet bütçesi, onlarca katlı bir binanın patlayıcılar ile yıkılması gibi yıkılıyor.
    çare olarak da, poşetten, yoğurdun kabından, şekerli gıdaların ÖTV'sinden medet umuluyor.
    zira yönetimin zekasının vizyonu ancak bu kadar, zaar.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)